Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Zdanění vkladů byl trest za nízké kyperské daně. Takže u nás nehrozí

Mohlo by ke zdanění bankovních vkladů dojít i v Česku? Kdy? Zeptali jsme se ekonomů Aleše Michla a Pavla Kohouta. Náměstka ministra financí Radka Urbana, zástupce ČNB Lubomíra Lízala a dalších osobností ze světa financí.

„Zachráníme vás před bankrotem, nebude to ale zadarmo! Dáme vám injekci deset miliard eur, ale sami musíte sehnat dalších šest miliard. Jednorázovým zdaněním všech vkladů v bankách. Do sta tisíc eur se bude danit necelými sedmi procenty, vyšších částek se bude týkat takřka desetiprocentní daň,“ takové poselství vyslali minulý víkend lídři eurozóny zástupcům Kypru. Zpráva záhy proletěla jako blesk všemi médii a pořádně postrašila finanční trhy. Bankovní klienti po celé Evropě si zase začali klást otázku, jestli něco takového může potkat i je. A jestli jsou jejich úspory v bankách skutečně v takovém bezpečí, jak jim jejích zástupci tvrdí. Od pondělka jsme ale mohli v této věci zaznamenat hned několik výrazných obratů. V úterý večer smetl kyperský parlament návrh ze stolu – pro nebyl ani jeden poslanec. Ve středu se zase začalo spekulovat o alternativním plánu pomoci, ve kterém by hrálo hlavní roli Rusko. Ve hře je prý také mírnější varianta zdanění, která by se netýkala drobných střadatelů. Času ale není nazbyt. Evropská centrální banka totiž pohrozila, že pokud se do pondělí problém nevyřeší, přestane kyperským bankám poskytovat nouzovou pomoc, která je teď drží nad vodou.

Mohl by české banky potkat podobný osud?

I když je v tuto chvíli situace bank v České republice (a Česka vůbec) na hony vzdálená tomu, co se odehrává na Kypru, jistě mnoha bankovním klientům vrtá hlavou, zda by jednou nemohli o část svých úspor v bankách podobným způsobem přece jen přijít.

Co si o „kyperské krizi“ myslí odborníci? Mohl by banky v České republice v dohledné době potkat podobný scénář, k jakému se schyluje na Kypru?

Lubomír Lízal

ekonom, člen bankovní rady ČNB

Lubomír Lízal
-6
Líbí
Nelíbí

Situace v Česku je naprosto odlišná. V prvé řadě je náš bankovní sektor velmi stabilní, odolný v zátěžových testech a též ziskový, jak ostatně ukazuje i poslední zpráva o finanční stabilitě. Ovšem zásadní rozdíl je v proporcích. Kyperský bankovní sektor je relativně „veliký“ – bilanční suma bank je asi osminásobek HDP kyperské ekonomiky. Na jejich národní úrovni jde o problém, který se popisuje jako „too big to save“, sektor je příliš velký na záchranu; velikost potřebné finanční injekce je mimo současné možnosti, a proto se neobejde bez vnější pomoci. Takže jak z hlediska proporcí, tak z hlediska stability našeho bankovního sektoru si dost dobře nedokážu představit v dohledné době v Česku podobný scénář.

Radim Dohnal

analytik Saxo Bank

Radim Dohnal
-9
Líbí
Nelíbí

Velmi nepravděpodobně. Podle všech dostupných zpráv a měřítek patří významné banky na území Česka k těm nejstabilnějším v Evropě. Jsou dokonce případy, kdy zahraniční privátní bankéři doporučují klientům mimo Českou republiku k deponování vkladů právě naši zemi. Zdanění vkladů by v aktuální situaci nemělo žádný smysl. Run na banky, který na Kypru reálně hrozí po otevření poboček, tedy v České republice absolutně nehrozí.

