Tyhle knihy si přejte (nebo sami někomu dejte)

Michal Kašpárek | rubrika: Recenze | 30. 11. 2017 | 2 komentáře
Třináct top strop knižních dárků z letošních recenzí.
Tyhle knihy si přejte (nebo sami někomu dejte)

Nejlepší dárek je sice párek, ale hned za ním jsou knížky. Ať už je chcete nadělovat blízkým, nebo sobě, je správný čas zrekapitulovat si uplynulou recenzní sezonu.

Vychází nový Finmag

Finmag. Zhruba nejlepší časpois na světě

Co v něm taky najdete

Korunní princ al-Káidy

Na severu Sýrie se pod praporem al-Káidy sjednotilo na třicet tisíc bojovníků. Další tisíce jí přísahají věrnost po celém světě. Do boje je povede jedenáctý syn Usámy bin Ládina.

Bitcoin – nová vkladní knížka

V samoobsluze tím nezaplatíte. Přesto se bitcoinu i dalším kryptoměnám daří čím dál líp. nejen jako platidlům, ale především jako praktickému úkrytu a nosiči bohatství.

Kašpárek versus Uhlová

„Zvykli jsme si na to, že přes stát dotujeme firmy, které špatně platí,“ říká reportérka Saša Uhlová. V rozhovoru s Michalem Kašpárkem popisuje, jak si na vlastní kůži vyzkoušela nejhůř placená povolání v Česku.

Vyšlo česky

Letos jsem shodou náhod doporučil bez větších výhrad jen dvě knihy, které jsou dostupné v češtině. Nic není pravda a všechno je možné přináší mrazivě zábavné viněty ze současného Ruska. A před pár dny se dočkala překladu Utopie pro realisty, pěkná obhajoba nepodmíněného základního příjmu, zkracování pracovní doby a otevírání hranic.

Čeští nakladatelé zato dohnali manko u knih, které jsem v minulých předvánočních rekapitulacích doporučoval v anglickém originále. V Melvilu vyšly Algoritmy pro život, ve kterých dva matematici vysvětlují, jak optimálně vybírat byt nebo hledat protějšek na online seznamkách. V témže nakladatelství českým čtenářům konečně zpřístupnili motivační literaturu Stevena Pressfielda – Válka umění je jedinou knihou z žánru, ke které se občas vracím. („Profesionál drží hubu. Nemluví o tvůrčím procesu a pracuje.“)

Kdo má rád inteligentní satiru, ten myslím ocení „nešťastné příhody ze startupové bubliny,“ kterýmžto podtitulem opatřili v Hostu Na odpis, vzpomínky padesátníka pracujícího v technologické firmě. Malého zázraku, totiž politicko-společenské satiry, která není trapná, ale opravdu vtipná a ještě vyprávěná čerstvým slohem, jsme se v listopadu dočkali i v Česku: jde o Nejlepšího kandidáta Stanislava Bilera. 

Nevyšlo česky

Mezi knihami dostupnými jen v anglickém originále se letos délkou i hloubkou vymykal (už loni vydaný) The Stack. Ale mystické pojednání o celoplanetární výpočetní síle asi neosloví každého.

Daleko větší díl čtenářstva bude bavit 50 vynálezů, které stvořily moderní ekonomiku – óda Tima Harforda na přepravní kontejnery a podvojné účetnictví. A taky Hluboké myšlení – skvěle napsané vzpomínky Garryho Kasparova na jeho slavnou prohru s počítačem před dvaceti lety.

Ke kafi Kašpárkův výběr

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Z letního cyklu recenzí knih o Číně na mě nejvíc zapůsobil titul Předurčení k válce. Jeho hlavní teze – totiž že USA a Čína jsou na podobné cestě, po které v minulosti velmoci kráčely k válkám – není paradoxně až tak zajímavá ani nosná. Hlavní hodnota knihy pro mě spočívala v rozhledu, který má vlivný americký politolog Graham Allison po čínské kultuře a historii a který přenáší na čtenáře.

Zřetelným trendem jsou knihy protiněčemu. A některé jsou fakt dobré. Paul Bloom je Proti empatii a pro racionální soucit. Mark Greif vydal své pronikavé časopisecké eseje dokonce pod názvem Proti všemu. Hodně jsem si užil Svobodné ženy a svobodné muže, sebrané spisy Camille Pagliaové, nesmírně sečtělé a jedovaté transgender feministky, která je – překvapení – proti některým feministkám. Její argumentace pro libertariánskou formu feminismu není úplně bez chyb, ale ve srovnání s tím, co předvádějí čeští kritici kampaně #metoo, to jsou nebe a dudy.

A nakonec vřele doporučuji Uživatelskou příručku ekonomie, ve které Ha-Joon Chang laickým čtenářům přibližuje různé školy ekonomického myšlení. Pokud chcete porozumět tomu, o čem že se hádají ekonomové, neznám lepší čtení.

Hodit by se vám taky mohly přehledy tipů za roky 2016, 2015 a 2014.

A další knihy najdete na Kniha.cz.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, recenze

A tohle už jste četli?

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.