Penzijko nestačí, tlak státu na investování je správný

Jana Divinová | rubrika: BrandInsight | 20. 11. 2023 | 5 komentářů
„Je dobře, že se do důchodového systému dostává složka, která lidi naučí vzít budoucnost do svých rukou a nespoléhat tolik na stát,“ říká Radim Krejčí, zakladatel platformy Portu. A vítá zavedení dlouhodobého investičního produktu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 5 komentářů)

28. 11. 2023 15:33 | Juraj001

Jsem soukromý investor, který opravdu půjčuje své peníze všem bez rozdílu. Není to ani nebankovní společnost, ani banka. Jsou to opravdu moje peníze, které mohu nabídnout za velmi rozumných podmínek. Registrace nebo vymáhání by neměly být překážkou. I za těchto skutečností vás mohu schválit. Snadná organizace, rychlá platba, sjednocení půjčky, žádné zbytečné diskuse. Pokud máte zájem o solidní obchod se skutečným soukromým investorem, neváhejte mě kontaktovat, jsem vám k dispozici 24 hodin denně.
E-mail : vdlouha001@gmail.com
WhatsApp : 737 844 314
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2023 17:55 | Skeptik

Vypadl mi konec věty:

Citace - Skeptik / 21.11.2023 15:13

A ČSOB má nejlepší průměrné zhodnocení mezi všemi PS za 7 let (2015–2021), takže srovnávat s ostatními
... penzijními společnostmi nemá smysl.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 11. 2023 15:13 | Skeptik

DPS porazím s prstem v nose. MSCI World ETF poráží ČSOB Dynamický fond každý jeden rok, natož pak dlouhodobě. A ČSOB má nejlepší průměrné zhodnocení mezi všemi PS za 7 let (2015–2021), takže srovnávat s ostatními
Státní podpora to vůbec nevytrhne. Zaprvé: můj vklad "zhodnotí" jen jednorázově, takže v dlouhém horizontu má naprosto marginální vliv.
Ale hlavně: jak už jsem psal, tak já žádnou podporu nedostanu. Celá státní podpora zůstane za nehty Penzijní společnosti, a já jí ještě pořádně přisolím. Např. za rok 2021 si PS strhla na poplatcích 26.000 Kč - to byl dobrý rok, takže si PS namastila kapsu i úplatou za zhodnocení majetku. Ale abych byl fér, tak uvedu i rok 2022, kdy za pěkné z(ne)hodnocení -14,65 % si strhli jen nějakých 10.000 Kč.
Co je proti tomu nějakých 2.760,- Kč od státu?
Z principu konstrukce těch poplatků je jasné, že čím víc má člověk naspořeno, tím rychleji se blíží situaci, kdy jeho vlastní vklady celé prasknou jen na poplatky. *Bez významných příspěvků od zaměstnavatele* si tak může v DPS spořit jen matematický negramot.
Suma sumárum, podloženo jednoduchým modelováním v Excelu: zruším DPS, ztratím tím cca 15% na dodanění a vrácení dosavadních příspěvků, a pokud prostředky sám zainvestuju se stejnou výkoností (velmi konzervativní předpoklad) a bez ročních poplatků (samozřejmé s libovolným rozumným brokerem), těch ztracených 15% doženu do 7-10 let, a pak už jen zůstává DPS v prachu za mnou.
Před DIPem jsem přemýšlel, že bych naskočil na takový penzijní karusel: založit DPS, po 5 letech zrušit a vybrat (tím se dostanu především k příspěvkům svým i od zaměstnavatele, vše ostatní vrátím), nové DPS založit atd. Jsem rád, že pokud najdu DIP se zanedbatelnými poplatky, tak tuhle vopičárnu nebudu muset dělat.
Howgh!
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 11. 2023 9:27 | Škodolibka domácí

DIP si klidně založte, ale rušit penzijko je blbost. Pokud máte dost peněz na dlouhodobé investice, tak si nechte 1700 do penzijka v dynamické strategii a zbytek se dejte do DIPu i s komplet daňovými odpočty.
Upřímně Vám totiž úplně nevěřím, že třeba za příštích 10 let v korunové výkonnosti porazíte při pravidelných úložkách čistým výnosem DIPu výnos dynamického penzijka, ke kterému ještě přičtete inkasované státní podpory.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 11. 2023 19:12 | Skeptik

Sice má pan Krejčí zřejmou zaujatost (DIP jim jde přímo na ruku), ale zároveň má ve všem naprostou pravdu.
Na důchody (v současné relativní výši a bez brutálního zvýšení daní) nebude. Stát dlouhodobě selhává v edukaci - jak jinak, když ani pravicoví politici investicím nerozumí (nedávno se odkopal Skopeček). Penzijní společnosti dosud neměly konkurenci, a podle toho to taky vypadá.
Jakmile to půjde, založím si DIP a klasické penzijko zruším. Na poplatcích v něm tratím každý rok víc, než kolik činí veškerá státní podpora.
Bohužel, DIP u Portu mi přijde poplatkově stále nepřiměřeně nákladný. Alespoň v jejich současné nabídce nevidím ty "o 90 procent nižší" poplatky. Uvítal bych poplatkovou strukturu s mnohem nižším paušálem (<0,1 % z hodnoty portfolia), a místo toho nějaké jednorázové poplatky na pokrytí reálných nákladů (na měnovou konverzi, transakční poplatky atd.).
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Rittig

lobbista a podnikatel

Pavel Blažek

politik

Ivo Rittig
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Pavel Blažek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services