Udržitelné akcie zlevnily. Je to past, nebo příležitost?

Jaroslav Hotěk | rubrika: BrandInsight | 27. 12. 2022
Světová ekonomika se ochlazuje. Na inflaci, eskalovanou energetickou krizí, reagují centrální banky zpřísňováním měnových politik. Úrokové sazby šplhají na úrovně, které jsme dávno nezažili, a na kapitálové trhy se vrátila volatilita. Mluví se o recesi, která může mít dopad i na ESG investice.
Udržitelné akcie zlevnily. Je to past, nebo příležitost?

Zdroj: Shutterstock

Řada globálních investičních společností v posledních letech přemístila velkou část kapitálu do takzvaných udržitelných, ESG investic. To vyvolalo výraznější růst ohodnocení společností, do kterých peníze investorů přitekly. Není dnes asi v investičním světě téma, které by vyvolávalo větší emoce než právě střet tradičního a ESG investičního přístupu.

Přístup „ESG“ nás doprovází řadu let a v poslední době jeho význam raketově roste. Hlavním tématem jsou udržitelnost, zodpovědné chování a důraz nejen na environmentální faktory. Zájem o ESG je tak silný, že vzniká potřeba dál precizovat taxonomii a legislativu pro ESG, mimo jiné proto, aby se omezil takzvaný greenwashing, tedy to, kdy firmy své podnikání lakují na zeleno za pomoci falešných informací a dezinterpretací.

V záplavě košaté legislativy a určité „přeregulovanosti“ se ale chvílemi začíná vytrácet hlavní myšlenka ESG, tedy udržitelnost růstu do budoucna. K tomu připočítejme současné geopolitické napětí, energetickou krizi a s tím proměnu pohledu na udržitelnost u části společnosti. Vlády členských států Evropské unie přehodnocují své postoje k používání fosilních paliv či pohled na energii z jádra a minimálně odkládají účinnost rozhodnutí o jejich nepoužívání. Můžeme si proto položit otázku, jak dalece jsou v současné době „atraktivní“ investiční strategie zaměřující se na plnění relativně přísných kritérií v oblasti udržitelných investic.

O autorovi

Foto: Česká spořitelna, Jaroslav Hotěk

Jaroslav Hotěk je expert na finanční trhy České spořitelny. Po vystudování VŠE v Praze nastoupil na pozici burzovního makléře se zaměřením na derivátové obchody. Následně působil několik let jako privátní bankéř ve společnosti Citibank a posléze v rámci privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Ve skupině Erste je odpovědný za produktovou podporu a celou investiční oblast v rámci Erste Private Banking a Erste Premier.

V lednu 2022 si stejnou otázku položila i společnost Morningstar. Ve své analýze porovnávala za rok 2021 výkonnost třinácti ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) a indexových fondů naplňujících požadavky ESG a zaměřujících se na americké large-cap společnosti (společnosti s tržní kapitalizací převyšující 10 miliard amerických dolarů, pozn. red.) ve srovnání s indexem S & P 500, který byl reprezentován iShares Core SP 500 ETF (IVV – srovnávací ETF na indexu S & P 500, s jehož výkonností se porovnává výkonnost ESG variant, pozn. red.).

V sedmi ze třinácti případů byla výkonnost ESG varianty výnosnější a překonala úroveň 30 procent oproti srovnávací hodnotě 28,7 procenta. Nejvýkonnější varianta dokonce dosáhla výkonnosti 31,67 procenta, tedy téměř o tři procenta vyšší než srovnávací ETF. Pokud se podíváme na obdobné porovnání za prvních deset měsíců roku 2022, dojdeme k výsledku, že pouze v jednom případě ESG varianta překonala srovnávací ETF. Je tedy zřejmé, a data to dokazují, že aktuální tržní a geopolitické napětí může spíš nahrávat tradičnímu investičnímu přístupu. V odborném tisku se dokonce psalo o valuační bublině na ESG investicích. Nicméně je tu jedno velké „ale“.

Tím je fakt, že si všichni uvědomujeme specifika aktuální situace, kdy je zvýšená volatilita na akciích i dluhopisech zároveň, a i klasické pravidlo diverzifikace aktiv se může jevit jako ne zcela účinné. Na druhou stranu je jasné, že se jedná pouze o dočasný stav, který se zcela jistě dříve či později narovná a diverzifikace bude opět plně funkčním přístupem. Pokud budeme analogicky uvažovat nad udržitelnými investicemi a budeme brát v potaz svět, který už vnímá případné klimatické hrozby, můžeme považovat současnou korekci v rámci ESG za atraktivní příležitost do budoucna.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Jaroslav Hotěk

 Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

16. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

Od příštího roku by se v Bulharsko mělo platit společnou evropskou měnou. Podobu bulharských euromincí teď schválila Rada Evropské unie. Takzvaná národní strana euromincí vychází z... celý článek

Akcenta má po 14 letech nového šéfa

15. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcenta má po 14 letech nového šéfa

Po téměř 14 letech mění společnost Akcenta CZ, která ve střední Evropě obchoduje s devizami, svého předsedu představenstva. Milana Cermana, jenž na svou funkci rezignoval, vystřídá... celý článek

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

15. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

Spotřebitelské ceny v Česku stouply v lednu o 1,5 % v porovnání s loňským prosincem. Oproti loňskému lednu jsou pak vyšší o 2,3 % – meziroční inflace tedy klesla o výrazných 4,6 procentního... celý článek

Chybějící mzdu doplatí jiná firma. Pracovníky ve stavebnictví chrání novinka

15. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Chybějící mzdu doplatí jiná firma. Pracovníky ve stavebnictví chrání novinka

Když lidem ve stavebnictví nezaplatí jejich zaměstnavatel (subdodavatel), musí tak učinit firma o stupeň výš, případně hlavní dodavatel. Stát se novými pravidly pustil do boje s nelegálními... celý článek

Partners Financial Services