Bezcenná priorita akcií ČS?

Radek Létal | | 27. 6. 2001 | 11 komentářů
Erste Bank navrhla nedávno program odkupu prioritních akcií České spořitelny od měst a obcí. Tento program vyhlásila, jako majoritní akcionář spořitelny v souladu s dohodou učiněnou v době privatizace státního podílu v tomto domácím bankovním gigantu. Navržené podmínky, především cenová relace, vyvolávají na municipální úrovni a v ekonomické sféře vášnivé diskuse.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 7. 2001 14:40, franktres

Nevim co je na drzeni akcii od odluzene a prosperujici banky "sexy". Podle meho jak se divam na ostatni ceske penezni ustavy, CS by mela jit na uroven kolem minimalne 500 kc/share. Je to otazka casu a trpelivosti. Obce ktere nemaji penez nazbyt mohou pouzit akcie jako zastavu a pujcit si na ne penize, tak to aspon funguje na zapade. Muj dojem je, ze CS se snazi vyuzit neznalost obcanu ohledne financnich trhu, proste se snazi vratit do doby "privatizace" kde vycurani gauneri (Kozeny) skupovavali od neznalych babicek a dedecku "bezcene" kusy papiru... Zaver: ja bych osobne drzel prioritni akcie kdybych mohl, protoze jak prioritni tak i bezne? akcie musi jit nahoru, ovsem problem je stale jestli slaba ceska legislativa nedovoli CS/Erste nejaky podraz na akcionare. Aaale vstup do ES se blizi, a muj dojem je, ze doba podrazu uz minula.

Zobrazit celé vlákno

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

30. 7. 2001 14:40 | franktres

Nevim co je na drzeni akcii od odluzene a prosperujici banky "sexy". Podle meho jak se divam na ostatni ceske penezni ustavy, CS by mela jit na uroven kolem minimalne 500 kc/share. Je to otazka casu a trpelivosti. Obce ktere nemaji penez nazbyt mohou pouzit akcie jako zastavu a pujcit si na ne penize, tak to aspon funguje na zapade. Muj dojem je, ze CS se snazi vyuzit neznalost obcanu ohledne financnich trhu, proste se snazi vratit do doby "privatizace" kde vycurani gauneri (Kozeny) skupovavali od neznalych babicek a dedecku "bezcene" kusy papiru... Zaver: ja bych osobne drzel prioritni akcie kdybych mohl, protoze jak prioritni tak i bezne? akcie musi jit nahoru, ovsem problem je stale jestli slaba ceska legislativa nedovoli CS/Erste nejaky podraz na akcionare. Aaale vstup do ES se blizi, a muj dojem je, ze doba podrazu uz minula.
+32
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 7. 2001 20:55

Beru zpět svůj názor na Vaši objektivitu a odpovídám (stojíte-li ještě o jiný názor): K úvodu jen tolik: každá banka přece při obchodním jednání operuje svojí silnou stránkou - a tou historie ČS bezesporu je. Ano, ano, ano, "tvrdě na zisk" - a bude "hůře" ! To by však mělo těšit jak akcionáře, tak vkladatele. Ti první si chtějí ten zisk rozdělit (o nesmyslu s výplatou celého zisku na prioritní akcie se radši nebudeme šířit, že ...) a vkladatel má zase rád silné banky - žádnou, jejíž majitelé celý svůj zisk obětují na oltář úroků, neznám.... Pokud tedy nehodláte mít ve svém portfoliu akcie České spořitelny, Vaše věc (ovšem vzhledem k plánu zisku na příští léta by se o racionalitě Vašeho rozhodnutí dalo s úspěchem pochybovat).
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 7. 2001 20:01 | CSrypatschek

Nemáte pravdu, žádná nabídka a poptávka, ale dle mého názoru vyděračská hrabivost "strategického" majoritního akcionáře. Celá záležitost je o to pikantnější, vzhledem k faktu KDO prioritní akcie vlastní, že právě ČS se dříve ráda pasovala do role důstojného nástupce a pokračovatele myšlenky historických kampeliček. Zvláště pak, když byl na obzoru nějaký ten klient z řad měst a obcí. Na druhou stranu je dobré, že Erste ( a tedy i ČS ) odhalila svoji pravou tvář, alespoň chápavý klient pozná, zač je toho loket a co může od ČS čekat. Ano, Erste je orientovaná tvrdě na zisk, vklady jí proto prostřednictvím ČS v žádném (!) případě jakoukoli (!)formou svěřovat přece nebudu. Zvažoval jsem sice otevřít si včas dlouhodobější pozici v akciích jako minoritní akcionář ČS, jsem rád, že jsem tak neučinil. Mám totiž oprávněný dojem, že v této zemi ( tedy za asistence naší vlády ) by se mi mohlo stát, že Erste po úspěšném výkupu od měst a obcí bude dividendy vyplácet právě a jen na prioritní akcie, ostatní běžní minoritní akcionáři ČS ostrouhají. To by tedy byl pro Erste kauf, nebo ne ?
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 6. 2001 21:56

Vše je otázkou nabídky a poptávky, máte pravdu - řešení a pohledů na ně je mnoho. Ovšem (ať si o "šikovnosti" Erste myslíme cokoliv) jasné je, že zbavovat se těchto akcií teď je holý nesmysl. Je jasný plán zisku, jsou projekty na transformaci, které k němu povedou, je soukromý vlastník, který na tom má zájem (a akcionáži Erste mají dividendy velmi rádi, buďme jisti)->>>tak proč "rušit stavební spoření, když mi chybí peníze na svačinu" ? Situace (některých) měst není lehká, ale BEZ OHLEDU NA CENU, jakou dojednají, je to Pyrrhovo vítězství. A fakt je nakonec i to, že nechat se financovat bankou, ze které druhou stranou část zisku na mně utrženého dostávám zpět, má logiku. Alespoň to tak vypadá, co říkáte ?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2001 16:10 | RadekVala

ČS už pěkný průšvih byl, však do nich vláda odkupem špatných pohledávek pěkných pár miliard nalila, takže se nejedná sice o sexy, ale zato docela dobře odluženou banku. To, že pak ještě navíc chce Erste jasně podhodnocenou nabídkou odírat komunální sféru mi přijde dost nefér. To, že nemají obce peněz nazbyt je jasné, ale prodeji hrubě pod cenou si k nim určitě nepomohou.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 6. 2001 15:58 | RadekVala

Docela by mě zajímalo jak v Erste dokázali motivovat členy sdružení zastupujícího v ČS zájmy měst a obcí, že tak místo veřejné obchodovatelnosti svým členům doporučují jejich značně nevýhodný prodej. Taky si myslím, že Erste na tom zase tak špatně není aby ji musela naše stále více se zadlužující komunální sféra "dotovat".
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2001 11:24

Prodat. A co nejrychleji, alespoň pro ty obce, které nemají peněz nazbyt. Držet akcie může být sice sexy, ale taky to může být pěkný průšvih.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2001 11:07 | SkrivanekT

Už se těším až nám to vysvětlí CSdefence. Ten určitě vysvětlí proč je popsaný postup ten správný.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2001 10:00 | Baronlempl

Můj názor na ČS není valný. Ovšem v tomto případě bych se zdržel. Je to obchodní případ, kupující Erste, prodávající obce. Vyjednávací výhodu mají v tomto případě jasně obce. Záleží, jakou mají vyjednávací schopnost. V souladu s mým názorem na volené ográny bych si dovolil být mírně pesimistický, i když na místní úrovni jsou politici poněkud schopnější, než na centrální.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2001 9:26

ERSTE BANK se tváří jako seriozní instituce, ale to, co tady chystá na města v ČR by si v civilizovaném světě nedovolila. Doufám, že města využijí obchodního nátlaku a nenechají si takovou nízkou cenu líbit. Vždyť je to výsměch do očí argumentovat tím, že kdyby tyto akcie změnili na veřejně obchodovatelné, že by se zněnila akcionářská struktura ve společnosti. Ano, změnila, ale když ERSTE vlastní víc jak 50 %, tak by ani po této změně o majoritu nepřišla.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2001 8:52 | Petr Horký

To, co chtějí udělat, mě vůbec nepřekvapuje.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Mikuláš Šveda

podnikatel, Exchange

Aleš Řebíček

exministr a podnikatel, Slavia Praha

Mikuláš Šveda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Aleš Řebíček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services