Dvojí ceny. Co máte proti diskriminaci?

Když hospodský vytiskne dva jídelní lístky se dvojími cenami, je hned oheň na střeše. Diskriminace! Každý podnik má ale přece ceny smluvní. Co je tedy na cenové diskriminaci špatně? Nic!

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 10. 2016 17:57, Hunter

Dvojí ceny by byly v pořádku, kdyby každý měl možnost si dobrovolně zvolit, kterou z nich chce zaplatit.
I za cenu nějakých podmínek, které jsou dosažitelné - vyplnit dotazník, stát se členem klubu, získat kartičku.
Stejně to platí u těch firem - velmi často se stanovují ceny na základě odebraných kusů a dalších služeb, a každá firma má možnost si objednat 10000 dílů místo 100.

Ve skutečnosti je to ale ochrana před tím, aby někdo nasazoval různé ceny, aniž by zákazník _měl alespoň teoretickou šanci_ získat tu druhou/jinou.

Ne, máš špatné místo narození. Špatnou barvu očí. Špatnou barvu kůže. Špatné znamení horoskopu. Měl jsi an to vliv? Můžeš to změnit? Můžeš o tom vyjednávat? Ne, ale to nás nezajímá, zaplatíš víc.

A věřte, že třeba bastardi na oligopolních trzích (telekomunikace atd.) by toho byli schopni, dělají i větší prasárny.

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 10. 2016 13:30, Hunter

Význam ta slova ztratila, když jsme pálili Židy v pecích po tisících (ano, to udělala ta naše vyspělá kultura, ta křesťanská tradice, ta evropská hodnota, na kterých chceme stavět). Státní regulace přišly až potom.

Ale jinak ... tak nějak.

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 30 komentářů)

18. 10. 2016 17:42 | Hunter

Ve které lékárně má jeden lék různé ceny nastaveny tak, že některé z nich z nich nemůžu za žádných podmínek dosáhnout?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 10. 2016 1:14 | jezevec

až jednou zjistíte, že v lékárnách má jeden stejný lék různou cenu - bude to pro vás těžká rána. ale je tomu tak.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 23:13 | kodiak medvěd

Je pravděpodobně, že v následujících letech budeme v Evropě podrobeni tlaku, abychom přijímali zvyky a životní styl národů masivně přicházejících z okolních kontinentů. Ale dělat si tady Orient dobrovolně a ještě tomu říkat svoboda, to se mi zdá přehnané, zbytečné a hloupé.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 10. 2016 13:30 | Hunter

Význam ta slova ztratila, když jsme pálili Židy v pecích po tisících (ano, to udělala ta naše vyspělá kultura, ta křesťanská tradice, ta evropská hodnota, na kterých chceme stavět). Státní regulace přišly až potom.
Ale jinak ... tak nějak.
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 13:15 | Angelus

Já bych si třeba veřejně chtěl dát do ceníku - státní zaměstnanci, fízlové a jíní parazité přirážka 1000% k ceně. Mají možnost se živit poctivě a nechat si platit od někoho kdo přijímá od lidí peníze dobrovolně zaplacené. Přesto je to nelegální, škoda.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 12:47

Citace - Hunter / 14.10.2016 12:34

ale to bylo v dobách, kdy ještě slova jako "morálka", "čest" a "solidarita" měla nějaký skutečný význam.
A tento význam tato slova ztratila v okamžiku, kdy je nahradila státní regulace. Dnes není morálka a čest, ale trestní bezůhonnost, kterou může mít každé bezectné prase bez morálky, dnes není solidarita, ale na jedné straně vynucená platba výpalného a na druhé straně rozhazování sociálních dávek bez ohledu na vůli dárce (pardon, oloupeného) a potřebnost příjemce.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 12:34 | Hunter

I když ... musím přiznat, četl jsem knihu Hlavní třída, kde hlavní postava je doktor v USA cca 20. let a tam to bylo zcela běžné, že měl jiné ceny pro bohaté paničky a jiné pro chudé rolníky (ty někdy léčil i zdarma) - ale to bylo v dobách, kdy ještě slova jako "morálka", "čest" a "solidarita" měla nějaký skutečný význam.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 12:32 | Hunter

Třeba SVOBODA NEKOUPIT životzachraňující lék, který má jediného výrobce a distributora, je vyloženě povznášející.
Každý kovaný libertarián pak může hrdinně umřít s slastným triumfálním úsměvem na rtech.
Mnoho věcí je v životě totiž výrazně problematičtějších, než meníčko v Jizerkách.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 10. 2016 13:50

Hezká historie. Ovšem s tím, že jako cizinec máte jinou cenu se asi setká každý, kdo vytáhne paty z Evropy. Je to úplně normální. Buď to nepoznáte a je vám to fuk, nebo to poznáte – a je na vás, jak se zařídíte. Většinou se nějak dohodnete. Pokud se chcete dohodnout. Dokonce jsou země, kde se prostě dohadovat musíte. Je to součástí místní kultury.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 12:19 | jezevec

ne, tohle jste nepochopil. nejde o to, že nakoupím a dojdu ke kase, a prodavač se na mně podívá a odhadne cenu. ale pokud je zákazník PŘEDEM a férovým způsobem informován o ceně, není důvod, aby měli všichni stejnou. takže třeba přijdete do hospody, dostanete jídelní lístek pro medvědy - a řeknete, sorry, tolik nedám. a číšník vám řekne - no tak ok, zkusili jsme to, tady máte o 20% levnější lístek pro jezevce. a proč sakra ne? komu to bude vadit, nemusí tam chodit vůbec. mimochodem, dvojí ceny jsou například u všech řetězců drive-in, a nikoho to nepohoršuje. jídlo u stolu je totiž s 21% dph, zatímco jídlo s sebou "přes ulici" je v 15% dph. takže kdo vyleze z auta a jde si pěšky k pultu, má zboží zhruba o 2-3% levnější, neboť platí v ceně jídla 21% dph. ten kdo je líný a nechá ti TOTÉŽ jídlo podat do okýnka auta, zaplatí za něj sice stejné číslo, ale ve skutečnosti více, protože je zatíženo pouze 15% dph. normálně diskriminace tech bohatých, kteří zjevně přijedou autem. to vám nevadí? nebo v mnoha zemích je naprosto běžné, že kafe u baru stojí polovic než u stolu. stejné kafe, stejná obsluha, dva metry od sebe - ceny podle toho, kam si host sedne. v čem je to jiné? nebo naše směnárny - nakupují jedno stejné eeečko za 26, prodávají za 28. přitom za směnu mají poplatek. není to diskriminace cizinců? proč by nemohl každý platit jinou cenu, je-li o ní férově a předem informován? SVOBODA NEKOUPIT je jedním ze základních atributů euroatlantické civilizace. nechápu co vám na to tak vadí. nebo snad do tech restaurací s dvojími (trojími) cenami vás někdo násilím nutí chodit? to je asi jako ti blbší nekuřáci, co vlezou do kuřácké hospody, a pak se rozčilují že se tam kouří.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2016 9:58 | HonzaV

No tak jsou podobný případy, onehdá jsem byl v Jizerkách a v kopcích je tam bufet, kde když dojde k placení, chlapík řekne "kolik dáte...". Perský trh v tesku by byl hodně neobvyklý, ale jako liberál říkám, že ať si každej dělá co chce, pokud to řekne předem a nikoho k ničemu nenutí. Tzn. v krámě by mi mohli účtovat přirážku třeba podle křestního jména, ostatně co jiného jsou slevy v optice k datu narození? Jen to musím vědět dopředu a případně se příslušnému podniku zdaleka vyhnout.
Další věcí je otázka morálky, tedy jestli žíznivému nebo třeba duchem slabšímu budu prodávat vodu za stokorunu. To by ale měl vyřešit trh, koneckonců další možnost je že tam ten obchod nebude vůbec a nikdo (ani ten, kdo by chtěl platit nejvíc) nedostane žádnou službu. V "normálním" světě by nemorální poskytovatel brzy skončil, podmínkou ovšem zase je ta transparentnost, např. v podobě článku v místních novinách.
To je ale teoretický, vzdálený až nedosažitelný cíl, a tak se budeme muset spokojit s jistou mírou regulace... asi to záleží na nějaké společenské diskuzi. V B2B světě jsou dvojí ceny naprosto normální a odrážejí míru rizika u bezhotovostních plateb, spolehlivost zákazníka, nároky na technickou podporu atd. V B2C, vzhledem k jisté nutné ochraně (nablblejších) spotřebitelů, to bude jinak, ale ani ta ochrana by se neměla moc přehánět v rámci otužování. Jakmile začne stát přebírat moc zodpovědností za občany, je to cesta do záhuby.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 10. 2016 23:29 | kodiak medvěd

Ono by se to dalo rozšířit třeba i obchodní sítě, co vy na to? Přijdu takhle do tesca, vyberu si zboží a když dojde k placení, pokladní se koukne jakou mám košili a boty a podle toho mi střihne cenu. Máte recht, nemusím tam nakupovat. Nebo u pumpy. Přijedu, zeptám se, za kolik by pro měl byl litr naturalu, maličko si zasmlouvám a pak natankuju, nebo půjdu zkusit štěstí jinam. Perský trh hadr.
Ale musím ocenit vaše sociální cítění. Kléma by měl radost, konečně dojde na jeho heslo: Ať platí bohatí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 10. 2016 13:52 | Lukáš

Autor zřejmě nezaznamenal, že jsme se připojili k něčemu, co se jmenuje EU.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2016 20:42 | jezevec

řešíte hovadiny. prodej je věcí nabídky a poptávky - každý prodejce se jistě snaží dosáhnut co nejvyšší prodejní ceny, a každý kupující co nejvíc ušetřit. není důvod prodávat všem za stejnou cenu, pokud je část klientely v principu ochotná zaplatit cenu vyšší. a sám jste si svoje výhrady vyvrátil - byl jste v restauraci, kde cizinci měli vyšší ceny - měl jste svobodně na výběr koupit, nekoupit, nebo pokusit se vyjednat ceny pro čechy. uspěl jste, tak v čem je kua problém? méďa přijde s davem zjevně prachatých cizinců, proč by nemohli zaplatit za jídlo tři éčka, jsou-li k tomu ochotni. až tam strejda jezevec přijede rollsem, bude to mít za čtyři. zatímco honza v usoplenejch montérkách za dvě, protože víc by stejně nedal. a proč ne? pokud vám tři éčka za oběd nevyhovují, jděte jinam, nebo si kupte párek v tesku. pokud existuje klientela, ochotná dát za totéž dvě stovky - proč by jim restauratér bránil ve štěstí, a řekl si o méně. a kdyby někomu v principu nevyhovoval systém dvojích nebo trojích cen v jedné provozovně, prostě tam nebude chodit, ani kdyby pro něj to bylo za dvacku a pro cizí za kilo, hospoda chcípne a uvolní místo někomu, kdo to bude dělat lépe a lidi mu tam přijdou. ale proč by se do toho musel sxrát stát, to fakt nechápu.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 10. 2016 20:24 | Munch King

Zase, není cena jako cena. Služby, jenž se dnes nabízí na internetu v korunách a eurech, mi vždy vychází služba placená v eurech až o 5 eur levnější než daná služba placená v korunách. A uznejte, 5 eur uz jsou podstaté peníze a ne zrovna pár ušmudlaných drobáků.
Pokud ale rozdíl ceny je křiklavý, typu dvoj-, troj-násobek ceny nebo 50% přirážka, pak už to beru jako ojebávku, vstávam a odcházim s anglicko-českými slovy, že jejich cenová struktura je všeobecná prasárna patřící do období před 20. lety a ne zrovna teď. S faktem, že okolo je spousta nových dobrých restaurací, ne jak bylo před 20. lety.
Naštěstí, takového podniky se dnes vyskytují jen zřídka, pokud se nejedná o obnovený trend z před 20. lety :-)P
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2016 18:39 | Hunter

