Datová schránka. K čemu slouží a jak ji zřídit?

Datové schránky lze využít především ke komunikaci se státními úřady, za příplatek toho ale nabízí o něco víc. Jak přesně datovky fungují, kde schránku založit a kolik stojí doplňkové služby? Peníze.cz přináší sadu užitečných informací.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 8. 2018 22:02, Jirka

Trochu bych poupravil vetu “Každý dokument, který do datovky přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. ”. Toto poati,ale jen od organu verejne moci. Pokud si poslou soukrome subjekty mezi sebou DZ,tak to neni povazovano po 10 dnech automaticky za dorucene.
Sry,ze je komentar bez hacku a carek.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)

1. 12. 2020 17:25 | StK

A když jsem pouze soukromá osoba, musím oznámit např. FÚ, že mám tu datovou schránku a její číslo (adresu)...
Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 4. 2020 11:21 | Lukes

Jak se rika, “Neni hloupych otazek, pouze hloupych odpovedi.” Pobocky Ceske posty v Australii nejsou (jake prekvapeni!), ale Czechpointu ano, konkretne na ambasade a konzulatech. Ja jsem si DS nechal vytvorit na gen konzulatu, stacilo tam osobne zajit a mit sebou pas. Jinak tip, na iOSu je jednoducha appka iDatovka, ktera ma pravda design z r. 1-2, ale funkci to plni a clovek ma DS v kapse, takze mu nic neutece.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 4. 2020 6:42 | Hans

Citace - Lucie / 30.07.2019 23:13

Ahoj, zdá se, že tomu rozumíš. Nevíš nebo nevíte ostatní jak to funguje, když budu v cizině a zařídím si datovou schránku? Budu moct jít taky v Austrálii na nějakou poštu či podobnou pobočku, kde mi formulář zkontroluji a daji mu pravost? Napr.vypis z trestního rejstříku prosím? Snad nevadí, ze tykam :).

Lucko - hezká myšlenka - zkus v Austrálii, nebo kdekoliv v cizině najít pobočku České pošty. Tam ti určitě poradí. Ostatní pošty na tebe budou koukat jako na Ufouna.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 3. 2020 0:04 | Michal

Ahoj, příjde mi, že Datový trezor je nic moc služba. Mám tady takový 3 minutový dotazník k datovým schránkám. Díky moc, pokud mi jej vyplníte a případně mě přesvědčíte, že jsem jediný a že to všem ostatním stačí https://forms.gle/3mqFgcjjRWhXsXJN9
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 3. 2020 11:06 | Nefunkční přihlášení do datových schránek

Od poslední plánované odstávky ISDS na konci února 2020 se nelze přihlásit do datových schránek se starší verzí Opery či Chrome. Ihned po odeslání přihlašovacích údajů se zobrazí chybová hláška: "Platnost vaší přihlašovací stránky vypršela, zkuste se přihlásit znovu. Pro přihlášení je nutné mít povolené cookies.". Pro uživatele, kteří nemohou použít novou verzi prohlížeče (např. u Windows XP) je to velký problém. Poslal jsem dopis na Ministerstvo vnitra, ale kdy odpoví a jestli nedostatek napraví...
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 7. 2019 23:13 | Lucie

Ahoj, zdá se, že tomu rozumíš. Nevíš nebo nevíte ostatní jak to funguje, když budu v cizině a zařídím si datovou schránku? Budu moct jít taky v Austrálii na nějakou poštu či podobnou pobočku, kde mi formulář zkontroluji a daji mu pravost? Napr.vypis z trestního rejstříku prosím? Snad nevadí, ze tykam :).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 10. 2018 12:04 | Alena

kde se prihlasim do svoji datove schranky,ztratila jsem veskere dokumnty a nevim,jak na to,poradi mi nekdo
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 8. 2018 22:02 | Jirka

Trochu bych poupravil vetu “Každý dokument, který do datovky přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. ”. Toto poati,ale jen od organu verejne moci. Pokud si poslou soukrome subjekty mezi sebou DZ,tak to neni povazovano po 10 dnech automaticky za dorucene. Sry,ze je komentar bez hacku a carek.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 7. 2018 12:38 | Tom

budete to mít s razítkem Czech Pointu, které dokládá shodu s elektronickou zprávou, která se tiskla. Tedy pravost. Když si to vytisknete sám, bude to jen cár papíru, který nemá právní hodnotu
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 7. 2018 23:02 | Martin D

No jasně že je v tom háček. Když si něco vytiskneš doma, je to pouze kus papíru a jeho obsah není důvěryhodný. Když si necháš udělat autorizovanou konverzi, dostaneš dokument, kde je úředně potvrzeno, že je shodný s původním elektronickým dokumentem. Takto vytvořené dokumenty musí všechny úřady uznat jako platné.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 7. 2018 20:38 | Martin

Nechápu proč bych musel chodit na poštu a platit 30,- za stránku , když si to můžu vytisknout doma nebo je v tom nějaký háček?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 5. 2018 7:56 | martin

datovou schranku muzete kdykoliv deaktivovat a pak treba znovu aktivovat, zdarma
zpravy tam mam nejmene 1 rok stare, stale tam jsou
mam nastavene upozornovani na email (zdarma) ze mi prisla nova zprava
pokud nekdo potrebuje mit neustale platne rozhodnuti, nabizi se Datovy trezor (bohuzel dle meho predrazeny), nebo holt platit 30 korun za stranku, to by se melo zmenit, dat moznost na vyzadani prijemce zaslat stejnopis papirove postou bez poplatku (ja jsem nikdy zadne takove rozhodnuti ktere musim mit roky stale platne nemel, jsem jen FO obcan nepodnikatel)
projekt DS patri mezi nejpovedenjsi IT projekty mezi temi vsemi IT tunely co za poslednich 30 let u nas byly
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 5. 2018 0:10 | Platypus Norwegicus

