Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Klidné spaní za 4 tisíce ročně

Klidné spaní za 4 tisíce ročně
Bojíte se, že přijdete o své nové auto? Havarijní pojištění je jistě vhodné, ale pořizovací cenu vozu nikdy plně nepokryje. Na trhu však funguje jeho užitečná a levná nadstavba.

Pokles tržní hodnoty vozidla dosáhne během prvních tří let zhruba poloviny původní ceny. Již v momentě, kdy opouštíte autosalón se zbrusu novým vozem, ale pořizovací cena převyšuje cenu časovou. Tedy tu, kterou auto skutečně v daném okamžiku má. Právě časová hodnota se přitom automaticky uplatňuje při výplatě pojistného plnění. Z havarijní pojistky proto nikdy nezískáte cenu nákupní.

Již dva roky ale v České republice existuje připojištění euroGAP, které při totální škodě (kromě odcizení je to takové zrušení vozidla, u kterého by náklady na jeho opravu přesáhly cenu časovou) hradí rozdíl mezi časovou hodnotou a pořizovací cenou auta. Tedy přesně tu část, kterou havarijní pojistka neuhradí. Produkt oceňují zejména ti, kteří si pořídili auto na leasing. Vlastníkem jejich vozu je až do doby poslední splátky leasingová společnost. V případě totální škody se tak klienti mohou lehce stát dlužníky, protože celkové náklady leasingové společnosti plnění z havarijní pojistky většinou nepokryje. EuroGAP ale potřebnou částku doplatí.

A6 Avant 2.8 quattro
  nový vůz stáří 1 rok stáří 2 roky stáří 3 roky
cena nového vozu 1 580 000 1 580 000 1 580 000 1 580 000
tabulková cena vozu 1 580 000 1 109 000 889 000 640 000
plnění pojišťovny* 1 580 000 1 109 000 889 000 640 000
spoluúčast 10 % 158 000 110 900 88 900 64 000
plnění euroGAP 0 471 000 731 000 940 000
* včetně spoluúčasti

graf Audi
* včetně spoluúčasti na plnění havarijního pojištění

Připojištění je dostupné pouze pro vozidlo, které je primárně kryto jakoukoli havarijní pojistkou na českém trhu. Předmětem pojistného plnění euroGAP je ale jen totální škoda (viz výše). Pokud auto poškodíte méně, získáte plnění pouze z havarijní pojistky, nikoli z euroGAP. Při případné totální škodě pak pojistnou událost likviduje havarijní pojišťovna a podle jejích údajů nastává plnění euroGAP. Pokud se na havarijní pojistku vztahují určité výluky, uplatňují se u tohoto připojištění také.

Uzavřít pojistku euroGAP je možné pouze v momentě pořízení nového či staršího vozu. Nejzajímavější je pro nová auta, kde časová cena klesá nejrychleji. Lze jím ale pojistit také až pět let ojetý vůz. Smluvní ujednání sice uvádí, že pojistná smlouva musí být uzavřena v den převzetí vozidla, podle slov prodejce tohoto produktu, Václava Vondráčka, lze auto pojistit i zpětně. "Klient nám vůz ale musí fyzicky předvést, abychom si byli jistí, že auto nebylo ukradeno a nejde tedy o pojistný podvod," dodává Vondráček.

Při sjednání této pojistky je nutné předložit velký technický průkaz a kopii smlouvy s leasingovou společností nebo dokladu o koupi. Výše pojistného plnění pak určuje doložená pořizovací cena. Z důvodu pojistných podvodů se ale u ojetin vychází z hodnoty, na kterou auto pojistila havarijní pojišťovna.

Za 12 tisíc na tři roky

Vůz se připojišťuje na dobu přesně tří let a oproti výši havarijní pojistky je euroGAP téměř za hubičku. Roční havarijní pojistka přijde majitele Škody Octavia Elegance zhruba na 17 tisíc korun. Vlastníka Audi A6 bude stát klidnější spánek dokonce 71 tisíc, a to navíc v případě zabezpečení aktivním vyhledávacím systémem (jinak pojistné vyjde na 108 tisíc korun).

Pojištění euroGAP stojí čtyři tisíce korun ročně pro jakékoli osobní auto. Model ani cena vozu nerozhoduje. Háček je ale v tom, že se pojistka platí předem na tři roky. Při uzavření smlouvy tedy klient složí 12 tisíc. Většina případů krádeží vozidel se přitom odehraje do roka od koupě auta. Dvanáct tisíc je ale jediný výdaj, protože spoluúčast na případném plnění z euroGAP je nulová. Spoluúčast na plnění z havarijní pojistky pochopitelně nikoho nemine.

Dosáhnout připojištění na dobu delší než tři roky standardní cestou možné není. Docílit se toho ale teoreticky dá fiktivním prodejem auta a opětovným sjednáním euroGAP. Výše pojistného krytí se tím ale výrazně sníží, bude totiž vycházet z nové časové ceny, zhruba poloviny ceny původní.

Odvrácená stránka

Nemilé překvapení v podmínkách čeká na kupce aut dražších jednoho miliónu korun. Ta jsou objektem zlodějů častěji, a proto spadají do rizikové skupiny. Pro sjednání euroGAP je u těchto dražších vozů nutná instalace satelitního vyhledávacího zařízení. To ale připojištění výrazně zdražuje, ačkoli nepřímo. Roční provozní poplatek takového systému stojí zhruba 5 tisíc korun a cena zařízení samotného se pohybuje od 7 tisíc do několika desítek tisíc korun.

Obdobně ale uvažují i některé pojišťovny, např. Generali (profil, názory), a havarijní pojistku vážou na stejnou podmínku. Většina pojišťoven nicméně havarijní pojištění bez zabezpečení vyhledávacím systémem umožňuje. V případě, že jej klient má, nabízí pak slevu na pojistném – např. u České pojišťovny (profil, názory) ušetříte 10 procent.

Pokud váš čtyřkolý miláček nese nebo nesl cenovku s částkou převyšující 2 milióny korun, o kladech a záporech připojištění nemusíte vůbec přemýšlet. EuroGAP si v tomto případě totiž pořídit nemůžete. Pojistka není určena ani těm, kteří pronajímají auta, přepravují osoby či náklad za úplatu anebo školí budoucí řidiče.

Kde se vzalo, tu se vzalo

MAI Insurance Brokers

MAI Insurance Brokers je makléřská pojišťovací firma, která vznikla v roce 1997 jako součást velké makléřské společnosti MAI Central Eastern Europe. Z 79 % je vlastněna mateřskou společností. Je zprostředkovatelem produktu euroGAP v České republice a zajišťuje zde jeho veškerý servis. Je členem Komory pojišťovacích makléřů.

EuroGAP je produkt britské pojišťovny Lloyd's of London. Zprostředkovatelem v České republice je makléřská pojišťovací firma MAI Insurance Brokers, která zajišťuje veškerý servis tohoto připojištění. Uzavírá smlouvy, spravuje pojištění, provádí likvidaci pojistných událostí a vyplácí pojistné plnění.

Česká legislativa ovšem neumožňuje makléřským společnostem pojištění prodávat. Běžnou praxí proto bývá uzavření dohody s pojišťovnou, která licenci na prodej pojištění vlastní. Na smlouvách euroGAP proto figuruje První česká servisní pojišťovna. Většinovým vlastníkem této pojišťovny je majitel sítě autodílen a autoprodejen. Lehce se proto může stát, že voláte-li do pražské centrály pojišťovny, telefon zvedne automechanik. Jiná pojišťovna ale na podmínky, že veškerá kontrolní pravomoc zůstane v rukou MAI Insurance Brokers, nepřistoupila.

První česká servisní pojišťovna

První česká servisní pojišťovna se specializuje na havarijní pojištění vozidel. Do Obchodního rejstříku byla zapsána 1. července 1997 v Brně, povolení podnikat v oblasti pojišťovnictví jí týž den vydalo Ministerstvo financí ČR. Základní jmění činí 50 miliónů korun a kapitálově je to ryze česká společnost. Akcionáři jsou dva: Ladislav Samohýl, vlastník 98 % akcií, a Alois Samohýl, vlastnící 2 % akcií. Není členem České asociace pojišťoven.


Pro zájemce o produkt euroGAP je ale nejdůležitější informace, že 100 procent rizika nese světoznámý renomovaný zajistitel Lloyd's of London.

Obliba euroGAP výrazně narostla až v tomto roce, kdy prodej získal koncepčnější podobu. MAI Insurance Brokers v roce 2003 uzavřela až 200 smluv každý měsíc. Kdo je ochoten riziko odcizení vozu podstoupit a za "ušetřené" peníze na pojistce raději odjet k moři, připojištění neocení. Nepotřebuje-li havarijní pojistku, nepotřebuje ani euroGAP. Uvažujete-li ale o koupi auta na leasing, kdy vůz havarijně pojistit musíte, nebo prostě upřednostňujete pojištění před rizikem, stojí vám za to se nad euroGAP zamyslet.

Ukradli vám auto? Kolik jste dostali z havarijního pojištění? Co si o euroGAP myslíte? Je to užitečný produkt, nebo jen další magnet na peníze? Publikujte svůj názor!

Zajímáte se o euroGAP více? Zajímají vás konkrétní podmínky? Vstupte!Produkt si u nás můžete koupit on-lineHSBC Zajištěné fondy
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 5. 2003 15:26, Martas

Pracuji ve financni sfere a ano, myslim si, ze je velmi mozne, ze sve prodejce nektera zahranicni velka jmena neproveruji dostatecne. Myslim si to na zaklade konkretnich zkusenosti, kdy lecktere "jmeno" proste jen hleda lokalniho prodejce a ten musi splnit obecna kriteria typu prani spinavych penez apod.

Reagovat

 

+43
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 27. 05. 2003 09:44)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 5. 2003 9:44, TGP

A poznámka k platbám dopředu - myslím, že není příliš velký rozdíl mezi platbou na rok a na tři, zvlášť u malých částek jako je tato. Pokud bysteji chtěl vybírat ročně, znamená to mnohem větší administrativu, vyšší náklady a následné zdražení. Je i řada klientů, kteří třeba dopředu složí stovky tisíc na životní pojistky a přijde jim to normální. Tak proč se bát licencovaných subjektů spolupracujících s největší pojišťovnou světa? Myslíte, že své partnery pečlivě neprověřují?

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan 27. 05. 2003 08:22)

Další příspěvky v diskuzi (41 komentářů)

11. 10. 2016 | 12:45 | PETR VYSOCKY

Dobrý den, mám problém se Servisní pojišťovnou - prosím, můžete mi zaslat kontakt na Vašeho úspěšného právníka, Díky moc za pomoc a přeji prima den! Petr Vysocký více

15. 5. 2015 | 15:40 | pao

Nedoporučuji. Měl jsem u nich havarijko, ukradli mi auto, odmítli mi vyplatit 50 % z ceny vozu jako pokutu, protože jsem nechal ve voze malý techničák. Šli jsme na ně s právníkem, dali jsme to k soudu a uspěli. Kdybyste chtěli,...více

15. 4. 2015 | 10:13 | Michal

Zdravím, vůbec nedoporučuji. Provozuji autoservis a s touto pojišťovnou jsem měl poprvé, a doufám že naposledy, tu čest v listopadu 2014, kdy standartně od odeslání faktury pojišťovně mohu očekávat jako servis platbu na účet...více

10. 4. 2014 | 20:01 | Dana

Tak také se podělím o zkušenost.Havarijní pojištění mám uzavřené od listopadu2013 a nyní 10.2.2014 nám nějáký vandal rozbil zadní okno.Spoluúčast mám 5000,- a oprava vyšla na cca8300,-.Peníze zatím nepřišly,zato výpovědˇod...více

5. 2. 2014 | 11:50 | Petr

Také se podělím se zkušeností Servisní pojišťovny. Dva roky platím havarijní 11 000 Kč ročně a minulý týden přišlo zvýšení z důvodu, že upravují ceny na 23 000 Kč!!! Na telefonický dotaz sdělili, že už nepočítají roky bezškodní,...více

Čtenáři také navštívili

5. 12. 2002 |

Byznys, kde se točí velké peníze

Automobil je věcí, bez které si řada z nás život ani nedokáže představit. Jejich množství na silnicích však s sebou nese nebezpečí škod nejen u motoristů samotných, ale i dalších účastníků silničního provozu....

13. 11. 2002 |

Kde má povinné ručení strop?

Sazby povinného ručení pro příští rok již nebudou regulovány, což se projeví jejich nárůstem. A pokud nezačnou řidiči jezdit opatrněji, ceny porostou i v budoucnu.

17. 9. 2002 |

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Majetek podniku, Pokladniční poukázka, Koordinace, zaměstnání, scioškola, základní školy, ondřej šteffl, rodičovství, maxima, prostupné zaměstnávání, měnové války, zákazníci, Jiří Weigl, ČP Leasing, nemocenské, leporela, půjčka na svatbu, pomoc

2M85258, 1Z44448, 5B47049, 3P77925, 5M62746

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK