Co je faktoring

Faktoring je předem smluvně sjednaný průběžný odkup krátkodobých pohledávek (obvykle se splatností do 180 dnů) faktoringovou organizací. Dodavatelé zboží nebo služeb převádějí na faktora pohledávky vzniklé při prodeji na fakturu. Faktoringová společnost - často banka - se tak stává věřitelem a přebírá od dodavatele veškeré riziko, že kupující nebude schopen či ochoten zaplatit.

Proces

V prvním stádiu faktor uzavře pro prověření bonity zúčastněných stran s dodavatelem (klientem) smlouvu. Ve smlouvě se klient zavazuje, že bude všechny sjednané pohledávky postupovat faktorovi, který za to bude klientovi vyplácet určitý procentní podíl z hodnoty pohledávky. Ten se obvykle pohybuje v rozmezí 80 - 90 procent v závislosti na kvalitě a možných rizicích.

V druhé fázi dojde k průběžnému postupování pohledávek faktorovi a převodu dohodnutých finančních částek dodavateli. Faktor vystupuje vůči odběratelům jako jejich věřitel a při nedodržení lhůty splatnosti zajišťuje upomínání a případný další postup až po soudní vymáhání.

Význam

Z pohledu klienta (dodavatele) plní faktoring tři základní funkce. Zaprvé přenáší riziko nesplacení pohledávky na jiný subjekt - faktoringovou společnost. Faktoring také může fungovat jako nástroj financování. To v případě, že faktor proplácí sjednanou výši z pohledávek okamžitě a nikoliv až ve lhůtě splatnosti. V poslední řadě (ne co do významu) přechází na faktoringovou organizaci také správa pohledávek. Vedle samotných finančních operací pak faktor provádí i evidenci pohledávek, jednání s celními orgány nebo sjednává pojištění. Každá konkrétní faktoringová operace nemusí využívat všechny tyto funkce, záleží na dohodnutých podmínkách mezi oběma smluvními stranami.

Faktoring je vhodný především pro firmy jejichž výrobky vykazují rychlou obrátku a které mají vysoké nároky na provozní kapitál. Vedle snížení rizika nesplacení za dodávky může faktoring ve struktuře finančních zdrojů částečně nahradit krátkodobé bankovní úvěry.

Cena

Závisí jednak na rizicích spojených s celou operací (bonita dodavatele, odběratele), dále na počtu a hodnotě faktur určených k faktoringu (nevýhodný je velký počet s malými nominálními hodnotami, protože to zvyšuje celkovou pracnost operace) a v případě předfinancování také na úrokové sazbě (ta se odvozuje od úrokové sazby z krátkodobých bankovních úvěrů). Obecně platí, že ve většině případů je faktoring včetně předfinancování o něco levnější, než všechny služby odděleně.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+76
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.