Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Chcete vložit 16 900 Kč na měsíční vkladový účet, který má výnos 115 % až 205 % p.a.? Že jde o nějaký podivný obchod? Nikoli, tento produkt nabízejí renomované peněžní instituce a vysoké zhodnocení vám přiteče přímo z finančního úřadu. Zajímá vás, jak lehce zneužitelné je penzijní připojištění?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 9. 2005 21:01, MK

Uzavřít penzijní připojištění a čerpat výhody od státu, případně daňové úlevy můžete pouze u jednoho penzijního fondu.

Reagovat

 

+59
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Bauer 27. 09. 2005 10:10)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 11. 2005 19:10, petr

Tak to tedy opravdu vypadá, že jste měl pravdu - přesvědčil jste mě. Jenon lituji, že tuto lákavou "investiční příležitost" nestihnu využít - letos už je pozdě a pro příští rok bude platit novela zákona o daních z příjmů, podle které se již budou při porušení stanovených podmínek dodaňovat uplatněné odpočty z titulu penzijního připojištění. Škoda - ale i tak velice zajímavý postřeh.

Díky

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel Doležal 31. 10. 2005 20:30)

Další příspěvky v diskuzi (48 komentářů)

24. 10. 2005 18:26 | petr

Je to opravdu velice pěkná úvaha, bohužel zdaleka ne dokonalá. Zákona o dani z příjmů totiž na tzv. odbytné z penzijního připojištění pamatuje, a to v ustanovení § 36 odst. 2 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb., kde se celkem jasně říká: "25 % z příjmů plynoucího fyzické osobě při zániku smlouvy o penzijním připojištění se státním příspěvkem a smlouvy na soukromé životní pojištění ve formě odbytného, sníženého podle § 8 odst. 6 a 7"
A navíc je tato daň vybíraná srážkou, takže zde nemá ani smysl uvažovat o nelegální optimalizaci :-).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

25. 10. 2005 9:12 | Karel Doležal

Přeji pěkný den,
§8 odst. 6.: "Dávka penzijního připojištění se státním příspěvkem se považuje za základ daně po snížení o zaplacené příspěvky a o státní příspěvky na penzijní připojištění. Jde-li o penzi, rozloží se tyto příspěvky rovnoměrně na vymezené období pobírání penze. Není-li období pobírání penze vymezeno, stanoví se jako střední délka života účastníka podle úmrtnostních tabulek Českého statistického úřadu v době, kdy penzi začne poprvé pobírat. Jednorázové vyrovnání nebo odbytné se pro zjištění základu daně nesnižuje o příspěvky zaplacené penzijnímu fondu zaměstnavatelem za zaměstnance po 1. lednu 2000." Paragraf 7 se týká pouze životního pojištění. V článku jsem to již uváděl, možná ne dost srozumitelně. 25-ti procenty se vám daní odbytné snížené o vaše příspěvky, v uváděném příkladu by se nejednalo ani o 100Kč. Článek ale pojednával o něčem jiném, proto nemělo smysl to dál rozvádět. Takže pokud chcete, ano, místo 100Kč zhodnocení od fondu, vám připadne 75Kč. Na meritu článku se ovšem nic nemění.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (petr 24. 10. 2005 18:26)

26. 10. 2005 18:28 | petr

Díky za odpověď - ale musím se přiznat, že se mi to stále nějak nezdá. V § 8 odst. 6 se píše, že "Jednorázové vyrovnání nebo odbytné se pro zjištění základu daně nesnižuje o příspěvky zaplacené penzijnímu fondu zaměstnavatelem za zaměstnance po 1. lednu 2000."
V uvedeném ustanovení je pouze řečeno, že se do základu daně v případě odbytného nezahrnují příspěvky zaplacené zaměstnavatelem. Z čeho usuzujete, že se do základu daně nezahrnují ani příspěvky zaplacené poplatníkem daně z příjmů fyzických osob(fyzickou osobu)?


Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel Doležal 25. 10. 2005 09:12)

27. 10. 2005 9:59 | Karel Doležal

Dobrý den,
jednorázové vyrovnání nebo odbytné se NESNIŽUJE o příspěvky placené zaměstnavatelem......čili do základu daně se naopak ZAHRNUJÍ příspěvky zaplacené zaměstnavatelem, ty jsou bez milosti zdaněny 15% /jednorázové vyrovnání/ nebo 25% /odbytné/. Naopak vaše příspěvky se nezdaňují, viz. minulá odpověď /........snížené o zaplacené pojistné...../
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (petr 26. 10. 2005 18:28)

29. 10. 2005 19:50

Výše odbytného, jenž náleží takovému učastníkovi penzijního připojištění, který platil příspěvky alespoň minimální dobu stanovebou Penzijním plánem (např. 12 m) a jehož penzijní připojištění zaniklo předčasně, je stanovena jako úhrn příspěvků zaplacených účastníkem a podílu na výnosech hospodaření penzijního fondu odpovídající výši jim zaplacených příspěvků. Odbytné nezahrnuje státní příspěvky a podíly na výnosech z hospodaření penzijního fondu odpovídající státním příspěvkům.
Z ustanovení § 36 odst. 2 písm. d) zákona o dani z příjmů plyne, že příjem ve formě výplaty odbytného, snížený dle § 8 odst. 6, podléhá 25 % srážkové dani.
Ustanovení § 8 odst. 6 nám říká co máme považovat za základ daně v případě výplaty dávky penzijního připojištění, penze, jednorázového vyrovnání a odbytného. Přímo odbytného se týká pouze poslední věta: "Jednorázové vyrovnání nebo odbytné se pro zjištění základu daně nesnižuje o příspěvky zaplacené penzijnímu fondu zaměstnavatelem za zaměstnance pro lednu 2000".
Pokoušet se aplikovat první větu § 8 odst. 6 , tj. "Dávka penzijního připojištění se státním příspěvkem se považuje za základ daně po snížení o zaplacené příspěvky ...", i na případ odbytného, mi připadá skutečně hodně odvážné.
Poslední dotaz. Realizoval jste již tento svůj investiční plán? Úspěšně? Můžete mi prosím sdělit jméno penzijního fondu, se kterým jste měl předmětnou smlouvu o penzijním připojištění uzavřenou?
Děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel Doležal 27. 10. 2005 09:59)

31. 10. 2005 17:06 | Karel Doležal

Dobrý den,
pro rozřešení by to zřejmě chtělo zaslat dotaz na ministerstvo financí. Četl jsem již oficiální stanovisko MF k dodaňování odkupů ze živ. pojištění. Odpověď zněla - nedodaňují se. K tomuto tématu -penzijní přip.- vycházím k dostupných informací.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 29. 10. 2005 19:50)

31. 10. 2005 20:30 | Karel Doležal

Ještě jednou dobrý den,
teď již přicházím s jasným a definitivním stanoviskem. Ptal jste se zda jsem tento postup /výběr prostředků z penz. přip. formou odbytného/ již realizoval. V první odpovědi jsem vám na toto zapomněl odepsat. Chěl jsem původně napsat, že tuto zkušenost nemám. Když jsem se však teď znovu zamyslel nad vaším příspěvkem, došlo mi, že tuto zkušenost mám! Pře delší dobou jsem potřeboval nutně hotovost. Měl jsem založeno penzijní připojištění, to jsem zhruba po 2 letech od založení zrušil. Nevyužíval jsem tehdy daňové zvýhodnění /ani to ještě nešlo, příslušný zákon byl přijat o dost později/ Státní příspěvky byly po zrušení pochopitelně strženy, obdržel výši svých vkladů plus zhodnocení od penzijního fondu. Srážkovou daní 25% bylo pochopitelně zdaněno pouze zhodnocení /zanedbatelných pár korun/. Své příspěvky jsem dostal v plné výši. Pro férovost uvádím, že tento výběr proběhl v roce 1997, tedy dávno před účiností daňových novel, o kterých je tu řeč. Nicméně v roce 2004 zopakovala tento postup i moje manželka. A letošním roce další můj příbuzný. Nikomu pochopitelně nebyly zdaněny příspěvky, která na fond sám zaslal. Zdaněno 25-ti procenty bylo přesně dle dikce zákona dle konkrétních případů buď pouze zhodnocení /nicotná částka/, případně zhodnocení a příspěvky zaměstnavatele /tam je to již znát/.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 29. 10. 2005 19:50)

5. 11. 2005 19:10 | petr

Tak to tedy opravdu vypadá, že jste měl pravdu - přesvědčil jste mě. Jenon lituji, že tuto lákavou "investiční příležitost" nestihnu využít - letos už je pozdě a pro příští rok bude platit novela zákona o daních z příjmů, podle které se již budou při porušení stanovených podmínek dodaňovat uplatněné odpočty z titulu penzijního připojištění. Škoda - ale i tak velice zajímavý postřeh.
Díky
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel Doležal 31. 10. 2005 20:30)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kováčik

podnikatel, Skrz.cz

Karel Svoboda

podnikatel, Toi Toi

Petr Kováčik
ÚSPĚŠNOST
36,11 %

z 36 duelů
×
Karel Svoboda
ÚSPĚŠNOST
38,33 %

z 60 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Spotřebitelský leasing, Potenciální míra růstu, Katastr nemovitostí, eet, banky, psd2, daně, restaurace, Deutsche Börse, rozvíjející, Slovensko, souhrn, mladí lidé, osoba samostatně výdělečně činná, český, OB Kvanto Globální listinný, podnikatelská sféra, Nejvyšší soud ČR

ABLADV01, 4J40109, 6C66016, 3AN2669, 4J40109

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK