Prodáváme nemovitost

Prodej ale ani darování nemovitosti v žádném případě není jednoduchou záležitostí. Abychom vám pomohli vyhnout se hrozícím rizikům a tím zbytečným ztrátám, připravili jsme pro vás několik užitečných rad a pravidel, na které se vyplatí nezapomenout.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2004 18:54

Pane Veselý, díval jsem se do komenářů k obchodnímu zákoníku a autoři se shodují na mém výkladu, tedy že ustanovení § 230 je speciální právní úpravou pro bytová družstva a má tudíž právě a jen u bytových družstev přednost před obecnou úpravou, obsaženou v § 229. To i přes Vámi uváděnou nejednotnou formulaci "členství" v obou paragrafech. To znamená, že opravdu Vám žádný orgán družstva nemůže mluvit do toho, na koho členská práva převedete.

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 4. 2004 22:13

Předpokládám, že jde o bytové družstvo. Pak se na převod vztahuje § 230 obchodního zákoníku, který říká: "Převod práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Členská práva a povinnosti spojená s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu předložením smlouvy o převodu členství příslušnému družstvu nebo pozdějším dnem uvedeným v této smlouvě. Tytéž účinky jako předložení smlouvy o převodu členství nastávají, jakmile příslušné družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství."
Otázka na "předkupní právo" je poněkud zmatečná, a to z toho důvodu, že družstvo nemůže z principu nabývat členství takříkajíc samo v sobě. Samozřejmě, že družstvo jako právnická osoba může obecně být členem JINÉHO družstva, nikoliv však svým vlastním členem. Předkupní právo by tedy mohlo, čistě teoreticky, vzniknout pouze ostatním členům družstva, nikoliv družstvu samotnému. Zákon však takové "předkupní" právo v této souvislosti nezná (ostatně převod práv nemusí být nutně úplatný).
Pokud jde o podmínku ve Stanovách ohledně splacení anuity, doporučuji konzultaci s advokátem, neboť se domnívám, že tato podmínka by mohla být v rozporu se zákonem, a to právě s § 230 obchodního zákoníku, neboť omezuje zákonem stanovenou volnost převodu členských práv a povinností. Zákon přitom, pokud se nemýlím, nedává bytovým družstvům možnost Stanovami upravovat podmínky převodu. Povinnost splácet anuitu je podle mého názoru jednou z povinností, která se převádí na nového člena. Ale opravdu doporučuji konzultaci v advokátní kanceláři.

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 40 komentářů)

2. 4. 2004 13:54 | Jirka P.

Chci se dotknout činnosti realitních kanceláří. Myslím, že se autor velice mýlí svým tvrzením, že RK mohou poskytnout vynikající právní servis. Opak je pravdou. Právní služby ani poskytovat nesmějí. To co vědí, je většinou jen velmi prostinké právní povědomí o věci. V naší zemi téměř profesionálně fungující RK nejsou. Jejich pracovníci (pracují na IČ) se velmi rychle mění, sami nikdy nemovitost nevlastnili a poradit Vám díky absenci vědomostí nemohou. Jediné co budou neustále řešit je podpis zprostředkovatelské smlouvy. Práci , kterou odvedou si můžete udělat i Vy sami. Dají cedulku na dům, fotku do vytrínky a ti lepší inzerát ( na který když zavoláte , tak to vždy zvedne někdo jiný než ten kdo to má na starosti). A pak jen čekají ( ve své omezené pracovní době) a modlí se, aby i slepé kuře našlo zrno. Jejich provize jim umožňuje, aby zkazili 50 obchodů a na každém 51 vydělali na další živobytí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2004 1:15

1. Za penále prodávajícího v souvislosti s jeho prodlením neručíte (finanční úřady jej někdy do výzvy ručiteli dávají, ale již jsem viděl na vlastní oči úspěšné odvolání, kdy FÚ musel penále vrátit). 2. V poslední době je zadržení části kupní ceny ve výši daně z převodu nemovitostí zcela běžnou součástí platebních podmínek, pokud mým klientům řeším financování bydlení, na tuto věc je vždy upozorňuji. Nemusíte kvůli tomu zřizovat dokumentární akreditiv u banky, většinou jdou platby stejně přes notářskou nebo advokátní úschovu a stačí ona 3% podržet tam. Výhodou je, že u převodů po 1. lednu 2004 tam peníze na daň nebudou ležet dlouho, protože se již nečeká na výměr FÚ.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2004 0:53

§ 4 odst. 1 písm u) skutečně umožňuje ve specifických případech nedanit příjem, pokud jej použijete do 1 roku k řešení bytových potřeb. Týká se to přijetí odstupného v souvislosti s uvolněním bytu (to jsou případy, kdy Vám majitel domu nabídne odstupné pokud mu uvoníte byt v jeho domě) a dále pak úplatného převodu členských práv v družstvu, pokud současně zanikne Vaše nájemní smlouva s družstvem. Omlouvám se, v původní otázce jsem přehlédl, že se týká i převodu členských práv. Pokud tedy prodáte bytovou jednotku v osobním vlastnictví, tuto možnost využít nemůžete. Pokud prodáte členská práva v družstvu a družstevní byt opustíte (přesněji zanikne Vaše nájemní smlouva), pak ano.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2004 0:37

Ručíte za daňový nedoplatek, nikoliv za jeho příslušenství (penále). Pokud je tedy ve výzvě požadováno zaplacení daňového nedoplatku včetně penále, podejte odvolání a namítejte v něm, že ručení bylo uplatněno ve větším než zákonem stanoveném rozsahu. Pozor na to, že odvolání v daňovém řízení nemá odkladný účinek. Musíte tedy zaplatit ve lhůtě stanovené ve výzvě celou částku. Až bude odvolání vyhověno, bude Vám přeplatek vrácen. Pokud ve výzvě není obsaženo i penále, ale pouze původní daňová povinnost prodávajícího, je odvolání bezpředmětné a opravdu Vám nezbývá, než zaplatit. Pokud byste nezaplatili ve lhůtě stanovené ve výzvě, stanete se daňovým dlužníkem a začne nabíhat penále Vám. Samozřejmě okamžikem uhrazení daňového nedoplatku Vám vzniká právo tento vymáhat po prodávajícím. V zahraničí to však může být značně komplikované a nákladné...
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 23:45 | K

A co §4 písm. u zákona o dani z příjmů?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 23:33

Ano, znalecký posudek je přílohou přiznání k dani z převodu nemovitostí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 22:29

Bohužel, právě nyní stojíme před problémem, že jsme koupili bytovou jednotku, prodávající se odstěhoval do ciziny a my máme čerstvou výzvu od FÚ jako ručitelé uhradit nedoplatek daně. Byt se prodával v roce 1997, teprve v roce 1999 byla vyměřena a splatná daň. Dá se ještě v tomto případě něco dělat? Nikdy nás FÚ neupozornil, že daň nebyla uhrazena. Je to i včetně penále? Je možné požádat o prominutí případného penále? Podle předběžných informací nám skutečně nic jiného nezbývá než zaplatit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 20:23 | MiSi

...Kromě potřebného počtu kopií smlouvy musíte při podání žádosti o zápis do katastru předložit i znalecký posudek mladší 6 měsíců....pokud je mi známo, tak znalecký posudek vyžaduje až finanční úřad....
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 4. 2004 18:27 | jezevec

Obávám se, že se velmi mýlíte. Není důvod, aby vlastník nemovitosti platil daň za prodávajícího - dle stejné logiky by pak jakýkoliv majitel nemovitosti mohl být například ze zákona ručitelem za daňové nedoplatky svého zaměstnavatele, protože na nemovitost lze snadno nařídit exekuci. Nápad se zádržným sice neřeší penále, ale jistým únikem by byl - otázkou zůstává, kolik smluv je takto ošetřeno, sám jsem takovou nikdy neviděl - ostatně zajímalo by mne kolik lidí by na takovou podmínku přistoupilo, a riskovali že bez drahého akreditivu jim nabyvatel nikdy kupní cenu nedoplatí. Že je to tak pro stát jednodušší, to chápu - stejně mi však připadá šílené být ručitelem za povinnosti někoho jiného.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 18:14

Toto pravidlo vychází z pragmatické úvahy, že kupující je vlastníkem nemovitosti, na kterou lze snadno nařídit exekuci a daň tak vybrat. Já osobně to nevidím až tak děsivé, pokud o tom kupující předem ví. V tom případě to totiž není problém ošetřit v kupní smlouvě, resp. v ujednáních o platebních podmínkách - prostě ona 3 % zadržet, dokud prodávající nedoloží, že splnil svoji daňovou povinnost. Od 1. ledna 2004 je situace jednodušší v tom, že se nečeká na výměr FÚ, ale prodávající musí daň zaplatit v jasně stanovené lhůtě.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 17:55

Je to možné, omlouvám se, ale v praxi jsem se zatím setkal vždy jen s případy, kdy bydliště bylo i místem trvalého pobytu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 17:54

Obávám se, že nikoliv. Pokud se nepletu, toto pravidlo platí např. v Německu, u nás bohužel nikoliv. Bylo by jistě záhodno takové pravidlo do naší legislativy dostat, usnadnilo by to i investování do nemovitostí...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 16:46 | K

