Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přestaňte omílat, že zdravý životní styl je pro všechny

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 6. 1. 2017 | 17 komentářů
Pomalu se učíme nečumět jiným lidem do postelí. Naučíme se nekoukat taky do talířů?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 1. 2017 1:41, Šárka

Na tomhle životním stylu je zajímavá jedna věc. Člověk který si drží přiměřenou váhu cely život není zajímavý, ale člověk který se vyzral do 150 kg a pak zhubne nechá si urezat kus kuze nejlépe v nějaké reality show se stává celebritou.:)

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

6. 1. 2017 1:41 | Šárka

Na tomhle životním stylu je zajímavá jedna věc. Člověk který si drží přiměřenou váhu cely život není zajímavý, ale člověk který se vyzral do 150 kg a pak zhubne nechá si urezat kus kuze nejlépe v nějaké reality show se stává celebritou.:)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+24
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 4:53 | Jan Omasta

Je to smutný článek na téma, že člověk nemůže mít všechno a něčeho se musí vzdát. Útěchou nám může být, že domnělý zdravý životní styl je žrout času a peněz a nic zvláštního těm lidem nepřináší. Největší omyl je, že zdravá dieta vyžaduje nějaké extra zdravé drahé potraviny. Zdravá dieta je jenom jedna, co se učila na školách za první republiky a ještě chvíli po válce, než do toho reklama zavedla zmatky. Máslo, sádlo a tučné maso si mohou dovolit chudší lidí, když si odepřou sladkosti, konzervy, majonézové saláty a ryby, tak to i prospěje nejen jejich peněžence, ale i jejich zdraví. Diety, co se objevují pořád nové a nové logicky nemůžou být zdravé, protože už by se o nich vědělo před 1000 lety. Co vlastně zdravá strava dělá? Když začnete jíst zdravější stravu, co to s vámi udělá? Budete štíhlejší, budete výkonnější, budete mladší, nebo budete mít zdravější zuby?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 6:26 | Dezinformátor

Je to stejná báchorka, jako že zdravotní péče je pro všechny. Kdyby byla, nečekal bych na řádně objednané vyšetření "dostupné všem" 10 měsíců v labužnických kolikách od ucpané ledviny. Ještě že existuje korupce, takže jsem to zvládl naštěstí dřív a předběhl jsem frontu ostatních poslušných ovčanů o celých 8 měsíců. To se mi to hublo. Od první návštěvy pohotovosti do prvního vyšetření jsem zhubl překrásných 22 kilo. Takový zdravý životní styl přeji i těm, kteří ho propagují. Proto vzniklo rčení: "Až tlustí budou hubení, hubení budou studení!"
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 9:12 | Aleš

V první řadě by se lidem měla říkat pravda a to hned, jakmile vyjde najevo. Například pokud se zjistí, že rafinovaný cukr je návyková látka způsobující stavy euforie s následnou depresí, obezitu a různé dysfunkce trávícího systému, nemělo by se říkat jezte zdravě, ale nejezte cukr. Jenže kapitalismus a jeho chamtivost stojí na lži a cílené manipulaci masami lidí, kteří se pro samé podvodné a matoucí reklamní slogany a podprahové fígle už ani nemají šanci pořádně orientovat v tom, co to vlastně jsou zdravé potraviny. Chce to návrat k selskému rozumu. To znamená zamyslet se nad tím, proč někomu stojí za to investovat miliony do reklam na potraviny obohacované cukrem a pěstovat v lidech závislost na něm. A pak si na nějaký čas zkusit se cukru vyhýbat. Dostaví se abstinenční příznaky a posléze výrazný úbytek na váze, aniž by bylo nutno se více hýbat. A pak náhle zjistíte, že vás nehoní mlsná a nepotřebujete jíst kdykoli kde něco dobrého zavoní. Jaká úleva! Z velikosti XL přejdete na M a nechápete...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 11:30 | Hunter

No a pak je tu třída lidí (znám z rodiny), která peníze má a utrácí to za luxusní špek a klobásy (což je snad jeho jediná strava), téměř se nehýbe (bo má auto, ne?)
A to by ještě všem mohlo být jedno, ale má nadváhu, vysoký tlak, za sebou infarkt a náběh na další ... a je mu to úplně jedno, protože ví, že až zkolabuje, tak někdo z nemocnice na písknutí přiběhne a "zadarmo" mu to vyléčí - a doufá (nevědomě předpokládá), že bude mít _zase_ štěstí a oni to _zase_ stihnou a on _zase_ nebude muset nic měnit.
Na takové lidi by měla pojišťovna kašlat, jejich zabedněnost stojí čas a peníze, které by se daly použít lépe.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 11:42 | Hunter

I kdyby před 1000 lety vznikla "nejlepší dieta", byla by dnes k ničemu.
Jak říkala v Hyde Parku paní Cajthamlová: "Paleo dieta je skvělá - pokud se živíte lovením mamutů."*
Protože způsob života se obrovským způsobem změnil (nejen za posledních 100 let, ale dokonce za posledních 20 let), je logické, že musí i dieta. Asi jich nemusí být každý rok 10, ale myslet si, že bychom si vystačili 1000 let s jednou, to nefunguje. Proto je také správné, že se každých cca 10 let mění oficiální doporučení složení stravy (také kvůli novým objevům, jak píše Aleš) - i když u nás se tím nikdo moc nezabývá, zkoumá se to hlavně v USA. Že se tím hlavně v USA skoro nikdo neřídí je pak věc jiná.
*Také tam řekla, že žijeme v "uměle středomořském prostředí" (tzn. topíme/chladíme si, svítíme, zvlhčujeme vzduch atd. cca na jarní podnebí jihu Itálie), tak bychom měli jíst také zhruba středmořskou stravu. Neříkám, že je to "fakt" - ale minimálně zajímavá myšlenka.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Omasta 06. 01. 2017 04:53)

6. 1. 2017 13:11 | HonzaV

on kdyby tady nebyl ten "kapitalismus a jeho chamtivost", tak si ty naše příspěvky můžeme akorát tak přitlouct na vrata od kostela. Ale samozřejmě souhlas s tím, že lidi mají používat vlastní rozum a mají být za sebe odpovědní (což mimochodem je jeden z atributů kapitalismu - nemyslím ten jeho socanský zprasek, ve kterém žijeme teď).
Myslím, že to zaznělo zrovna na tomhle serveru, že reklama cílí na 30 % obyvatelstva - těch 70 jí tolik nepodléhá - a kvůli té třetině se veškeré marketingové náklady vyplatí...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Aleš 06. 01. 2017 09:12)

6. 1. 2017 13:32 | HonzaV

Pan Kašpárek píše jako vždycky - zajímavě, podnětně a trochu provokativně. To prolinkovávání se ale může trochu obracet proti němu: nevěřil jsem těm kuchyním a ejhle: z těch 460 000 bytů "bez kuchyně" je 400 000 "nezjištěno"! Já si tedy dovedu těžko představit byt s 4 nebo 5 obytnými místnostmi postrádající kuchyňskou linku, tam by snad musel bydlet Bender.
Kamióňáci a železničáři to mají těžké, ale když jsem viděl, co za sr_čky si nosí k obědu i vrátní v recepcích, kde rozhodně není problém jídlo ohřát, tak jsem přesvědčen, že to je jen v hlavě. Oškrábat k svačině místo rumcajse s třema rohlíkama pár mrkví jde i na ponku a jogurt je levnější než všechny ty majonézy. Jenom na to holt tahle skupina lidí není zvyklá. Nemůžu o sobě zaplaťbůh tvrdit, že bych měl hluboko do kapsy, ale rozhodně denně neobědvám v "polévkárně", ani by mi to nejelo. Na kvalitní jídlo je jen potřeba trochu myslet předem, třeba si uvařit večer předtím čočku na kari nebo udělat salát - že na to není čas? Nenechte se vysmát, když "se" nebude koukat na bednu, těch dvacet minut vyšetří každý. Totéž platí o pohybu, nechápu, proč by makač s osmihodinovou pracovní dobou měl mít méně času než "manažer", který v práci tráví deset hodin denně či víc a stíhá.
Tak, teď jsem tady plivnul svou jedovatou kapitalistickou slinu - a hurá do mínusování.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 17:02 | PEPA

garantuji ti, že za dva roky bude cukr jedna z nejzdravějších pochutin
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Aleš 06. 01. 2017 09:12)

6. 1. 2017 18:46 | Aleš

To, že kapitalismus je založen na chamtivosti, je holý fakt. V české kotlině si jej lidé automaticky spojují se svobodou a já se tomu nedivím, taková je naše historická zkušenost. Nicméně kapitalismus se automaticky nerovná svobodě, musí být regulován a to státem. Stát si platíme proto, aby chránil zájmy slabších. Má to být právě stát, který by měl svým občanům říkat pravdu, tedy by se měl snažit regulovat chamtivost nadnárodních korporací, jimž vždy půjde jen a pouze o zisk. Lidské osudy nemají v popisu práce. A lidské osudy jsou z výrazné části závislé na zdraví, potažmo zdravém stravování. Pokud tedy již má stát zasahovat do našeho soukromí a chovat se paternalisticky, měl by tak činit s důrazem na ověřená fakta, tedy realizovat politiku zdravého životního stylu a například vysoce zdanit výrobky, které poškozují lidské zdraví, potažmo osudy. Je to sice hodně idealistický výklad, přesto jej považuji za správný. V Evropě již dávno existují státy, které cukry zdaňují a snaží se tak omezovat neblahé následky jeho konzumace, podobně neblahé, jako následky kouření. Takže "koukání" státu do našich talířů bych v tomto ohledu vnímal jako žádané. Tady nejde o svobodu, ale o osvětu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

6. 1. 2017 23:30 | Hunter

Ve vašem výkladu, ač z podtstatě souhlasím, vidím dva velké problémy:
a) věděcké studie (ne kterou jste mimochodem ohledně škodlivosti cukru neuvedl žádnou citaci) se zabývají "prokazováním hypotézů, ne "ověřováním faktů". Zní to podobně, ale je to úplně něco jiného. I pokud je škodlivost rafinovaných cukrů "prokázaná hypotéza" (jak by to nazvali vědci), tak to pořád není "ověřený fakt". A proto existují třeba prokázané hypotézy o škodlivosti i prospěšnosti kofienun nebo etanolu. A vzájemně se to nevyulčuje (což laici obvykle nechápou a myslí si že vědci jsou úplní blbci, když jednou píšou, že kofein je super a podruhé že je to jed).
b) vztah mezi zdaněním a osvětou je velmi volný až žádný. Nevím, jak se zvýšila osvěta o škodlivosti kouření jeho zdaněním, nebo osvěta o škodlivosti pití benzínu, který je zdaněn dost vysoce. Asi jen málokdo vidí souvislost "vysoká daň = škodlivé" (je snad škodlivá i práce?).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Aleš 06. 01. 2017 18:46)

7. 1. 2017 21:43 | Milan

S článkem souhlasim. Ovsem pod clankem uvedene hodnoceni ano x ne pripisuje body jen za ne, u ano se nic neobjevuje. To je ale"objektivni" přístup.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

13. 1. 2017 12:18 | Omasta

Jogurt nemůže nahradit majonézu, protože obsahuje jen 3,5 tuku, zatímco majonéza 30% škodlivého rostlinného oleje. Jogurt nezasytí. Kdybyste navrhl 18% kysanou smetanu, už by se to dalo porovnávat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (HonzaV 06. 01. 2017 13:32)

1. 2. 2017 21:20 | hmhm

hm, mali ste plus jeden "líbí", za komentár, dal som Vám nelíbí a zrazu máte nulu. Tzn. pri hodnotení článku prevládajú plusové hlasy, keďže kliknutím na červené políčko "nelíbí" sa plusový hlas odráta. je to objektívne hodnotenie. Len treba uvažovať... :) peace
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Milan 07. 01. 2017 21:43)

17. 6. 2018 19:40

Kraviny kraviny.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

17. 6. 2018 19:41

Svet je plny zbytečností......a to podstatné......uniká
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

28. 2. 2019 21:24 | tom

to určitě není, já tomu věřím tak cvičím a cítím se lépe
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 978 002 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Sex nechceme, díky

Sex nechceme, díky

Asexuály označuje písmeno „A“ v delší verzi známé zkratky sexuálních menšin LGBTQIA. Potřebujeme...více

Tuk, žár, kyselost, sůl. V téhle kuchyni recepty neexistují

Tuk, žár, kyselost, sůl. V téhle kuchyni recepty neexistují

Žádný kulinářský pořad se vloni v Americe neřešil tolik jako netflixová série Salt Fat...více

Případ Lovecraft. Rasistický feminista v říši etického konzumu

Případ Lovecraft. Rasistický feminista v říši etického konzumu

Trpký rasista, který si dal práci se zodpovědně připravit na první sex. Antisemita, který...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiřina Hajduková

podnikatelka, Komas

Jan Kalvoda

advokát a exministr

Jiřina Hajduková
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 42 duelů
×
Jan Kalvoda
ÚSPĚŠNOST
29,41 %

z 34 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK