Výpočet životního minima 2024
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Lidl spustí obří výprodej, nabídne zboží ze skladů. Má ale podmínku
Obchodní řetězec Lidl uvolňuje místo ve svých skladech, od 12. do 21. prosince nabídne...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Stanislav Bernard
podnikatel, pivovar Bernard
Miroslav Motejlek
ekonomický žurnalista
46,88 %
z 32 duelů
51,28 %
z 39 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Proč říct ano rovné dani
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 6. 2004 13:53, Vašek
Možná si Vy asi pod pojmem světlé zítřky představujete 100 000 bezdomovců? V tisku prošla zpráva, že v USA měla nějaká žena dopravní nehodu. Museli ji operovat část mozku. Když zjistili,že není pojištěná a nemá na operaci dost peněz vše zakonzervovali aniž vrátili lebku na svoje místo. Několik týdnů ta žena trpěla závratěmi a bolestmi. Teprve když o tom psal tisk našli se dobrovolní dárci, kteří uhradili dokončení operace.To by se Vám líbilo?
To píši aniž bych byl nějak protiamericky zaměřený. Většinu jejich vojenských akcí jsem podporoval.
Ne všem nezaměstnaným se nechce dělat, jsou i tací kteří celkem dlouho shánějí práci.Myslím si, že již dnes se většině nezaměstnaným vyplatí pracovat a nečekat na nějaké dávky. Než nějakých 500000 nezaměstnaných stát stojí také hodně a daleko více 250000 úředníků.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 6. 2004 23:53, Vašek
S tím 5950 Kč máte pravdu, s ostatním méně. Náklad za náhradního pracovníka nejde ve prospěch státu, tak to žádná daň není.
Uznat by se snad mohly odvody (daně a pojistné ) na tohoto pracovníky, jelikož odvody na dovolenkujícího pracovníka zůstávají.
Řekl bych, ale že diskuze je o rovné 15% dani, nepostřehl jsem, že by ODS chtěla zrušit nebo snížit pojistné.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 89 komentářů)
5. 4. 2005 4:36
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 6. 2004 11:03 | pedro
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 6. 2004 8:34
Jedna je vysoká cena práce z pohledu nákladů zaměstnavatele. A do toho musí zaměstnavatel započítat všechny vstupy, které se zaměstnance týkají. Tedy počítat i s dovolenou, stravným, cestovným apod. Zaměstnanec na to má nárok a zaměstnavateli to nikdo nedá. Musí s tím počítat v ceně práce.
Druhá je vysoká cena práce z pohledu odvodů státu. Zaměstnavatel musí odvéz daň a pojištění i ze mzdy náhradního pracovníka. V tomto případě máte pravdu, že se jedná o 12 odvodů.
Rovná daň a ODS. V jejich programu je i řešení důchodové reformy něco na způsob Slovenska. A tady se to přímo dotýká výše odvodů a tudíž i snížení ceny práce.
Snížení ceny práce je jediný možný a prověřený způsob, jak skutečně nastartovat ekonomický růst a vytvořit nová pracovní místa. Samozřejmě ruku v ruce s novelou daňových zákonů a úpravou zákoníku práce a dalších zákonů. Každá další cesta je jen kosmetická uprava, která vytahuje další peníze z kapes nás všech a nemá žádný dlouhodobý efekt.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 6. 2004 23:53 | Vašek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 6. 2004 20:41 | Kateřina Havlíčková
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 6. 2004 7:28
Že to sem nepatří? Přečtěte si návrh rovné daně od ODS a tam narazíte i na tento problém. Na vysokou cenu práce. Daně z příjmů fyzických osob nejsou problém, ale s tím spojené další odvody (skryté daně).
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 6. 2004 0:34 | Vašek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 6. 2004 13:53 | Vašek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 6. 2004 13:36 | Vašek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 6. 2004 8:37 | Jirka
Vhodným základem pro procento daňové zátěže by se tedy zdály být buď mzdové náklady, nebo celkové náklady na zaměstnance. Správně bychom měli brát za základ něco, co lze určit stejně u zaměstnanců i OSVČ, abychom mohli srovnávat.
Odmyslíme-li si různé úlevy na daních a především různý způsob zdanění zaměstnanců a OSVČ, byl by takovým vhodným základem rozdíl příjmů a výdajů na jejich dosažení. U zaměstnance příjmy představuje jím vytvořená hodnota, výdaje jsou podílem výdajů zaměstnavatele související s tímto zaměstnancem (mimo mzdových nákladů) + výdaje zaměstnance, které dnes nikdo neuplatňuje (cesta do zaměstnání a někdy i vlastní pomůcky - pro některé zaměstnavatele je problém vybavit zaměstnance základním nářadím). Slabinou tohoto základu pro výpočet daňové zátěže jsou zaměstnanci, kteří vytvářejí minimální hodnotu, a/nebo dělají zaměstnavateli velkou škodu. Ti dokážou nejen dosáhnout nižšího zisku, než je jejich daňová zátěž, ale vytvořit i záporný základ - ztrátu, na rozdíl od OSVČ kladně zdaněnou. Možná právě tito "úderníci" inspirovali vládu k zavedení minimální daně živnostníkům.:-)
Je tu však ještě jeden faktor, který by nás dokázal přenést přes 100%. Je jím uměle určená výše mzdy. Mzda neodpovídající výkonu zaměstnance znamená vysoký základ pro výpočet daně, ale nízký základ pro výpočet daňové zátěže podle posledního zmíněného modelu. Z toho plyne jediné. Vládní mzdová a daňová politika stojí na tak pokřivených základech, že je její špatnost nevyčíslitelná!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 6. 2004 13:14 | Fredy
A nyní varianty posouzení, a raději bez vlivu dovolené:
1) Vládní - 17.000 hrubá mzda, 12.970 čistá mzda a odvody 4.030 Kč, což odpovídá 23,7% z HM. Na podíl podnikatele se jaksi zapomíná. Podnikatel odevzdá státu - 9.980 Kč
2) Běžná, možná z neznalosti - 17.000 hrubá mzda, 12.970 čistá mzda a odvody celkem - 9.980 (zaměstnanec - 4.030 a zaměstnavatel - 5.950) což je 58,7% z HM. Podnikatel odevzdá státu - 9.980 Kč, ale jeho celkové náklady jsou o to vyšší a na to se zase zapomíná.
