Finanční poradenství podle České spořitelny II

Jakub Vytlačil | rubrika: Jak na to | 22. 5. 2008 | 11 komentářů
Druhá schůzka s privátním bankéřem České spořitelny se konala za dva týdny. Tentokrát byl na přítomen i další bankéř. Po přivítání začalo představování finančního plánu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 5. 2008 16:36, x

Chtěla bych vědět pane JA kam by jste si zašel pro radu:o)? Nezávislý finanční poradce totiž pracuje za provizi a tak ve většině případů-spíš vždy-prodá klientovi to, co mu přinese větší provizi.
Myslím si, že firma KFP, která srovnání dělá, není až tak úplně nestraná-školí totiž zaměstnance ČSOB na finanční plánování. Na druhou stranu jsem jejich školením prošla a líbilo se mi.

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 5. 2008 9:45, ja

Šli byste do České spořitelny a nechali si poradit, jak upravit své osobní finance? Podělte se o názor.

Pobavit bych se tam z hecu a pro zasmani klidne sel. Ale kdybych potreboval opravdu poradit, tak samozrejme od cloveka/firmy, ktereho platim ja a ktery je motivovan, aby mi poradil dobre.

1) Bezny ucet a na dovolenou pres Sporoinvest - tady je jasne videt, kdo radi. Ceska sporitelna proste rozumny sporici ucet nema (sam od ni v tuto chvili odchazim, takze casem zrusim i bezny ucet), tak poradi svuj produkt, i kdyz by klient v jinych bankach dostal 3 % cisteho s moznosti penize ihned vybrat.

2) Stavebni sporeni az do cilove castky - zde si zamestnanci banky zaslouzi moji pochvalu. Z pohledu klienta dobra rada, zachovava starsi vyhodnejsi podminky, na penize muze kdykoli sahnout a neplati provizi za novou smlouvu.

3) Ruzne akciove fondy - na vysnenou rentu asi nezbytne reseni. V dalsich dilech bych privital, kdyby autor nakonec udelal tabulku, kde by uvedl vsechny produkty, naznacovane vynosy a pak udelal odhad, zda je renta realna.

4) Penzijni pripojisteni, kdyz ho klient vybere az v 60 letech? I kdyz chce rentu uz v 45 letech a ta zdaleka neni jista? Je to jen snaha o provizi nebo "poradci" opravdu veri, ze ve 45 bude mit rentu a v 60 navic jeste penize z penzijniho?

5) Malem jsem pochvalil CS, ze tu neni IZP, ale pak jsem si vsiml pokracovani clanku :-) Jedine pozitivum, ktere se u tohoto z pohledu klienta zlodejskeho produktu objevilo, je, ze tam aspon neni skoro zadne pojisteni na smrt, kdyz klient evidentne je a bude sam. A k tomu samozrejme vyplata az v 60 letech, aby se mohly pouzit danove odpocty. Mimochodem uvadi jeste tito bouchaci, kolik cini ta uspora na dani? Kdyz to bylo az teoretickych 32 %, tak se tim chlubili. Ale co pri dnesnich 15 %? To prvni navrzene IZP za vice nez 4 tisice mesicne, to je opravdu bomba - nemocenska a denni davky pro daneho klienta naprosto smesne, v 60 letech nedostane temer nic, zvlaste s prihlednutim k inflaci...

6) Neptal jste se poradcu, kteri chteji klientovi vnutit hypoteku a pritom jeho penize vrazit do akcii, proc je jejich instituce tak blba, ze pujcuje penize na hypoteky, kdyz by je do tech akcii mohla investovat sama a vydelat vice? V dnesni dobe, kdy klient bude mit hypoteku i s poplatky za nejakych 7 %, davat sve penize do akcii?

-4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

6. 1. 2009 13:45 | od Labutě

kubo ty jsi ten největší podrazák pod slunce, komui tady radíš ty hnupe, vždyt se je všechny snažíš podrazit a ne jim poradit Labut
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 7. 2008 12:32 | N.H.Výborná

Vážený pane poradče, osobně si myslím, že Vámi navržený plán je zajímavý, rsp. mne by zaujal. V tomto testu jste, dle mého názoru, uspěl velmi dobře a je vidět, že své práci rozumíte a přemýšlíe o ní. Vzhledem k tomu, kolik produktů a detailů musí dobry poradce znát z celé finanční skupiny. Nárážky lidí na provize a škubání - obzvlášť u Spořky - jsou směšné a jsem ráda, že jste se k celé věci postavil tak distingovaně. Osobně vím,žpráce poradce není v žádném případě jednouchá a že Vámi vynaložené usilí a snaha je leckdy zbytečné a dokonce bojkotovaná. Přeju Vám hodně zdaru.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 5. 2008 10:00 | ja

