ČNB poslala vzkaz do budoucnosti, ukončila tak oslavy stoleté koruny

| rubrika: Aktuality | 5. 12. 2019 14:07

Česká národní banka dnes předala vzkaz generaci, která tu současnou nahradí za 50 let. Slavnostním aktem tak ukončila oslavy 100 let koruny. Do sousoší Světlonoše se lvem na střeše budovy ČNB byla uložena časová schránka připomínající výročí. Otevřena bude právě za 50 let.

Slavnostního ceremoniálu se vedle současného guvernéra Jiřího Rusnoka účastnili také dva guvernéři bývalí – Zdeněk Tůma a Miroslav Singer. Časová schránka odkazuje na letošní oslavy a obsahuje předměty speciálně vyrobené k výročí, jako je stříbrná medaile s motivem 100milionové zlaté mince a pamětní a příležitostné mince a bankovky. Sadou fotografií také připomíná jarní výstavu ČNB na Pražském hradě.

Do sousoší Světlonoše se lvem na střeše budovy ČNB byla uložena časová schránka připomínající výročí. Zdroj: ČNB

Do schránky byla dále kromě informací o současné podobě České národní banky vložena poselství pro českou měnu od čtyř guvernérů ČNB – Josefa Tošovského, Zdeňka Tůmy, Miroslava Singera a Jiřího Rusnoka – spolu s dopisy prezidenta Miloše Zemana a kardinála Dominika Duky. Tyto dopisy jsou uloženy pro budoucí generaci, která za 50 let časovou schránku otevře.

Jediné poselství, které si můžete přečíst již dnes a nečekat další půlstoletí, je dopis guvernéra Jiřího Rusnoka.

„Naší české koruně přeji plné zdraví po celou dobu její příští existence. Ať nám spolehlivě slouží v dobách růstu i ve chvílích nejistot, ať je trvalou kotvou v rychle se proměňujícím ekonomickém světě a ať je svědectvím o odhodlání všech jejích budoucích strážců, kteří se třeba ještě ani nenarodili,“ uvádí v dopuse guvernér.

„Dojde-li jednou k jejímu nahrazení měnou jinou, ať i ta přinese této zemi stabilitu, prosperitu a víru v budoucnost, jako se o to dnes snažíme my,“ pokračuje Rusnok.


Čtěte také:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

česká národní banka

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.