Čína zatím stále doplácí na obchodní napětí více než USA

PR článek | rubrika: FINEXPO | 2. 12. 2019
Čínskou ekonomiku zasáhla bolestivá rána po tom, co zveřejnila až 9,9% pokles ziskovosti firem průmyslového sektoru, který je hlavním tahounem čínské ekonomiky. Tento pokles byl nejen největší od roku 2011 ale i třetí zveřejněný pokles po sobě.
Čína zatím stále doplácí na obchodní napětí více než USA

Komerční spolupráce

Za propadem exportu stojí důsledky přetrvávající obchodní války. Kvůli obchodní válce klesá prodej a příjmy firem, což se projevuje klesající domácí poptávkou. Všechny skutečnosti vytvářejí spirálu snižující ceny výrobců, následně deflační efekt na domácím trhu a snižování profitability firem v zahraničí. Podle průzkumů manažerského sentimentu bude tento trend v případě pokračující obchodní války pokračovat. Tento sentiment potvrzuje obchodní důvěra, která je podle posledních zveřejněných údajů na 14měsíčním minimu a nejsledovanější předstihové indikátory, indexy manažerské produkce v oblasti výroby a služeb, se dlouhodobě pohybují v zóně předznamenávající kontrakci ekonomiky.

Na grafu můžeme pozorovat korelaci mezi vývojem průmyslové výroby (bílá čára) a indexu cen výrobců (modrá čára).

Kvůli obchodní válce a nejistotě reálného postupu jednání mezi Amerikou a Čínou se čínský růst opíral o domácí poptávku. Čínská ekonomika však není uzavřená, což se dříve či později muselo projevit i na domácím trhu v podobě růstu deflace zvyšující se pátý měsíc po sobě.

Čína přistoupila k přilákání investorů prostřednictvím finančních trhů, a to ohlášením emisí dolarových dluhopisů v celkové hodnotě 6 miliard dolarů. Emisí dolarových dluhopisů se snaží přilákat zahraniční investory, američtí investoři se k této investici ale postavili konzervativněji, než se očekávalo. Na druhé straně mají o převážnou část dluhopisů zájem domácí čínští investoři. I navzdory tomu, že objem čínských dluhopisů na trhu denominovaných v dolarech dosahuje 740 miliard dolarů, se zvýšený zájem o tyto dluhopisy objevuje i v Evropě, hlavně kvůli negativním úrokovým sazbám na dluhopisech způsobeným kvantitativním uvolňováním.

Obchodní válka se nejvíce promítla na společnostech z automobilového sektoru, které v červenci poprvé za 14 let zveřejnily snížení odhadu prodeje.

ProfitLevel

ProfitLevel poskytuje klientům komplexní investiční služby po celém světě. Prostřednictvím profesionální platformy mají možnost obchodovat forex, komodity, akcie a indexy. Nejčastěji využívají obchodování CFD kontraktů, které téměř dokonale kopírují cenu podkladového aktiva. Jednoduché a zároveň propracované rozhraní je vhodné pro každého, od začínajících obchodníků, až po ty pokročilé.

Více na https://profitlevel.com.

Z asijských zemí není Čína jedinou, která za cla draze platí. Obchodní válka má velký dopad také na Jižní Koreu, které v listopadu poklesl export o 14 %. Tento klesající trend probíhá od prosince minulého roku. Zajímavostí je, že export klesá i navzdory vánoční výprodejové sezóně, která každoročně jihokorejský export zvedne. Důvodem je místní sídlo technologických gigantů jako Samsung nebo LG.

Navzdory tomu, že se Amerika zdráhá podepsat zrušení cel v objemu 160 miliard dolarů, které by mělo vejít v platnost od 15. prosince, k této dohodě podle analytiků dojde v blízké době. Jednou z hlavních překážek jsou podle Trumpa současné nepokoje v Hongkongu, které budou muset být před dohodou urovnané.

Na grafu čínského indexu CSI 300 můžeme pozorovat, že současná hodnota indexu je o více než 30 % pod svým „ALL TIME HIGH“, kterého dosáhla na konci roku 2007. Zajímavostí je, že evropské a americké indexy v současnosti překonaly svá maxima. Můžeme očekávat stejný vývoj čínských akcií, pokud jednání budou probíhat podle očekávání?

Zdroj: Bloomberg Professional Terminal

Lukáš Baloga, Profitlevel


Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 66,67 % účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.