Včas zaplacené faktury. Zbožné přání, nebo blízká budoucnost?

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 22. 8. 2012 | 13 komentářů
Platební morálka podniků a státu je na žalostné úrovni. Pozdě proplácené faktury způsobují druhotnou platební neschopnost firem a živnostníků. Kvůli ní jim může jít i o existenci. Přijetí nové evropské směrnice nám dává znovu naději.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 8. 2012 0:20, jezevec

další zákon úplně nahovno, stejně jako hloupoučké rady o smlouvách a zálohách.
JEDINÉ co by vyřešilo problém by bylo nemožnost uplatnit nezaplacenou fakturu do nákladů, a nezdanění neuhrazené faktury výstavcem.
jenže to by berňáky musely honit skutečné neplátce a gaunery, a ne ty kteří se ještě snaží přežít a kterým je tudíž co vzít.
pokud samo ministerstvo přiznává, že nevybíráním dph, kterou okradení podnikatelé nedostali zaplaceno, by stát TRATIL - tak je něco víc než špatně.

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

24. 8. 2012 9:26

Ano paní, ale kdybyste vy chtěla dodávat do velkoobchodu, musela byste se smířit s tím, že nejdřív odevzdáte zboží a kdovíkdy za něj uvidíte penízky. Jste šťastna, že nevíte nic o světě.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2012 22:51 | malá živnostnice

pro vaši zajímavost:jak jsem napsala prodávám hračky ,hry a figurky např. přes internet atd.nejsem plátce DPH,jestli to vás zajímá.čistýho mi do hodí tak 15000-30000 měsíčně. Možná plat pro někoho k smíchu ale jsem svým pánem,nemusím na někoho dělat a poslouchat rozkazy.A hlavně nemusím se doprošovat na UP,podpory adt. Jinak jsem se nikdy nesetkala s tím že by mi někdo dal ve skladu fakturu se splatností několik dnů,týdnů apod. Nikdo mi bez peněz žádný dobře prodejné zboží dopředu nikdy nedal. Takže těm velkým co jim dají zboží plné regaly a potom jim za to nezaplatí včas ,tak těm to klidně i přeju .Malýmu živnostíku nikdo nic dopředu nedá,ale velkopodnikatelů jo,tak co.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2012 21:07

Ale jináč je to přesňoučce to vono: všickni jste tady sprostý podezřelí, kradácí zlí, švajnkerlové český.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2012 21:06 | technickej vobtíž

Poniváč voni se volové do koulí prostě těžko kopají.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2012 12:07 | jezevec

ale tak samozřejmě firmy, které neplatí faktury, jsou obvykle v takovém ekonomickém stavu, že posunout jim náklady v čase o nezaplacené faktury, by jim jen snížilo účetní ztrátu, ale problém na straně výstavce by to nevyřeilo. mně opravdu připadá nosná ta větička, že kdyby stát upustil od nevymáhání nepřijatého DPH, že by na tom TRATIL. tratil, rozumíte? státní úředník tedy narovinu přiznává, že stát VÉDOMĚ okrádá poctivějí obchodníky, které násilím státu nutí platit DPH dvakrát - zatímco není schopen vybrat uplatněnou DPH od podvodníků a zlodějů. vám to nepřipadá přímo fascinující? stát svou legislativou umožňuje, aby si ten kdo neplatí faktury a krade, okrádá stát i poctivé plátce, uplatnil NEZAPLACENÉ DPH na vstupu, možná si ho při dostatečném obratu i skásnul zpět - a ten kdo DPH nedostal zaplaceno, ba nedostal zalaceno ani za vlastní plnění, musí ho zaplatit DVAKRÁT. a kdyby stát od této nemravnosti upustil, tak by na tom tratil. a nikdo toho vola co tohle řekl ani nekopne do koulí ...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2012 8:37 | comment

Pozor, pro zlepšení platební morálky by stačila jen první polovina - tzn. nemožnost uplatnění nezaplacené faktury do nákladů. Což by naopak stát samozřejmě ocenil. A že to nedává smysl, aby se stejná nezaplacená faktura na jedné straně zdanila a na druhé nemohla dát do nákladů? Jako by to někomu vadilo - nebo snad nemáme odvedení DPH ke dni DUZP ale uplatnění u plátce až další měsíc, podle data přijetí faktury? To samé v bledě modrém.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 8. 2012 8:33

Celkem by mne zajímalo, v čem podnikáte. Při takto nízkých částkách je běžnější platit přímo v hotovosti při poskytnutí služby.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 8. 2012 23:25 | malá živnostnice

no,ještě jsem se za pět let živnosti(obchod hračky,hry,figurky) nesetkala s někým kdo by mi dal (kvalitní prodejní zboží které si sama vyběru a mám zájem) dřív než zaplatím,objednám zboží- vždy nejdřív zaplatit a pak mi vždy dodají zboží,ve velkoskladu všude... takže to co je faktura se splatností několik dní,týdnů po termínu apod.neřeším. jinak to je i stejný např. objednám si řemeslníka a ten vždy chce peníze ihned ten den co dokončí práci,už vidím kdybych řekla ted nemám pošlete mi fakturu nebo složenku.. to samý má známa chtěla si otevřív obchod ,prostory měla zadarmo své,jen ne prachy na nějaké to zboží a myslíte že by jí někdo dal zboží a zaplat až prodáš? to víte že nikdo nedá a když tak neprodejný předražený zboží kterýho se chce zbavit nebo spíš aby jste mu ho za nehoraznou cenu prodala. takže nějaká faktura se splatností u živnostníka neznám...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 21:52 | logoprd

Nejsou úplně hloupoučké, jen fungují u cca pěti procent byznysu, například u těch právníků...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 8. 2012 16:34 | HonzaV

přesně!!! jezevče, vzal jste mi písmena z klávesnice.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 8. 2012 15:43 | iso

Dokud bude stát vysávat finanční prostředky společnosti, tak se nic nezmění. Stavy takto nepřiměřené a proti přírodním zákonům dokáže usměrňovat k lepšímu pouze černý trh, který dokáže, spíše má snahu pomáhat společnosti natolik, aby "nechcípla". Dokud nás bude stát ožebračovat, tak to nic nezmění. A třeba i "chcípneme".
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 7:11 | Jana

jako podnikatel mám spousty nezaplacených faktur v částkách okolo 500Kč, je hezké, že bude lhůta k zaplacení do 30 dnů, ale když nezaplatí, tak si můžu maximálně podat platební příkaz = zaplatit částku daleko vyšší, a potom zaplatit exekutora = opět mu zaplatit předem a doufat, že dlužníka najde. V situaci, kdy není povinnost hlásit místo trvalého pobytu je mi to tak trochu k ničemu. Takový zákon pro malé OSVČ nic neřeší.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 0:20 | jezevec

další zákon úplně nahovno, stejně jako hloupoučké rady o smlouvách a zálohách. JEDINÉ co by vyřešilo problém by bylo nemožnost uplatnit nezaplacenou fakturu do nákladů, a nezdanění neuhrazené faktury výstavcem. jenže to by berňáky musely honit skutečné neplátce a gaunery, a ne ty kteří se ještě snaží přežít a kterým je tudíž co vzít. pokud samo ministerstvo přiznává, že nevybíráním dph, kterou okradení podnikatelé nedostali zaplaceno, by stát TRATIL - tak je něco víc než špatně.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Devát

manažer

Ondřej Trojan

producent

Jiří Devát
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Trojan
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services