Datovou schranku ani nahodou a to jsem krome brigad na stredni skole nikdy nepracoval mimo IT.
1. Nejde zrusit. Jak neco nejde zrusit, tak to smrdi. Proc to nejde? Proto, aby blbecci, co ce nachytali nemohli vycouvat? 2. Zpravy po par desitkach dni zmizi. 3. Pokud je potreba mit nejaky dokument vytisten, musi clovek jak idiot na postu a jeste zaplati 30kc za stranku - to nekomu hrablo? Nebo na ministerstvu rozdavali poukazky na prefrontalni lobotomii a nekdo si vzal rovnou dve? 4. S kolegy z IT jsme v hospode v opilosti vymysleli nejdebilnejsi a nejabsurdnejsi scenare, jak tento stat implementuje datovku. Meli jsme nejake zkusenosti s jinymi statnimi IT projekty, ale ani tak to nikdo z nas netrefil. Ta mira zhovadilosti, jak se povedlo zprasit normalni podepsany e-mail, je impozantni
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 5. 2018 7:28 | martin

ja jsem si datovou schranku porizoval z jedineho duvodu a tim je ze nechci se dostat do situace kdy mi neco zmizi z postovni schranky a ja o tom nevim (napriklad takovy rozsudek, ktery se zatoula a nepodate odovolani) ale soud ma doruceno ulozenim.
Statni organy maji povinnost dorucovat do DS kdyz ji mam zrizenu, doruceni postou je v takovem pripade neucinne a lze se branit v nejake lhute od okamziku kdy mi bylo takto vadne doruceno a ja se o tom dozvim
je pravda ze drive CSSZ a FU na to kaslali a dorucovaly postou, v posledni dobe se zda, nechci to zakriknout, se zlepsili a zacli mi posilat do DS
take usetrim cas a penize kdyz jim nemusim v reakci nic posilat postou ale v pdf z pocitace
ja jsem spokojen
narozdil od digitalniho podpisu ktery ma mnoho negativ coz je skoda
spis jsem cekal ze DS se stane standardem i pro dorucovani mezi soukromymi osobami ale bohuzel ceny za takoveto dorucovani to zabiji, melo by to byt take zadarmo (PO a OSVC maji myslim DS zrizenu povinne tak je skoda ze se toho nevyuziva)
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2018 20:05 | MoB

Jsem ajťák a mám rád moderní technologie, ale datovou schránku si nepořídím, pokud to nebude povinné. Vzhledem k tomu, co vyvádí stát, se nechci stát obětí organizované zvůle... Ne, ne, ne. Nejsem sebevrah.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2018 17:26 | Pepa

Naprostý souhlas s příspěvkem "xls" a nejlepší je, že když třeba při podání pro finančák uděláte něco blbě, tak vás zavolají aby se to opravilo, vy to na finančáku opravíte, říkáte si tak dobrý a ona vám za dva měsíce přijde pokuta, že jste to neučinili přes datovou schránku :D. Schránku si zřídím až odpadne povinnost činit podání výlučně přes datovku a až tam budou zůstávat všechny zprávy. Navíc konverze do tištěné podoby stojí 1 strana 30 Kč (díky, nedávno nám přišlo rozhodnutí z jednoho Úřadu na 52 stran), potřebovali jsme konverzi a ta nás stála 1560,- kč fakt super.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2018 11:04 | xls

Datová scnránka je z jedné strany takový užitečnější e-mail, z druhé strany obsahuje pár šíleností, kvůli kterým si ji dobrovolně zřídí člověk buď omylem, nebo by musel být blázen. Na ovládání je asi nejlepší pro PC program Datovka, pak se to chová jako normální e-mail a máte k dispozici i všechny starší zprávy (i když po určité době nepodepsané). Největší problém je v tom, že po zřízení máte povinnost dělat spoustu podání jen přes datovou schránku (finančák, sociálka), a to je někdy prakticky nemožné. Třeba formuláře přiznání z nemovitosti nebo důchodové listy s nějaký rozdělením dob nemáte šanci správně vyplnit, aby to datovkou prošlo, zato když si zajdete na úřad s papírem, tak vám úřednice ty šílenosti na papír dovyplní. Další je ta fikce doručení.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2018 7:54 | KAB

Super shrnující článek. Datovou schránku mám od jejího zřízení, to ještě bylo v době, kdy pracovala se šíleným systémem "602", který fungoval jen ve Windows a to ještě jen když se mu zrovna náhodou chtělo (ale to byla doba maximální korupce v naší historii, takže tak to prostě bylo).
Dnes funguje skvěle, je i celkem povedená mobilní aplikace, takže se připojím kdykoliv kdekoliv. Zvlášť jsem to ocenil v době rušení koncesionářského poplatku, kdy jsem si s ČT dopisoval, opakovaně jim zasílal již zaslané a díky datovce se to nakonec v reálném čase podařilo - kdybychom si posílali dopisy, nebylo by to vyřešené ještě dnes :)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimíra Glatzová

advokátka

Vladimír Kovář

podnikatel, Unicorn

Vladimíra Glatzová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Vladimír Kovář
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services