Děkuji za odpověď, je vidět, že umíte velmi dobře dovozovat.Můj dotaz nebyl dobře formulován, odpověď byla více než uspokojivá... Pochopil jsem i já, co bylo v článku uvedeno. Díky moc.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 16:03 | bzum

Zaujala mě vaše fundovaná odpově´d, děkuji za ní. Nyní se v daňové problematice vyznám již lépe. Zajímala by mě ale ještě jedna věc. Slyšel jsem, že když výnos z prodeje bytu, resp. z převodu členských práv v družstvu do roka použiji na nákup jiného bytu, jsem od příslušné daně z příjmů osvobozen. Je to pravda ??
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 14:12 | Jarda

Podle meho (laickeho) nazoru by mohla stacit prohlaseni, ze jsem tam mel/mam bydliste. Stejne jako je to u dane z nemovitosti - trvale bydliste tam mit nemusim, staci pisemne prohlaseni, ze tam bydlim a trvale bydliste tam nemam/mit nemusim.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 13:09 | jezevec

Připadá mi děsivé, že stále ještě platí, že nevinný kupující je ručitelem za daně z převodu nemovitosti za prodávajícího - aniž by měl možnost jeho daňovou povinnost vědět, tím méně ovlivnit. Nestojí to za článek?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 4. 2004 12:27

Pro jaké účely? Pokuď jde o daň z příjmu, pak zákon 586/1992Sb. používá formulaci "mít bydliště" a pokud se nepletu, zákon přímo neřeší, jakým způsobem se bydliště prokazuje. Budete-li přihlášen k trvalému pobytu na příslušné adrese, bude to zcela bezproblémové. Pro jiné případy doporučuji konzultaci s daňovým poradcem, ale je dost možné, že jiné varianty nebudou přicházet v úvahu.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 12:16

Předpokládám, že SVJ je společenství vlastníků bytových jednotek. Pak ovšem SVJ pravděpodobně nekoupilo dům, ale došlo k tomu, že město rozdělilo tzv. prohlášením vlastníka dům na bytové jednotky, které jsou pak samostatnými nemovitostmi. Tyto bytové jednotky jako samostatné nemovitosti pak koupili nájemníci a následně založili SVJ. Tímto došlo k výrazné právní změně - z nájemců obecního bytu se stali vlastníci samostatných nemovitostí - bytových jednotek. Proto není z pohledu osvobození od daně z příjmu z prodeje takové nemovitosti rozhodné předchozí užívání bytu na základě nájemní smlouvy. Bytová jednotka jako nemovitost vznikla zápisem prohlášení vlastníka do KN (ke dni podání návrhu) a od tohoto okamžiku běží "časový test" - tedy 2 roky pokud máte v bytové jednotce bydliště a 5 let v ostatních případech. Pokud jde o tento výše popsaný model, pak vlastník bytové jednotky není podílovým spoluvlastníkem domu, nýbrž výlučným vlastníkem bytové jednotky a podílovým spoluvlastníkem společných částí domu a zpravidla i pozemků (zastavěná plocha případně i okolí). V tomto případě se v praxi neuplatňuje předkupní právo ostatních podílových spoluvlastníků společných částí domu a pozemků, bytovou jednotku s příslušnými podíly můžete prodat komukoliv bez předchozího nabízení ostatním členům SVJ. Pokud jde o "prodej družstevního bytu" pak se ve skutečnosti jedná nikoliv o prodej bytu jako nemovitosti, ale o úplatný převod členských práv v družstvu (zpravidla spojených s právem užívání konkrétního bytu). V tomto případě se osvobození od daně řídí § 4 odst. 1 písm r) - časový test je vždy 5 let, bydliště se nezkoumá. Pokud jsem Vám neodpověděl dostatečně, specifikujte lépe dotaz - musel jsem si trochu dovozovat, o co Vám asi jde.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2004 8:33 | k

Kde a jak zákon definuje bydlení?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 4. 2004 8:16 | K

Není mi jasné, jak je myšleno - prodej koupeného družstevního bytu - 2 letá lhůta od koupě. Není to v rozporu s §4 odst. 1 Zákona o daních z příjmů? Konkrétně. SVJ koupilo od města panelový dům - každý určitý podíl, který zahrnuje byt + podíl na společných prostorách. Nový nabyvatel po roce hodlá byt prodat. a)musí ho prokazatelně nabídnout ostatním ze SVJ? b)vztahuje se na něj daň z příjmů - i bytě bydlel 15 let před koupí do vlastnictví?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Libuše Šmuclerová

ředitelka Ringier Axel Springer

Vladimír Kovář

podnikatel, Unicorn

Libuše Šmuclerová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Vladimír Kovář
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services