Důsledky případného rozchodu (nesezdaných partnerů) či rozvodu (manželů) by si dva lidé, kteří spolu žijí, měli promyslet dříve, než společně požádají o úvěr či začnou společně spořit, investovat a nakupovat majetek. Ve všech těchto situacích mohou potřebovat dobrého právníka.
TIP: V případě, že máte se svým partnerem společný účet, je vhodné zablokovat všechny platební a kreditní karty k němu vydané, aby Váš partner nemohl vybrat všechny společné peníze. |
Rozchod (nesezdaní partneři)
U úvěrů, které se poskytují partnerům, jsou většinou oba ve smlouvě uvedeni jako spoludlužníci, či jeden z nich jako dlužník a druhý jako ručitel. Důsledkem tohoto kroku je, že i v případě rozchodu může banka zaplacení požadovat po kterémkoli z bývalých partnerů. Pokud byli oba spoludlužníci, pak ten, který úvěr splatí, může po druhém požadovat zaplacení jeho poloviny, a to i soudně, aniž by k tomu potřeboval případnou předchozí smlouvu o společném splácení dluhů.
V případě, že jeden z partnerů je ručitelem, pak, uhradí-li celý společný závazek, může požadovat po druhém z partnerů zaplacení celé částky, kterou splatil bance. V tomto případě, stejně jako v situaci, kdy byl ve smlouvě o půjčce uveden pouze jeden z partnerů, může šanci na společnou úhradu dluhů po rozchodu zvýšit předchozí písemná dohoda mezi bývalými partnery. Pokud by se partneři dohodli, že jeden z nich bude splácet víc než druhý, je tato dohoda nutná.
TIP: Pojistkou proti budoucím neshodám může být uvedení obou partnerů jako spoludlužníků v úvěrové smlouvě. |
Při společném spoření či investování, ale na účtech pouze jednoho z partnerů, je pro bezproblémové rozdělení v případě rozchodu nutná předem napsaná smlouva o dělení těchto prostředků a výnosů z nich. Podobný postup doporučujeme také při společném zařizování bytu.
Rozvod (manželé)
Od okamžiku sňatku se všechny finanční produkty ijiný majetek, s výjimkou darů a dědictví, získaný kterýmkoli z manželů, stává společným vlastnictvím obou, a tak se v případě rozvodu většinou dělí napůl.
Všechny spořící produkty, jako například podílové listy, stavební spoření, penzijní připojištění, termínované vklady..., se při rozvodu dělí rovným dílem. V praxi spíše vklady zůstanou tomu, na jehož jméno jsou evidovány, druhému partnerovi však musí vyplatit jeho polovinu. Obdobným způsobem se dělí také dluhy. Pokud tomu chce jeden z manželů zabránit, může toho dosáhnout uzavřením dohody o zúžení společného vlastnictví.
TIP: Výjimkou při dělení majetku je životní pojištění, které není považováno za vklad, a v případě rozvodu se nedělí. |
Rozvod manželství lze výrazně zrychlit, pokud manželé dříve, než předstoupí před soud, sepíší dohodu o rozdělení péče o děti (tuto dohodu musí schválit předem opatrovnický soud) a také o dělení majetku, bydlení, eventuálně i výživném. Potom může rozvod proběhnout během "5 minut" a veškerými náklady je pouze šestisetkorunový soudní poplatek. V opačném případě soud nejdříve rozhodne, zdali vůbec manželství rozvede, a teprve poté se řeší dělení majetku.
Tento proces může trvat i roky. Soud postupně všechen majetek ocení a rozdělí jej rovným dílem mezi bývalé manžele. Nyní však již každý z bývalých partnerů musí zaplatit soudu dvě procenta z majetku, který je mu přiznán.
TIP: Zkuste se sami dohodnout na rozdělení majetku, výživném a výchově dětí. Rozvod vás bude stát jen několik set, namísto několika tisíc až desítek tisíc korun, navíc proběhne rychle. |
Sdílejte článek, než ho smažem