Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak jsou daněny úroky a pojištěny vklady

Danění úroků

Podle zákona o daních z příjmů jsou výnosy z úroků na spořicích účtech a termínovaných vkladech zdaněny srážkovou daní ve výši patnáct procent. Banka či kampelička daň sama strhne a k částce na účtu připíše už jen čistý výnos vkladu. Pokud například máte sjednaný spořicí účet s tříprocentním ročním úrokem, čistý výnos vašeho vkladu bude 2,55 procenta. Při malém zůstatku na účtu a nízké úrokové sazbě zdanění výnosy příliš neovlivní. Rozdíly se výrazněji projevují až s rostoucím objemem peněz nebo vyšší úrokovou sazbou.

Daň se počítá a sráží při přípisování úroků, u spořicího účtu to bývá nejčastěji měsíčně nebo čtvrtletně, v případě termínovaných vkladů obvykle při splatnosti vkladu. Dá se říci, že čím častější připisování úroků, tím lépe pro majitele účtu, který tak v následujícím období už vlastně získává „úroky z úroků“ předcházejících období.

Perlička

Do konce roku 2012 zákon obsahoval pravidlo o zaokrouhlování základu daně i samotné daně na celé koruny směrem dolů. Za splnění jistých podmínek (připisování úroků každý den a vklad na nepřesahující určitou výši) tak bylo možné po zaokrouhlení dospět k nulové dani. Novelizace zákona, platná od 1. ledna 2013, však změnila systém zaokrouhlování a přinesla konec této možnosti „daňového osvobození“ příjmů z úroků.

Pojištění vkladů

Podle zákona jsou korunové i devizové vklady klientů v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách pojištěné. U nás i v Evropské unii platí, že stoprocentně pojištěný je vklad do sta tisíc eur. Finanční instituce pravidelně platí příspěvky do Fondu pojištění vkladů, ze kterého se pak vyplácejí pojištěné vklady v případě krizových událostí. Lhůtu pro výplatu náhrady vkladů zákon stanoví na 20 pracovních dnů od data vyhlášení platební neschopnosti. Tato pravidla platí pro tuzemské finanční instituce, v případě poboček zahraničních bank se lhůty řídí pravidly v zemi mateřské banky. Dvacetidenní limit ale platí i v ostatních zemích Evropské unie.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+36
Ano
Ne

Diskuze

21. 1. 2016 | 15:35 | Radek

A jak zaúčtovat úrok na firemním účtě, který není spořící? více

3. 7. 2015 | 8:59

omyl, to, co píšete se týká pouze tzv. kampeliček, a to od 1.7.2015 (potažmo 2017) více

16. 4. 2015 | 15:06 | Jerry Alexander

Dobrý den,
ve Vaším článku jsem nenašel zmínku, že střadatel termínovaného vkladu se brzy bude muset podílet přispíváním na pojištění kolem 10% svého vkladu, které ztrácí, když banka/záložna bankrotuje. Myslím, že je...
více

29. 12. 2013 | 5:11 | Jarda

A co inflace? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK