Očima expertů: Chceme vyhrát boj proti chudobě?

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 16. 10. 2015 | 23 komentářů
Sociální nůžky se rozevírají. Bohatí bohatnou, chudí zůstávají chudí. Má smysl proti příjmové nerovnosti bojovat? Někteří odborníci navíc varují, že současný boj proti chudobě není příliš efektivní. Ptáme se Pavla Kohouta, Ilony Švihlíkové, Petra Macha, Aleše Michla a dalších osobností.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2015 10:01, radim

Já bych řekl, díky čerstvé inspiraci z jiného článku, že jedna z nejlepších dlouhodobých prevencí proti chudobě je změnit formu přídavků na děti z odpočtu daně z příjmu pevnou částkou na odpočet daně tvořený procentuální částkou.
Totiž pro chudé s nízkým příjmem, kteří v průměru mívají i nízké IQ, vytváří "dělání " dětí za současných podmínek odpočet daně z příjmu poměrně lukrativní zvyšování jejich příjmu, navíc často ještě doplňované socíálkou - přídavky na děti z důvodi nízkého průměrného příjmu na člena rodiny.
Zatímco pro bohaté je rození děti velice ztrátové, neb současné odpočty z daně jsou jen zlomek poklesu jejich příjmů, pokud si dítě "udělají".
Výsledek v naší společnosti je ten, že všichni chudí, kdo mohou mít děti, se je snaží mít, respektive nepoužívají antikocepci, aby je neměli. Zatímco bohatí se je spíš snaží nemít, respektive mají většinou jedno, málokdy dvě děti a často se rozhodnou kvůli kariéře nemít dítě žádné.
Neboli chudá populace s nízkým průměrným IQ se množí, zatímco bohatá populace s vysokým IQ zajišťujícím kvalitní kariéru a vysoké platy semnoží málo.
A v dlouhodobém výsledku tak celá společnost hloupne a v konkureci s jinými státy a národy tak v dlouhodobém výsledku naše společnost ztrácí ekonomickou konkurenceschopnost.

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 10. 2015 8:33, eďa

Nejvyšší devizou ve vesmíru je energie, kterou se učíme lovit,po té,co si uvědomíme iluzi peněz.
A ono množství nalovené energie volně tekoucí vesmírem určuje směr našich osudů, zda budeme chudí anebo bohatí. Stále totiž platí jak nahoře, tak i dole ve fyzičnu.

-13
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 23 komentářů)

20. 10. 2015 18:15 | eďa

Říká se, že příliš mnoho lásly zabíjí lásku a je škoda, že přilíš mnoho hlouposti nezabíjí idioty.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 10. 2015 18:06 | eďa

Tuto planetu dlouhodobě „vysává“ jakási upírská či do značné míry umělá (matematická) inteligence. Téměř všechno je o číslech. Ta ale nejsou hodnotovým prvkem reality, pouze stavebním (formotvorným). V tomto ohledu jsou čísla mrtvá a mrtvá čísla vládnou živým lidem…
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 10. 2015 8:23 | alena

Tam už jsou čerství maturanti. Nemyslíte, že chyba je někde jinde? Nějak jsme se zasekli u těch vysokoškoláků, ale problém mají všichni absolventi.... Tady na karvinsku je chudý i ten, kdo práci má,protože jsou nízké platy a spousta lidí bez práce, kteří čekají na jeho místo. Na podnikání potřebujete základní kapitál, silnou kupní sílu,abyste měl odbyt.... Všichni nemohou odejít do Prahy nebo ven.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 10. 2015 18:13

Máš recht, práce mu nevoní a myslí si, že když má nějakej diplom, tak je něco lepšího. Taky nechápu, proč nechce jít makat k pásu do korejský montovny nebo jezdit ještěrkou do třísměnného provozu ve velkoskladu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 10. 2015 14:20

Chudoba cti netratí ....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 10. 2015 14:18 | Frenky

Citace - alena / 16.10.2015 11:17

Chtěla bych reagovat na příspěvek pana Kohouta. Skutečně si myslíte, že čerstvý vysokoškolák, který bez praxe nesežene práci, má nízké IQ?
Reagovat můžete, ale nic s tím stejně neuděláte, neboť pan Kohout má pravdu. Pokud si vysokoškolák není schopen najít práci, či druh podnikání, tak mi měl jít vrátit diplom a jít raději s bandaskou do Kolbenky .... :)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 19:49

Ježíšmarjá Josefe, kde to žiješ?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 18:48 | Pavel

Víte, to má několik příčin a většina jich je zaviněna nesmyslnými státními regulacemi. Stát nařizuje, že určitá povolání a určité činnosti musí dělat vysokoškolák, ač je to většinou zbytečné (teď nemám na mysli lékaře, ale třeba učitele na prvním stupni nebo v mateřských školkách, kteří až donedávna nepotřebovali VŠ vzdělání a přesto školy fungovaly, a podobných příkladů jsou stovky). To pak vede k tomu, že VŠ vzdělání potřebuje každý a to má dva důsledky - středoškoláci jsou nezaměstnatelní, protože tam, kde před pár lety mohli v pohodě pracovat najednou stát nařizuje VŠ, na druhou stranu klesá kvalita VŠ vzdělání, protože ono v populaci opravdu není tolik lidí, aby dosáhli na kvalitní VŠ vzdělání. A to pak ve k tomu, že zaměstnavatelé jsou opatrní pří náboru vysokoškoláku, neboť si uvědomují, že dnešní VŠ je v mnoha případech na úrovní bývalé špatné SŠ. A proto mají potíže se získáním místa i vysokoškoláci, pokud nejsou schopni předvést, že opravdu něco umí. Až si naši zákonodárci uvědomí, že nařízením, že 50% populace má mít VŠ vzdělání nedosáhnou vyšší vzdělanosti, ale naopak snížení kvality VŠ a v důsledku nižší vzdělanosti (a to asi při své pýše a hrdosti na svou neomylnost neuvědomí nikdy) a nesmyslné požadavky na vzdělání zruší, bude lépe.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 17:14 | alena

A ten, kdo se jím cítí ohrožen(což se nevylučuje)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 17:11 | a

Měla jsem na mysli ty bez praxe, neboť to je někdy základní požadavek. Jak s případnou šancí daný člověk naloží je věc jiná. Podle vás jsou např.středoškoláci odsouzeni k nezaměstnanosti a chudobě? V moravskoslezském kraji je to téměř pravda.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 14:02 | josef

pojem "ucit se" neni jen o zapamatovani nejakych veci, ale casto take o jejich pochopeni. A tam nepochybne IQ roli hraje. Proto se naprosta vetsina populace nedokaze naucit matematiku, protoze k ni proste pristupuji jako k veci, kterou si maji zapamatovat. Bez toho rozpoznavani vzoru a hledani systemu jste v matematice ztracen.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2015 13:57 | josef

jen hloupy clovek nezamestna chytrejsicho cloveka
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 13:01 | Hunter

Řekl bych, že paramtetr IQ dost přeceňujete - už jen proto, že ani po skoro 100 letech výzkumu ani největší světové kapacity (jako James Flynn) neumí zodpovědět, co vlastně tento koeficient měří.
Ano, jsou známé jisté korelace mezi hodnotou IQ naměřenou v testu, dosaženým vzděláním, výší platu v průběhu, dědičností tohoto parametru ... ale nejsou prokázané žádné kauzality, obecně nelze říct, že "někdo má vyšší plat _protože_ má vyšší IQ" taková hypotéza prostě nebyla nikdy vědecky potvrzena.
Stejně tak se ani neví, co IQ měří. V současné době se má za to, že měří "rychlost rozeznávání vzorů a systémů" ... což je v mnoha oborech činností užitečné (věda, průmysl, zdravotnictví, ekonomika) a v jiných to moc užitečné není (umění, většina služeb zákazníkům, ...). Téměř jistě nemá nic společného se schopností vyhledávat a pamatovat si nová fakta ("učit se"), něco málo má společného se schopností ta fakta používat. Větší výhodu ale v učení bude mít člověk s lepší pamětí, než s vyšším IQ - a tyto dvě věci spolu nesouvisí vůbec.
Přestože bych se mohl přihlásit do Mensy, kdybych si náhodou nemyslel, že je to elitářská neprospěšná organizace, tak tohle měření rozhodně nepřeceňuju. V životě jsou pro úspěch důležitější vůle, cílevědomost, vytrvalost, ctižádostivost, empatie. Lidí s vysokým IQ jsou plné protialkoholní léčebny.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 12:33 | Radim

Jelikož na vysoké školy díky masovému vysokému školství jde v současné době až 60 % mladé populace, nutně se mezi absolventy - majiteli diplomů najde množství lidi s IQ průměrným i mírně podprůměrným. Zároveň když vezmete popisy průměrných a mírně horších pracovních pozic určených pro vysokoškoláky a uděláte jejich analýzu či odhad, zjistíte, že povinnosti, které budoucí zaměstnavatel po pracovnících na těchto pozicích požaduje, odpovídají aspoň mírně nadprůměrnému IQ. Vysokoškolák s průměrným či mírně podprůměrným IQ potom nemá šanci na takovém místě dlouhodobě vydržet. Krátkodobě to jde, pokud má to štěstí, že na vysoké škole více či méně náhodou vystudoval stejný obor, ale dlouhodobě v horizontu 5 - 10 a víc let to stejně nestačí, protože čerství absolventi s čerstvými znalostmi, i ti s menším IQ, jsou pro zaměstnavatele mnohem výhodnější než takový vysokoškolák s mnoho let starými znalostmi. Podotýkám, že průměrné či mírně podprůměrné IQ se během kariéry projevuje i tak, že v čase omezeném zaměstnáním a rodinou takový člověk své znalosti nabyté studiem na vysoké škole nedokáže samostudiem udržovat na aktuální úrovni. Zatímco naopak pozice absolventa s nadprůměrným IQ je úplně jiná. Takovému člověku totiž na nastudování a "zpracování" nových znalostí stačí mnohem méně času. Může si proto dovolit se hlásit i na pracovní pozice pouze více či méně podobné oboru, který vystudoval, protože umí znalosti, kterými dosud nedisponoval, se během přijímacího řízení a zkušební doby naučit tak rychle, že zaměstnavatel často ani nepostřehne, že je předtím neuměl. Proto takový absolvent s dobrým nadprůměrným IQ má k dispozici mnohem větší výběr pracovních pozic, na kterých může uspět a být tak zaměstnán. O výši platu ani nemluvě.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 12:32 | MoB

Sama jste to řekla :)
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 12:11 | alena

Průměrný čech vs průměrný němec nebo fluor ve strakovce?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2015 12:06 | alena

Pokud má strýčka.... A navíc, kdo zaměstná někoho, kdo by mohl být lepší než on. K šéfovi se takové CV často ani nedostane
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 12:02

Další alternativa je, že ji nenajde ani jeden. Jiná alternativa je, že na IQ zas až tolik nezáleží. Jiná alternativa je, že měl sice vysoké IQ, ale přece nebyl dost chytrej, aby šel na rozumnej obor... a ještě pořád mu to nedochází. A ještě jiná věc je, že Kohout mluví o něčem jiným.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 11:32 | jezevec

:-) alternativa je, že práci nalezne ten blbý absolvent, zatímco ti s vyšší inteligencí si nejsou schopni najít práci - tato interpretace by vám připadala pravděpodobnější?
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2015 11:17 | alena

Chtěla bych reagovat na příspěvek pana Kohouta. Skutečně si myslíte, že čerstvý vysokoškolák, který bez praxe nesežene práci, má nízké IQ?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 937 900 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2022

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Doporučujeme

Český chytrý zámek dobývá Evropu. Před expanzí přidal GPS a láká investory

Český chytrý zámek dobývá Evropu. Před expanzí přidal GPS a láká investory

Na dovolené mu ukradli lyže, a tak se rozhodl vyvinout chytrý elektronický zámek na sportovní...více

Jak normální je, aby pětatřicetiletí chlapi spali s patnáctiletými holkami?

Jak normální je, aby pětatřicetiletí chlapi spali s patnáctiletými holkami?

Kauza z minulého týdne, kdy dva muži ve středním věku odvedli do hotelu dvě dívky, kterým...více

Klopp zkusí uvařit Real v papiňáku. Rozebrali jsme finále až na šroubky

Jde o střet dvou fotbalových světů, a to jak v přístupu k budování týmu, tak v taktice....více

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Každý rodič pozná problémy s prepravou svojich malých ratolestí. Dokedy musia mať deti...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lubomír Stoklásek

podnikatel, Agrostroj Pelhřimov

Miroslav Motejlek

ekonomický žurnalista

Lubomír Stoklásek
ÚSPĚŠNOST
61,22 %

z 49 duelů
×
Miroslav Motejlek
ÚSPĚŠNOST
57,14 %

z 21 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.