Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Michal Špaček | rubrika: Analýza | 30. 6. 2008 | 2 komentáře
Obchod s drogami a především s crackem býval považován za úžasný byznys. Ozbrojení dealeři prý vydělávají miliony, jezdí v luxusních autech, žijí v obrovských vilách. Jenže pravda je jiná. Vydělávají asi tolik jako šéf restaurace McDonald’s.
Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Filmy lžou. Černoští gangsteři obchodující s crackem v nich vydělávají miliony, řídí skvělá auta, o krásné dívky nemají nouzi a jsou pořád zhulení. Jenže kdo by se odvážil jít na místo činu do chicagských slumů, zjistil by, že místní prodejci drog ve slumech i bydlí, v mnoha případech ani nemají vlastní byt a bydlí u rodičů. Lépe řečeno u rozvedených matek. A kromě prodeje drog si musí přivydělávat na brigádách.

Steven D. Levitt

Stevena D. Levitta, dvaatřicetiletého profesora ekonomie na chicagské univerzitě, napadla otázka, jak ziskový je vlastně zločin? Jak vypadá ekonomika drogového gangu? Pro analýzu však neměl dostatek dat. Dokud na jednom z večírků Harvardské učené společnosti nenarazil na Sudhira Venkateshe, profesora sociologie na univerzitě v Cambridgi. Venkateshovou vášní byl sociologický průzkum černošských drogových gangů.

Jeho zvláštní specializace vznikla při postgraduálním studiu na univerzitě v Chicagu, když v rámci dotazovací akce v jednom z vybydlených činžáků vpadl nešťastnou náhodou přímo do sídla drogového gangu. Poté, co gangsteři 24 hodin diskutovali, co s ním mají dělat, a přitom drželi sociologa v zajetí, aby ho nakonec pustili, odešel otřesený Venkatesh domů. Pak se vrátil zpět, aby dotazník dokončil. Šéf gangu po dlouhém přemlouvání Venkateshovi umožnil, aby s gangem žil a studoval chování jeho členů. Gangsteři si podivínského vědce oblíbili natolik, že mu jeden z nich, krátce před zatčením, svěřil účetní deník. A když se Levitt s Venkateshem dohodli na společném projektu, dostal ekonom deník a s ním i data, která potřeboval.

Sudhir Venkatesh

K Levittově překvapení chicagská drogová organizace Národa černých učedníků fungovala podobným způsobem jako řadový americký podnik, přesněji řečeno jako nelegální McDonald´s. V čele stálo zhruba šestnáct mužů, kteří si říkali představenstvo. Jejich průměrný roční příjem byl okolo půl milionu dolarů, podobně jako ve vedení amerického podniku střední velikosti. Na rozdíl od řadové firmy však třetina představenstva seděla ve vězení, což byla zjevná nevýhoda jejich nelegálního oboru činnosti.

Pod představenstvem působila zhruba stovka šéfů jednotlivých drogových gangů. Podobně jako v McDonald´s odváděli představenstvu 20 procent obratu z obchodu s drogami, za což dostávali právo prodávat drogy v určeném prostoru. Se zbytkem mohli zacházet po svém.

Rok drogového gangu v číslech

Výkaz zisků a ztrát (poč. 90. let)částka (tis. USD)podíl z výnosů
Prodej drog297,677,5 %
Poplatky členů gangu61,215,9 %
Příjmy z výpalného25,26,6 %
Výnosy celkem384,0100,0 %
Nákup drog-60,0-15,6 %
Poplatky představenstvu-60,0-15,6 %
Náklady na žoldnéře-15,6-4,1 %
Náklady na zbraně-3,6-0,9 %
Mzdy členům gangu-114,0-29,7 %
Ostatní náklady (včetně pohřebného)-28,8-7,5%
Náklady celkem-282,0-73,4 %
Zisk šéfa gangu102,026,6 %

Nejvíce, zhruba ze tří čtvrtin, se na výnosech podílel prodej drog, největším nákladem byly mzdy, následované ziskem, což byla de facto šéfova mzda.

Šéfovi Venkateshova gangu zbývalo 102 000 dolarů ročně – což byl příjem na úrovni vlastníka restaurace některého z franchisingových řetězců typu McDonald´s. Tato částka byla téměř třikrát větší než střední hodnota rodinných příjmů v USA a sedmkrát větší než střední hodnota rodinných příjmů ve čtvrti, kde gang působil. Nutno říct, že gangster měl dokončené bakalářské vzdělání se zaměřením na ekonomiku a krátkou praxí v marketingovém oddělení prodejce kancelářského vybavení. Díky tomu působil pro představenstvo v porovnání s pologramotnými a nevzdělanými kolegy bez jakékoliv pracovní zkušenosti jako vysoce kvalifikovaný odborník.

A ve srovnání s řadovými gangstery si tedy nechal docela slušně zaplatit.

Zítra: Kolik vydělávali pěšáci gangu a proč drogy vlastně prodávali

Je podle vás užívání drog zločin, nebo nemoc? Jak by měla společnost s feťáky zacházet? Podělte se o názor.

 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

dolar, drogy, ekonomika, gang, příjem

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Česká ekonomika si v EU pohoršila i kvůli inflaci

28. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Česká ekonomika si v EU pohoršila i kvůli inflaci

Česko má čtrnáctou nejsilnější ekonomiku v Evropské unii. Ve srovnání s ostatními státy ale už podruhé za sebou oslabila. Brzdí nás nízká přidaná hodnota a vysoká inflace, ukázal Index... celý článek

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

16. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Bulharsko se chystá na euro. Takhle vypadají nové mince

Od příštího roku by se v Bulharsko mělo platit společnou evropskou měnou. Podobu bulharských euromincí teď schválila Rada Evropské unie. Takzvaná národní strana euromincí vychází z... celý článek

Akcenta má po 14 letech nového šéfa

15. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcenta má po 14 letech nového šéfa

Po téměř 14 letech mění společnost Akcenta CZ, která ve střední Evropě obchoduje s devizami, svého předsedu představenstva. Milana Cermana, jenž na svou funkci rezignoval, vystřídá... celý článek

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

15. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

Spotřebitelské ceny v Česku stouply v lednu o 1,5 % v porovnání s loňským prosincem. Oproti loňskému lednu jsou pak vyšší o 2,3 % – meziroční inflace tedy klesla o výrazných 4,6 procentního... celý článek

Partners Financial Services