Jak ušetřit na daních - dejte zaměstnancům stravenky

Standardní součástí personální politiky většiny firem jsou poukázky na stravování neboli stravenky. Jsou výhodné pro zaměstnance i pro vedení firmy. Zaměstnancům se zvýší reálný příjem, současně uspoří na daních a zdravotním a sociálním pojištění a získají volnost při výběru restaurace. Zaměstnavateli stravenky umožní zvýšit příjem zaměstnance s nižšími náklady, než jaké by musel vydat v případě zvýšení hrubé mzdy o stejnou částku. Firma navíc ušetří na daních.

Na daních ušetříte

Daňová legislativa (zákon 586/1992 Sb. o daních z příjmu) umožňuje zařadit do daňově uznatelných nákladů padesát pět procent z ceny každé stravenky. Od počátku letošního roku je maximální cena jednoho oběda stanovena na 87 korun. Chce-li tedy firma maximalizovat výhody zaměstnanců a zároveň co nejvíce ušetřit na daních, přispěje každému zaměstnanci na jeden pracovní den 47,85 koruny (55 % z 87 korun). Zbylých 45 procent uhradí zaměstnanci. Firma s deseti zaměstnanci může letos takto na dani z příjmu uspořit třicet pět tisíc korun.

10 zaměstnanců x 47,85 Kč
478,50 Kč x 240 (pracovní dny mínus dovolená)
113 840 Kč Zaokrouhlit
114 000 Kč x 0,31 (sazba daně)
35 340 Kč Celkem

Stravenky umožňují také zvýšit skutečný příjem zaměstnanců s podstatně nižšími náklady, než kdybyste jim zvýšili hrubou mzdu o stejnou částku. Na jednoho zaměstnance to může činit i více než 7 500 korun ročně.

Srovnání obou variant

Čistý příjem se zvýší o 957 Kč
(47,85 x 20 /průměrný počet pracovních dní v měsíci/)
Stravenky Zvýšení hrubé mzdy
957 Kč 957 Kč
- 297 Kč (daňová úspora) + 450 Kč (pojištění placené zaměstnavatelem)
- 437 Kč (daňová úspora)
+ 330 Kč (daň z příjmu a pojištění placené zaměstnancem)
660 Kč 1 300 Kč
Rozdíl 640 Kč x 12 (měsíců)
Celkem úspora 7 680 Kč

Jak na to

Rozhodnete-li se zavést stravenky, na prvním místě je výběr zprostředkující firmy. Kritérií pro její výběr je několik, doporučujeme si především zjistit, jaké smluvní restaurace má zprostředkovatel v okolí pracoviště. Rozhodovat může i výše provize nebo způsob doručování stravenek.

Je-li zprostředkující forma vybrána, musíte s ní před prvním odběrem stravenek uzavřít smlouvu. To můžete například i pomocí formuláře přes internet. Poté již zbývá jen objednat a převzít stravenky buď přímo na pobočkách nebo faxem, telefonicky nebo přes internet.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Daně, mzda, příjmy

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.