Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Magneti. Jak udělat přítrž krádežím kovů

„Sběrači“ kovů ročně napáchají škody za stovky milionů. Sběrny kradené kovy vykupovat nesmí. Jenže vykupují. Účinná kontrola neexistuje. Několik senátorů má plán, jak problém ukradených vík od kanálů, okapů, uren nebo kusů kolejí řešit. Přes prsty by dostali hlavně majitelé sběren. Jak to vidíte vy? Omezit sběrny? Úplně zakázat? Chcete je ve svém městě?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 2. 2014 10:58, Pavel

Já jsem už asi před 5 lety psal na příslušné ministerstvo svůj návrh řešení a bylo mi odepsáno, že o stejném postupu se už jedná a bude aplikován - no a stále nic. O co šlo: zcela bych zrušil platby lidem za odevzdané suroviny a provozovatele sběren bych platil poměrně vysokým platem. Sběrny byly v podstatě to samé jako jsou "sběrné dvory", kam je možné odvézt prakticky cokoli, čeho se chceme zbavit, a nic za to nedostaneme. Případně, pro motivaci u jistých surovin, by šlo za odevzdanou surovinu dávat třeba kupóny na slevu na knihy, atd. Viděli byste, jak by krádeže kovů ihned skončily.

Reagovat

 

+418
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 2. 2014 11:22, Jan

Když se budou tvořit zákony proti slušným lidem,tak se taky nebudou dodržovat,pravda je někde uprostřed.Je těžké vytvořit zákony,aby je lidé měly chuť dodržovat.Tady vidím hlavní chybu na straně vykupujícího a ten se ohlídat dá,takže "jenom chtít".Za mě,já budu první kdo neodevzdá ani gram bezplatně.To to je zase něčí lobistická reakce a šance jak být bohatší,poněvadž lidem to ve výsledku vůbec nic nezlevní,i když se vyřadí výkup od obyvatlstva.Já jsem byl takřka rok doma po nehodě,a mě výkup kovů zachránil hypotéku,a to jsem nikde nic neukrad.Shrnutí této situace je takové-zlepšit náladu společnosti.........jenomže to jde velmi těžko s šestystytisíci nezaměstnanými a vládou co by chtěla práci za stávající minimální mzdu,zkrátka a dobře je tu mnoho negativního......Venku svítí slunko a tak se radujme,dokud máma hlavu na krku.

Reagovat

 

-230
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (27 komentářů)

14. 2. 2014 7:35 | naštvaný

Po dvou napsaných článcích v novinách policie jen několikrát zareagovala tím, že uřezané stojky konstrukce haly zlodějům několikrát zabavila—bohužel žádný jiný postih zloděje nečekal i když jsem je upozornil , že každá taková ukradená stojka znamená na hale škodu min. 50 000 Kč a je to tudíž trestný čin ,policie prostě v Jaroměřicích nekonala proti těmto zlodějům žádné právní kroky a tak hala, která byla určena v dražbě k prodeji za cca 8.000000 Kč a v ní stroje umístěné cca za 10 milionů zmizelo za dohledu policie v kovošrotu. Několikrát jsem osobně byl u toho, když zloději přivezli části haly do kovošrotu . a policisté byli u toho a vůbec nereagovali . Jak má zaměstnanec kovošrotu reagovat na výkup očividně kradených věcí, když policie tvrdí, že nemůže konat protože zkrachovaný majitel firmy Pronta s.r.o. se neozývá a nepodal trestní oznámení . (v té době už za firmu rozhodoval správce konkurzní podstaty) a oni přece nebudou nahrazovat hlídací službu. Nicméně se na půl roku krádež haly zastavila, po napsání článků v novinách, až nyní je dílo dokonáno, hala je komplet pryč. Policie opět ví, kdo zbytek haly ukradl a kam a za kolik to prodal, ale zase krčí rameny a nic se neděje. Koho chrání a komu pomáhají?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

14. 2. 2014 16:52 | miro

Výkup surovin fungoval vždy a snad bude fungovat i nadále.Problém je v tom,jak zabránit rozkrádání funkčních zařízení a způsobování škod.To je věcí policie,nebylo by od věci monitorovat kdo a co do sběrny veze,stejně nás špehují na každém kroku.Pomoci by mohly i záznamy majitelů sběren.To by ovšem policie zejména městská musela fungovat jak má.Jak je možné,že všichni znají pachatele,jen policie ne,a když ho zná,nic s tím neudělá.Snaha vykupovat suroviny zadarmo je pokračováním absurdna,když majitel auta musí odevzdat vozidlo zdarma soukromé firmě k dalšímu zpracování.Proč bych si svůj majetek nemohl rozebrat na svém pozemku a potřebné věci použít,případně prodat?Neměl by tenhle Absurdistan už jednou skončit?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

17. 2. 2014 9:14 | Pepino

Počítám, že po takových zákazech nebo omezeních se "sběrači" obrátí k vykrádání domácností, co se bude řešit potom?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

17. 2. 2014 14:05 | Apophis

OK, jako drobný producent nějakého železného odpadu netrvám na tom, že za něj musím dostat zaplaceno a do sběrny ho stejně odvezu (je kousek), stejně jako odvážím další separovaný odpad. Někdo má ale sběrnu dál: pak v rozhodování, zda 1) šrot odvézt do sběrny, nést náklady a nic neinkasovat či 2) jej zahodit do popelnice/příkopu, ekonomicky jasně vítězí ta druhá varianta. Pokud místní radnice usoudí, že v naší čtvrti existence sběrny představuje incentivu pro nenechavce, pak i já sotva budu ochoten svůj kovový odpad vláčet na kraj města. Do jisté míry by toto šlo eliminovat pravidelnými "želenými nedělemi", tedy dopředu ohlášeného svozu vyhozeného železného šrotu (jako kdysi). Vyšší atraktivitu pravidelného svozu by přineslo pravidlo, že výtěžek místní akce (po odečtení nutných nákladů na svoz) by šel na nějaký obecně prospěšný a dopředu známý účel (tj. "přispěju na dobrou věc" místo "napakuje se nějaká firma"). Pohled z druhé strany: cílení sběrači šrotu (bezdomovci, feťáci, nezaměstnaní, atd.) vám pak sice možná neukradnou okap, ale protože nějaké peníze potřebují, ukradnou vám cokoliv jiného, co lze zpeněžit. Tedy vykradou třeba byt, sklep nebo auto. Současně přestanou mít motivaci "čistit" příkopy. Výsledkem takového zákona/vyhlášky tedy sice bude delší životnost kanálových poklopů, ale nárůst vloupaček, pokles recyklace železného šrotu, který se bude více objevovat tam, kam ho jeho původní majitel odhodil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

17. 2. 2014 14:44 | Ivan

Krádeže kovů není v Evropě nic neobvyklého. Ani v Rusku na olympiádě ne. Během necelých 14 dní se v Soči ztratilo 800 litinových poklopů od různých šachet infra sítí. Je třeba počítat s tím, že zloději budou pracovat stále na vyšší úrovni. Proto zákaz výkupu kovů nic nevyřeší, ledaže by platil v celé Evropské unii. Jinak zloději odvezou svůj lup do jiné sousední země. Výkup bez hotovosti by mohl pomoci, pokud bude důsledně uplatňován. Zloději nebudou chtít zveřejnit své účty s pohybem peněz za kradené předměty a budou hledat hlubší ilegalitu své zhoubné činnosti, která bude tímto omezena. Jako další ochrana, kterou začínají používat v Německu, je neviditelné značkování, které při použití speciálního UV záření, ukáže, že je kradené.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

29. 8. 2014 14:10 | zdeněk

Chápu rozhořčení obyvatel měst , příslušníku fin. soc. a obecního úřadu či PČR a MP , atd. . V první řadě si musíme uvědomit že většina sběračů (což je cca60%) nejsou žádná podřadná cháska ale lidé kteří mají své rodiny a tím to způsobem ji živí a nebo lidé kteří pracují na stavbách či obdobné prací a takto z nevyužitelného zbytku šrotu si přivydělávají . A zbytek jsou bezdomovci kteří vybírají popelnice jen proto aby přežily nebo chodí od domu k domu aptají se lidí jestli nemají nějaký ten šrot a poté jsou feťáci kteří to dělají jenom proto aby měli na svou dávku .V druhé řadě slýchávám že : Zrušte sběrný a bude klid ! a toto slýchávám od úředníků všech pozic na magistrátech a obcích . A tito lidé by měli mít více rozumu než prázdných slov před volbami . Neboť tímto zákonem jestli projde nastanou z logického hlediska tyto základní věci : Nebude co krást ( šrot ) , v tom nejlepším případě začnou vykrádat i za bílého dne před Vašima očima . A stejně PČR a ani MP s tím nic nezmůžou neboť tolik lidí na stanicích nemáte a už tak Vám věznice praskají ve švech ( a nikdo mi netvrďte opak !) a nakonec v tom horším případě Vás začnou přepadávat pro 5kč co bude mít Vaše dítě , žena čí muž v kapse . A to teprve bude rodeo . Poté to nahraje těm kteří umí přemýšlet a realizovat . Jestli si to někdo neuvědomuje tím klesnou peníze z výběru daní , které platí každá sběrna a i slévárny což činí 21% z celkového obratu . A tímto se tento stát stane výstrahou pro okolní státy jak se to nemá dělat , což už pro ně tak i tak představujeme . Úřednicí a politici jsou nej a ty národe na nás makej a drž hubu ?! Nebo jak už si to vše máme vysvětlit ?!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

12. 2. 2015 22:35

Víš ty co ty poseroutko? Rozeběhni se do Berlína a zažádej jestli by nám zase neudělali koloniální správu, když si v téhle připoprděné republice neumíme udělat pořádek sami.... Nebo snad mají u nich nějaké problémy že by jim mizely kovy? i hromada jiných problémů tam tak nějak není... Ale teda jako názor že obávat se že nebudou mít co tahat do sběrny, tedy se bude přepadávat i pro dvě koruny...Kolikrát se sbíráním kovů přiživují i takoví, kteří na sociálních dávkách pobírají víc než si normální daňový poplatník dokáže vydělat, vy vole...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zdeněk 29. 08. 2014 14:10)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Leszek Wronka

hudebník a podnikatel, Bontonland

Michael Rostock

podnikatel a investor, Venture Investors

Leszek Wronka
ÚSPĚŠNOST
52,24 %

z 67 duelů
×
Michael Rostock
ÚSPĚŠNOST
35,19 %

z 162 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK