Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Michal Špaček | rubrika: Analýza | 30. 6. 2008 | 2 komentáře
Obchod s drogami a především s crackem býval považován za úžasný byznys. Ozbrojení dealeři prý vydělávají miliony, jezdí v luxusních autech, žijí v obrovských vilách. Jenže pravda je jiná. Vydělávají asi tolik jako šéf restaurace McDonald’s.
Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Filmy lžou. Černoští gangsteři obchodující s crackem v nich vydělávají miliony, řídí skvělá auta, o krásné dívky nemají nouzi a jsou pořád zhulení. Jenže kdo by se odvážil jít na místo činu do chicagských slumů, zjistil by, že místní prodejci drog ve slumech i bydlí, v mnoha případech ani nemají vlastní byt a bydlí u rodičů. Lépe řečeno u rozvedených matek. A kromě prodeje drog si musí přivydělávat na brigádách.

Steven D. Levitt

Stevena D. Levitta, dvaatřicetiletého profesora ekonomie na chicagské univerzitě, napadla otázka, jak ziskový je vlastně zločin? Jak vypadá ekonomika drogového gangu? Pro analýzu však neměl dostatek dat. Dokud na jednom z večírků Harvardské učené společnosti nenarazil na Sudhira Venkateshe, profesora sociologie na univerzitě v Cambridgi. Venkateshovou vášní byl sociologický průzkum černošských drogových gangů.

Jeho zvláštní specializace vznikla při postgraduálním studiu na univerzitě v Chicagu, když v rámci dotazovací akce v jednom z vybydlených činžáků vpadl nešťastnou náhodou přímo do sídla drogového gangu. Poté, co gangsteři 24 hodin diskutovali, co s ním mají dělat, a přitom drželi sociologa v zajetí, aby ho nakonec pustili, odešel otřesený Venkatesh domů. Pak se vrátil zpět, aby dotazník dokončil. Šéf gangu po dlouhém přemlouvání Venkateshovi umožnil, aby s gangem žil a studoval chování jeho členů. Gangsteři si podivínského vědce oblíbili natolik, že mu jeden z nich, krátce před zatčením, svěřil účetní deník. A když se Levitt s Venkateshem dohodli na společném projektu, dostal ekonom deník a s ním i data, která potřeboval.

Sudhir Venkatesh

K Levittově překvapení chicagská drogová organizace Národa černých učedníků fungovala podobným způsobem jako řadový americký podnik, přesněji řečeno jako nelegální McDonald´s. V čele stálo zhruba šestnáct mužů, kteří si říkali představenstvo. Jejich průměrný roční příjem byl okolo půl milionu dolarů, podobně jako ve vedení amerického podniku střední velikosti. Na rozdíl od řadové firmy však třetina představenstva seděla ve vězení, což byla zjevná nevýhoda jejich nelegálního oboru činnosti.

Pod představenstvem působila zhruba stovka šéfů jednotlivých drogových gangů. Podobně jako v McDonald´s odváděli představenstvu 20 procent obratu z obchodu s drogami, za což dostávali právo prodávat drogy v určeném prostoru. Se zbytkem mohli zacházet po svém.

Rok drogového gangu v číslech

Výkaz zisků a ztrát (poč. 90. let)částka (tis. USD)podíl z výnosů
Prodej drog297,677,5 %
Poplatky členů gangu61,215,9 %
Příjmy z výpalného25,26,6 %
Výnosy celkem384,0100,0 %
Nákup drog-60,0-15,6 %
Poplatky představenstvu-60,0-15,6 %
Náklady na žoldnéře-15,6-4,1 %
Náklady na zbraně-3,6-0,9 %
Mzdy členům gangu-114,0-29,7 %
Ostatní náklady (včetně pohřebného)-28,8-7,5%
Náklady celkem-282,0-73,4 %
Zisk šéfa gangu102,026,6 %

Nejvíce, zhruba ze tří čtvrtin, se na výnosech podílel prodej drog, největším nákladem byly mzdy, následované ziskem, což byla de facto šéfova mzda.

Šéfovi Venkateshova gangu zbývalo 102 000 dolarů ročně – což byl příjem na úrovni vlastníka restaurace některého z franchisingových řetězců typu McDonald´s. Tato částka byla téměř třikrát větší než střední hodnota rodinných příjmů v USA a sedmkrát větší než střední hodnota rodinných příjmů ve čtvrti, kde gang působil. Nutno říct, že gangster měl dokončené bakalářské vzdělání se zaměřením na ekonomiku a krátkou praxí v marketingovém oddělení prodejce kancelářského vybavení. Díky tomu působil pro představenstvo v porovnání s pologramotnými a nevzdělanými kolegy bez jakékoliv pracovní zkušenosti jako vysoce kvalifikovaný odborník.

A ve srovnání s řadovými gangstery si tedy nechal docela slušně zaplatit.

Zítra: Kolik vydělávali pěšáci gangu a proč drogy vlastně prodávali

Je podle vás užívání drog zločin, nebo nemoc? Jak by měla společnost s feťáky zacházet? Podělte se o názor.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

dolar, drogy, ekonomika, gang, příjem

A tohle už jste četli?

Vyplatí se stavební spoření? Bez státního příspěvku to bude nuda

17. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Vyplatí se stavební spoření? Bez státního příspěvku to bude nuda

Výhodnost stavebka výrazně zvyšuje státní příspěvek. Pokud ho vláda zruší, bude nezajímavé. Základní úrok v ekonomice centrální banka stanovila na 7 %, stavební spořitelny dávají nejvíc... celý článek

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

10. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu víc než v červnu. Meziměsíčně se zvýšily o 1,3 %. Oznámil to Český statistický úřad. celý článek

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Nejlepší spořicí účty: Úrok nad 5 % zvedá další banka

29. 7. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Nejlepší spořicí účty: Úrok nad 5 % zvedá další banka

Nejvyšší úrok na spořicím účtu mezi bankami dál nabízí UniCredit: 5,5 % ročně (p. a.). Jde však jenom o speciální akci pro zcela nové klienty, kteří u UniCredit dosud nemají vůbec žádný... celý článek

Spočítejte si, kolik vám sebere inflace. Vrchol teprve přijde

20. 7. 2022 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Spočítejte si, kolik vám sebere inflace. Vrchol teprve přijde

Co dělá inflace s hodnotou vašich úspor a jak klesá kupní síla? Kalkulačka ukáže, kolik vám zůstane, když zdražování dosáhne určité hodnoty. A jaká čísla pro další měsíce čekají ekonomové? celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.