Znamenají daňové škrty vyšší příjmy pro státní rozpočet?

Je den voleb, nechme tedy českou politickou scénu stranou a podívejme se na tu americkou. Právě třeba dohady na téma vyšších či nižších daní se řeší všude. "Nikdo nemůže upřímně věřit tomu, že daňové škrty mají sebefinancující efekt," píše levicověji zaměřený The Washington Post a dodává, že většina republikánů by v testu upřímnosti propadla. Podíváme-li se ale do konzervativnějšího The Wall Street Journal, musíme dát rovnici "daňové škrty rovnají se vyšší výnos" alespoň šanci k zamyšlení.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 6. 2006 12:38

Jenize s tim, jak klesa ta seda a cerna ekonomika, tak se zase zvysi pocet nezamestnanych (a tedy i vyplacene davky) o ty danove poradce a optimalizatory, kteri uz budou zbytecni :-)

Zobrazit celé vlákno

+43
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

6. 6. 2006 8:26 | jiri paroubak

Všechno je jinak a to co píší revanšisté v USA není pro nás rozhodující. My si republiku rozvracet nedáme. Žádná rovná daň nebude.
A deficit? Státní dluh? To je nesmysl, ten se splácet nemusí a ani nebude. Platí se jen úroky, pokud na to bude.
Chci pro vás to nejlepší, tak už to sakra pochopte.
Váš dosavadní, ale i budoucí (to si pište) premiér
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2006 15:57 | Jana

Tak úplně bych se nebála. Pracovní náplní daňového poradce není jen vymýšlet daňové optimalizace. Je to klasická dělba práce a specializace, firmám se nevyplatí zaměstnávat na plný úvazek specialisty na úzké téma, kvalitní in-house daňaře mají jen opravdu velké firmy. Pořád tu ještě zůstávají due diligence, běžné dotazy klientů ohledně daňových dopadů různých transakcí a struktur, sestavování daňového přiznání - zkrátka činnosti, které klient zadává ne aby ušetřil, ale aby měl daně v pořádku.
+41
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 15:15 | Jirka

Co zkusit opačnou úvahu? Když se zvýší daňová zátěž, vede to k vyrovnanějším nebo přebytkovým rozpočtům? Jsme svědky opaku. Nejen, že nám roste celková daňová zátěž, ale rostou i mzdy a platy. Rostou ceny, z nichž se odvádí DPH. Jak je pak možné, že v takto daňově plodných letech máme největší schodky rozpočtu? Proč právě země s vysokými daněmi jako Francie a Německo mají problémy dodržet pravidla paktu stability? Nejde jen o to, zda zvýšení výběru daní pokryje výpadek způsobený snížením sazeb, ale o celkový dopad na státní pokladnu. Proč nepřekypují pokladny států s vysokými daněmi? A proč nízké daně nepoložily třeba Irsko?
Protože čím více peněz dostanou politici do rukou, tím šílenější plány se jim rodí v hlavách a tím více rozhazují. Peníze patří do rukou těm, kteří je dokážou rozmnožovat. Státní správa by měla dostávat jen tolik, kolik sama spotřebuje na vlastní chod. A i zde je třeba hlídat účelnost vynaložených prostředků. Příkladem daňové úlevy, která si na sebe vydělá by bylo třeba zrušení daně z převodu nemovitostí, která nepokrývá náklady na její výběr.
Ještě zajímavější, než snížení sazeb daní je změna způsobu zdanění. Zdaněním spotřeby místo příjmů by se radikálně omezily daňové úniky. Daň z výrobku, paliva či energie, kterou odvedl výrobce a započítal ji do ceny, prostě koncový zákazník nemůže nezaplatit. Nebude mu nic platné, pokud má příjmy z melouchů nebo zlodějny. Menší počet daňových subjektů by znamenal snažší uhlídatelnost odvodů ze strany FÚ, kde by nemuselo pracovat tolik lidí. Ušetřený úředník je buďto novým zaměstnancem generujícím daně, nebo nezaměstnaným, který nás stojí na podpoře zlomek toho, co dělal jeho plat. Zrušením daně silniční z vozidel do 3,5t a malým zvýšením spotřební daně z paliv bychom dosáhli jednak spravedlivějšího zdanění za používání silnic, úměrného používání a placeného nejen podnikateli, ale každým, kdo používá silničního motorového vozidla. A samozřejmě další úlevy v byrokratické zátěži FÚ i podnikatelů. A tím narážím na další zajímavý faktor: úsporu času a výdajů za daňové poradenství. Čas lze využít k dalšímu generování zisku. Ten i ušetřené výdaje zvýší daňový základ a tím i daň.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2006 14:28 | Jirka

Daňové optimalizace nejsou šedá nebo černá ekonomika. Ty jsou naprosto legální a nechají si je dělat podnikatelé a firmy. Tady jde o příjmy vůbec nepřiznané, tedy melouchy, zaměstnávání načerno (typicky levných imigrantů), nevykázané příjmy (zákazník nechtěl doklad), apod. Navíc spousta daňových poradců má ještě jiné aktivity a velmi často alespoň vedou firmám na zakázku účetnictví. To snížení daní určitě nezruší.
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 12:38

Jenize s tim, jak klesa ta seda a cerna ekonomika, tak se zase zvysi pocet nezamestnanych (a tedy i vyplacene davky) o ty danove poradce a optimalizatory, kteri uz budou zbytecni :-)
+43
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 10:10 | Jana

Ještě je tam jeden relevantní faktor - když se sníží efektivní daňová sazba, část výnosů z šedé ekonomiky má motivaci k legalizaci - lidem se už tolik nevyplatí podvádět, pracovat na černo atd. Také klesá motivace k přesouvání daňové rezidence do daňových rájů a k jiným daňovým optimalizacím. Takže vlivem snížení sazeb se může dojít za jinak stejných podmínek dokonce k nárůstu daňového výnosu.
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 6. 2006 8:18 | Petr

Upozornuji predem, ze nejsem studovany ekonom, ale matematik, a prezentuji pouze sve osobni nazory. Mam ale nekolik ekonomu znamych, naucili mne par zakladnich poucek, a myslim, ze jejich aplikace neni zas tak tezka, jde potom stejne o interpretaci.
K cemu jsem dosel ja - podle mne by snizeni dani rust ekonomiky nenahradil, neco by na vybranych danich stejne chybelo. To ale neznamena, ze by nemohl byt prebytkovy rozpocet - rust ekonomiky totiz umoznuje snizeni vydaju - hlavne na podpory v nezamestnanosti a socialni davky. Takze verim tomu, ze kdyz se to do detailu spocita, je mozne nastavit parametry snizeni dani a souvisejicich vydajovych polozek tak, aby se verejne rozpocty nejen nepropadaly do dluhu, ale jeste byly ziskove.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivana Šachová

podnikatelka, Silex

Ladislav Jakl

bývalý tajemník prezidenta

Ivana  Šachová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 6 duelů
×
Ladislav Jakl
ÚSPĚŠNOST
69,23 %

z 13 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services