3) Skutečná - 22.950 teoretická hrubá mzda (ukazatel zaměstnavatele), 17.000 hrubá mzda (ukazatel zaměstnance – k čemu slouží je jasné), 12.970 - čistá mzda, 9.980 (zaměstnanec - 4.030 a zaměstnavatel - 5.950). Náklady zaměstnavatele jsou 22.950 Kč z toho dá zaměstnanci 12.970 Kč a státu 9.980 Kč. Nebo-li čistou mzdu zaměstnance 12.970 musí navýšit (minimálně) o 9.980 Kč, což je o 77%.
Podle mého názoru je právě v tomto zakopaný pes. Ale to už tady bylo rozebíráno mnohokrát. Vysoká nezaměstnanost, práce na černo, švarcsystém, práce za minimální mzdu a ostatní na ruku, různé dohody, brigádníky apod.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 6. 2004 8:48 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 6. 2004 8:26 | Jirka
Zaplatit si za vzdělání a platit daně na vzdělání není totéž. Vzdělání, které pro svou práci využívám jsem si z velké části platil ze svého a budu platit i v budoucnu. V některých oborech se člověk musí učit takřka denně a školy na to u nás nejsou, nebo mají bídnou úroveň. A na drahá školení nebo odbornou literaturu mi stát nepřispívá ani korunu.
To, co nazýváte solidaritou, není solidarita, tak jako to, co holky prodávají u silnice, není láska. Oboje jsou lidské kvality podobného druhu a nejsou vynutitelné. Můžete je předstírat, ale skutečné jsou jen tehdy, vychází-li z Vašeho přesvědčení a citu (resp. soucitu) k bližnímu.
Nejprve snížit úspory a pak daně, se zdá být logické. To by ovšem musely být logické i kroky vlády. A ty se bohužel vymykají zdravému rozumu. Tím, že vláda lidi rozmazluje sociálními dávkami a pseudoochranou jejich zájmů, klesá jejich výkonnost. Tím se vyšší hodnoty nevytvoří.
K rovné dani jsem také skeptický, ale z jiného důvodu. Je to jen kosmetická úprava, která někde trochu ubere a jinde trochu přidá, ale nezmění systém daní ve spravedlivý ani neodstraní nejspornější body. Navíc mám stále dojem, že jednotlivé kroky, které jsou v návrhu rovné daně uváděny, do sebe nezapadají, tj. není to systémové opatření.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 6. 2004 8:22 | Fredy
Výpočet: Teoretická hrubá mzda (co vás bude skutečně stát) - 22.950 a k tomu podíl z dovolené (musíte si na tu dobu sehnat jiného dobrovolníka) - 1.912, celkem - 24.862.
Váš zaměstnanec dostane v čistém 12.970 Kč a státu společně odevzdáte 11.892 Kč což odpovídá 91,7%.
Pokud se vám to zdá málo, tak se přihlaste do fan klubu experta Štěcha, tomu se zdá cena práce u nás nízká.
Rovná daň není všelék, ale nutná výhybka z cesty ke státnímu bankrotu po vzoru současné vlády.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 6. 2004 7:31 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 6. 2004 7:30 | sema
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 6. 2004 21:58 | Vašek
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 6. 2004 19:31 | Jirka
ad 3) Myslím, že nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je nevytvářet prostor pro další operace, které daňový dohled vyžadují.
ad 4) Ano 15% je nyní nejnižší sazba a ta by podle Vás byla sazbou rovné daně. Jde však o to, že omezením odčitatelných položek dojde ke zvýšení základu daně u těch plátců, kteří nyní tyto položky odčítají, a tím k vyšší daňové povinnosti. Proto mne zajímalo, zda tím zrušením odpočitatelných položek máte na mysli §34, nebo ještě něco dalšího.
ad 5) Zmíněnou publikaci jsem již prostudoval. Bohužel jsem v ní nenalezl odpovědi na své nejasnosti a pochybnosti. Myslím, že ta stručnost není na místě. Kdo se o tuto problematiku zajímá, chce vědět více, a koho nezajímá, ten se nepodívá ani do stručného letáčku. Přimlouval bych se proto za zveřejnění obsáhlejšího pojednání na stránkách Vaší strany.
Děkuji za Vaši odpověď a čas
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 6. 2004 14:59 | Kateřina Havlíčková
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 6. 2004 11:48 | sema
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/5
Předchozí