Pozůstalostní penze 2020. Kolik dělá vdovský, vdovecký a sirotčí důchod

Jaká jsou pravidla pro vdovský, vdovecký či sirotčí důchod a jak vysoké můžou být? Přinášíme přehled a kalkulačky pro rok 2020.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 2. 2020 10:13, michal

Já dostal důchod po svém prvním kocourovi ! Potvrzení vydává-veterinář !

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 20 komentářů)

30. 8. 2021 17:34 | Lada

Jsem na tom stejně,chybí mě 1 měsíc, hrozná nespravedlnost. Hlavně důchod v 65,minus 4 roky.fuj.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 5. 2021 20:53 | František

do kdy se muze zadat o vdovsky duchod
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 2. 2020 7:32 | mku03375

Děkuji za reakci. Šlo mi o to, že v článku se hovoří o vdovském důchodu ve výši polovičky procentní části výměry menšího z důchodů, což by z částky 15.000 mělo činit cca 5-6 tisíc. No co se dá dělat, holt tu musím ještě chvilku setrvat ... :-D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 2. 2020 0:55 | Petr

Citace - mku03375 / 05.02.2020 06:57

Do kalkulačky jsem zadal důchod (zemřelého) muže 15.000, důchod ženy 16.000, rok úmrtí 2020. Vdovský důchod by činil cca 2878 Kč. Je to opravdu dobře?
Ano, je to dobře. Většina lidí si myslí kdovíkolik jsou vdovské / vdovecké důchody a skutečnost je pak nemile překvapí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 2. 2020 20:01 | Gabriel Pleska

Zdeňku, to je trochu zmatení pojmů. Je procentní výměra starobního důchodu a je procentní výměra důchodu vdovského. Procentní výměra vdovského důchodu je stanovena jako půl procentní výměry starobního důchodu. Při souběhu důchodů dostanete plnou procentní výměru toho vyššího a půl procentní výměry toho nižšího. Pokud je tedy při souběhu nižší ten vdovský, dostanete polovinu jeho procentní výměry, tedy polovinu poloviny výměry starobní penze...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 2. 2020 14:48 | Zdeněk

V článku je uveden postup výpočtu pozůstalostního důchodu, kdy je tento důchod součtem vyššího z obou důchodů a 50% z procentní výměry druhého důchodu. Toto je v rozporu s příkladem výpočtu vdovského důchodu, který je uveden dále v článku, kde je součtem menšího starobního důchodu a 25% z procentní výměry druhého důchodu. Skutečnost je ta druhá možnost, která je ovšem daleko nepříznivější.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 2. 2020 14:25 | Iva

Děláte si srandu? Proč by žena po svém muži,který celý život pracoval neměla pobírat vdovský důchod,když on se sám svého důchodu ani nedožil?Z jakého důvodu by jeho odvedené peníze šli pro matky samoživitelky atd.? To je vtip dne..ne?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 2. 2020 6:57 | mku03375

Do kalkulačky jsem zadal důchod (zemřelého) muže 15.000, důchod ženy 16.000, rok úmrtí 2020. Vdovský důchod by činil cca 2878 Kč. Je to opravdu dobře?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 2. 2020 16:58 | xenie

Si myslím totéž,už sem ani nepíšu, vždy tady dostanu plno mínusů. K tomu dodat jen to, že rozvedené ženy na vdovské důchody též přispívají ze svých odvodů. A jsou na tom finančně podstatně hůře.Jenže na samoživitelky je plno záští a nenávistí. Že si měly léle vybrat a takový kecy. To bychom tu za chvíli vymřeli. Vybírat může ta, o kterou je zájem. O kterou nikdo ani nazakopne, tak je ráda, že si ji někdo vzal, byť jen na krátkou dobu. A mohla založit rodinu. Toho posměchu, co si mé děti užily, když jsme neměli peníze, hlavně od těch z úplných rodin. Když syn chodil při studiu vykládat kamiony, pak teprve do školy. Dnes jsou slušná střední třída, daně platí mnohdy vyšší než děti z úplných rodin, ale ten cejch jim zůstal navždy.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 2. 2020 13:06 | Jana

Proč se tomu říká vdovský důchod! Jsem vdova 20let s manželem jsme byli 20 let spolu a nemám ho, protože jsem měla už starší děvčata, je to nespravedlivé jsem vdova tak bych měla mít i vdovský důchod
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 2. 2020 0:15

Myslím že ne jste vdova příliš dlouho, ale radši se zeptejte na okresní správě sociálního zabezpečeni.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2020 21:47 | deprese

Jste se neměla rozvádět nebo si najít jiného partnera. Koho to má zajímat, že jste neschopná si správně vybrat partnera, založit rodinu a udržet si ho? Vždyť se podporují neschopné samoživitelky a ještě se budou podporovat neschopné rozvedené ne?
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2020 21:47 | Rebeka

Tak teď za něj chytejte myši!!!!.......
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2020 18:18 | Maci

Nějak mi uniká důvod, proč mají vdovci a vdovy po svých manželech část důchodu.Jak k tomu přijde taková rozvedená,která vydělávala, sama vychovávala děti a neměla možnost si naspořit, nájem, poplatky, vše sama. Manželé měli dva příjmy, jeden nájem a poplatky, později dva důchody. Určitě měli větší možnost si na stáří něco ušetřit. A potom mají od státu výhodu.Myslím si, že to je velmi zastaralý zvyk, kdy ženy nepracovaly a tak dostaly alespoň něco, aby neumřely hladem. V současné době ještě dostávají vdovci, aby to bylo spravedlivé.Myslím si, že kdo nepracuje/a je zdravý a mohl by/ ať
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2020 17:14 | Evikzmercedesa

Hele běžte se poradit k právníkovi. Nebo v každém okresním městě je občanská poradna kde vám zdarma pořadí. Nebo na místní pobočku ossz.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2020 17:07 | Rebeka

Nechápu smysl vdovských důchodů.Jsou nespravedlivé. Vdovský důchod dnes dostává osoba, která žila celý život ve spokojeném, někdy i bezdětném manželství,ale osoba, která musela po rozvodu pečovat o 3 nezaopatřené děti, nemá nárok na žádné přilepšení k důchodu..../Kdo v životě více strádal finančně??/Sirotčí důchody ano,u vdovských by se mělo přihlížet k mnoha zřetelům.....V podstatě jen pro ty, kteří by se octli na hranici chudoby, když zemřel manžel, manželka.....Tak to je názor vdané ženy"od kuchyňského dřezu".A ZBYLO BY VÍCE I PRO SIROTKY!!!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2020 13:03 | hanča

na to by Vám nejlíp odpúověděla sociálka
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2020 12:12 | Milan Tomica acimotmilan@seznam.cz

Dobrý den naše vnučka již 4-tý rok pobírá sirotčí důchod po matce, která je po smrti a otec nemá o ní zájem,tak ji manželka dostala do pěstounské péče.Pěstounskou péči však nedostane,protože máme dostatečný důchod na to,abychom vnučku uživili,ale to já pomíjím a chtěl bych vědět, proč OSPOD,to je sociálka,která se o tyto děti stará a prakticky o všem rozhoduje bere vnučce valorizaci kterou dostává ročně k důchodu.Je pravdou, že sociálka ji dala k důchodu asi 3000-: což má vnučka i s důchodem 6000-. měsíčně.Mě by jenom zajímalo proč,když valorizace u vnučky činí pár stovek. Díky za odpověď. Milan Tomica
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2020 12:03 | eva

dobrý den,jsem vdova asi 20let,asi 3 roky mám důchod starobní,znovu jsem se nevdala,,,na duchod po zemřelém manželovi mám nárok??děkuji,,
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2020 10:13 | michal

Já dostal důchod po svém prvním kocourovi ! Potvrzení vydává-veterinář !
+26
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Pelcl

podnikatel, GZ Digital Media

Tomáš Chrenek

podnikatel, Moravia Steel

Zdeněk Pelcl
ÚSPĚŠNOST
75,00 %

z 4 duelů
×
Tomáš Chrenek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services