Jak ušetřit na daních - dejte zaměstnancům stravenky

Standardní součástí personální politiky většiny firem jsou poukázky na stravování neboli stravenky. Jsou výhodné pro zaměstnance i pro vedení firmy. Zaměstnancům se zvýší reálný příjem, současně uspoří na daních a zdravotním a sociálním pojištění a získají volnost při výběru restaurace. Zaměstnavateli stravenky umožní zvýšit příjem zaměstnance s nižšími náklady, než jaké by musel vydat v případě zvýšení hrubé mzdy o stejnou částku. Firma navíc ušetří na daních.

Na daních ušetříte

Daňová legislativa (zákon 586/1992 Sb. o daních z příjmu) umožňuje zařadit do daňově uznatelných nákladů padesát pět procent z ceny každé stravenky. Od počátku letošního roku je maximální cena jednoho oběda stanovena na 87 korun. Chce-li tedy firma maximalizovat výhody zaměstnanců a zároveň co nejvíce ušetřit na daních, přispěje každému zaměstnanci na jeden pracovní den 47,85 koruny (55 % z 87 korun). Zbylých 45 procent uhradí zaměstnanci. Firma s deseti zaměstnanci může letos takto na dani z příjmu uspořit třicet pět tisíc korun.

10 zaměstnanců x 47,85 Kč
478,50 Kč x 240 (pracovní dny mínus dovolená)
113 840 Kč Zaokrouhlit
114 000 Kč x 0,31 (sazba daně)
35 340 Kč Celkem

Stravenky umožňují také zvýšit skutečný příjem zaměstnanců s podstatně nižšími náklady, než kdybyste jim zvýšili hrubou mzdu o stejnou částku. Na jednoho zaměstnance to může činit i více než 7 500 korun ročně.

Srovnání obou variant

Čistý příjem se zvýší o 957 Kč
(47,85 x 20 /průměrný počet pracovních dní v měsíci/)
Stravenky Zvýšení hrubé mzdy
957 Kč 957 Kč
- 297 Kč (daňová úspora) + 450 Kč (pojištění placené zaměstnavatelem)
- 437 Kč (daňová úspora)
+ 330 Kč (daň z příjmu a pojištění placené zaměstnancem)
660 Kč 1 300 Kč
Rozdíl 640 Kč x 12 (měsíců)
Celkem úspora 7 680 Kč

Jak na to

Rozhodnete-li se zavést stravenky, na prvním místě je výběr zprostředkující firmy. Kritérií pro její výběr je několik, doporučujeme si především zjistit, jaké smluvní restaurace má zprostředkovatel v okolí pracoviště. Rozhodovat může i výše provize nebo způsob doručování stravenek.

Je-li zprostředkující forma vybrána, musíte s ní před prvním odběrem stravenek uzavřít smlouvu. To můžete například i pomocí formuláře přes internet. Poté již zbývá jen objednat a převzít stravenky buď přímo na pobočkách nebo faxem, telefonicky nebo přes internet.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Daně, mzda, příjmy

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

23. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

Kanceláře končí, lidi se nevrátí. Tak se to říkalo. Do šestého ročníku soutěže o Kanceláře roku se ale přihlásilo sedmdesát účastníků. Kanceláře se dál budují. Nahlédněte do galerie... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

16. 6. 2022 | Martin Horvát | 21 komentářů

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

Obchodní podmínky a návštěvní řád nejspíš podrobně nestudujete. Přesto: nákupem vstupenky s nimi souhlasíte. A když pak porušíte pravidla, můžete dostat smluvní pokutu. Třeba i od fotbalového... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 11 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.