Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Byl jsem mladistvý slušný Čech

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 31. 7. 2015 | 14 komentářů
Když čtu pitvorné portréty „slušného Čecha“, poznávám v nich sám sebe před lety. Dobrá zpráva: předsudky se dají překonat. Špatná: jde to pomalu a těžko tomu pomoct.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 11. 2015 14:37, MM

No vidíte, a já to mám právě naopak. Čím víc toho na světě vidím, zažívám a čtu, tím víc děkuju za to, že máme zemi, ve které se nemusíme ohlížet na specifika cizích kultur, že nám nikdo na ulici neplive na spoře oděné ženské a netrhá z ruky tašku s pívem, nikdo nám tady nevybuchuje na stadionech ani nestřílí v koncertních sálech. Že černocha potkám nanejvýš dvakrát týdně a ještě to bývá většinou turista. Že naši cikáni jsou proti Arabům ještě relativně slušní a milí lidé. Že se u nás můžeme pořád ještě svobodně posmívat odlišnostem a ošklebovat se nad jinými kulturami, aniž by za to hrozil vyhazov z práce nebo ještě horší následky. Že můžu přistěhovalci, který si na něco stěžuje, svobodně říct "Jestli se ti to nelíbí, vrať se domů". Že nejsem cizincem ve vlastní zemi.

Ono se pořád mluví o podpoře "rozmanitosti"... jenomže když budou všichni bydlet všude, rozmanitost tím jen utrpí. Místo pestré mozaiky kultur a národností vznikne časem jakási homogenní, řídká, světle hnědá kaše, rozprostřená na talíř korpus ve tvaru Evropy. Tzv. uhoř: univerzální hnědá omáčka ředěná. :P

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2016 23:37

Vydejte se pane na cesty v dnešní době. Mozna se budete divit. A čtete nezávisle zprávy, abyste byl v obraze a nezůstal zabedneny.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

31. 7. 2015 8:44 | cyklista

Dobry clanek, to tady zacne gagat potrefenych hus !!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2015 9:13 | XYZ

To příjmení Kašpárek k vám opravdu pasuje. Ano existují i slušní cikáni, sám jednu takovou rodinu znám, ale to nic nemění na tom, že 80 % z nich jsou verbež (a bydlím kousek od brněnských Husovic). Dva členové naší rodiny byla cikány okradeni. Mě se ještě kdysi na ZŠ pokusila jednou zmlátit skupinka úplně cizích kluků - cikánů (zajímavé, že "majoritní" úplně cizí borci si mě nikdy takhle nevšímali). A k vašim kecům o muslimech se nebudu vyjadřovat. Turci jsou možná ještě kšeftaři, ale hořící pařížská předměstí či rodinné vraždy ze cti v Německu vás usvědčují ze lži.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2015 9:20 | cikan

Mě jednou na Matějské ošklivě porubali čtyři bílí, protože se jim líbila moje mikina a chtěli si ji odnést. Od té doby jsem na tyhle lidi hodně opatrný. Asi to taky možná bude tím, že mi na střední říkali "cikáne". Ale bůh ví...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (XYZ 31. 07. 2015 09:13)

31. 7. 2015 13:26 | SpookY

Pak Kašpárek ze sebe dělá šaška. Skutečná názorová cesta je podle mých zkušeností přesně opačná.
Jako žák a student pod vlivem pravdoláskové ideologie prosazované havloidními úchyly v médiích i veřejném vzdělávacím systému jsem si myslel, že nemít rád "korektně nepojmenovatelné" Indočechy (slovo dle vzoru "Afroameričan") i další "menšiny" je rasizmus.
Jenže jsem se zkušeností, pozorováním světa kolem sebe a používám zdravého rozumu dopracoval během života k tomu, že moje názory a postoje k tomuhle problému i celému současnému systému jsou v podstatě trestné... alespoň tedy podle zvráceného pseudoprávního systému nastolenému v této zemi díky podvodníkům aktivním po listopadové prostituci.
A pokud se podíváme na to, co se děje v posledních měsících, tak jsem zvědavý, co pan Kašpárek bude psát až ve volbách získají významné zisky extrémistické strany. Protože chování naší vrchnosti v podstatě donutí normální lidi sáhnout po extrémním řešení a volit EXTRÉMISTICKÉ strany, protože pseudodemokrati nalevo i napravo jsou buď neschopové, nebo škůdci a sabotéři.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2015 15:02 | Honza

Člověk by měl trochu sbírat zkušenosti a zmoudřet, ne? Kašpárek celkem otevřeně přiznává, jak se stal z lehce zaslepeného "brouka Pytlíka" ještě víc zaslepeným sluníčkářem. Prostě opačná cesta než zmoudření, jen doplněná o přepólování na druhou stranu. Třeba ti muslimové. Není třeba vidět v každém z nich teroristu, drtivá většina ani teroristé nejsou, stejně tak drtivá většina z nich by mě nepřepadla v parku a nesebrala peněženku, ani kdyby mohla. Přesto by soudný člověk měl tušit, co se asi tak stane, kdybychom se otevřeli masové imigraci z muslimských zemí, měl by mít nějaký obrázek z předměstí Paříže, měl by vidět smutný osud Balkánu, smutný osud křesťanských (i jiných) menšin v muslimských zemích. A měl by si všimnout i vývoje ve většině muslimských zemí, který jde od desíti k pěti (z části kvůli různým vnějším zásahům, z části sám od sebe).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2015 15:37 | Slávek

Pokud jste xenofobové jako já (podle p. Kašpárka) a nelíbí se vám následující zpráva z dnešího tisku, dejte mi, prosím +. Unesu to- co se mně ale nelíbí, aby neziskovky typu Hate Free tahali z mé kapsy pro to, abych změnil názor podobně jako autor článku.
"Migranti začali v pátek odpoledne demolovat vybavení v zařízení pro cizince v Bělé pod Bezdězem. Stalo se tak po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), který všechny jejich požadavky zamítl a upozornil je na to, že musejí dodržovat zákony České republiky. Většinu migrantů tvoří Afghánci, Syřané a Iráčané, většinou jsou to mladí muži, jen ojediněle rodiny s dětmi."
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2015 16:35 | jezevec

pane kašpárek - tak předně, xenofobie není nenávist, ale strach z cizího. je-li motivován rasově, můžete ho kritizovat - je-li však motivován zkušeností, je to pouze sukcesívní instinkt. sám jste možná hloupej, a měl jste předsudky možná i nenávist, jen kvůli hoaxům a lžím rasistů - co ale naděláte s lidmi, kteří nechtějí islám (případně cikány) na základě kvalitních a dlouhodobých vlastních ZKUŠENOSTÍ? to už není xenofobie, to je strach z poznaného. poradíte si s tím bez nálepky?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

1. 8. 2015 8:56 | D

Pan Kašpárek mluví, že ho přesvědčily vlastní zkušenosti. Ostatní přesvědčily také. Já žil třeba v mládí v cikánském ghetu. Tam mě cikáni dvakrát přepadli a okradli a také jsem viděl, jak se chovají, třeba i ke svým dětem. Ty kecy o rasismu a xenofobii žvaní jen ti, kteří s nimi nikdy nežili a viděli je jen z rychlíku či spíš z BMW.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

1. 8. 2015 10:34 | pb.

Já žil taky "v cigánském" ghetu. Taky mě několikrát přepadli a okradli, ale sledovali tím nějaké své zájmy, které jsem jako dítě sice nedokázal pochopit, ale dokázal jsem je použít a prostě jim to rozmluvit. Taky mě několikrát přepadli a okradli bílí spolužáci, kde jejich motivací byla čirá sadistická zábava. Naučil jsem se hledat ochranu u cikánů - jestli oni něco umí, tak pouštět hrůzu, drží pohromadě a lichotí jim, že u nich hledá zastání bílé děcko.
Na vojně (1988-89) jsem měl pár cikánů pod svým velením. Kradli, byli hluční, navenek agresivní, dělali bububu, vyčuraní byli jak mraky - ale když jsem potřeboval někoho spolehlivého a střízlivého, šel jsem za nimi. Byl jsem nucený se pohybovat v jejich společnosti a cítil jsem se s nimi lépe a bezpečněji, než mezi "bílou většinou", jejíž motivace a konání mi byly zcela cizí, nepochopitelné a děsivé. Je pravda, že lampasáci sami o nich říkali, že tihle cikáni jsou fakt elita.
Přesto jsem k nim jako k celku nikdy nenašel důvěru - chovají se pořád stejně, jsou hluční, rádi pouštějí bububu a nemám si s nimi co říci. Pokud můžu, raději přejdu na protější chodník.
Dnes žiju ve městě, kde jich je minimum a žádné problémy s nimi nejsou.
Zkušenosti mohou být prostě různé...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

1. 8. 2015 15:30 | czhunter

"Skutečná názorová cesta je podle mých zkušeností přesně opačná."
Ano, máte pravdu, většina lidí se s přibývajícím věkem stává čím dál většími přizdis*áči. A ti největší mají šanci to dotáhnout až na prezidentování.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SpookY 31. 07. 2015 13:26)

1. 8. 2015 21:41 | Pekuc

Jak to myslíš, chytrolíne ? Že by prosté kopnutí do Zemana (což jistě patří k dobrému tónu a v této diskusi se ještě nevyskytlo).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (czhunter 01. 08. 2015 15:30)

4. 8. 2015 8:24 | Miko

Není nad životní zkušenosti : první zkušenost jsem zažil v 9 ,kdy jsem byl přímo na ulici za bílého dne přepaden cikánem , chtěl peníze - žádné jsem u sebe neměl ....
další zkušenosti již nebyly tak "příjemné" přímo v domě "přišli" cikáni a okradli bezmocnou invalidní babičku o všechny peníze ,které našli ......
autorovi chybí životní zkušenosti ,proto píše takové pitominy ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

20. 11. 2015 14:37 | MM

No vidíte, a já to mám právě naopak. Čím víc toho na světě vidím, zažívám a čtu, tím víc děkuju za to, že máme zemi, ve které se nemusíme ohlížet na specifika cizích kultur, že nám nikdo na ulici neplive na spoře oděné ženské a netrhá z ruky tašku s pívem, nikdo nám tady nevybuchuje na stadionech ani nestřílí v koncertních sálech. Že černocha potkám nanejvýš dvakrát týdně a ještě to bývá většinou turista. Že naši cikáni jsou proti Arabům ještě relativně slušní a milí lidé. Že se u nás můžeme pořád ještě svobodně posmívat odlišnostem a ošklebovat se nad jinými kulturami, aniž by za to hrozil vyhazov z práce nebo ještě horší následky. Že můžu přistěhovalci, který si na něco stěžuje, svobodně říct "Jestli se ti to nelíbí, vrať se domů". Že nejsem cizincem ve vlastní zemi.
Ono se pořád mluví o podpoře "rozmanitosti"... jenomže když budou všichni bydlet všude, rozmanitost tím jen utrpí. Místo pestré mozaiky kultur a národností vznikne časem jakási homogenní, řídká, světle hnědá kaše, rozprostřená na talíř korpus ve tvaru Evropy. Tzv. uhoř: univerzální hnědá omáčka ředěná. :P
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

10. 2. 2016 23:37

Vydejte se pane na cesty v dnešní době. Mozna se budete divit. A čtete nezávisle zprávy, abyste byl v obraze a nezůstal zabedneny.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Narok na odstoupeni od smlouvy
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobry den, objednala jsem si v kuchynske studiu novou linku. K jeji montazi doslo pred tydnem, bohuzel to dopadlo tak, ze linka dorazila vyrobena tak, ze nesla smontovat. Doslo k posunu skrinek, takze... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Sokol

filosof a exministr

Jakub Vágner

rybář a podnikatel

Jan Sokol
ÚSPĚŠNOST
55,00 %

z 60 duelů
×
Jakub Vágner
ÚSPĚŠNOST
53,85 %

z 52 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK