Přísnější pravidla pro realitní makléře? Nový zákon má slabiny

Daniel Kotula | rubrika: Komentář | 16. 12. 2019 | 10 komentářů
Zákon, který v uplynulém týdnu schválili senátoři, má zvýšit kvalitu služeb. Tuhle ambici však s největší pravděpodobností nenaplní. Má slabiny a v některých pasážích je tak obecný, že na dosavadní praxi nic nezmění.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2019 19:32, Papouch01

Mám jeden dotaz, asi úplně nepatří pod tento článek, ale zajímal by mne váš názor.
Ceny bytů a pozemků jsou pravděpodobně v bublině, které asi brzy splaskne, díky krizi o které se začíná víc a víc mluvit.
Jeden korunový milionář mi radil, že toto bude dobrá příležitost, pro ty, kde mají cash, protože bublina praskne, klesnou i ceny bytů a to bude okamžik k nákupu.
Ale co když vláda začne pro záchranu se z krize tisknout peníze, podpoří tím velkou inflaci a než se ceny bytů dostanou na nějaké zajímavé ceny, hodnotu peněz požere inflace.
Jaký je na toto téma váš názor?
Také by mne zajímalo co si myslíte o investici do luk a polí. 35kč/m2 je dobré, pochybuji že by mohli tyto ceny ještě někam spadnout, co myslíte?
Nakoupit teď a nebo si počkat?
Předem děkuji za vaše názory.

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

19. 2. 2020 23:32 | Petr

Jako ten realitní zákon už tu mohl dávno být nebýt toho sporu o úschovu: https://www.ceska-justice.cz/2019/08/stret-v-ano-kvuli-uschove-financi-pri-koupi-nemovitosti-nacher-nechce-aby-ji-poskytovaly-realitni-spolecnosti/ Podle mě je to jedno, kam se ty peníze uloží, jen jsou mi podivné ty tahanice o to, ale co se divím, vždyť jsou v tom ty peníze
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 2. 2020 11:07 | MonikaM

Pomůžeme s pojištěním realitních makléřů a kanceláří. U nás máte to nejlepší pojištění na míru. Podívejte se na naši nabídku na https://www.insiacare.cz/pojisteni-realitnich-makleru-a-kancelari/.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 1. 2020 20:55 | KamilaCh

Podle vas je 5% adekvatni odmena pri dnesnich vyhnanych cenach, kde se dostavame do situace jako na zapad od nas a vlastni bydleni zacina byt zejmena ve velkych mestech privilegium? Opravdu se vam 2% zdaji nefer? Tohle je zlodejina, nejhorsi je ze pokud clovek chce bydlet v podstate nema navyber.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 12. 2019 20:14 | lioil@seznam.cz

Nevim proc ani jak do luk a poli, ale dal bych na ta luka a pole, protoze je tam mensi nejistota a volatilita. Mobilita je do mest, kde ceny drzi nizka nabidka a nekde i skupovani. To ze nebude co zrat za zmen klimatu je pravdepodobnejsi....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 12. 2019 14:57 | Šumavský

Podvody klientů vůči realitním makléřům se rovnají krádeži.
Vysvětlovat masově rozšířenou praxi, kdy se kupující - zájemce o koupi zprostředkovaný realitní kanceláří, na základě aktivity makléře, s vynaložením nemalých nákladů realitní kanceláře - dohodne s vyčůraným prodávajícím a "realitku obejdou" je jistě zbytečné. Populismus různých "zasvěcených redaktorů", kteří lacině "bojují" za "práva občanů" je stejně hnusný, jako podvody nebo neschopnost některých "taky makléřů".

A kdy bude limitována "marže" advokátů, "ajťáků", kominíků atd????!!! Slováci mají asi divnou ústavu, když mohou totalitně diktovat - omezovat základní právo občana - podnikatele - vlastním přičiněním dosahovat zisk! Některé prodeje nemovitostí jsou extrémně náročné a komplikované. Jiné nemovitosti se prodají raz dva.
Dovolí si to stát vůči různým zahraničním parazitům na provozu vodáren, rozvodných energetických sítí a pod.? Je to na žalobu k ústavnímu soudu.
Požadavek na odbornost makléřů je OK.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 12. 2019 17:16 | Pavel Rakouš

Úvaha o komorovem uspořádání je zcela spravna a logická, bohuzel byla šmahem odmítnuta již pri zadání zakona v roce 2012 tehdejším Hospodářským výborem Sněmovny. Dvakrát učinili legislativci MMR pokus o návrat, marně, proti se stavěly zájmové svazy, které jsou rozhádané a nejednotné. Dozor nad kvalitou vzdělání a výběrem subjektu není dan libovůlí úředníků MMR, ale zákonem o profesních kvalifikacich. Kdo splni podmínky onoho zákona (v gesci MŠMT), může být akreditovaným subjektem a zkoušet. Zákon bohužel nezakazuje, aby zkoušející a zkoušený byli z jedné firmy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2019 20:26 | LG

Provize realitek mi navyšují prodejní cenu mé nemovitosti až o 5%. Další 4% činí daň z nabytí. Slováci jsou o krok před ČR, neboť zprostředkovatelská provize smí být jen 2% a navíc je zastropovaná částkou 2600 € = cca 68000 Kč. Při ceně nemovitosti 10 mil v ČR provize 500 tisíc a na Slovensku 68000. Tudy vede cesta.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2019 19:32 | Papouch01

Mám jeden dotaz, asi úplně nepatří pod tento článek, ale zajímal by mne váš názor. Ceny bytů a pozemků jsou pravděpodobně v bublině, které asi brzy splaskne, díky krizi o které se začíná víc a víc mluvit. Jeden korunový milionář mi radil, že toto bude dobrá příležitost, pro ty, kde mají cash, protože bublina praskne, klesnou i ceny bytů a to bude okamžik k nákupu. Ale co když vláda začne pro záchranu se z krize tisknout peníze, podpoří tím velkou inflaci a než se ceny bytů dostanou na nějaké zajímavé ceny, hodnotu peněz požere inflace. Jaký je na toto téma váš názor? Také by mne zajímalo co si myslíte o investici do luk a polí. 35kč/m2 je dobré, pochybuji že by mohli tyto ceny ještě někam spadnout, co myslíte? Nakoupit teď a nebo si počkat? Předem děkuji za vaše názory.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2019 16:12 | Petr Kučera, Peníze.cz

Děkujeme za upozornění, upravili jsme.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2019 13:03 | Ed

finanční poradce nezkouší ČNB
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Pohlreich

restauratér a podnikatel

Zdeněk Jahoda

podnikatel, Emco

Zdeněk Pohlreich
ÚSPĚŠNOST
80,00 %

z 5 duelů
×
Zdeněk Jahoda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services