Sankce proti Íránu končí: Budou zakázky a levná ropa

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 20. 7. 2015 | 2 komentáře
Koncem roku by měly být zrušeny hospodářské sankce vůči Íránu. Ekonomické důsledky? Ropa zůstane levná. A evropským firmám se otevřou nové příležitosti.
Sankce proti Íránu končí: Budou zakázky a levná ropa

Ústředním tématem evropských ekonomických zpráv zůstává Řecko. To odsunulo do pozadí nejen pozoruhodné cvičení na čínských burzách, ale také dohodu světových mocností s Íránem. V úterý 14. července dospěly ke shodě na podmínkách íránského jaderného programu a na ukončení hospodářských sankcí vůči Íránu – ty trvají už téměř deset let. Zpráva sice neměla prakticky žádný okamžitý dopad na trhy, ale z dlouhodobějšího hlediska bude mít zrušení íránských sankcí významný ekonomický vliv na Evropu. Jednak se evropským firmám otevře velký íránský trh, jednak by mohla delší dobu zůstat levná ropa.

Sankce by měly být zrušeny koncem tohoto roku – pokud inspekce Mezinárodní agentury pro jadernou energii shledá, že Írán dodržuje podmínky dohody.

Proč je dohoda ekonomicky důležitá pro Evropu?

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Írán je velký a hladový trh

Írán je devatenáctá nejlidnatější země planety a také devatenáctá největší ekonomika na světě. Žije zde zhruba 80 milionů lidí – což je srovnatelné s Německem. Hrubý domácí produkt Íránu je podle kupní síly větší než Austrálie a nemá daleko k HDP Španělska nebo Kanady. Zrušením hospodářských sankcí se světu otevře velký trh, na který se bude snažit proniknout řada velkých evropských a amerických firem.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Na své si můžou přijít například automobilky – íránský vozový park je velmi zastaralý. Odhaduje se, že roční prodej přesáhne dva miliony automobilů. To je dvakrát tolik, co ročně vyrobí Škoda auto. Podobně velké příležitosti se nabízejí firmám z ropného a energetického sektoru, stavebního sektoru, ale i výrobcům spotřebního zboží. Mnohé evropské firmy zde mohu získat významné zakázky.

Írán sedí na obrovských zásobách ropy a plynu

Podle americké energetické agentury US Energy Information Administration má Írán čtvrté největší zásoby ropy na světě po Venezuele, Saúdské Arábii a Kanadě. Celkově jde zhruba o desetinu světových zásob ropy. Navíc se jedná z velké části o poměrně snadno dostupná suchozemská naleziště. Írán má také hned po Rusku druhé největší zásoby zemního plynu, které představují 17 procent světových zásob. 

Ačkoliv Írán sedí na největších ložiscích ropy a plynu na světě, objemem těžby (něco přes tři miliony barelů denně) se zdaleka neblíží největším producentům. Saúdská Arábie, Rusko a USA denně těží kolem desíti milionů barelů ropy.

Největší světové zásoby ropy a zemního plynu

Obrázky zvětšíte kliknutím

Anketa

Splní Írán všechny podmínky a padnou sankce?

V sedmdesátých letech ale Írán těžil dvakrát tolik ropy co dnes. Dá se očekávat, že po zrušení hospodářských sankcí bude chtít produkci ropy a plynu výrazně navýšit, neboť jde o hlavní zdroj příjmů do státní pokladny.

Íránské těžební kapacity ale bude potřeba rozšířit a modernizovat. Írán také nemá vlastní rafinerie, kde by ropu zpracovával. Potrvá roky, než Írán vybuduje potřebnou infrastrukturu pro významné navýšení těžby a exportu. Přesto může mít zrušení sankcí podstatný dopad na cenu ropy a plynu. Ještě v roce 2011 před uvalením nejtvrdších sankcí těžil Írán o milion barelů ropy denně víc než dnes.

Během roku 2016 by mohl objem těžby stoupnout na podobnou úroveň. Přičemž jeden milion barelů ropy denně představuje výrazný růst nabídky, která byla v roce 2014 v průměru lehce přes 93 milionů barelů denně. Světová produkce nyní dle odhadů analytiků převyšuje spotřebu zhruba o 600–800 tisíc barelů ropy denně. Převis nabídky nad poptávkou by se tak mohl v příštím roce ještě výrazně zvýšit, nedojde-li k omezení těžby v jiných koutech světa.

Vedle toho se spekuluje o tom, jak velké množství ropy Írán skladuje v tankerech. Ropy, kterou těžil, ale nemohl napřímo prodávat. Neověřené odhady hovoří o 20-30 milionech barelů ropy. Tuto ropu může okamžitě po zrušení sankcí začít prodávat, zatímco bude postupně navyšovat těžbu. Dá se tedy očekávat, že někdy koncem tohoto roku, budou-li oficiálně zrušeny hospodářské sankce vůči Íránu, začne na trh proudit velké množství ropy a bude tlačit její cenu dolů.

Ceny ropy (WTI)

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Ne, rozhodně nechci nabádat k finančním spekulacím. Jen chci zdůraznit, že pokud nedojde k výpadkům těžby někde jinde ve světě, bude cena ropy nadále pod tlakem. Netuším, jestli ještě poklesne níž než dnes. Ale pravděpodobnost, že cena ropy bude v nejbližších dvou letech významně růst, je nízká. To je dobrá zpráva nejen pro řidiče, ale pro celou evropskou ekonomiku.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Cena ropy poroste. Až zbankrotují „břidliční těžaři“

22. 6. 2015 | Vlad Ender | 6 komentářů

Cena ropy poroste. Až zbankrotují „břidliční těžaři“

Ropa. Nahoru, dolů, nikam – ať už se cena ropy chová jakkoli, ovlivňuje naše investice – a život – asi víc než cena libovolné jiné komodity. Proto také o ropě i její ceně hodně lidí... celý článek

Komodity: Loni spadla ropa na půlku, letos si radši přejme dražší

9. 2. 2015 | Jan Traxler

Komodity: Loni spadla ropa na půlku, letos si radši přejme dražší

Cena ropy a železné rudy spadla v uplynulém roce na polovinu. V průměru zlevnily komodity na burze o 19 procent. Stoupla pouze cena kávy a hovězího. Výhled na rok 2015 je plný otazníků. celý článek

Očima expertů: Co letos čeká Rusko? A jak to ovlivní nás?

16. 1. 2015 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Očima expertů: Co letos čeká Rusko? A jak to ovlivní nás?

Co čeká ruskou ekonomiku a co to bude znamenat pro tu naši? Co si o situaci Ruska a o jeho napjatém vztahu se Západem myslí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, politolog Petr... celý článek

Ropný šok naruby. Co přinese levná ropa?

15. 12. 2014 | Jan Traxler | 11 komentářů

Ropný šok naruby. Co přinese levná ropa?

Cena ropy spadla od léta o 40 procent. Podle mého názoru se hned tak nezvedne. Co nižší cena ropy přinese? A jak upravit investiční portfolia?

Partners Financial Services