Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Když vám byt neříká pane… Nejčastější problémy nájemníků a jejich řešení

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 4. 5. 2012 | 38 komentářů
Ne každý si může dovolit vlastní domeček se zahrádkou, někteří ani družstevní byt. A tak nezbývá než bydlet pod cizí střechou. Nájemní bydlení má své výhody. Vedle nízkých vstupních investic a volnosti ve stěhování na vás však v nájmu číhá také řada zádrhelů. Poradíme, co si s nimi počít.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 4. 2015 10:43, Karkulka

Bezvadný je když máte nájemnici která neřekne nic.Ukroutila ventil u topení a neřekla ani slovo o tom že z radiátoru vytekla voda a vlastně všechna z celého okruhu.Dále měla plíseň v celém bytě protože přes léto nevětrala sušila prádlo v bytě stažené žaluzie a plíseň všude.Chodbu nevytřela ani nevysála za celý rok,všude brouci prach a špína.Tolik prachu všude že i žárovky v lustru zčernaly kolik tam bylo prachu.Topila na 30 stupňů a moc se divila až jí přišel účet za plyn.Půl roku jsem ji upozorňovala že takto tady bydlet nemůže a ona mi řekla že platí peníze a může si tam dělat co chce že si třeba může nasrat do pokoje.Po garnýži kterou ji přidělával borec levej jako blázen zůstala díra o průměru 5 cm.Měla dvě děcka a v takovém bordelu musely být otřesný.Konečně vypadla a já jsem celý týden od rána 6 hodin do večera 22 hodin uklízela a dávala byt do pořádku.Okna plesnivý žaluzie na vyhození všechno co mohlo zrezlo z té obrovské vlkosti.pavučiny visely všude pavouci a o koupelně a záchodu ani raději mluvit nebudu.Tak a potom si vezměte k sobě takové prase fuj chce se mi zvracet ještě teď.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 5. 2012 14:31, Pavel

Rád bych autorku upozornil,že družstevní bydlení je též bydlení pod cizí střechou. Proto také platí družstevník nájem.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (38 komentářů)

4. 5. 2012 15:13 | PavelKucera

Občanský zákoník vždy umožňuje dohodu obou stran, ale to co píšete je neplatné ustanovení, je-li to tak napsané v nájemní smlouvě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

5. 5. 2012 14:31 | Pavel

Rád bych autorku upozornil,že družstevní bydlení je též bydlení pod cizí střechou. Proto také platí družstevník nájem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

5. 5. 2012 20:14 | janík

Ovšem jedinečná je klauzule obč. zák. o tzv. drobných opravách zařízení bytu - zase naše státní sviňárna !!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

7. 5. 2012 7:18 | Pavel

Prosím, můžete to rozvést? Pokud vím, tak za drobnou opravu jsou považovány vyjmenované opravy v ceně do 1500. Protože 1500 dáte řemeslníkovi jen za "Dobrý den", tak prakticky vše platí majitel.
Samozřejmě, je to horší, než když jsem byl v nájmu v US a tam stačilo ráno zavolat správci že mi na záchodě praskla žárovka a odpoledne to bylo spravené, ale holt je tady jiná tradice a asi to chce ještě nějakou dobu vývoje. Zase na druhou stranu to znamenalo, že správce měl klíče od bytu a mohl do něj kdykoliv vlézt - to by se u nás lidem moc nelíbilo, že...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (janík 05. 05. 2012 20:14)

9. 5. 2012 3:09 | js

Vysvětlení, co jsou drobné opravy bytu a náklady spojené s běžnou údržbou bytu (§ 687 odst 3 občanského zákoníku) poskytují § 5 a 6 nařízení vlády č. 258/1995 Sb. (novela 174/2009 a zrušení od 1.1.2014 novým občanským zákoníkem 89/2012). Je tam značně rozsáhlé věcné vymezení, co je drobná oprava. Nařízení se mi nepodařilo stáhnout z oficiálního Portálu veřejné správy ("error"), tady je znění na z nějakého soukromého webu: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcansky-zakonik-provadeci-1995-258/zneni.aspx
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 07. 05. 2012 07:18)

13. 5. 2012 9:07 | Mirek

V družstevních bytech se nikdy nájem neplatil. Pod tímto obecným pojmem se skrývá fond dlouhodobých záloh na správu, opravy a údržbu zvaný "fond oprav" a ostatní zálohy, jako je např: Záloha na spotřebované teplo, teplou a studenou vodu, osvětlení společných prostor, výtah a pod. Co se týče tzv. fondu oprav, nemůže je družstvo použít na nic jiného než na správu, opravy a údržbu toho konkrétního objektu kde byly peníze vybrány. Pronajímatel naproti tomu může nájem použít kdekoliv kde potřebuje.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 05. 05. 2012 14:31)

27. 9. 2013 17:16 | Já, anonym

Kde jsi na to přišel? V družstevních bytech se neplatil nájem? My ho teda platili, ale rádi bychom věděli, kde se ten nájem neplatí, rádi se tam odstěhujeme!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mirek 13. 05. 2012 09:07)

