Přísnější pravidla pro realitky jsou tu. Ochrana klientů má ale díry

Veronika Hejná | rubrika: Co se děje | 18. 2. 2020 | 9 komentářů
Zákon o realitním zprostředkování včera vyšel ve Sbírce zákonů a začne tak být účinný 3. března. Co přináší vůbec první samostatná úprava tohoto byznysu?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 2. 2020 21:42, Zdeněk

to podstatný se nezměnilo - rezervační smlouvy, kdy rezervační poplatek několikrát propad realitce, a poslední dobou se to velmi rozšířilo...zkušenosti RK mám takové , že 80% makléřů je nesolidních

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

29. 2. 2020 0:21 | Martin

Nevíte prosím jestli je požadována odborná způsobilost i pro ty, kteří provozují internetový server s inzercí realit? Díky
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2020 14:59 | V.

Dobrý den,
tento právní předpis, na který odkazujete (zákon o sbírce zákonů z roku 2016,) má být účinný až v roce 2022 a nebyla do něj promítnuta novela přijatá v rámci živnostenského balíčku (tj. zákon č. 277/2019 Sb.).
Právní předpisy mají nabývat účinnosti jen 2x ročně (1.1. a 1.7.)
V současné době platí ohledně účinnosti právních předpisů zákon č. 309/1990 Sb., jehož § 3 odst. 6 uvádí: (6) Je-li stanoven den nabytí účinnosti, který předchází dni vyhlášení právního předpisu ve Sbírce zákonů, právní předpis vyhlášený ve Sbírce zákonů nabývá účinnosti k nejbližšímu 1. lednu nebo k nejbližšímu 1. červenci kalendářního roku.
Zároveň podle přechodných ustanovení novely 277/2019 Sb. "U právních předpisů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů, které byly předloženy přede dnem nabytí účinnosti novely, tzn. před 31.12.2019, se postupuje podle původního znění zákona, podle něhož platilo, že pokud není stanovena účinnost pozdější, nabývají právní předpisy účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení."
Není zřejmé komu měly "být předloženy" přede dnem nabytí účinnosti novely (PS, prezidentovi, sbírce k uveřejnění...).
Proto opravdu existují dva právní výklady a není to tak jednoduché...
Pro jistotu by tedy realitní zprostředkovatelé měli lhůty počítat od data účinnosti 15 dní od vyhlášení, se kterým od počátku kalkulovalo MMR.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2020 11:15 | Jiří

Jo, taky se mně to stalo. Zapomněl jsem bance říct, že jsem nesplácel předchozí úvěr včas a světe div se, ona to v registrech našla a hypotéku mně zamítla. A já přišel o rezervační poplatek, protože jsem ve sjednaném čase neměl peníze na financování. A protože peněz mám furt málo a myslel jsem, že s nima nějak vydrbu, tak teď všude hlásám, jak mě ta zlá realitka podvedla. Ufff... A tu storku o černé sanitce, tu už jste taky slyšel? A už jste ji taky někde na fóru pustil k dobru jako jasný fakt? :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2020 11:11 | Jiří

Ale omyl. Ne změnu živnostenského oprávnění mají makléři 6 měsíců od účinnosti zákona, tedy do 2. září 2020. Ale to, že změnu provedou později přece neznamená, že pro ně zákon neplatí a nemusí se jím řídit. Naopak. Zákon musí beze zbytku dodržovat a třeba povinné pojištění musí do dvou měsíců sjednat každý bez ohledu na to, zda už má či nemá vázanou živnost. A Vy jako klient máte třeba právo vyžádat si předložení pojistky. Tak to dělejte, vyžadujte aktivně svá práva.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2020 11:01 | Jiří

To je klasická ukázka toho, jak se šíří blbosti z neznalosti. V realitním zákonu je uvedeno, že nabývá účinnosti 1. ledna 2020. Protože se nestihl vydat před tímto datem ve sbírce zákonů, pak se jeho účinnost řídí zákonem č. 222/2016 Sb. o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. V něm se pak - konkrétně v § 9, odst. 3. (https://www.zakonyprolidi.cz/ cs/2016-222#p9)dočtete, že v takovém případě nabývá zákon účinnosti 15. den po jeho vyhlášení ve sbírce. Zákon byl ve sbírce vyhlášen 17. února 2020, 15. dnem po vyhlášení tak je 3. březen 2020, od kdy bude účinný. Co jste tedy teď tak četl byly žvásty a naprosté kraviny, které hloupě šíříte dál. :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 2. 2020 9:00 | Petr Mayer

Co jsem teď četl tak, existuje výklad zákona, podle kterého by zákon realitního zprostředkování měl začít platit až 1.7. a to je klasická ukázka toho jak pravá ruka neví co dělá levá. A tento možný dvojí výklad přinese jen samé komplikace, nejen pro realitní makléře, ale pochopitelně pro jejich klienty. Nechápu, co je na tom složitého, udělat to tak, aby bylo vše jednoznačné
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 2. 2020 8:49 | Hudkova

Proradnosti, kterým jsou vystavení zvlášť staří lidé, jsou do nebe volající.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 2. 2020 21:42 | Zdeněk

to podstatný se nezměnilo - rezervační smlouvy, kdy rezervační poplatek několikrát propad realitce, a poslední dobou se to velmi rozšířilo...zkušenosti RK mám takové , že 80% makléřů je nesolidních
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 2. 2020 8:44 | deprese

Až do dne 30. června 2020 se musí ohlásit živnostenskému úřadu vázanou živnost s názvem „Realitní zprostředkování“. Ve skutečnosti do té doby nic zaručené není.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Kalvoda

advokát a exministr

Luděk Sekyra

podnikatel, Sekyra Group

Jan Kalvoda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Luděk Sekyra
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services