Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Michal Špaček | rubrika: Analýza | 30. 6. 2008 | 2 komentáře
Obchod s drogami a především s crackem býval považován za úžasný byznys. Ozbrojení dealeři prý vydělávají miliony, jezdí v luxusních autech, žijí v obrovských vilách. Jenže pravda je jiná. Vydělávají asi tolik jako šéf restaurace McDonald’s.
Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Filmy lžou. Černoští gangsteři obchodující s crackem v nich vydělávají miliony, řídí skvělá auta, o krásné dívky nemají nouzi a jsou pořád zhulení. Jenže kdo by se odvážil jít na místo činu do chicagských slumů, zjistil by, že místní prodejci drog ve slumech i bydlí, v mnoha případech ani nemají vlastní byt a bydlí u rodičů. Lépe řečeno u rozvedených matek. A kromě prodeje drog si musí přivydělávat na brigádách.

Steven D. Levitt

Stevena D. Levitta, dvaatřicetiletého profesora ekonomie na chicagské univerzitě, napadla otázka, jak ziskový je vlastně zločin? Jak vypadá ekonomika drogového gangu? Pro analýzu však neměl dostatek dat. Dokud na jednom z večírků Harvardské učené společnosti nenarazil na Sudhira Venkateshe, profesora sociologie na univerzitě v Cambridgi. Venkateshovou vášní byl sociologický průzkum černošských drogových gangů.

Jeho zvláštní specializace vznikla při postgraduálním studiu na univerzitě v Chicagu, když v rámci dotazovací akce v jednom z vybydlených činžáků vpadl nešťastnou náhodou přímo do sídla drogového gangu. Poté, co gangsteři 24 hodin diskutovali, co s ním mají dělat, a přitom drželi sociologa v zajetí, aby ho nakonec pustili, odešel otřesený Venkatesh domů. Pak se vrátil zpět, aby dotazník dokončil. Šéf gangu po dlouhém přemlouvání Venkateshovi umožnil, aby s gangem žil a studoval chování jeho členů. Gangsteři si podivínského vědce oblíbili natolik, že mu jeden z nich, krátce před zatčením, svěřil účetní deník. A když se Levitt s Venkateshem dohodli na společném projektu, dostal ekonom deník a s ním i data, která potřeboval.

Sudhir Venkatesh

K Levittově překvapení chicagská drogová organizace Národa černých učedníků fungovala podobným způsobem jako řadový americký podnik, přesněji řečeno jako nelegální McDonald´s. V čele stálo zhruba šestnáct mužů, kteří si říkali představenstvo. Jejich průměrný roční příjem byl okolo půl milionu dolarů, podobně jako ve vedení amerického podniku střední velikosti. Na rozdíl od řadové firmy však třetina představenstva seděla ve vězení, což byla zjevná nevýhoda jejich nelegálního oboru činnosti.

Pod představenstvem působila zhruba stovka šéfů jednotlivých drogových gangů. Podobně jako v McDonald´s odváděli představenstvu 20 procent obratu z obchodu s drogami, za což dostávali právo prodávat drogy v určeném prostoru. Se zbytkem mohli zacházet po svém.

Rok drogového gangu v číslech

Výkaz zisků a ztrát (poč. 90. let)částka (tis. USD)podíl z výnosů
Prodej drog297,677,5 %
Poplatky členů gangu61,215,9 %
Příjmy z výpalného25,26,6 %
Výnosy celkem384,0100,0 %
Nákup drog-60,0-15,6 %
Poplatky představenstvu-60,0-15,6 %
Náklady na žoldnéře-15,6-4,1 %
Náklady na zbraně-3,6-0,9 %
Mzdy členům gangu-114,0-29,7 %
Ostatní náklady (včetně pohřebného)-28,8-7,5%
Náklady celkem-282,0-73,4 %
Zisk šéfa gangu102,026,6 %

Nejvíce, zhruba ze tří čtvrtin, se na výnosech podílel prodej drog, největším nákladem byly mzdy, následované ziskem, což byla de facto šéfova mzda.

Šéfovi Venkateshova gangu zbývalo 102 000 dolarů ročně – což byl příjem na úrovni vlastníka restaurace některého z franchisingových řetězců typu McDonald´s. Tato částka byla téměř třikrát větší než střední hodnota rodinných příjmů v USA a sedmkrát větší než střední hodnota rodinných příjmů ve čtvrti, kde gang působil. Nutno říct, že gangster měl dokončené bakalářské vzdělání se zaměřením na ekonomiku a krátkou praxí v marketingovém oddělení prodejce kancelářského vybavení. Díky tomu působil pro představenstvo v porovnání s pologramotnými a nevzdělanými kolegy bez jakékoliv pracovní zkušenosti jako vysoce kvalifikovaný odborník.

A ve srovnání s řadovými gangstery si tedy nechal docela slušně zaplatit.

Zítra: Kolik vydělávali pěšáci gangu a proč drogy vlastně prodávali

Je podle vás užívání drog zločin, nebo nemoc? Jak by měla společnost s feťáky zacházet? Podělte se o názor.

 

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Oblíbená témata

dolar, drogy, ekonomika, gang, příjem

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

22. 9. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

Polská měna během dnešního obchodování klesla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v novodobé historii – respektive za dobu, kdy obě země používají režim volně plovoucího směnného... celý článek

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.