Při spoření na stáří počítejte s „důchodcovskou“ inflací

Se stárnutím populace bude patrně nutné, aby si každý pracující spořil část z výplaty na zvýšení životní úrovně v důchodu. Musí ale vzít v úvahu, že růst cen, tedy inflace, na něj bude mít v důchodu jiný vliv než dnes.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 10. 2009 11:06, anti malik

si se maliku zbláznil, cpát 445,- do stříbrný mince s garantovanou výkupní cenou 362,- a ještě narvat státu DPH 19% ?

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

27. 12. 2009 22:44 | Richard Kysely

Vypocty jsou velmi zjednodusene, autor abstrahuje od bankovnich poplatku,ktere snizuji konecnou vysi uspory a predpoklada nemennou inflaci po cele obdobi sporeni, menove riziko. Velmi zavadejici. Radil bych vytvoreni porfolia. Drahe kovy, nemovitosti,atd
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 10. 2009 11:06 | anti malik

si se maliku zbláznil, cpát 445,- do stříbrný mince s garantovanou výkupní cenou 362,- a ještě narvat státu DPH 19% ?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 9. 2009 10:02 | malik

Ano, kdo vydělává málo, měl by zapnout hlavu. Penze prostě nebudou. Řešení tu ale je a je myslím dostupné pro každého, kdo vydělává i těch 10000 korun měsíčně. Především je třeba se ubránit inflaci a krachu penzijního systému. Že to není možné? Ale je... Stačí si na netu zadat "Silverum". Pokud má někdo i jen pětistovku měsíčně, pak si může klidně začít přikupovat a budovat penzijní fond, který nesežere žádná inflace a neseberou ani komunisti, ani berňák :)) V USA to dělají stovky tisíc lidí, protože zjistili, penze od firem krachují, státní penze je žebrácká, a peníze budou brzo bezcenné.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 9. 2009 8:26

Že budou mít nízký důchod? Jestli vám je méně než 40 let, tak je nelitujte, ale záviďte jim - vy totiž nebudete mít žádný.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 9. 2009 16:54 | Ladislav Dobias

Podle mě je to dáno tím, že průměrný plat je kolem 20000, a průměrný důchod je pod 10000. (Zaokrouhlil jsem to pro zjednodušení). Takže ve sloupci důchodce si můžete (zaokrouhleně, pro představu!) ta čísla vydělit 2, a máte je přibližně srovnatelné s celkovou hodnotou, co utratí průměrný člověk.
Tedy například za potraviny platíme v průměru 162 bodů, a důchodci 240/2=120. Za zdraví platíme 18, a důchodci 32/2=16. Za alkohol a tabák platíme 82, a důchodci 93/2=47.
To už mi připadá jako pro představu lepší, ne?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 9. 2009 16:02 | mirek

Všichni víme,že bychom si měli spořit na stáří,ovšem když spousta zaměstnanců bere mzdu do 10 tisíc,opravdu nevím,z čeho by si měli spořit. Lituji je předem, protože jejich důchod bude tak nízký,že nebudou mít ani na jídlo,ani na lékaře, možná ani na nájem, a vůbec ne na domov důchodců. Velmi závažný a nepříjemný se mi zdá nedávno zveřejněný fakt, že např. žena, která 20 let nepracovala a byla vedená na pracáku, bude mít mnohem větší důchod, než žena, která pracovala celý život, ovšem za nízkou mzdu. Nad tímto by se měli zamyslet naši politici!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 9. 2009 13:21 | Mr. R.

Také to částečně může být tím že značná část pracujících si kupuje hotový oběd a ten je už počítaný do "stravování a ubytování".
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 9. 2009 10:09 | cml11

Tak už jsem se tím asi přeci jen prokousal. Jestli jsem to dobře pochopil, tak v tabulce jde o poměr složení pravidelných výdajů z celku 1000 jakýchsi virtuálních bodů. Něco v ní asi chybí, protože součty nevychází, ale lepší vysvětlení mě nenapadá.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 9. 2009 10:01 | cml11

Díky za hezký článek. Trochu mě v něm překvapily některé údaje ČSÚ. Že důchodci utrácí nadprůměrně za cigarety, alkohol a vybavení domácnosti je zvláštní, ale dejme tomu v toleranci. Ale to, že dle ČSÚ vydají opravdu výrazně víc za potraviny se mi už opravdu nezdá. Uvedený rozdíl je obrovský a přitom v praxi důchodce s košíky přetékajícími potravinami v obchodech nepotkávám. Tak kde je zakopaný pes? Nějaký nápad?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Toman

advokát

Martin Stropnický

umělec a politik

Petr Toman
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Martin Stropnický
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services