Nový stavební zákon se přiblížil, vláda mu dala zelenou

| rubrika: Aktuality | 24. 6. 2019 14:25

Jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení. A navíc jedno úložiště dat a jeden výklad stavebního práva. Povolení za šedesát dnů, do jednoho roku i s přezkumem. To jsou podle ministerstva pro místní rozvoj hlavní výhody nového stavebního zákona, jehož věcný záměr dnes po mnoha letech plánů schválila vláda.

Úřad teď připraví takzvané paragrafové znění tak, aby v první polovině roku 2020 mohl konkrétní návrh zamířit do Parlamentu.

„Ve schváleném věcném záměru jsou obsaženy zásadní změny, které umožní v maximální možné míře odstranit překážky bránící vydání příslušného povolení stavebním úřadem či překážky, které toto vydání neúměrně prodlužují,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Obecně bude vedeno pouze jedno řízení, na jednom úřadu, s jediným výsledným rozhodnutím, a to s cílem zahájit realizaci stavby do jednoho roku od podání úplné žádosti o vydání rozhodnutí o povolení stavby, včetně případného odvolání proti tomuto rozhodnutí a soudního přezkumu,“ uvádí Vilém Frček z tiskového oddělení ministerstva. 

Návrh si pochvaluje také Hospodářská komora, která se na jeho přípravě podílela. „Podle Světové banky je proces povolování staveb v České republice jeden z nejpomalejších na světě. Podle délky standardizovaného stavebního řízení se ČR umístila na 156. místě ze 190 posuzovaných zemí s délkou 246 dnů,“ připomíná prezident komory Vladimír Dlouhý.

„Reálný stav je ale mnohem horší, protože stavební řízení je jen tou poslední částí povolovacího procesu, který završuje celou řadu předcházejících řízení o územním rozhodnutí, posouzení EIA, integrovanou prevenci, agendu vydávání a desítek závazných stanovisek dotčených orgánů. O každém kroku pak může být vedeno přezkumné nebo soudní řízení,“ dodává Dlouhý. 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.