ČNB poslala vzkaz do budoucnosti, ukončila tak oslavy stoleté koruny

jih | rubrika: Aktuality | 5. 12. 2019
ČNB poslala vzkaz do budoucnosti, ukončila tak oslavy stoleté koruny

Česká národní banka dnes předala vzkaz generaci, která tu současnou nahradí za 50 let. Slavnostním aktem tak ukončila oslavy 100 let koruny. Do sousoší Světlonoše se lvem na střeše budovy ČNB byla uložena časová schránka připomínající výročí. Otevřena bude právě za 50 let.

Slavnostního ceremoniálu se vedle současného guvernéra Jiřího Rusnoka účastnili také dva guvernéři bývalí – Zdeněk Tůma a Miroslav Singer. Časová schránka odkazuje na letošní oslavy a obsahuje předměty speciálně vyrobené k výročí, jako je stříbrná medaile s motivem 100milionové zlaté mince a pamětní a příležitostné mince a bankovky. Sadou fotografií také připomíná jarní výstavu ČNB na Pražském hradě.

Do sousoší Světlonoše se lvem na střeše budovy ČNB byla uložena časová schránka připomínající výročí. Zdroj: ČNB

Do schránky byla dále kromě informací o současné podobě České národní banky vložena poselství pro českou měnu od čtyř guvernérů ČNB – Josefa Tošovského, Zdeňka Tůmy, Miroslava Singera a Jiřího Rusnoka – spolu s dopisy prezidenta Miloše Zemana a kardinála Dominika Duky. Tyto dopisy jsou uloženy pro budoucí generaci, která za 50 let časovou schránku otevře.

Jediné poselství, které si můžete přečíst již dnes a nečekat další půlstoletí, je dopis guvernéra Jiřího Rusnoka.

„Naší české koruně přeji plné zdraví po celou dobu její příští existence. Ať nám spolehlivě slouží v dobách růstu i ve chvílích nejistot, ať je trvalou kotvou v rychle se proměňujícím ekonomickém světě a ať je svědectvím o odhodlání všech jejích budoucích strážců, kteří se třeba ještě ani nenarodili,“ uvádí v dopuse guvernér.

„Dojde-li jednou k jejímu nahrazení měnou jinou, ať i ta přinese této zemi stabilitu, prosperitu a víru v budoucnost, jako se o to dnes snažíme my,“ pokračuje Rusnok.


Čtěte také:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

česká národní banka

A tohle už jste četli?

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.