Pani x, nezavisly financni poradce neexistuje. Bud je zavisly na produktech, ktere prodava a pak je zrejme, ze klienta co nejvice podvede, aby dostal co nejvetsi provizi z co nejnevyhodnejsich (z pohledu cloveka, kteremu "radi") produktu. Tito lide nekdy delaji i tak, ze prodavaji produkty jedne firmy, u ktere jsou zamestnani a jejich plat je z vetsi casti tvoren fixni castkou. Radi se chlubi tim, ze neziji z provizi, ale zapominaji dodat, ze kdyby neobrali klienta na ukor sveho zamestnavatele, tak je jejich zamestnavatel zivit nebude - efekt tedy pro klienta naprosto stejny, jako kdyby "poradce" zil z provizi.
Nebo si skutecneho poradce platite sama, nema nic z toho, ze vlozite penize do konkretniho produktu (poradce neni na smlouvach vubec uveden) a je navic motivovan podilem na ziscich, ktere jeho rady prinesou.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 5. 2008 6:44 | Marx

Chápu, že se během let může začít na penzijní připojištění či jiný produkt dávat více peněz. Bylo by nicméně solidní klienta upozornit na to, že jeho představa o ceně bytu a výši částky potřebné pro finanční nezávislost je nereálná. Říct mu to třeba po třech letech spolupráce, kdy bude chtít koupit ten byt, je dost pozdě.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 5. 2008 21:35 | Michal Štěpaník

A co třeba navyšovat podle inflace? Nezapomeňte, že finanční plán se po dobu, kdy trvá spolupráce s poradce/bankéřem průběžně mění, tak jak byli dosaženy cíle klienta.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 5. 2008 16:36 | x

Chtěla bych vědět pane JA kam by jste si zašel pro radu:o)? Nezávislý finanční poradce totiž pracuje za provizi a tak ve většině případů-spíš vždy-prodá klientovi to, co mu přinese větší provizi. Myslím si, že firma KFP, která srovnání dělá, není až tak úplně nestraná-školí totiž zaměstnance ČSOB na finanční plánování. Na druhou stranu jsem jejich školením prošla a líbilo se mi.
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 5. 2008 13:30 | Pavel Rozsévač

Vážený pane, nechápu, jak můžete naznačovat, že se snažím z klienta udělat blbce, když mne vůbec neznáte. Jen se snažím vyjádřit se k tomu, když si myslím, že informace zde o mojí práci uváděné nejsou v kontextu vyvážené. Asi jsem idealista a snažím se být k lidem slušný a očekám Vám to i od ostatních vůči mojí osobě. V této zemi se však být slušným asi nevyplatí. Pavel Rozsévač
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 5. 2008 13:00 | Marx

Toto je cenný názor finančního poradce - obsáhlý, fundovaný, plný skvělých slovních obratů. Je zajímavé, že vždy, když něco nesedí, tak finanční poradce řekne, že říkal něco jiného a klient je blbec, který to nepochopil a ke špatnému řešení ho donutil. Příště budete muset na penize.cz dávat i mp3 nahrávku z jednání s poradcem... Mám podobnou zkušenost se dvěma poradci, od té doby si zařizuji své finance sám a nemám problém. A hlavně se necítím jako blbec, který tomu nerozumí a kterého oškubali :-)
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 5. 2008 12:27 | Pavel Rozsévač

Vážený pane Vytlačile, pár poznámek k Vašemu příspěvku: 1) Já sám jsem žádný rozdíl mezi Vaším nastavením osobních financí a mnou navrhovaným nespočítal. Spočítal to software, který mám k dispozici. 2) Myslím si, že jsem neřekl, že výnos z investice by měl být vyšší než Váš průměrný roční náklad na hypotéku, ale že by mohl být vyšší. Myslím si, že základy statistiky trochu ovládám a tvrzení v oblasti investování, která zavání jistotou, nepoužívám, spíše vždy upozorňuji na nejistotu, která na tomto poli panuje. 3) Plán jsem zpracoval na celé roky, tzn. 18 let. Vycházel jsem z Vašeho data narození, které jste mi sdělil. Do Vašeho věku 45 let tedy zbývalo pouze pár měsíců. Myslím si, že to není podstatné. 4)O ČS nemovitostním fondu jsem určitě neřekl, že je jediný na českém trhu, ale maximálně tak, že byl první a že je jedinečný. Pro drobné investory tu existují určitě i dva další, co vím. 5) Nerozumím Vaší uštěpačné poznámce o prý aktivní správě v ISČS Akciovém MIX FF. Myslím, že jsem Vám popsal princip tohoto fondu. Vy sám jste portfolio více fondů, u kterého byste si nastavoval taktickou alokaci nechtěl. 6) U fondu ISČS Top Stocks jsem Vám jeho strategii, jak ji jednoduše podáváte, určitě nesděloval. Pokud nevnímáte rozdíl mezi stock pickingem a benchmarkovým řízením portfolia, nechápu, jak můžete pracovat ve finančně poradenské firmě a vyučovat finanční poradce. 7) Ohledně posilování koruny moje tvrzení určitě nebylo řečeno s takovou jistotou, jak mi ho vkládáte do úst (viz bod2). 8) Přiznám se, u pojištění jsem se z Vaší strany nechal nachytat. Dotlačil jste mne do toho, abych Vám hned na místě zpracoval výpočet i když jsem Vám řekl, že pokud nemáte představu o pojistných částkách, chci si vzít na to více času, aby byl návrh kvalitní. Tomu druhému, finálnímu, návrhu už tolik prostoru nevěnujete. 9) Vůbec nehodnotíte celý finanční plán jako celek, jeho proporce, vyváženost apod. Nejlepší by bylo ho celý zveřejnit. Myslím si, že produkty navržené do 60 let, nejsou úplně od věci. Jejich váha je malá a přeci jenom ještě existuje i nějaká distribuční fáze nastřádaných prostředků, kde pak dojde i na tyto dlouhodobější produkty. Moje návrhy samozřejmě vychází z produktů distribuovaných Českou spořitelnou. Vždy se však snažím vybrat pro klienta, to nelepší a diskutovat s ním o tom. Jeho indiferenční křivky preferencí se snažím jenom poodhalit a detailně je zná jen on sám. Nepatřím k lidem, kteří by chtěli klienta oškubat na provizích. Provize z konkrétních produktů nemám. Děkuji a jsem otevřen diskuzi. S pozdravem Pavel Rozsévač
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 5. 2008 9:45 | ja

Šli byste do České spořitelny a nechali si poradit, jak upravit své osobní finance? Podělte se o názor.
Pobavit bych se tam z hecu a pro zasmani klidne sel. Ale kdybych potreboval opravdu poradit, tak samozrejme od cloveka/firmy, ktereho platim ja a ktery je motivovan, aby mi poradil dobre.
1) Bezny ucet a na dovolenou pres Sporoinvest - tady je jasne videt, kdo radi. Ceska sporitelna proste rozumny sporici ucet nema (sam od ni v tuto chvili odchazim, takze casem zrusim i bezny ucet), tak poradi svuj produkt, i kdyz by klient v jinych bankach dostal 3 % cisteho s moznosti penize ihned vybrat.
2) Stavebni sporeni az do cilove castky - zde si zamestnanci banky zaslouzi moji pochvalu. Z pohledu klienta dobra rada, zachovava starsi vyhodnejsi podminky, na penize muze kdykoli sahnout a neplati provizi za novou smlouvu.
3) Ruzne akciove fondy - na vysnenou rentu asi nezbytne reseni. V dalsich dilech bych privital, kdyby autor nakonec udelal tabulku, kde by uvedl vsechny produkty, naznacovane vynosy a pak udelal odhad, zda je renta realna.
4) Penzijni pripojisteni, kdyz ho klient vybere az v 60 letech? I kdyz chce rentu uz v 45 letech a ta zdaleka neni jista? Je to jen snaha o provizi nebo "poradci" opravdu veri, ze ve 45 bude mit rentu a v 60 navic jeste penize z penzijniho?
5) Malem jsem pochvalil CS, ze tu neni IZP, ale pak jsem si vsiml pokracovani clanku :-) Jedine pozitivum, ktere se u tohoto z pohledu klienta zlodejskeho produktu objevilo, je, ze tam aspon neni skoro zadne pojisteni na smrt, kdyz klient evidentne je a bude sam. A k tomu samozrejme vyplata az v 60 letech, aby se mohly pouzit danove odpocty. Mimochodem uvadi jeste tito bouchaci, kolik cini ta uspora na dani? Kdyz to bylo az teoretickych 32 %, tak se tim chlubili. Ale co pri dnesnich 15 %? To prvni navrzene IZP za vice nez 4 tisice mesicne, to je opravdu bomba - nemocenska a denni davky pro daneho klienta naprosto smesne, v 60 letech nedostane temer nic, zvlaste s prihlednutim k inflaci...
6) Neptal jste se poradcu, kteri chteji klientovi vnutit hypoteku a pritom jeho penize vrazit do akcii, proc je jejich instituce tak blba, ze pujcuje penize na hypoteky, kdyz by je do tech akcii mohla investovat sama a vydelat vice? V dnesni dobe, kdy klient bude mit hypoteku i s poplatky za nejakych 7 %, davat sve penize do akcii?
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 5. 2008 6:59 | Marx

Byt 2+kk v Praze za tři roky 2.500.000 Kč = už dnes jsou tyhle byty dražší Renta = za 19 let si klient za 20.000 Kč (tedy 800 EUR) toho moc nekoupí, tedy rozhodně se nebude jednat o finanční nezávislost Je to stejné, jako když vám pojišťovák říká, že za 40 let budete mít na penzijním připojištění naspořeny 2 miliony korun, ale už vám neřekne, že za těch 40 let bude nějaké ta inflace a ty 2 melouny nebudou mít tu hodnotu jako dnes :-)
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kužel

prezident Hospodářské komory

Tomáš Chrenek

podnikatel, Moravia Steel

Petr Kužel
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 3 duelů
×
Tomáš Chrenek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services