Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Datová schránka. K čemu slouží a jak ji zřídit?

Datové schránky lze využít především ke komunikaci se státními úřady, za příplatek toho ale nabízí o něco víc. Jak přesně datovky fungují, kde schránku založit a kolik stojí doplňkové služby? Peníze.cz přináší sadu užitečných informací.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2018 11:04, xls

Datová scnránka je z jedné strany takový užitečnější e-mail, z druhé strany obsahuje pár šíleností, kvůli kterým si ji dobrovolně zřídí člověk buď omylem, nebo by musel být blázen.
Na ovládání je asi nejlepší pro PC program Datovka, pak se to chová jako normální e-mail a máte k dispozici i všechny starší zprávy (i když po určité době nepodepsané).
Největší problém je v tom, že po zřízení máte povinnost dělat spoustu podání jen přes datovou schránku (finančák, sociálka), a to je někdy prakticky nemožné. Třeba formuláře přiznání z nemovitosti nebo důchodové listy s nějaký rozdělením dob nemáte šanci správně vyplnit, aby to datovkou prošlo, zato když si zajdete na úřad s papírem, tak vám úřednice ty šílenosti na papír dovyplní.
Další je ta fikce doručení.

Reagovat

+4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

15. 5. 2018 7:54 | KAB

Super shrnující článek. Datovou schránku mám od jejího zřízení, to ještě bylo v době, kdy pracovala se šíleným systémem "602", který fungoval jen ve Windows a to ještě jen když se mu zrovna náhodou chtělo (ale to byla doba maximální korupce v naší historii, takže tak to prostě bylo).
Dnes funguje skvěle, je i celkem povedená mobilní aplikace, takže se připojím kdykoliv kdekoliv. Zvlášť jsem to ocenil v době rušení koncesionářského poplatku, kdy jsem si s ČT dopisoval, opakovaně jim zasílal již zaslané a díky datovce se to nakonec v reálném čase podařilo - kdybychom si posílali dopisy, nebylo by to vyřešené ještě dnes :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

15. 5. 2018 11:04 | xls

Datová scnránka je z jedné strany takový užitečnější e-mail, z druhé strany obsahuje pár šíleností, kvůli kterým si ji dobrovolně zřídí člověk buď omylem, nebo by musel být blázen. Na ovládání je asi nejlepší pro PC program Datovka, pak se to chová jako normální e-mail a máte k dispozici i všechny starší zprávy (i když po určité době nepodepsané). Největší problém je v tom, že po zřízení máte povinnost dělat spoustu podání jen přes datovou schránku (finančák, sociálka), a to je někdy prakticky nemožné. Třeba formuláře přiznání z nemovitosti nebo důchodové listy s nějaký rozdělením dob nemáte šanci správně vyplnit, aby to datovkou prošlo, zato když si zajdete na úřad s papírem, tak vám úřednice ty šílenosti na papír dovyplní. Další je ta fikce doručení.
Reagovat | Citovat

+4
Líbí
Nelíbí

15. 5. 2018 17:26 | Pepa

Naprostý souhlas s příspěvkem "xls" a nejlepší je, že když třeba při podání pro finančák uděláte něco blbě, tak vás zavolají aby se to opravilo, vy to na finančáku opravíte, říkáte si tak dobrý a ona vám za dva měsíce přijde pokuta, že jste to neučinili přes datovou schránku :D. Schránku si zřídím až odpadne povinnost činit podání výlučně přes datovku a až tam budou zůstávat všechny zprávy. Navíc konverze do tištěné podoby stojí 1 strana 30 Kč (díky, nedávno nám přišlo rozhodnutí z jednoho Úřadu na 52 stran), potřebovali jsme konverzi a ta nás stála 1560,- kč fakt super.
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

15. 5. 2018 20:05 | MoB

Jsem ajťák a mám rád moderní technologie, ale datovou schránku si nepořídím, pokud to nebude povinné. Vzhledem k tomu, co vyvádí stát, se nechci stát obětí organizované zvůle... Ne, ne, ne. Nejsem sebevrah.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

16. 5. 2018 7:28 | martin

ja jsem si datovou schranku porizoval z jedineho duvodu a tim je ze nechci se dostat do situace kdy mi neco zmizi z postovni schranky a ja o tom nevim (napriklad takovy rozsudek, ktery se zatoula a nepodate odovolani) ale soud ma doruceno ulozenim.
Statni organy maji povinnost dorucovat do DS kdyz ji mam zrizenu, doruceni postou je v takovem pripade neucinne a lze se branit v nejake lhute od okamziku kdy mi bylo takto vadne doruceno a ja se o tom dozvim
je pravda ze drive CSSZ a FU na to kaslali a dorucovaly postou, v posledni dobe se zda, nechci to zakriknout, se zlepsili a zacli mi posilat do DS
take usetrim cas a penize kdyz jim nemusim v reakci nic posilat postou ale v pdf z pocitace
ja jsem spokojen
narozdil od digitalniho podpisu ktery ma mnoho negativ coz je skoda
spis jsem cekal ze DS se stane standardem i pro dorucovani mezi soukromymi osobami ale bohuzel ceny za takoveto dorucovani to zabiji, melo by to byt take zadarmo (PO a OSVC maji myslim DS zrizenu povinne tak je skoda ze se toho nevyuziva)
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

17. 5. 2018 0:10 | Platypus Norwegicus

Datovou schranku ani nahodou a to jsem krome brigad na stredni skole nikdy nepracoval mimo IT.
1. Nejde zrusit. Jak neco nejde zrusit, tak to smrdi. Proc to nejde? Proto, aby blbecci, co ce nachytali nemohli vycouvat? 2. Zpravy po par desitkach dni zmizi. 3. Pokud je potreba mit nejaky dokument vytisten, musi clovek jak idiot na postu a jeste zaplati 30kc za stranku - to nekomu hrablo? Nebo na ministerstvu rozdavali poukazky na prefrontalni lobotomii a nekdo si vzal rovnou dve? 4. S kolegy z IT jsme v hospode v opilosti vymysleli nejdebilnejsi a nejabsurdnejsi scenare, jak tento stat implementuje datovku. Meli jsme nejake zkusenosti s jinymi statnimi IT projekty, ale ani tak to nikdo z nas netrefil. Ta mira zhovadilosti, jak se povedlo zprasit normalni podepsany e-mail, je impozantni
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

17. 5. 2018 7:56 | martin

datovou schranku muzete kdykoliv deaktivovat a pak treba znovu aktivovat, zdarma
zpravy tam mam nejmene 1 rok stare, stale tam jsou
mam nastavene upozornovani na email (zdarma) ze mi prisla nova zprava
pokud nekdo potrebuje mit neustale platne rozhodnuti, nabizi se Datovy trezor (bohuzel dle meho predrazeny), nebo holt platit 30 korun za stranku, to by se melo zmenit, dat moznost na vyzadani prijemce zaslat stejnopis papirove postou bez poplatku (ja jsem nikdy zadne takove rozhodnuti ktere musim mit roky stale platne nemel, jsem jen FO obcan nepodnikatel)
projekt DS patri mezi nejpovedenjsi IT projekty mezi temi vsemi IT tunely co za poslednich 30 let u nas byly
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Platypus Norwegicus 17. 05. 2018 00:10)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  8 470 076 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Mládek

politik

Jan Procházka

ekonom

Jan Mládek
ÚSPĚŠNOST
48,84 %

z 43 duelů
Jan Procházka
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 56 duelů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK