Kdy a jak končí smlouva o stavebním spoření

Smlouva o stavebním spoření se uzavírá na dobu neurčitou a vypovědět ji můžete kdykoli. Ovšem pokud to není nezbytné, ukončení smlouvy před uplynutím vázací doby vám rozhodně nedoporučujeme. Při "předčasné" výpovědi ztratíte nárok na vyplacení státní podpory stavební spořitelna vám naúčtuje poplatek dle platného sazebníku.

Smlouvu o stavebním spoření můžete ukončit dvěma způsoby – přijetím přidělení cílové částky nebo výpovědí. Pokud vám stavební spořitelna oznámí, že máte nárok na přidělení cílové částky, znamená to, že můžete zažádat o čerpání úvěru ze stavebního spoření. Můžete, ale také nemusíte. V tuto chvíli máte v podstatě tři možnosti:

  • čerpat úvěr ze stavebního spoření (dříve nebo později),
  • vybrat samotný zůstatek účtu (nebrat si úvěr),
  • spořit dál (až do výše vaší cílové částky).

Co dělat, rozhodnete-li se pro jednu z variant?

Chci čerpat úvěr ze stavebního spoření

Pokud chcete čerpat úvěr ihned nebo znáte termín čerpání, přijměte přidělení cílové částky k oznámenému či pozdějšímu termínu. Tzn. vyplňte žádost o přidělení cílové částky a zašlete ji do stavební spořitelny do měsíce poté, co vám spořitelna oznámí, že na úvěr máte nárok. Počínaje tímto datem můžete čerpat cílovou částku za předpokladu, že budete mít uzavřenou smlouvu o úvěru a úvěr řádně zajištěn, případně můžete čerpat pouze zůstatek na účtu a úvěr až později. Výše úvěru se rovná rozdílu cílové částky a aktuálního zůstatku účtu stavebního spoření. Po termínu přidělení už nespořte, pokud nechcete snižovat výši úvěru.

Pokud termín čerpání ještě neznáte, nedělejte nic. Dalším spořením byste si snižovali výši úvěru. Na uzavření smlouvy o úvěru je většinou lhůta deset měsíců od data přijetí přidělení. Stavební spořitelna vám připraví cílovou částku k vyplacení nejpozději k poslednímu dni třetího měsíce po obdržení vaší žádosti o přidělení.

Chci vybrat pouze zůstatek účtu

Pokud chcete vyplatit naspořené peníze, bez přidělení úvěru, nepřijímejte přidělení cílové částky, ale podejte výpověď smlouvy (pozor na dodržení vázací lhůty). Výpověď smlouvy se podává na formuláři stavební spořitelny (případně lze výpověď podat i formou dopisu, pokud bude mít všechny náležitosti, které stavební spořitelna požaduje). Tříměsíční výpovědní lhůta začíná běžet první den následujícího měsíce po doručení výpovědi stavební spořitelně. Smlouva je ukončena k poslednímu dni výpovědní lhůty, a poté klientovi stavební spořitelna vyplatí naspořené prostředky. Peníze vám mohou být poslány na účet, vybrat je můžete pomocí poštovní poukázky, případně použít jinou formu, kterou spořitelna umožňuje (šek, hotovost).

Chci spořit dál

Pokud úvěr ani naspořené prostředky zatím nepotřebujete, můžete ve spoření i se státní podporou pokračovat libovolně dlouho, jen dejte pozor abyste nepřekročili vaši cílovou částku. Přespoření  nepřipouští žádná stavební spořitelna, konkrétní postup v této situaci upravují Všeobecné obchodní podmínky jednotlivých stavebních spořitelen. Stavební spořitelna pravděpodobně platbu nepřijme, ale mohla by vám také automaticky zvýšit cílovou částku nebo i vypovědět smlouvu. Každopádně pokud si přespoření ohlídáte, smlouva může fungovat jako výhodný termínovaný vklad s tříměsíční výpovědní lhůtou. Po uplynutí vázací lhůty můžete smlouvu kdykoli vypovědět. Zvýšení cílové částky většinou znamená, že budete nuceni přijmout aktuální podmínky, což nemusí být ekonomicky výhodné. Tuto věc doporučujeme pečlivě zvážit. U starších smluv totiž bylo jiné (vyšší) úročení, nebo dokonce jiné zákonné podmínky.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.