27. 9. 2013 17:21 | Já, anonym

Pod věcným vymezením si můžeme představit následující, kompletní seznam naleznete v daném nařízení anebo v naší tabulce „jak zákon káže“:
opravy podlahových krytin, výměny prahů a lišt výměny zámků, klik, rolet, žaluzií, částí oken a dveří výměny vypínačů, zásuvek, zvonků výměna uzavíracího ventilu u rozvodu plynu, pokud se nejedná o hlavní uzávěr bytu opravy umyvadel, van, splachovačů, vestavěných skříní
Za drobné opravy bytu se dále považují další opravy, které nejsou uvedeny v těchto odstavcích 2 a 3 nařízení, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 500,- Kč. Dříve byla limitní částka stanovena hranicí 300,- Kč pro tyto opravy bytu a jeho vybavení, včetně výměn součástí jednotlivých předmětů tohoto vybavení.
Říkáte si, že se jedná o velké částky a náklady pro nájemce? Zákonodárce stanovil hranice na tyto náklady za kalendářní rok. Součet nákladů za drobné opravy nesmí přesáhnout částku 70 Kč za m2 podlahové plochy bytu za kalendářní rok. Pokud jsou v daňovém dokladu o provedení opravy zahrnuty i náklady za dopravu a provedení opravy, započítávají se do tohoto ročního limitu.
No, ale pokud jste zvyklý na to, že vám žárovku musí vyměnit správce a nedokážete si ji vyměnit sám, pak k tomu není co dodat... Resp. k vám...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 07. 05. 2012 07:18)

11. 5. 2014 16:52 | Andrella

Dobrý den, chci se zeptat, bydlím s dětmi v pronajatém bytě, platím majiteli nájem, zálohy, vše řádně, nechávám si každý měsíc podepisovat úhradu všeho, jsem na mateřské dovolené a bohužel/bohudík mi soc. přispívá i na bydlení. Ale zádrhel nastal ve chvíli vyúčtování el., majitel po mě chtěl nedoplatek za celý rok, bydlím tu od poloviny roku, tak prý napůl, rozpočítala jsem si to a vyšlo mi jiné číslo, ale ok, splete se každý. Ale vrchol byl při vyúčtování tepla, vody, a veškerých služeb od družstva, které mu platíme včetně fondu oprav, ale budiž. Chtěl po mě nedoplatek 8000,- a poslal mi mailem jakýsi podivný krátký dokument, opět jsem ho upozornila, že je to za celý rok, že mu to nedám. Tak opět chtěl půlku. Zašla jsem si na správu a nechala to rozpočítat, zjistila jsem, že !!!!tam poslední 4měsíce neposlal ani korunu!!! a proto vznikl tak velký nedoplatek, mám dokumenty, mám i důkaz, že po mě chtěl celou částku, mám důkaz toho, že tam neposílal peníze, i když já na to mám státní příspěvek, takže on zneužívá peníze určené vyloženě na tyto platby. Zjistila jsem toto, napsala mu své stanovisko a rovnou podala výpověď z nájmu, máme dvouměsíční výpovědní lhůtu. Nové bydlení už máme zajištěno. Bohužel jsem i dále zjistila, že takto pronajímá více bytů a zkouší to na všechny nájemníky, že nejsem ani první ani poslední. Výpověď mi podepsanou ještě nevrátil a snaží se to pořád natahovat, natahovat a vymlouvat, moralizuje jaký je chudáček, jak si na vlastní kůži vyzkoušel heslo: za dobrotu na žebrotu, ano, nenechala jsem si líbit okrádání a to se mu nelíbí. Můj dotaz spočívá v tomto: Mám se rovnou obrátit na právníka? A existuje nějaká databáze špatných pronajímatelů, ráda bych před tímto panem inženýrem lidi varovala, je mi z něj zle, a chtěla bych toho samého uchránit i ostatní. Děkuji :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

13. 4. 2015 13:15 | zemanova

bydlím v pronajatem bytěo2mistnostech,wc-sprchový kout mame společný,chtěla bych vědětjestli má pronajímatel právo žádat o 1nájem dopředu,který od nás žádá,je to podnikatel a mame podnkateskou sazbu elektriky7kc,mohli byste mi odepsat na emailjaka má práva,smlouvu mám do roku2017,,,děkuji----
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

14. 4. 2015 23:59 | Libuše Jurková

Nastěhovala jsem se k příteli do bytu, ve kterém bydlí v pronájmu a má s majitelem sepsanou řádnou smlouvu. Trvalé bydliště má však nahlášené na zdejším obecném úřadě. Majitel bytu odmítl sepsat se mnou smlouvu, ani napsat novou, kde bych byla napsana společně se svým přítelem. Šla jsem tedy také na obecní úřad, ale ani tam mi nechtějí dát potvrzení o trvalém bydlišti. Doposud mám trvalé bydliště 50 km odsud u bývalého přítele, alkoholika. Prosím, poraďte, co mám dělat a jak postupovat. Napadlo mě také, zda bych nemohla byt od majitele odkoupit, neboť se zmínil i o této možnosti a uvedl poměrně nízkou cenu. Děkuji za odpověď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

15. 4. 2015 0:15 | Libuše Jurková

Zapoměla jsem napsat svoji mailovou adresu k mému předchozímu článku. Děkuji předem tomu, kdo mi odpoví na: Archia1@seznam.cz
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 4. 2015 10:43 | Karkulka

Bezvadný je když máte nájemnici která neřekne nic.Ukroutila ventil u topení a neřekla ani slovo o tom že z radiátoru vytekla voda a vlastně všechna z celého okruhu.Dále měla plíseň v celém bytě protože přes léto nevětrala sušila prádlo v bytě stažené žaluzie a plíseň všude.Chodbu nevytřela ani nevysála za celý rok,všude brouci prach a špína.Tolik prachu všude že i žárovky v lustru zčernaly kolik tam bylo prachu.Topila na 30 stupňů a moc se divila až jí přišel účet za plyn.Půl roku jsem ji upozorňovala že takto tady bydlet nemůže a ona mi řekla že platí peníze a může si tam dělat co chce že si třeba může nasrat do pokoje.Po garnýži kterou ji přidělával borec levej jako blázen zůstala díra o průměru 5 cm.Měla dvě děcka a v takovém bordelu musely být otřesný.Konečně vypadla a já jsem celý týden od rána 6 hodin do večera 22 hodin uklízela a dávala byt do pořádku.Okna plesnivý žaluzie na vyhození všechno co mohlo zrezlo z té obrovské vlkosti.pavučiny visely všude pavouci a o koupelně a záchodu ani raději mluvit nebudu.Tak a potom si vezměte k sobě takové prase fuj chce se mi zvracet ještě teď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

6. 4. 2016 18:31 | Alena

Dobry den, Prosim o radu. Odstehovali nam najemci a dohodli jsme ze kauce vratime po vyuctovani nakladu.Zjistili jsme za kauce nestaci pro pokryti nedoplatku, najemci nechteji ji platit. Jakym spusobem muzeme vymahat penize z byvalych najemcu? 9tis asi neni duvod jit do soudu, ale je skoda aby na ni zapomenout. Dekuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

6. 4. 2016 21:51 | Bustik

Mě zase majitel neustále chodil do bytu, když věděl že tam nikdo není, mimochodem i do všech ostatních bytů. Asi nepochopil, že když platíme nájem, nemá vlastnická práva a nemůže si k nájemníkům chodit jak domů. Jednou jsem spal a neotvíral, sám si odemkl a vlezl dovnitř. Pak už jsem nechával klíče v zámku, a další týden se sem dobýval bez jakékoliv předchozí domluvy řemeslník, který klíč od bytu neměl vůbec dostat.
Chápu že s nájemníky je to často těžké a spousta neplatí, utečou nebo otravují sousedy, ale tohle byl opravdu hnus. Aby tady skoro každý den klepal, po zaklepání (nebo si rovnou sám odemkl) bez povolení hned vešel do bytu, ani se neobtěžoval přezouvat, otravoval, pořád něco chtěl. Každý měsíc předání nájmu na 4x domluva takže to zabralo celý týden, protože to ze záhadných důvodů nemohlo být převodem. Pán má štěstí že mi nestojí ani za to abych na něj zavolal policii za porušování domovní svobody nebo vloupání. Rychle pryč a pozor na pana MH
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

13. 2. 2017 19:39 | Michaela

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o radu. Bratr je majitelem domu,ve kterém má ještě na 4 roky podnájemníky. Chtěla bych tento domek koupit. Může bratr podnájemníkům smlouvu vypovědět? Děkuju
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

25. 2. 2017 7:50 | Tom

Podnájem vzniká v bytě, který má někdo jiný v nájmu (tj. má nájemní smlouvu s majitelem bytu) a momentálně jej nepotřebuje. Je možné si podnajmout celý byt či jen jeho část. A to bez souhlasu jeho vlastníka. Podnájemní smlouvu podepisujete s nájemcem, nikoliv s majitelem
A co je potom tohle. Každý říká něco jiného.
http://bydleni.idnes.cz/najemni-smlouva-0jq-/stavba.aspx?c=A140917_105431_stavba_web
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

28. 10. 2017 20:30 | Hanka

Bydlíme v podnájmu kde nemáme trvalý pobyt a mám velký problém se synem, který pije a dělá problémy, chtěla bych ho nechat vypsat ze smlouvy a vůbec nevím co mám dělat pomozte mi někdo prosím.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 500 695 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zbyněk Frolik

podnikatel, Linet

Michael Rostock

podnikatel a investor, Venture Investors

Zbyněk Frolik
ÚSPĚŠNOST
41,67 %

z 12 duelů
×
Michael Rostock
ÚSPĚŠNOST
24,32 %

z 37 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK