Očima expertů: Nejčastější chyby u pojištění domácnosti? Podpojištění a „fousaté smlouvy“

Martin Vlnas | rubrika: Očima expertů | 3. 10. 2014 | 11 komentářů
„Oheň, voda, vítr být,“ zpívá ve svém šlágru Dalibor Janda. Pokud ale chtěl jít ve stopách svého slavnějšího edukativního songu Žít jako kaskadér, býval by udělal mnohem lépe, kdyby zpíval Oheň, voda, vítr, byt! Především první dva živlové totiž dokážou z vašeho bytu či domu udělat kůlničku na dříví dřív, než řeknete švec.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 10. 2014 16:59, Jiskra

Poměrně často řeším jak smlouv, tak plnění a to v nejrůznějších oborech. Rozsah pojištění z návrhů proti VOP a výlukám v nich neodpovídají PC a tudíž ani pojistnému (pojistné je vyší díky vyší PC, kterou ale máte nakonec omezenu na dílčí plnění a z toho máte ještě výluky). Za mě je toto jednání jednoznačně nekalou praktikou. Zdůvodnění neplnění neobsahuje argumenty, jednáte s automaty, píšete maily. Za poslední 1/2 rok jsem byl poměrně často na soudech různého typu a překvapilo mě kolik žalob je na pořadu jednacích síních ve věci plnění stran pojištoven. Mohou si odat ruce s lichváři co půjčují na výsoký úrok (druhá polovina), trestní a jiné kauzy jsou u soudů v minoritě. Jediná šance jak dostat z pojišťovny plnění je ji o něj zažalovat. Bojužel i v částkách okolo několika tisíc Kč. Je to smutný obraz státního dozoru nad tímto segmentem. Vyjímka potvrzující pravidlo je snad jen Vaše smrt v případě životky ... tam pojišťovna nic popřít nedokáže. Přeji hodně úspěchů s plněním. Jiskra. PS: Dávám svolení k uvedení jak jména tak i mailu při citacích komentáře.

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

6. 3. 2018 11:43 | Jan Boudník

Veselá příhoda z likvidace poj. události. Měl jsem pojistku , kde nastalo plnění /rok 1994 - česká pojišťovna/ :
Vzplanul mi na pánvi tuk a ožehnul kouřem půl stropu kuchyně.
Dostal 300 Kč se slovy likvidátora, že mám koupit barvu a vymalovat.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 6. 2016 0:45 | Ata

Jojo, už několikrát mi feťáci vykradli sklep (obvykle věci do bazarů - kolo, zimní obuv apod.), policajti přišli vždy jen formálně, sepsali to a rovnou řekli, že pachatele hledat nebudou, mají důležitější práci... Že do měsíce pošlou zprávu pro pojišťovnu a ať si to tam pak dořeším. Naštěstí jsem pojištěná, pojišťovna Generali mi vždy všechno uhradila a rekordně rychle, jsem s touto pojišťovnou velmi spokojená.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 12. 2015 11:44 | Jjezevec

Zřejmě tu někdo nechápe. Ten dotyčný má zřejmě zájem pojistit si ta data nějak speciálně. Podobně jako si vyžilé bloncky pojišťují např. nohy nebo prsa!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2014 22:19 | Muchova Anna

Prosím ,poradte mi .Otec mi daroval chatu ,která je samozřejmě řádně pojištěna a zaplacena až do poloviny přištího roku,zajímalo by mě jestli stačí nahlásit na pobočce změnu majitele ,nebo se musí uzavřít nová smlouva .Děkuji za odpověd
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2014 19:28 | cml11

Myslím, že to poněkud komplikujete. V případě takovéto zálohy by bylo pojištění zbytečné. Šlo mi o to, zda existuje pojištění domácnosti, kde v případě nenahraditelného poškození či ztráty nosičů dat pojišťovna uhradí dohodnuté odškodné. Ne jen cenu samotných datových nosičů. Škodu lze v tomto případě definovat jako citovou újmu, což není nic zase tak neobvyklého. Ostatně tento institut by šlo vztáhnout i na jiné oblasti než jen data. Nicméně prosté "ne" bylo jako odpověď zcela dostačující.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 10. 2014 23:24 | jezevec

pokud máte notářsky ověřený a pojištovnou akceptovaný audit hodnoty vašich dat, pojistit data samozřejmě lze. musíte je ovšem pak uložit předepsaným způsobem - t.j. v ohnivzdorném trezoru s patřičnou třídou bezpečnosti + se zálohou v jiné nemovitosti. a není to levné. jestli jste myslel, že si běžným způsobem pojistíte domácnost, a v případě požáru se pokusíte deklarovat astronomickou hodnotu rodinných fotografií - tak tomu se pojištovák ani nezasměje.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 10. 2014 17:17 | cml11

Díky, standardně předpokládám že je hrazena pouze cena nosiče. Otázka byla spíše na to, jestli vůbec existuje možnost sukromá data pojistit. Finanční hodnotu dat samozřejmě určím při uzavírání pojistky, takže tady bych problém neviděl. Jde o to, jestli něco podobného vůbec existuje. Zatím se zdá že spíše nikoli.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 10. 2014 17:00 | Jiskra

Zaplatí Vám pouze cenu nosiče. Viz VOP a výluky všech poj. bez výjimky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 10. 2014 16:59 | Jiskra

Poměrně často řeším jak smlouv, tak plnění a to v nejrůznějších oborech. Rozsah pojištění z návrhů proti VOP a výlukám v nich neodpovídají PC a tudíž ani pojistnému (pojistné je vyší díky vyší PC, kterou ale máte nakonec omezenu na dílčí plnění a z toho máte ještě výluky). Za mě je toto jednání jednoznačně nekalou praktikou. Zdůvodnění neplnění neobsahuje argumenty, jednáte s automaty, píšete maily. Za poslední 1/2 rok jsem byl poměrně často na soudech různého typu a překvapilo mě kolik žalob je na pořadu jednacích síních ve věci plnění stran pojištoven. Mohou si odat ruce s lichváři co půjčují na výsoký úrok (druhá polovina), trestní a jiné kauzy jsou u soudů v minoritě. Jediná šance jak dostat z pojišťovny plnění je ji o něj zažalovat. Bojužel i v částkách okolo několika tisíc Kč. Je to smutný obraz státního dozoru nad tímto segmentem. Vyjímka potvrzující pravidlo je snad jen Vaše smrt v případě životky ... tam pojišťovna nic popřít nedokáže. Přeji hodně úspěchů s plněním. Jiskra. PS: Dávám svolení k uvedení jak jména tak i mailu při citacích komentáře.
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 10. 2014 16:24 | Nox

Jaka data myslite? Jestli uvazujete o pojisteni napriklad rodinnych fotografii, tak nechapu, jak byste chtel vycislit jejich financni hodnotu. U firmy se to da alespon odhadnout ztratou zisku. Soukroma data Vam zadne penize nenahradi.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 10. 2014 15:53 | cml11

Umí pojišťovny pojistit data uložených na nosičích v domácnosti? Při totální škodě se totiž ze všeho nejvíce obávám právě jejich ztráty. Samozřejmě že zálohuji, ale i zálohové nosiče jsou umístěny v domácnosti. Zatímco shořelý počítač, televize nebo pohovka jsou celkem snadno nahraditelné statky, záznamy proběhlých životních událostí už prostě znovu nepořídíte.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivana Šachová

podnikatelka, Silex

Daniel Volopich

podnikatel

Ivana  Šachová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Daniel Volopich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services