Pavel Kohout

ekonom, ředitel pro strategii Partners
Pavel Kohout
+14
Líbí
Nelíbí

Ne. Není pro to sebemenší důvod. Zdraví českých poboček zahraničních bank je velmi dobré. Mimo jiné i z toho důvodu, že česká ekonomika je stále poměrně málo „proúvěrovaná“, takže nebezpečí bankovní krize ze špatných úvěrů je absolutně mimo diskusi v jakékoli dohledné době. Kromě toho, daň z bankovních transakcí byla Kypru vnucena jako pomsta za to, že má nízké daně. To se o Česku rozhodně nedá tvrdit.

Radek Urban

náměstek ministra financí
Radek Urban
-49
Líbí
Nelíbí

Ne.

Petr Mach

politik a ekonom

Petr Mach
+38
Líbí
Nelíbí

České banky mají své závazky vůči klientům (vklady) kryté zejména půjčkami podnikům a občanům a také českými státními dluhopisy. Kyperské vklady jsou většinou kryty bezcennými řeckými a kyperskými dluhopisy. Dokud bude česká vláda schopna své dluhopisy splácet, budou naše vklady v bankách bezpečné. I Českou republiku ale bohužel naše vlády zadlužují – tempem přes sto miliard korun ročně. I v případě masových výběrů z bank může ale Česká národní banka poskytnout bankám hotovostní půjčky na překonání nedostatku bankovek. Pokud bude u nás zavedeno euro, dostaneme se do stejné pasti jako Řecko, Kypr a další – naše měna nebude moci v případě potíží ekonomiky devalvovat a naše centrální banka nebude moci poskytovat nouzové půjčky. Braňme se hlavně zavedení eura!

Lukáš Kovanda

žurnalista a ekonom

Kovanda, Lukáš
+51
Líbí
Nelíbí

Záleží to hlavně na tom, zda v „dohledné době“ bude Česko v eurozóně. A to, myslím, nebude. „Případ Kypr“ je zásadním a nepochopitelným přehmatem europolitiků. Jednak zadělali na paniku i v bankovní sféře těch periferních zemí, které jsou nyní jakžtakž „v klidu“, a jednak dále znevěrohodňují euro v očích těch, kteří jím – jako třeba my – dosud neplatí. Zdá se, že v Bruselu panuje značná panika – proto tyto zbrklé přehmaty. Otázka, proč bruselští tak panikaří, je přitom závažnější než celý „případ Kypr“. Protože kvůli Kypru samotnému, v podstatě nevýznamné ekonomice, to evidentně nebude.

Tomáš Prouza

ekonom

Tomáš Prouza
+2
Líbí
Nelíbí

Ne, česká vláda není v takových problémech, aby se musela uchylovat k podobně agresivním řešením, jaké chtěli aplikovat na Kypru. Na zlepšení stavu veřejných financí má mnohem jednodušší nástroje typu zvyšování DPH. Bez ohledu na negativní dopady této podivné fiskální politiky.

Jaroslav Šura

makléř, investor, podnikatel

Jaroslav Šura
+77
Líbí
Nelíbí

V dohledné době určitě ne, tak špatně jako Kypr na tom nejsme. Ještě musíme počkat několik volebních období… Ovšem je neuvěřitelné, co ministři financí Evropské unie dokážou navrhnout. Politici hospodařit neumí, a protože státní zadlužení téměř všech unijních zemí roste a i nadále poroste, budou šátrat svojí špinavou pracičkou v peněženkách daňových poplatníků čím dál tím hlouběji. Přitom výdajovou stránku veřejných financí příliš řešit nechtějí. Evropská unie by chtěla být sociální, environmentální a konkurenceschopná. Obávám se, že všechno najednou (dlouhodobě) není možné.

Petr Teplý

ekonom

Petr Teplý
+9
Líbí
Nelíbí

Nikoliv. České banky jsou profitabilní, mají dostatečnou likviditu a kapitálový polštář, naproti tomu kyperské jsou dlouhodobě neprofitabilní, mají málo likvidity, a navíc dosti zainvestováno v Řecku. Pomoc Kypru je jako házení peněz do černé díry (další důkaz, že žijeme na planetě Ponzi). Jako schumpeteriánec jsem přítelem kreativní destrukce, tedy jsem pro bankrot Kypru a jeho odchod z eurozóny. V českém bankovním sektoru vidím jiné dva systémové problémy, respektive tikající bomby: spořicí účty (doporučoval bych přísnější regulaci tohoto produktu) a družstevní záložny (doporučoval bych přísnější dozor ČNB).

