Jen: Trend růstu dolaru trvá

Zprávy z finančních trhů, 25. 5. 2016 13:41

Aktuální pohled a výhled: Jen k dolaru slábne vůči konci úterního obchodování 0,2 % na 110,2.
Krátkodobá technická analýza signalizuje pokračování zkoušek rezistencí s možností pokračování květnového růstového trendu.

Trh obchoduje blízko 1 a 1/2 letém minimu hlavně proto, že už od závěru loňského léta obava z oslabení růstu čínské a světové ekonomiky hrozí oslabením růstu americké ekonomiky a redukce plánu zvyšování hlavní úrokové sazby Fedu.
Globální hrozby dlouhodobě vedou k zájmu o japonskou měnu, resp. k jejímu sílení.
Zajímavé však je, že dolaru nepomohly ani vzestup cen akcií posledních týdnů ani zlepšená makroekonomická data.

 

Technický pohled a výhled: Trh momentálně stále míří vzhůru.
Pro potvrzení obnovení růstového trendu trh potřebuje návrat do pivotních podpůrných zón 110,6 – 114,9 a 115,5 - 116,6, další rezistence figurují nad 118,0.

Porušení průsečíku klíčových podpor 110,6 – 114,9 s potvrzením po zasedání BoJ koncem dubna stále exponuje s podporami 108,9 a 107,6 cíl 104,7 – 106,5 případně 103,1

USD/JPY, denní komentář

Fundamentální pohled a výhled: Trh USD/JPY vykazuje dlouhodobě silnou korelaci s akciovými burzami, spojení se ještě více utužilo v souvislosti s opakovaným růstem nejistoty ve světové ekonomice a finančních trzích.
Vše souvisí s oslabením výhledu čínské ekonomiky a poklesu čínského akciového trhu koncem srpna a po novém roce, který se přenesl i na hlavní světové a americké akciové trhy.
Pokles cen akcií vedl k poklesu tržních amerických úrokových sazeb, což stlačilo úrokový diferenciál v neprospěch dolaru.  

USD/JPY, denní komentář

Pohyb byl navíc vyšponován i modifikací fundamentálního výhledu světové a americké ekonomiky: Hrozící citelnější zpomalení růstu čínské ekonomiky v kombinaci dopadu silného  dolaru oslabuje americký export, průmyslovou aktivitu a investice,  zvyšuje nejistotu ekonomických subjektů a tím i jejich ochotu spotřebovávat a investovat a zpomaluje růst světové a americké ekonomiky.
Navíc přes snahu asijských vlád brzdit hospodářské slábnutí trend tohoto poklesu trvá a jako takový bude působit na světové trhy a světovou a americkou ekonomiku.
Nejistoty tak zůstávají i přes potvrzenou sílu domácí americké ekonomiky a tendenci k vyšší úrokové sazbě, tedy pilíře dlouhodobého posilování dolaru.
Dopad na americkou ekonomiku zevidují další ekonomická data.
Tyto aspekty budou v příštích týdnech nadále trh dominantně ovlivňovat.

 

Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik.
Japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, sotva na hraně stagnace, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků.  BoJ tak má důvody dále dlouhodobě razit dlouhodobou strategii zvýšit nízkou inflaci. Proto banka stále udržuje silnou ultraexpanzivní monetární politiku, to dlouhodobě oslabuje jen, což k růstu inflace pomáhá.
Naopak americké hospodářství solidně roste a vyplňuje produkční mezery a kapacity.
Fed tedy logicky signalizuje pokračování v normalizaci podmínek finančních trhů zvyšováním hlavní úrokové sazby k vyšší, a tím i standardnější úrovni letos i v příštích letech, což vedlo ke globálnímu posilování dolaru.  Přenos ekonomické slabosti ze zahraničí na americké hospodářství a poklesy akciových burz spojené s nejistotou ale limitují, zpomalují a mohou odložit zvyšování hlavní úrokové sazby a narušit posilování dolaru.

 

Celkový pohled a výhled: Krátkodobě trh porušil důležité podpůrné pásmo 110,6 – 114,9, což tlačí dolar níže.
Na druhou stranu momentální fundamentální vývoj (ve shodě s dlouhodobými tendencemi ekonomiky a monetárních politik) stále směřuje ve prospěch dolaru.
Osud akciových trhů a tím i trhu USD/JPY je totiž úzce spjat s vyhlídkami čínské, světové, japonské a světových burz a tím pak hlavně akcií, americké ekonomiky a tendencí americké hlavní úrokové sazby.
Předpoklady jsou zatím spíše optimistické a růstové.
Akciové trhy navíc zatím drží důležité podpory, což udržuje dobrou možnost severního obratu včetně trhu USD/JPY.

Vším ale může značně zamíchat  hlavně v případě USA případné pokračování slábnutí čínské/světové ekonomiky a světových akciových trhů a hlavně přenos slabosti na americkou ekonomiku a akciovou burzu a dopad na očekávání americké monetární politiky v podobě odkladu, zpomalení či snížení zvyšování hlavní úrokové sazby, což by bylo pro akcie a dolar nepříznivé. 

 

Josef Kvarda

Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy


Zdroj:    HighSky
Partners Financial Services