Podmínky pro podnikání se zhoršily kvůli odborům, zaútočil Dlouhý

jih | rubrika: Aktuality | 23. 5. 2019
Podmínky pro podnikání se zhoršily kvůli odborům, zaútočil Dlouhý

Podmínky pro podnikání se zhoršily kvůli odborářům, kterým vláda vyhoví ve všem, o co si řeknou. Doplácí na to zaměstnavatelé i jejich zaměstnanci. V zahajovacím projevu na sněmu Hospodářské komory ČR to řekl její prezident Vladimír Dlouhý.

„Každý jeden živnostník, malá i velká firma a jejich zaměstnanci musí zvládat pracovat ve stále složitějších podmínkách. Přitom toho od vlády nechceme mnoho, vlastně jen jednu jedinou věc. Vytvářejte dobré a poctivé, slušné podmínky pro podnikání a odstraňujte překážky, které podnikání komplikují. Bohužel, v posledních měsících nás častěji napadá jiné zvolání: alespoň nám neházejte klacky pod nohy,“ pronesl Dlouhý.

Jako příklad uvedl pravidelné zvyšování minimální mzdy v posledních letech. Podle Dlouhého má kvůli zaručeným mzdám a mzdovým tarifům minimální mzda zásadní vliv na všechny podniky v ČR a v drtivé většině na ty, kteří ji vůbec nevyplácejí, protože musí odstupňovat odměňování svých zaměstnanců. Mzdy tak podle něj rostou nikoliv kvůli vyšší produktivitě práce, ale uměle.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Ano, česká produktivita je na jiné úrovni než české mzdy. Je stále násobně vyšší než mzdy," reagoval pro agenturu ČTK předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podnikatelé podle něj "měli dlouhou dobu mzdový polštář" nízkých výdělků. Podotkl, že z Česka ročně odtečou stovky miliard a cestou, jak mohou lidé z těchto zisků něco mít, je navyšování mezd. „Pan Dlouhý si neuvědomuje základní ekonomické mechanismy. Růst příjmů zaměstnanců pomáhá i zaměstnavatelům a podnikům. Lidé víc za jejich výrobky utrácejí," uvedl Středula.

Kritizoval třeba i zrušení karenční doby. Poctiví zaměstnanci podle Dlouhého doplatí na „flákače“ a „simulanty“, protože budou muset pracovat za ně. Podle odborářů naopak řada pracovníků kvůli karenční době chodila do práce i s nemocí a choroby přecházela.

Nelíbí se mu také, že se požadavky odborů stupňují. Když například chtějí uzákonit kratší pracovní dobu za stejnou mzdu nebo povinně pátý týden dovolené.

„Nemáme nic proti zvyšování mezd, důchodů a platů. Přejeme si, aby lidé měli více volného času, vidíme měnící se priority mladé generace. Stejně tak nechceme, aby lidé chodili do práce nemocní a přejeme jim postupně delší dovolenou. Jde však o míru věcí a požadavky odborů a levicových stran. Spolu s ústupky vlády již začínají tuto rozumnou míru věcí překračovat,“ uvedl.

Některé vládní kroky naopak ocenil. Konkrétně zmínil přípravu nového stavebního zákona, který má výrazně zrychlit povolování staveb v Česku. Ocenil také, že v čele resortu ministerstva průmyslu a obchodu, tedy pro podnikatele nejdůležitějšího ministerstva, chce premiér lidi z praxe. Poděkoval za práci bývalé ministryni Martě Novákové a současnému ministrovi Karlu Havlíčkovi. Prezidentovi Česka Miloši Zemanovi, který se sněmu účastní, děkoval za to, že podnikatelům otevírá dveře na zahraniční trhy.

Hospodářská komora dnes na 31. celorepublikovém sněmu také spustila Právní elektronický systém, který začne podnikatelům spravovat jejich povinnosti vůči státu. Čtěte podrobnosti: Nový hlídač pro podnikatele. Povinnosti jim pohlídá PES

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

4. 1. 2023 | Zdeněk Bauer

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Minimální mzda stoupne. Polepší si i nejnáročnější profese

21. 12. 2022 | Petr Kučera

Minimální mzda stoupne. Polepší si i nejnáročnější profese

Zvýšení minimální mzdy pro nejhůře placené zaměstnance tentokrát neznamená, že úměrně tomu stoupnou i všechny úrovně takzvané zaručené mzdy. Vedle nejnižší poroste jen ta nejvyšší.

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.