Výpočet životního minima 2024
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla
Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Mojmír Hampl
viceguvernér ČNB
Bohuslav Sobotka
politik
33,33 %
z 3 duelů
100,00 %
z 1 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Kryptoměny jsou nesmrtelné. Leda vypnout internet
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
22. 8. 2017 12:56, janaltman
FIAT měna = měna s VYNUCENÝM oběhem
Každý obchodník je POVINEN přijímat koruny.
Každý věřitel je POVINEN přijmout splátku dluhu v korunách, i když se smluvně s dlužníkem dohodl jinak.
A tak dále.
Svinstvem posilujícím monopolní postavení koruny je například i 21% DPH na stříbrných mincích. Chci si vyměnit nedůvěryhodnou měnu (podléhající měnovým intervencím, manipulacím s úrokovou mírou, atd...) korunu za měnu stabilní, pevnou a nezávislou (stříbrnou minci) a ta samá organizace, která tu korunu ovládá a manipuluje, ode mne chce 21% za to, že mám tu drzost se její nezodpovědnosti bránit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 8. 2017 12:44
Citace - janaltman / 06.08.2017 23:49
Promiňte, ale to přece platí o obráceně. Když mám televizi a můžu ji prodat za Bitcoin nebo 70 000 Kč, jakou měnu budu akceptovat? A toto je zase argument pro rychlejší šíření "lepší" měny. Ten vámi zmiňovaný zákon mi připadá značně nesmyslný.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)
13. 9. 2017 11:10 | jankoss-1
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 8. 2017 12:56 | janaltman
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 8. 2017 12:52 | janaltman
A řešení je jednoduché - dejme lidem plnou svobodu. Umožněme někomu třeba založit konkurenční měnu plně krytou zlatem. Jako byl e-gold, než ho zakuklenci FBI rozprášili, protože stát konkurenci nemá rád.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 8. 2017 11:13 | MN
8. 8. 2017 8:45 | chk
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 8. 2017 3:44 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 8. 2017 12:58 | janaltman
Co se týče těch, co televize prodávají, tak:
1) Jim na měně tolik nezáleží, protože tu měnu nedrží, ale točí. 70tis za televizi si nedají na rok pod polštář. Kdežto lidé úspory drží, takže pro ně má volba měny daleko větší důležitost.
2) V obchodě je poptávka daleko důležitější, než nabídka. Náš zákazník, náš pán - znáte?
3) Ze zákona je každý obchodník POVINEN přijímat zákonnou měnu, tedy korunu
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 8. 2017 12:55 | janaltman
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 8. 2017 12:52
Citace - janaltman / 06.08.2017 19:49
Historicky, když měli lidé svobodu se rozhodnout, tak si sa měnu vybrali lněné šátečky (naši slovanští předci), tvarované kameny (ještě teď platí na některých polynézských ostrovech), skleněné korálky (ještě dnes s nimi platí některé beduínské kmeny), mušle a spoustu jiných věcí. Zlato je jen jednou z nich. A že je akceptováno více, než ty šátečky, je spíše dílem historické náhody než nějaké výjimečnosti zlata jako měny. A jestli si tuto svoji funkci prostředku směny uchová i do budoucna, to je jen sázka do loterie. Teď to nikdo neví.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 8. 2017 12:44
Citace - janaltman / 06.08.2017 23:49
Promiňte, ale to přece platí o obráceně. Když mám televizi a můžu ji prodat za Bitcoin nebo 70 000 Kč, jakou měnu budu akceptovat? A toto je zase argument pro rychlejší šíření "lepší" měny. Ten vámi zmiňovaný zákon mi připadá značně nesmyslný.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
6. 8. 2017 19:49 | janaltman
No a MHD má také nevýhody: - nevyzvedne mě před domovním vchodem - neodveze mě přesně tam, kam potřebuji - kultura cestování je výrazně nižší - ne každý rád žije z pocitem, že mu jsou ostatní nedobrovolně nuceni něco platit- MHD je dotovaná (tedy její cena zdaleka není jen cenou lístku)
AdPS: Pro někoho je penězi to, co stát/vláda/panovník zákonem za peníze vyhlašuje (a konkurenční měny tím omezuje). Pro někoho je penězi výhradně zlato, protože historicky vždy když lidé měli svobodu se rozhodnout, za peníze si vybrali zlato a ne papírky tištěné panovníkem. A pro někoho je penězi bitcoin, protože splňuje jejich požadavky na peníze. Nebo máte pocit, že v Alze či Subwayi se neplatí? Podle mne se tam platí a to i bitcoiny a proto jsou penězi. Ale samozřejmě ať si bitcoinu říká každý, jak chce. Mimochodem, každý příznivec rakouské ekonomické školy vám řekne, že penězi se na skutečně volném trhu může stát jen komodita (která má nějakou hodnotu sama od sebe). Vládní papírky se měnou nestávají přirozeně a tržně, vždy jen z donucení - ze zákona (a tedy na omezenou dobu, protože to donucení jednou pomine). Takže pokud tvrdíte, že bitcoin je (na rozdíl od zcela virtuálního eura či koruny) komoditou, tak je to pro něj velké plus, protože to je základní předpoklad, aby se stal měnou (tak jako dříve zlato, stříbro, atd...).
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
6. 8. 2017 23:49 | janaltman
b) měnou je podle mě to, co si lidé za měnu (dobrovolně) vyberou. Mnozí si vybírají dobrovolně bitcoin. Jiní si z donucení, ze zákona, vybírají státní potištěný papírek. Ve Venezuele stát tvrdí, že oficiální měnou je Bolívar. Lidé však spontánně volí dolar (a z části i bitcoin). Co je tedy měnou? To, co za měnu vyhlásí strana, vláda či císař, nebo to, co lidé a trh spontánně používají?
Nebo na to můžeme jít dle definice - měnou je to, co splňuje 2 základní funkce peněz: 1) Prostředek směny 2) Uchovatel hodnoty
ad1) Zde jasně splňuje koruna i bitcoin. Rozdíl je ten, že státní nekryté papírky v historii VŽDY skončily hyperinflačním kolapsem - tzn. po nějaké době je nikdo nechtěl za nic hodnotného směnit. Kdežto u bitcoinu budoucnost předpovědět nelze, protože to je zcela nový fenomén.
ad2) Koruna NESPLŇUJE, zlato ano, bitcoin ZCELA VRCHOVATĚ
No a také je třeba dodat, že bitcoin je pár let stará záležitost. Novinka, která se vyvíjí a postupně šíří. Před pár lety jste o ni pravděpodobně ani nevěděl, dnes o ní začínají mluvit i mainstreamová média. A přibývají i obchody, kde bitcoin akceptují. Kdežto "Alza kredit" akceptují jen v Alze a tak to i zůstane - to abyste pochopil, jak nesmyslný ten váš příklad byl.
Bitcoin se tedy šíří poměrně svižným tempem. V rychlejším šíření mu kupodivu brání jeho kvalita. Tedy konkrétně Greshamův zákon. Ten říká, že horší měna z oběhu vytlačuje měnu lepší (samozřejmě do okamžiku, kdy ta horší hyperinflačně zkolabuje). A proč? No protože když mám 1 BTC a 70 tisíc korun a chci si koupit novou televizi v Alze, tak kterou měnou zaplatím?
A) Tou lepší, jejíž kupní síla vytrvale roste, je anonymní, nikdo mi ji nemůže sebrat, nikdo mi nemůže zablokovat její účet, nikdo na ní nemůže provést měnovou reformu, kurzové intervence, záporné úroky, omezení výběrů, ...?
B) Nebo tou horší, kterou si její vynuceně monopolní vydavatel tiskne po bilionech, když si vzpomene tak ničí její kurz a kupní sílu? Kterou si za chvíli začne tisknout po vagonech, protože z daní nebude na penze.
Každý soudný člověk si nechá tu kvalitnější a přednostně utrácí tu méně kvalitní, dokud za ní ještě něco lze koupit, dokud ještě je za ní někdo ochoten něco prodat.
To (vedle zákonných omezení a byrokratických komplikací) je hlavní důvod, proč bitcoin již neberou všude - protože infrastrukturu na to mají (stačí smartphone). A i kdyby si ji obchodníci nechtěli nechat, bitcoin lze za státní papírky vyměnit zcela levně, rychle a jednoduše - takže by bitcoin mohli brát minimálně jako lákadlo pro nové klienty a metodu zvýšení obratu. Ale stejně jako nikdo nechce nakupovat za zlaté mince (kdo je má, nechává si je na horší časy), tak málokdo chce utrácet bitcoiny. Proto dokud nepřijdou větší potíže státně monopolní měny, alternativní MĚNA bitcoin se bude šířit pomaleji.
Ještě mi tady začněte tvrdit, že zlaté mince také nejsou peníze. Že jimi přestali být proto, že politici sepsali nějaký zákon, jako v USA roku 1933, který zlato lidem vyvlastnil a na dlouhá desetiletí zakázal vlastnit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
6. 8. 2017 21:11 | Hunter
B) Nikde jsem nepsal, že "komodita" je špatná a "měna" dobrá. Ale že BTC není měna. Když to není "měna", tak to není ani "kryptoměna", stějně jako ani "pomazánkové máslo" není "máslo". Tečka. PS: V Alze se dá platit i "Alza kreditem". A to z něj měnu ještě nedělá.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
5. 8. 2017 9:34 | Hunter
Já myslím, že pro obyvatele velkých měst je opravdu výhodné jezdit metrem nebo tramvají. Nevím ale, nakolik se počítají do "sdílené ekonomiky".
PS: Nemělo by se už konečně začít říkat "kryptokomodita", když už se v zásadě všichni důlěžití shodli na tom, že BTC a altcoiny jsou "komodita", nikoliv "měna" ?