Aleš Michl

ekonom, analytik Raiffeisenbank
Aleš Michl
+101
Líbí
Nelíbí

Anketa

S kým byste souhlasili?

Vezměte si, jaké možnosti mají vlády pro řešení předlužení. Třeba na příkladu Kypru a vůbec všech jižanů:

1. Velký růst ekonomiky a rozpočtové přebytky: nejde – nejsou toho schopni.
2. Prodej majetku: jde – ne však do nekonečna. A území se jim asi nebude chtít prodávat.
3. Škrty v rozpočtu, důchody například na polovinu: nechce se jim.
4. Mezinárodní pomoc: jde – ale ne do nekonečna.
5. Odmítnutí dluhu: kdo by jim pak ale znovu půjčil?
6. Vytisknutí peněz, inflace: mají euro, nemohou si tisknout.
7. Obrání lidí, zdanění všeho, co ještě jde...

A tak vznikla myšlenka zdanit na Kypru bankovní vklady. Mozek politika jako by tohle uměl dokonale. Když byl problém, danily se i vousy (16. století, Anglie) nebo individuum nesouhlasící s panovníkem (Oliver Cromwell). Daň byla i z hlavy (14. století, Anglie). Existovala i daň za to, že jste cizinec (Kanada takto danila v 19. století Číňany). Danila se i sůl, klobouky, okna, komíny, hrací karty, hnůj, piercing či mužská přirození (antický Řím). Jak znám české politiky, tohle všechno jednou trumfnou – tipnul bych to tedy na hádku, zda stolici danit progresivní, nebo rovnou daní.

Je daň z hlavy tou nejrovnější ze všech daní? Dlouho jsme si mysleli, že ano. Až komiks nám to vysvětlil.
Další komiksy na Peníze.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+21
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 3. 2013 12:55, Soňa

Pan Michl to zcela vystihl,je to prosté, jiná možnost není. Źádný z ekonomů neřekl jediný důvod, proč by nám naše vláda, od které čekám už cokoliv včetně povinné kulky do týla v pětašedesáti, nemohla také "zdanit vklady". Když to napadlo ty kyperské vykuky, proč by to nenapadlo naše čulibrky. Jistá se budu cítit jen s pozemkem vhodným k zahradničení a zásobou na masa na dva roky dopředu v mrazáku.

Přemýšlím, že si skočím ještě vsadit, že do pondělka kyperská vláda zdanění vkladů znovu projedná a odsouhlasí. Ono je to stejně už jedno, až v úterý jejich banky otevřou, nastane tam armageddon.

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

4. 4. 2013 | 20:12 | ppetr1

pan Michl ma pravdu - musim zatleskat !!!!!!!!! více

25. 3. 2013 | 14:16 | Pepa Vyskoč

pane Pepo - to co se nyní děje ve světě - a tedy i na Kypru nemá s kapitalismem nic společného. To je obyčejný politicko-ekonomický fašismus, krádež za bílého dne. A všechno to způsobily banky, na vině je primárně FED a systém...více

23. 3. 2013 | 14:24 | Smetana

Nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že čas od času nás inflace a další okrádání dožene a státní kasa krachne.Já už zažil kec Zápotockého, že měnová reforma nebude a ráno byla 1:50.Kladu si otázku.Kdyby byla stanovena...více

22. 3. 2013 | 20:15 | Rada

V zemi, kde je každoroční sekera 100 miliard označovaná za úspěch, bych se o peníze v bance docela bál (i přes jejich údajnou superstabilitu). Naštěstí v bance skoro nic nemám a tak se nemusím znepokojovat. více

22. 3. 2013 | 20:11 | Rada

"Ono je to stejně už jedno, až v úterý jejich banky otevřou, nastane tam armageddon."
Dost bych se divil, kdyby banky v pondělí otevřely a navíc umožnily vybírat účty až do nuly (resp. nuly plus té případné daně).
...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK