Změna v rodičovském příspěvku: O zbytek už nepřijdete

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 4. 2021 | 64 komentářů
Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz. Dobrou zprávu pro rodiny přináší novela, kterou schválili poslanci.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 4. 2021 10:21, Vik

Takže jen kvůli tomu, že jsem pracovala a budu mít mateřskou, na kterou se nastupuje 6-8 týdnů před, na vyčerpání nedosáhnu. Super, užijte si těch 100tis co mi propadnou ??

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 64 komentářů)

26. 4. 2021 19:43 | Bude nějaký formulář k žádosti o dočerpání?

Dobrý den, Co bude nutné doložit, případně bude nějaký formulář, který bude nutné podat na sociální správu případně se pošlou peníze automaticky těm, co budou mít nárok na doplatek ? Předem děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 16:22 | Klára

Prosím, kolik tedy musí mít manžel minimální měsíční příjem, abychom splnili podmínky? Počítá se pouze ten měsíc k datu narození nového potomka? Předem děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 16:11 | Sabina

Dobry den, čekáme druhé dite v říjnu, rodičovský příspěvek nestačíme docerpat. Mne bohužel během rodičovské dovolene skončila pracovní smlouva, nebudu mit nárok na materskou, partner je ale normalne zaměstnaný a denni vyměřovací základ se u nej dá vypočítat. Budeme mit prosim v tomto případe nárok na vyplacení zbývajících peněz? Dekuji za odpoved.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 14:44

Je vůbec šance, že by se projednávala novela s platností pro všechny děti narozené v roce 2021? Je sice hezké, že po takové době dojde k rozumnému kroku, ale že má platit jen pro maminky, které porodí po červenci? Tohle opravdu nedává smysl. To aby se všechny červnové rodičky modlily v přenášení dětí do července.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 14:33 | Sluničko

Přesně, taky se nám má narodit v červnu a ještě ke všemu na konci :(
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 14:06 | anonym

To je fakt k pláči. Když se dítě narodí v Červnu, tak na dočerpání už nárok nemám?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 13:49 | Radka

Ještě, že máme na rozhazování nedávno se bralo 7500 a sebrali Vám to po nástupu do práce nechápu o co se tato vláda snaží důchodcům za 3 roky přidali 100miliard navíc oproti předchozím rokům a tady se taky tváří , že mají peněz fůru. Předpokládám, že s jejich hospodařením brzo padne měna.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 13:05 | Petr Kučera, Peníze.cz

Citace - Martin / 26.04.2021 11:39

Takže jelikož se nám druhý synek má narodit 23. července 2021 a manželka "nastupuje" na mateřskou 6 týdnu před a tím přijde o rodičovský příspěvek už v květnu, tak o těch pár dní nám to uteče. Nepočítali jsme s tím, ale stejnak to zamrzí :D

Ze schváleného znění není úplně jasné, jak to v takových hraničních případech nakonec bude. Vypadá to, že když se dítě narodí po 1. červenci, budete mít nárok na doplatek rodičovského příspěvku i přesto, že jste mezitím začali čerpat peněžitou podporu v mateřství. Zjistíme podrobnosti, ale nejspíš to pár dnů potrvá.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 13:04 | Petr Kučera, Peníze.cz

Citace - Monika / 26.04.2021 11:58

Dobrý den, ráda bych se ujistila, zda se mě vrácení příspěvku týká. Nyní jsem na rodičovské dovolené, druhé dítě se má narodit v polovině srpna tudíž na mateřskou nastupuji šest týdnů před, což je 5.7. 2021. Budu mít nárok na vrácení zbylé částky na první dítě? Hraje v tom také nějakou roli to, když se druhé dítě narodí dříve? Moc děkuji za Vaši odpověď, s pozdravem Monika

Mělo by se vás to týkat. Dřívější narození dítěte nebude mít vliv, tedy pokud se nenarodí před 1. 7. 2021.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 13:03 | Petr Kučera, Peníze.cz

Citace - Martin / 26.04.2021 11:39

Takže jelikož se nám druhý synek má narodit 23. července 2021 a manželka "nastupuje" na mateřskou 6 týdnu před a tím přijde o rodičovský příspěvek už v květnu, tak o těch pár dní nám to uteče. Nepočítali jsme s tím, ale stejnak to zamrzí :D

Ze schváleného znění není úplně jasné, jak to v takových hraničních případech nakonec bude. Vypadá to, že když se dítě narodí po 1. červenci, budete mít nárok na doplatek rodičovského příspěvku i přesto, že jste mezitím začali čerpat peněžitou podporu v mateřství. Jinak by to ani nedávalo smysl (lidé, kteří na doplatek budou mít nárok, totiž ke dni narození dalšího dítěte už nebudou aktivně čerpat předchozí rodičovský příspěvek...) Zjistíme podrobnosti, ale nejspíš to pár dnů potrvá.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 12:50 | Ondřej

Super :-D Malá únor 2019, syn se narodil leden 2021. Lítání po úřadech (na malou vyplácelo město, na syna už venkov, kvůli změně TP), řešení, že propadne cca 100k+ a teď řeší toto... Měli to udělat už dávno. Jako pracující nedosáhneme kvůli příjmům na přídavek atd. Na porodné jsme dosáhli jen díky několika měsícům v PN co jsem měl. Práce mám dvě, abych rodinu uživil, ale co. Vždyť jsou to jen prachy, tak jsem rád, že jsem Babišovi přispěl jejich vrácením do státní kasy na jeho dotace... Není co závidět. Spíš bych byl radši, kdyby zastropovali dávky jisté menšině, aby měli peníze pro ty, kteří je opravdu potřebují...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 12:42 | Martina

Citace - El / 26.04.2021 11:28

Dobrý den, na mě se tedy toto vztahovat bude? Malá narozena červen 2019 rodicak mám do červen 2022, v prosinci 2021 se nám narodí další.

Ano, mělo by se to na vás vztahovat (pokud splníte podmínky pro mateřskou, tj. nebudete mít nárok jenom na nejpomalejší čerpání rodičáku).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 12:05 | Mon

Počít o měsíc později, tak jsem o 100k bohatší ?? super věc, ale jak bylo psáno níže, bylo by fajn zohlednit i rodiny, co si druhé dítě nenaplánovali až po červenci.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 11:58 | Monika

Dobrý den, ráda bych se ujistila, zda se mě vrácení příspěvku týká. Nyní jsem na rodičovské dovolené, druhé dítě se má narodit v polovině srpna tudíž na mateřskou nastupuji šest týdnů před, což je 5.7. 2021. Budu mít nárok na vrácení zbylé částky na první dítě? Hraje v tom také nějakou roli to, když se druhé dítě narodí dříve? Moc děkuji za Vaši odpověď, s pozdravem Monika
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 11:39 | Martin

Takže jelikož se nám druhý synek má narodit 23. července 2021 a manželka "nastupuje" na mateřskou 6 týdnu před a tím přijde o rodičovský příspěvek už v květnu, tak o těch pár dní nám to uteče. Nepočítali jsme s tím, ale stejnak to zamrzí :D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 11:28 | El

Dobrý den, na mě se tedy toto vztahovat bude? Malá narozena červen 2019 rodicak mám do červen 2022, v prosinci 2021 se nám narodí další.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 4. 2021 11:26 | xenie

V tomhle systému musí být za práci každý patřičně potrestán. Mně se to stalo s důchodem. A to proto, že jsem poslední roky před důchodem byla nucena přejít na méně placenou práci. Kdo si vyřídil invalidní důchod nebo byl na pracáku, tomu se důchod skoro nekrátil. Děti jsem taky nějak "blbě" vychovala, Pořád v práci, daně jako "kráva" , ale nedosáhnou ani na přídavky na děti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 11:14

Citace - Veronika / 26.04.2021 11:04

Prodávám se k dotazu paní Kateřiny, syn narozený v březnu 2021. Jsem tedy od 15.1.2021 na mateřské, ale propadlo mi kolem 50 tisíc rodič.na dceru bar.2019. Týká se i mě doplatek či nikoliv?

Netýká. Nová pravidla začnou platit při narození dítěte od začátku letošního července – a to i pro rodiny, které začaly brát příspěvek na předchozí dítě dříve a ještě během čerpání se jim po 1. červenci 2021 narodí další dítě. Se zpětným doplatkem rodinám, které o zbytek příspěvku přišly před 1. červencem 2021, se nepočítá.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 11:13 | Petr Kučera, Peníze.cz

Citace - Kateřina / 26.04.2021 09:57

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat jestli se na mě vztahuje či nikoli úplně jsem se v tom ztratila?? dcera narozena červenec 2019 a syn narozen únor 2021 od ledna pobiram mateřskou. Budu mít nárok na vracení nebo ne? Dekuji za odpovědi

Bohužel nebudete. Nová pravidla začnou platit od začátku letošního července – a to i pro rodiny, které začaly brát příspěvek na předchozí dítě dříve a ještě během čerpání se jim po 1. červenci 2021 narodí další dítě. Se zpětným doplatkem rodinám, které o zbytek příspěvku přišly před 1. červencem 2021, se nepočítá.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 4. 2021 11:04 | Veronika

Prodávám se k dotazu paní Kateřiny, syn narozený v březnu 2021. Jsem tedy od 15.1.2021 na mateřské, ale propadlo mi kolem 50 tisíc rodič.na dceru bar.2019. Týká se i mě doplatek či nikoliv?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

David Rath

politik a kriminálník

Kateřina Jirásková

finanční ředitelka PPF

David Rath
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Kateřina Jirásková
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services