Změna v rodičovském příspěvku: O zbytek už nepřijdete

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 4. 2021 | 64 komentářů
Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz. Dobrou zprávu pro rodiny přináší novela, kterou schválili poslanci.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 4. 2021 10:21, Vik

Takže jen kvůli tomu, že jsem pracovala a budu mít mateřskou, na kterou se nastupuje 6-8 týdnů před, na vyčerpání nedosáhnu. Super, užijte si těch 100tis co mi propadnou ??

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 64 komentářů)

27. 4. 2021 8:01 | Pepa

Termín máme 20.6.2021 a nevyčerpáme cca. 60 tis. Kč. Takže se nás to buhužel asi o pár dnů netýká, chápu to správně?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 4. 2021 7:58 | Veronika

Dobrý den, jak je ti prosím v případě, že je manžel OSVČ? Vztahuje se to na něj též? Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 4. 2021 3:27

Ještě dodám, že bych měla pobírat od června mateřskou, tak jestli to bude nějak vadit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 4. 2021 3:26 | Denisa

Dobrý den, budu mít taky nárok, když syn bude mít v 1.7.rok a druhé mimi má termín 15.7.?Rodičovský příspěvek pobírám od půlky prosince a máme ho navýšený co nejvíc to šlo, ale i tak nám propadne 200 tisíc..Počítáme s tím, že to propadne, ale kdyby ne bylo to milé překvapení a finance s kterými člověk už nepočítal.Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 22:44

nixon je pro valku a taky pro rodinu. dekuji.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 22:40 | Aleš Juchelka

Dobrý den, budete-li splňovat podmínky zákona, tj. splníte příjmové nároky rodiny, pak určitě budete ve skupině šťastných, pro které již zákon bude platit a doplatek se Vás bude týkat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:38 | Aleš Juchelka

Milá paní Moniko, počítáme s účinností zákona od 1. července, pokud se nic mimořádného nestane. Budete-li splňovat všechny podmínky, není důvod, abyste na doplatek nedosáhli.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:28 | Aleš Juchelka

Dobrý den, je mi to líto, ale schvalovací procesy v rámci zákonodárství nejsou většinou akcí ze dne na den, platí tomu tak i v tomto případě. Budu moc rád, když to do budoucna pomůže, zpětně aplikace bohužel možná nebude.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:27 | Aleš Juchelka

Vážená paní Sabino, dle toho, co uvádíte, byste měli bez problémů nárok na doplatek nevyčerpané dávky rodičovského příspěvku dosáhnout.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:25 | Aleš Juchelka

Dobrý den, paní Kláro, zásadní je, aby manžel byl účasten plateb záloh na nemocenské pojištění a bude možné mu k datu narození dítěte stanovit 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:22 | Aleš Juchelka

Budete-li splňovat podmínky a bude-li zákon opravdu tou dobou už v platnosti (momentálně se čeká na verdikt Senátu a posléze podpis prezidenta), pak na doplatek rozhodně dosáhnete.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:21 | Aleš Juchelka

Dobrý den, bohužel na v dubnu narozené miminko ještě zákon neplatí, je mi to líto.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:20 | Aleš Juchelka

Dobrý den, mám 9.mesicniho syna, na mateřskou jsem nastupoval 6 týdnu před nyní mám rodičovskou a byl mi ukončen pracovní poměr, jenže čekáme další mimčo... Budeme mít tedy s partnerem nárok? Partner je osvc. Děkuji Dobrý den, paní Lenko, jedinou podmínkou na výplatu nevyčerpané částky z celkové částky rodičovského příspěvku je to, že musí jít o ekonomicky aktivní rodinu a tedy alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte, které se stalo nejmladším dítětem v rodině, 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč (denní vyměřovací základ se počítá jako podíl vyměřovacího základu a počtu dní v rozhodném období, tj. 365, resp. 366 dní, je definován v zákonu č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, § 18. Je to ve zkratce denní dávka, která je počítána dle jednotlivých redukčních hranic z vámi zaplaceného nemocenského pojištění.). Pokud si Váš partner platí nemocenské pojištění, neměl by vám vzniknout žádný problém.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 22:02 | Aleš Juchelka

Dobrý den, vážená paní Vik, z Vaší reakce nevím, zda se jedná o situaci, kdy jste již dříve porodila dítě, po určité době jste se vrátila do práce a nyní očekáváte narození dalšího potomka, tj. nejste aktivně pobírající dávku rodičovského příspěvku, příp. zda jste si vydělávala při aktivní tzv. rodičovské dovolené přivýdělkem a očekáváte tedy další miminko. Každopádně alespoň obecně mohu reagovat tak, že pokud jste na rodičovské, automaticky nárok na doplatek nevyčerpané sumy máte. Pokud pracujete, máte předchozí rodičovskou ukončenou, doporučuji na ni před porodem znovu nastoupit, tj. obnovit rodičovský příspěvek, po porodu pak máte nárok na nevyčerpaný doplatek a nastupujete na mateřskou, posléze rodičovskou novou.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 21:32 | Lenka

Dobrý den, mám 9.mesicniho syna, na mateřskou jsem nastupoval 6 týdnu před nyní mám rodičovskou a byl mi ukončen pracovní poměr, jenže čekáme další mimčo... Budeme mít tedy s partnerem nárok? Partner je osvc. Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 21:32 | Lenka

Dobrý den, mám 9.mesicniho syna, na mateřskou jsem nastupoval 6 týdnu před nyní mám rodičovskou a byl mi ukončen pracovní poměr, jenže čekáme další mimčo... Budeme mít tedy s partnerem nárok? Partner je osvc. Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 21:11 | Marketa Pokorná

Dobrý den, mám rok a pul starého syna a ted v dubnu se nám narodil další syn, takže chápu dobře, že na nás se nevztahuje dočerpání rodičovského příspěvku na staršího syna ? To mi hlava nebere
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 20:23 | Martina

Citace - Sabina / 26.04.2021 16:11

Dobry den, čekáme druhé dite v říjnu, rodičovský příspěvek nestačíme docerpat. Mne bohužel během rodičovské dovolene skončila pracovní smlouva, nebudu mit nárok na materskou, partner je ale normalne zaměstnaný a denni vyměřovací základ se u nej dá vypočítat. Budeme mit prosim v tomto případe nárok na vyplacení zbývajících peněz? Dekuji za odpoved.

Ano, použijete pak vyměřovací základ partnera.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 20:22 | Martina

Citace - Bude nějaký formulář k žádosti o dočerpání? / 26.04.2021 19:43

Dobrý den, Co bude nutné doložit, případně bude nějaký formulář, který bude nutné podat na sociální správu případně se pošlou peníze automaticky těm, co budou mít nárok na doplatek ? Předem děkuji za odpověď

Schválili to v pátek jako poslanecký návrh. Teprve to budou potvrzovat senátoři. Myslím, že úředníci se na to - s rychlostí sobě vlastní - začnou připravovat někdy za měsíc. Takže zatím je hodně předčasné řešit, co bude potřeba za formulář :))
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 19:56 | Nikol

To by mě teď zajímalo, mám termín na přelomu července/srpna. Tou dobou budu mít plné tři měsíce živnost/práci, tedy příjem by se dal vypočítat z tohoto čtvrtletí, ale přecházela bych z rodičovské na rodičovskou a neměla bych nárok na mateřskou. Týkalo by se to i nás, vyplácení rozdílu? Nebo by se na nás vybodli? :D
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Mojmír Hampl

viceguvernér ČNB

Petr Dvořák

ředitel České televize

Mojmír Hampl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Dvořák
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services