Chcete staré penzijko? Čas máte už jen do konce listopadu

PR článek | rubrika: PR Článek | 15. 10. 2012 | 12 komentářů
Od ledna 2013 nás čeká změna důchodového systému a s ní několik novinek. Kromě nové možnosti spoření na důchod v rámci nově vznikajícího II. pilíře dojde k úpravě také u penzijního připojištění a celého III. pilíře. Do hry vstoupí doplňkové penzijní spoření, změní se i výše státního příspěvku a pravidla pro daňové odpočty. Na vše se můžete zeptat Jiřího Rusnoka.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2012 15:27, mirahas

Z 28% příspěvku do 1. pilře (průběžný systém) můžete převést do 2. pilíře (Vámi vybraný fond) 3% a zároveň musíte odvádět ze své mzdy nebo platu další 2% do tohoto fondu. A máta pravdu, z průběžného systému (1. pilíře) Vám potom bude vyplácen o něco nižší důchod. Platíte do něj méně - méně dostanete.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

5. 11. 2012 22:09 | Jiří Rusnok, ING Penzijní fond

Dobrý den, v důsledku penzijní reformy dojde od nového roku k transformaci stávajících penzijních fondů, které v současnosti nabízejí penzijní připojištění. Součástí změn bude především nahrazení penzijního připojištění novým – doplňkovým penzijním spořením. A co se tedy stane s vaším penzijkem? Vaše penzijní připojištění vám zůstane v té podobě, v jaké jste si jej pořídila, s totožnými podmínkami. Ve třetím pilíři našeho penzijního systému tak budou vedle sebe existovat nově oba tyto produkty, penzijní připojištění však už nebude možné nově pořizovat. Změny ve Vašem penzijním připojištění však nastanou od 1. ledna 2013 ve výši státního příspěvku. Nově na něj dosáhnete jen tehdy, pokud si měsíčně budete ukládat alespoň 300 korun (doposud to bylo 100 Kč, tak jako jste ukládala i vy). Proto pokud si přejete minimální státní příspěvek zachovat, budete si muset tuto měsíční úložku navýšit minimálně na 300 korun a nejnižší státní příspěvek bude 90 Kč. Pokud si ponecháte úložku 100 Kč, státní příspěvek Vám nebude náležet, avšak Vaše úložky se budou započítávat do spořící doby. Zároveň se mění maximální výše státní podpory. Zatímco v současné době můžeme získat nejvíce 150 korun, od ledna to bude dokonce 230 Kč. S navýšením státního příspěvku podpory se ale také zvyšuje hranice pro jeho získání – nyní lze maximum od státu získat za 500 korun, od příštího roku k tomu bude zapotřebí dvojnásobný vklad. Pro zodpovězení Vaší otázky, zdali v penzijním připojištění setrvat, musíte zvážit výhody obou produktů. Výhodou penzijního připojištění je garance nezáporného hodnocení a možnost výsluhové penze po 15 letech. Nové spoření sice tyto záruky neobsahuje, ale přináší s sebou možnost volby z několika investičních strategií, tedy možnost vyšších zisků.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 11. 2012 22:01 | Jiří Rusnok, ING Penzijní fond

Dobrý den, vložené prostředky si bude možné i nadále odečíst od daňového základu. Výše odpočtů zůstane nezměněna i po lednu 2013 a zaměstnanci si budou moci na daních ulevit stále až 12 000 Kč. Ke změně však přesto dojde – doposud jste si mohl odečíst veškeré vlastní vklady nad 500 Kč měsíčně, nově nárok na daňový odpočet vzniká nad 1 000 Kč měsíčně a na dvanáctitisícový odpočet dosáhnete až při dvoutisícovém příspěvku měsíčně. Zaměstnavatelé, kteří přispívají svým zaměstnancům na penzijní připojištění, si budou moci snižovat daňový základ i nadále, (maximálně 30 000 Kč ročně od 1. 1. 2013). Penzijní připojištění tak bude moci sloužit jako zajímavý motivační nástroj i po změnách v roce 2013.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 11. 2012 21:57 | Jiří Rusnok, ING Penzijní fond

Dobrý den, druhý pilíř je novou formou soukromého spoření, která vznikne v lednu 2013. Doposud jsme všichni povinně přispívali spolu se zaměstnavatelem do prvního pilíře 28 % na důchodovém pojištění, ze kterého jsou vypláceny státní penze. Nový II. pilíř je postaven na principu vyvedení 3 % ze státního I. pilíře s přidáním 2 % z hrubé mzdy, čili do prvního pilíře se odvede 25 %. Účelem II. pilíře je snížení závislosti na státních důchodech a podpora principu zásluhovosti. To znamená, že více prostředků na stáří bude mít ten, kdo si bude více spořit. Ano, vyvedením 3 % z I. pilíře se bude státní penze krátit asi o desetinu (záleží na výši příjmu a době, po kterou vyvedete uvedená 3 % ze státního systému). V II. pilíři však získáte možnost lépe zhodnotit tyto prostředky v různých investičních profilech důchodových fondů. Navíc, vaše vklady do II. pilíře se budou střádat na soukromém individuálním účtu a tedy penze z II. pilíře se bude vyplácet pouze vám a nikomu jinému.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 10. 2012 9:59 | Jiří Rusnok, ING Penzijní fond

Dobrý den, III. pilířem je současné penzijní připojištění se státním příspěvkem (s daňovými úlevami a příspěvkem zaměstnavatele). Současné penzijní fondy v průběhu důchodové reformy projdou transformací, během které se oddělí majetek účastníků a majetek fondů. Vzniknou tak účastnické fondy, které budou nabízet zcela nový produkt – doplňkové penzijní spoření. Stávající penzijní připojištění vám ale zůstane zachované v podobě, v jaké jste si ho sjednal (tedy s garancí nezáporného zhodnocení a výsluhovou penzí), změní se jen podmínky pro přiznání státního příspěvku. Penzijní připojištění budou spravované v tzv. transformovaných fondech III. pilíře, kde majetek účastníků a majetek fondů bude taky oddělen. Nově vznikne II. pilíř a v něm tzv. důchodové fondy. Do těch bude možné vyvést 3 % z plateb na důchodové pojištění s přidáním dalších 2 % z hrubé mzdy. V obou pilířích budou fondy spravovány penzijní společností. Fondy ve III. pilíři jsou určeny pro všechny, nebudou omezeny věkovou hranicí ani jiným limitem pro vstup. Částku, kterou si měsíčně ukládáte, si určujete sám a můžete ji v průběhu měnit. Do II. pilíře mohou vstoupit jen ekonomicky aktivní a měsíční vklady jsou určené výše uvedeným procentem ze mzdy. Oba tyto pilíře jsou dobrovolné, z II. pilíře však nebude možné vystoupit. V obou pilířích pak od ledna budete mít možnost si zvolit investiční strategii. Ve II. pilíři jsou ze zákona definované čtyři fondy (fond státních dluhopisů, konzervativní, vyvážený a dynamický), III. pilíř nabídne ze zákona konzervativní fond a účastnický fond, kterých může mít penzijní společnost několik. Co se týče vaší otázky o možnosti volit si investiční strategii v rámci transformovaných fondů, toto možné nebude. Podmínky účasti v tomto typu spoření budou shodné jako doposud. Budete-li mít zájem volit si investiční strategii a tedy ovlivňovat to, jak jsou vaše prostředky investovány, přestupte do doplňkového penzijního spoření. Tento krok však je jednosměrný a návrat do transformovaných fondů pro vás bude uzavřen.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 10. 2012 17:47 | Martin

Dobrý den, nejdříve bych se zeptal, jaký nejpodstatnější rozdíl je mezi II. a III. pilířem, tedy mezi spořením do určitého otevřeného podílového fondu a doplňkovým penzijním spořením. V obou případech si přece mohu vybrat z investiční strategie. A druhý dotaz. Už nějakou dobu mám penzijní připojištění, které se tedy od roku 2013 změní a bude mi ho spravovat transformovaný fond. Budu moci i tady nějakým způsobem ovlivnit, kam mé peníze půjdou? Děkuji moc za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 10. 2012 13:00 | mirahas

Nezůstanou stejné. Změní se i Vám. Od 1.1.2013 nedostanete na svůj stokorunový vklad státní příspěvek. Stát bude přispívat až od třísetkorunového vkladu účastníka penzijního připojištění, a to 90,- Kč. A potom 20% z každé vyšší částky a do 230,-Kč - což odpovídá 1.000,-Kč vlastnímu vkladu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 10. 2012 12:17 | Lucie

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, Penzijní připojištění mám již založené několik let. Přispívám si každý měsíc 100,- (+50,- příspěvek)a naprosto mi tato verze vyhovuje. Někde jsem četla, že pokud budu chtít tyto podmínky ponechat je to ze zákona možné, jelikož smlouva byla uzavřena za těchto podmínek a nedošlo z mé strany o zájem k navýšení spořící částky. Tuto informaci mi potvrdila i pracovnice jedné z institucí po telefonu před několika měsíci- bohužel si nevybavuji přesné datum pro dohledání. Má otázka zní, je to skutečně pravda, že pokud nechci nic měnit na mém PENZIJKU, tak mi zůstávají podmínky stejné? Pokud nezůstanou, myslím, že je pro mě výhodnější penzijko zrušit a částku raději investovat do důcodového pojištění, které mám založené už také několik let a kde mám garantovanou částku, kterou obdržím v 65letech. Děkuji za odpověď L.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 15:27 | mirahas

Z 28% příspěvku do 1. pilře (průběžný systém) můžete převést do 2. pilíře (Vámi vybraný fond) 3% a zároveň musíte odvádět ze své mzdy nebo platu další 2% do tohoto fondu. A máta pravdu, z průběžného systému (1. pilíře) Vám potom bude vyplácen o něco nižší důchod. Platíte do něj méně - méně dostanete.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 14:32 | Luďa

Děkuji. Asi bych to potřeboval vidět v tabuličce, ale děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 14:27

Pro firmu se pravidla pro daňový odpočet nemění nijak. Pro účastníka se mění: doposud si základ daně snižoval o zaplacené příspěvky snížené o 6000,- Kč, nově se bude úhrn snižovat o 12000,- Kč. Doposud jste mohl čerpat maximální státní příspěvešk a daňový odpočet při měsíčním příspěvku 1500,- Kč, nově bude tedy při 2000,- Kč. Z logiky věci vyplývá, že nelze čerpat daňové zvýhodnění na ty příspěvky, z nichž je nárokován státní příspěvek.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 13:57 | Luďa

No... a ty pravidla pro daňové odpočty se tedy změní jak? Firma mi na penzijko něco přispívá, tak abych věděl, jestli nebude chtít cuknout. A budou ty odpočty stejné u starého i nového penzijka?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2012 19:27 | Jos. Lipánek

Já bych se zeptal na ten druhej pilíř, jestli je to s odpuštěnim možný. Nečetl jsem nikde tohle: asi 28 procent mý hrubé mzdy jde na sociální pojištění (nevím, jestli jenom na důchod, nebo i někam jinam). Druhej pilíř znamená, že budu mít možnost posílat tam jenom 26 procent, dvě procenta si budu moct vsadit na nějaký fondy. Co to bude znamenat pro můj důchod, bude nižší, když na něj budu posílat míň?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Motejlek

ekonomický žurnalista

Miloš Endrle

podnikatel, Geewa

Miroslav Motejlek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Miloš Endrle
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services