Sedm věcí, které byste měli vědět o důchodu

Jít do předčasného důchodu se příliš nevyplatí. Kdo by chtěl využít plně tuto možnost a důchod by začal pobírat o tři roky dříve, než by měl, ztratí doživotně z řádné výměry důchodu 11,7 procenta. To může být i více než tisíc korun měsíčně.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2008 13:31, Renata

Dobrý den, pobírám částečný důchod a ptám se jestli mají právo v zaměstnání mi znížit příjem. Myslím, že je nespravedlivý, abych dělala stejné hodiny a měla na hodinu méně, děkuji za odpověď.

+46
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 25 komentářů)

14. 4. 2008 11:21 | Rejpal

Jelikož se také chystám do předčasného důchodu, tak jsem si poprve všiml, že stačí odchod posunout cca o 15 dnů a krácení tedy nebude 11,7%, ale 10,8%. Dík.
+30
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2008 10:24 | Franta

Přeji Vám HonzoH, aby jste si užil co nejvíce let důchodu. Ale my průměrní, budeme vycházet z průměru dožití dle Českého statistického úřadu: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/nadeje_doziti_a_prumerny_vek Takže pokud už někdo dnes nechodí do mateřské školky, ale pracuje, tak by jako muž s více než 67 lety dožití počítat (průměrně:-) neměl a podle toho ať se každý zařídí jak chce. Takový soukromý důchod od 50-55 let je optimální.
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2008 10:19 | věra poláková

podívná kalkulace
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2008 9:43 | Franta

Podle mě je v článku dost zásadní chyba. Při předčasném odchodu do důchodu o 3 roky se jednak zkrátí důchod o 13 krát 0,9% což dává správně 11,7%. Současně se však v základním výpočtu důchodu přiznává ae každý rok pojištění 1,5%. Tedy když půjdu do důchodu o 3 roky dříve budu tratit dalších 3 krát 1,5%. Tedy celkově bude důchod. resp. jeho procentní část (pevná částka 1700 Kč se nekrátí) nižší o 16,2%.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2008 0:39 | HonzaH

Podivný výpočet. Mě vychází, že brát 18 let 88.3% důchodu je lepší než brát 15 let 100% důchodu. Uvažuju, že průměrný muž si neužije víc 15 let důchodu (65-80).
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Senta Čermáková

manažerka

Magdalena Souček

manažerka, Ernst & Young

Senta Čermáková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Magdalena Souček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services