Jak funguje operativní leasing

Od u nás podstatně známějšího finančnímu leasingu se operativní leasing nejvíce liší v tom, že na jeho konci nepřechází předmět leasingu na nájemce. Většinou je pouze nahrazen novým a nájemce dále platí své pravidelné platby. Důvod proč to dělá je jednoduchý, na rozdíl od finančního leasingu, kde jsou veškerá rizika (opravy, poruchy, krádeže…) spojená s provozem předmětu leasingu na bedrech nájemce, u operativního leasingu je to vše starostí pronajímatele - leasingové společnosti. Například při poruše je tak většinou u operativního leasingu okamžitě poskytnut náhradní předmět (auto, stroj, zařízení…), stejně tak jeho údržbu a další činnosti související s provozem zajišťuje pronajímatel a v podstatě je tak možno říci, že operativní leasing je formou outsourcingu. To s sebou kromě úspor přináší ještě jednodušší plánování cash-flow, díky tomu, že platby leasingové společnosti jsou fixní či snadno předpověditelné. Naopak pro firmu jako vlastníka předmětu je těžké odhadnout, kdy budou výdaje nižší či vyšší podle toho, zda-li bude třeba řešit například nenadálou nutnost opravy.

Nejčastějším předmětem operativního leasingu jsou auta, nemovitosti (oproti klasickému nájmu je zde rozdíl v tzv. opci na koupi), technologie a specializovaná jednoúčelová zařízení (například vrtné soupravy apod.), počítače a laboratorní technika. Na rozdíl od finančního leasingu, který je u nás z více než čtvrtiny využíván nepodnikatelskými subjekty, je tento produkt vhodný v podstatě pouze pro firmy.

Ač se může zdát skutečnost, že předmět nikdy nepřechází do majetku nájemce jako nevýhoda, opak je pravdou. Řada nejen nadnárodních společností vede účetnictví i podle mezinárodních účetních standardů. Podle nich je finanční leasing (tj. takový, po jehož skončení přechází předmět leasingu na nájemce) zahrnován do aktiv (a současně jako závazek do pasiv) a ovlivňuje tak řadu výkonových ukazatelů (například ROA - výnosnost aktiv) využívaných finančními analytiky při hodnocení firem. Operativní leasing se v rozvaze neprojevuje a firemní výsledky tak vypadají lépe, krom toho závazky z leasingu nezatěžují pasivní stranu bilance a nebrání firmě v dalším půjčování peněz. Díky této výhodě má například v USA operativní leasing více než třetinový podíl na veškerých leasingových obchodech.

Kromě snahy mít část svých aktiv mimo bilanci bývají hlavním důvodem pro využití operativního leasingu již výše zmíněné služby. V podstatě tak totiž můžete například veškeré starosti o firemní vozidla přenechat specializované firmě, soustředit se na svůj hlavní předmět podnikání a navíc ušetřit. Díky vyšší efektivitě je u společností provozujících desítky až stovky vozidel možné každoročně dosahovat statisícových až milionových úspor. Ty vznikají především díky možnosti zbavit se veškerého personálu starajícího se (v případě operativního leasingu vozového parku) o auta a také souvisejících provozů (opravárenských dílen apod.) neboť tyto činnosti přebírá na sebe leasingová společnost, která díky velkému počtu vozidel o která se stará může dosahovat ještě vyšších úspor například díky slevám u dodavatelů. Nájemce navíc nemá v aktivech vázány vlastní peníze a ty může využít k rozvoji svého hlavního podnikaní. Možný je tak například i převod svých aktiv na leasingovou společnost a jejich zpětný pronájem formou operativního leasingu.

Proč si jej firmy pořizují

V rozvinutých zemí je na operativní leasing pořizována více než polovina vozidel určených k podnikání. U nás to jsou zatím pouze řádově procenta, neboť tato služba je zatím nejvíce využívána velkými nadnárodními společnostmi. U českých firem se očekává rostoucí zájem o tuto službu v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie. Ten jim otevře nové možnosti, ale současně bude znamenat rostoucí konkurenci a tlak na zvyšování efektivnosti. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je snižování nákladů tím, že se společnost zaměří pouze na hlavní oblast své činnosti a podpůrné obory (například vozový park, informační technologie…) svěří specializovaným firmám, které díky své specializaci jsou schopny tyto služby poskytnout levněji, než kdyby si je společnost obstarávala sama.

Kde si ho pořídit?

Operativním leasingem se kromě univerzálních leasingových společností zabývají i specializované firmy. Ty se soustřeďují především na operativní leasing automobilů, protože ten vyžaduje rozsáhlé know-how a vysokou úroveň doprovodných služeb. I firmy zaměřené na leasing nemovitostí mají specialisty na operativní leasing.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+60
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.