Měním dodavatele elektřiny. Mám se bát firmy z garáže?

Když svému dodavateli oznámíte, že odcházíte za lepším, pravděpodobně na vás zkusí metodu cukru a biče. Vedle slevy může sáhnout i po zastrašování – když už tedy odcházíte, hlavně si neberte žádnou „garážovou firmu“, protože jestli zkrachuje, jsou s tím mraky starostí. Vážně?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 8. 2017 9:17, Luky

Dodavatele měním a každoročně sleduji, ale že je to skoro bez rizika? Jak pro koho. Ten kdo elektřinou nebo plynem topí, může v případě krachu přijít o dost peněz a to tu vůbec nezmiňujete. Čekal bych na specializovaném webu lepší analýzu.
Můj příklad. Vyúčtování chodí vždy začátkem dubna, kdy se u nás provádí odečet. Platíme zálohy cca 3500 Kč. Přes léto spotřeba minimální, protože nejvíce se protopí v zimě. Pokud dodavatel zkrachuje, tak tam z logiky věci v podstatě vždy, kromě konce období máme velký přeplatek na zálohách. Pokud tedy nezkrachuje v únoru nebo březnu či dubnu tak bychom přišli o dost peněz... Pokud by zkrachoval třeba v listopadu před topnou sezónou, tak se aktuální přeplatek na zálohách může pochybovat kolem 17 000 Kč... Pokud by je díky insolvenci nevrátili, tak je sice hezké, že energie nám dodá dodavatel poslední instance, ale předpokládám, že nám ty zaplacené zálohy původnímu dodavateli nezapočítá a museli bychom to zaplatit znovu. A mimochodem ceny dodavatele poslední instance jsou spíš nevýhodné, takže tam bych dlouho s přechodem jinam neotálel...
Samozřejmě, že ten kdo má spotřebu rovnoměrnou celý rok a zálohy má nastavené tak, aby neměl přeplatky, tak o tolik peněz nepřijde, ale i tak tam může o nějakou částku ve výši třeba jedné zálohy přijít...

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

14. 9. 2017 15:02 | KAL

Tahle firma mi zrovna nepřijde jako garážová, při tomto pojmu se mi spíš vybaví nějaký malý dodavatel a s pár set zákazníky a ne někdo kdo jich má tuším že kolem milionu. To už je kapacita skoro velkých dominantních firem co tu máme.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 8. 2017 12:20 | Luky

BE zrovna dobrou pověst nemá (spousta triků a podmínek, problém s odchodem) a asi bych k nim nešel, ani kdyby byly nejlevnější, nebo jen s velkou opatrností. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou bez podmínek, tak OK, ale obávám se, že mezi nejlevnějšími stejně zdaleka nejsou (sice závisí na odběru atd. ale skoro bych se vsadil, že pro nikoho). Zkuste si znovu kalkulátor. Já to dělám každý rok...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2017 10:53 | Martin

Luky v tomto ohledu s vámi mohu plně souhlasit, když jsem si hledal nového dodavatele, tak jsem právě v porovnání použil tyto dvě zmiňované kalkulačky a přesně jak sám píšete mi přišlo, že na rozdíl od tzb v v té od erú mnoho tarifů chybělo, ve velké míře se neshodovali v nabídce, proto jsem se také přiklonil k návrhu od tzb. Nyní jsem přes půl roku u BE, ke který jsem se přihlásil přes tzb, smlouvu i když je to firma velká mám teda na neurčito, to jsem si pohlídal a zatím vše v pořádku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2017 19:22 | Luky

Nevím, jak dnes (už ho dávno nepoužívám), ale kalkulátor ERÚ historicky moc aktuální nebyl a chyběla tam spousta nabídek (byť je to pořád lepší, jak komerční rádoby kalkulátory a porovnávače). Za sebe můžu doporučit ten, který využívám já a který je neustále aktualizován (v tom asi nemá konkurenci), zahrnuje asi jako jediný skoro všechny nabídky na trhu (aspoň ty veřejné) a dává přesné nezkreslené výsledky: http://kalkulator.tzb-info.cz/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2017 14:32 | Babi

Reklamní článek, který má dodat nové zájemce komerční firmě zajišťující převody energií. Proto musíte vyplnit svůj mail a telefon. Pokud chcete znát ceny energií od jednotlivých dodavatelů, stačí si otevřít stránky ERÚ- např. http://www.eru.cz/cs/pro-spotrebitele/kalkulatory-srovnani-nabidek
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2017 14:54 | Pavel

Smlouvy na dobu určitou vnucují především ti největší.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2017 9:17 | Luky

Dodavatele měním a každoročně sleduji, ale že je to skoro bez rizika? Jak pro koho. Ten kdo elektřinou nebo plynem topí, může v případě krachu přijít o dost peněz a to tu vůbec nezmiňujete. Čekal bych na specializovaném webu lepší analýzu. Můj příklad. Vyúčtování chodí vždy začátkem dubna, kdy se u nás provádí odečet. Platíme zálohy cca 3500 Kč. Přes léto spotřeba minimální, protože nejvíce se protopí v zimě. Pokud dodavatel zkrachuje, tak tam z logiky věci v podstatě vždy, kromě konce období máme velký přeplatek na zálohách. Pokud tedy nezkrachuje v únoru nebo březnu či dubnu tak bychom přišli o dost peněz... Pokud by zkrachoval třeba v listopadu před topnou sezónou, tak se aktuální přeplatek na zálohách může pochybovat kolem 17 000 Kč... Pokud by je díky insolvenci nevrátili, tak je sice hezké, že energie nám dodá dodavatel poslední instance, ale předpokládám, že nám ty zaplacené zálohy původnímu dodavateli nezapočítá a museli bychom to zaplatit znovu. A mimochodem ceny dodavatele poslední instance jsou spíš nevýhodné, takže tam bych dlouho s přechodem jinam neotálel... Samozřejmě, že ten kdo má spotřebu rovnoměrnou celý rok a zálohy má nastavené tak, aby neměl přeplatky, tak o tolik peněz nepřijde, ale i tak tam může o nějakou částku ve výši třeba jedné zálohy přijít...
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Kalousek

politik

Pavel Juříček

podnikatel, Brano Group

Miroslav Kalousek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Pavel Juříček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services