Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Václav Hrbek
podnikatel, Alpine Pro
Libuše Šmuclerová
ředitelka Ringier Axel Springer

46,15 %
z 13 duelů

33,33 %
z 6 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: David Miklas: 3D tisk otvírá neuvěřitelné možnosti. Časem ho budeme využívat všichni
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 10. 2013 15:17, jezevec
praskne vám plastové kolečko, pant, nebo nejaký šteftík, u věci kterou ještě nechcete vyhodit, ale díly s k ní už dávno nedají sehnat. díl si oscanujete, doplníte zlomenou část, vytisknete. do roka a do dne to budete dělat pro spousty lidí ze svého okolí a náklady se vrátí. moje zkušenost.
i když, největším polem využití je tzv prototyping. u výroby plastů je neskutečně nákladné vytvářet licí (vstřikovací) formy, nebo obrábět plasty z ingotu. možnost vytisknout si za dvě hodiny deset verzí na testování, a druhý den jiných dvacet - je k nezaplacení.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
13. 10. 2013 19:58, eďa
Bingo, jezevče.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)
13. 10. 2013 19:58 | eďa
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 10. 2013 15:17 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 10. 2013 15:07 | czhunter
Mně to přijde jako dost důležitá věc a konkurence, třeba firma Shapeways, je běžně ukazuje
13. 10. 2013 14:59 | czhunter
Nebudu teď uvažovat, že dnes, ani za 5 nebo 10 let se ekonomicky nedostanete na takovou úroveň, aby se vám to vyplatilo (cena přístroje + cena materiálu + odpad (který je - oproti tvrzení v článku - obrovský, často klidně 50% materiálu) + cena energií ... oproti ceně plastového dílu lisovaného po milionech kusů), ale budete mít jiný - technický problém.
Ona ta tiskárna umí v zásadě tisknout jen jeden materiál. Ale držátko od ledničky, tlačítko na notebooku, kostička lega, ramínko na oblečení - to vše se nedělá z jediného druhu plastu - a není to náhoda, protože každá ta věc má jiné nároky na mechanické, optické a chemické vlastnosti či povrchové úpravy. A to tou tiskárnou neumíte rozlišit, takže to vlastně nefunguje (nebo jen mizerně).
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 10. 2013 13:07 | Petr
13. 10. 2013 9:48 | SocPredator
Podle mě je to slepá vývojová větev, je to takové vylepšené modelování z moduritu - osobně mi z dětství žádná moduritová figurka nevydžela, asi jsem divnej, ale nechci mít (a nemám) kolem sebe všechno plastové - třeba příbor určitě ne. Když se podívám jaké jsou ještě dnes náklady na 2D tisk, tak prostě nevěřím, že by to ekonomicky mohlo fungovat. Jasně, že bych se rád mýlil, ale pak by to byla opravdu průmyslová revoluce, protože výrobci by se potýkali se stejným problémem jako např. dnes prodejci hudby na CD :-)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 10. 2013 3:19 | Tomáš Ruprecht
Jen na úvod k ceně - dle mého názoru je to ideální např. tak, že si široká rodina (20 lidí), kteří třeba bydlí na sídlišti blízko sebe, tak si to pořídí a společně ji budou využívat a tím se náklady (43 000) postupně vrátí... a jak? (Nebo prostě budete tisknout kamarádům a dalšímu širokému okolí, než ceny klesnout např. na 10-15 tisíc, což už bude naprostá bomba a bude to již v rámci možností co 3D tisk umožňuje opravdu za HUBIČKU).
No, potenciál je přeci v tom, že když je to 3D a materiál je plast, no tak si teoreticky můžu vytisknout vše, co bych si jinak musel koupit v obchodě - někdo vtipně poznamenal, že večer se mu už nechtělo do Tesca a v šatníku mu došly věšáky(ramínka) na oblečení, tak si jeden v 3D softwaru během 20 minut vyprojektoval a vytiskl si tak pár kousků :-)
Co ale např. dražší věci - budu chtít dítěti koupit lego - mám dvě možnosti - buď za 2000 Kč koupím hotový produkt v krámě, nebo si dám ten čas, vyprojektuju si všechny potřebné díly (případně najdu na netu) a dám tisk a vyjede mě třeba 150 lego dílků, jejich nákladová cena bude např. 100 Kč (plus tedy práce naprojektovat to v 3D softwaru, ale postupně se to zlepší tím, že na Internetu začnou vznikat (placené) databáze produktů (obdobně jako si např. můžete zakoupit profesionální fotografie) a vy si jen např. za 50 Kč koupíte licenci na 10 lego dílků a pak už jen budete tisknout a tisknout :-)
Nebo: urvete plastový držák u ledničky - naprojektujete si nový, dáte tisknout a máte přístup do ledničky zase v pohodě :-)
Nebo: vypadají Vám klávesy z notebooku - natisknete si prostě nové, nebo: budete cjtít novou pepřenku, solničku, cukřenku, nový plastový příbor, nový hrníček, nový kryt na mobil, novou kliku ke dvěřím... apod. to vše si pak budete moci tisknout a postupem času, kdy budete moci používat více náplní současně, tak se možná dočkáme i barevného tisku ve smyslu RGB, né, že tam teď mám oranžovou strunu a vyjede mne celooranžový hrnek :-), ale že tam budu mít červenou, zelenou a modrou strunu a že se jejich mísením bude moci vytvořit zcela konkrétní barevný odstín, jaký bude uživatel vyžadovat :-)
12. 10. 2013 23:10 | SocPredator
Žádný průmysl to nepotřebuje, leda by v čase degenerovali inženýři a vzdělání obecně.
Pro domácnost nevidím žádný důvod k pořízení, z těch tiskáren poleze jen drahá sranda nebo chcete-li odpad.
12. 10. 2013 20:30
12. 10. 2013 19:42 | Soňa
12. 10. 2013 7:45 | Fredy
Co tu chybí, je větší propojení vysokých škola (či škol všeobecně) s byznysem a co nejvíce omezit vliv státu, který je v tomto pouze brzdou a překáží. Aby se na školách vyučovalo to, co byznys potřebuje a co pak budoucí absolventi mohou uplatnit v praxi a ne stát frontu na Úřadech práce.