Odpověď hostinského bude nejspíš: "No protože předtím jsem vás oje*ával na daních."
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 10. 2016 18:05 | Honza

Az budou ceny v ceskych restauracich stejne jako v EU, nebudou treba dvoji ceny jako v Praze. Zmizi MENU za 90 kc - Jsem pak zvedav kdo si z čechů da MEnu za 10 euro - ehm 270 kc jako je treba v Nemecku. Ikdyz to si jeste chvili pockame, prozatim bude stacit zavedeni evidence trzeb. Myslim ze po zavedeni se ceny v restauracich zvysi, treba takove menu bude stat 149 kc. To budou lidi pak rvat - Jak to ??? Odpoved hostinskeho bude nejpis podekujte ........
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 10. 2016 17:57 | Hunter

Dvojí ceny by byly v pořádku, kdyby každý měl možnost si dobrovolně zvolit, kterou z nich chce zaplatit. I za cenu nějakých podmínek, které jsou dosažitelné - vyplnit dotazník, stát se členem klubu, získat kartičku. Stejně to platí u těch firem - velmi často se stanovují ceny na základě odebraných kusů a dalších služeb, a každá firma má možnost si objednat 10000 dílů místo 100.
Ve skutečnosti je to ale ochrana před tím, aby někdo nasazoval různé ceny, aniž by zákazník _měl alespoň teoretickou šanci_ získat tu druhou/jinou.
Ne, máš špatné místo narození. Špatnou barvu očí. Špatnou barvu kůže. Špatné znamení horoskopu. Měl jsi an to vliv? Můžeš to změnit? Můžeš o tom vyjednávat? Ne, ale to nás nezajímá, zaplatíš víc.
A věřte, že třeba bastardi na oligopolních trzích (telekomunikace atd.) by toho byli schopni, dělají i větší prasárny.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2016 16:37 | V.Mlich

Nevím, jestli je to obchodní nebo klubová činnost (paragon dávají), ale třeba na slovenském Straníku, když jej chcete použít jako startoviště pro paraglide, je pro majitele slovenského piloťáku nižší cena, než českého, 2 eura versus 2.50 a nikdo se nad tím nepozastavuje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2016 13:56 | kodiak medvěd

Vám možná uniklo, že tato země se nachází uprostřed Evropy. Alespoň zatím.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede,...více

Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy

Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy

Lidé mají pořád mají v peněženkách miliony neplatných bankovek, připomíná Česká bankovní...více

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Doporučujeme

Předvídá budoucnost a radí tak firmám. Přichází velký náraz, varuje Louženská

Předvídá budoucnost a radí tak firmám. Přichází velký náraz, varuje Louženská

Co bude zákazníky zajímat v nejbližších letech, jaké trendy budou klíčové a na co se v...více

I matky se musejí realizovat, říká psycholožka. Ženám a teenagerům z Ukrajiny pomáhá překonat...

I matky se musejí realizovat, říká psycholožka. Ženám a teenagerům z Ukrajiny pomáhá překonat deprese

Rodiny, které k nám před více než rokem přicházely z Ukrajiny, aby našly bezpečí, už nejsou...více

Král mezi křídly. Proč Olayinkův odchod Slavii bolí?

Král mezi křídly. Proč Olayinkův odchod Slavii bolí?

Peter Olayinka byl jedním z nejlepších hráčů české ligy. V profilovém článku hráče, který...více

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Daniel Köppl

mediální expert

Pavel Mertlík

exministr a ekonom

Daniel Köppl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Pavel Mertlík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services