Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

Martin Vlnas | rubrika: Rozhovor | 30. 3. 2013 | 6 komentářů
První díl našeho rozhovoru s hlavním ekonomem dánské Saxo Bank sice skončil happy-endem a větou: „A všichni žijí šťastně až do smrti,“ jenže důvodů k radosti bylo pramálo. Dánská cesta plná státních regulací nedávala smysl ani Steenovi, ani mě. Pokusil jsem se mu popsat, proč se bojím, že naši politici inspiraci Dánskem berou opravdu vážně, když zvyšují DPH, zabíjejí drobné podnikání a chrlí koncepci za koncepcí. V tomto momentě můžeme na naše povídání znovu navázat Steenovou odpovědí...

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2013 6:32, ST

Naprosto souhlasím, že je potřeba začít kvalitním vzděláním. Mám pocit, že se velice rozmohl názor, že na naučení něčeho stačí na to něco koukat a číst si o tom. Jako kdyby na naučení fotbalu stačilo koukat se na fotbal v televizi.
Dnes je sobota, a tak je u nás na programu "maminčina škola". Na programu je oprava kladívka, pletení šály pro plyšáka, oprava ošmakané zdi. Nemám zájem mít doma děti, které si myslí, že toho spoustu umí jen kvůli tomu, že jim o tom povídali ve škole nebo to viděli v televizi a ve skutečnosti o tom umí leda tak kecat.
Samozřejmě, že tento typ vzdělávání je mnohem méně pohodlný než vzdělávání kecáním. Děti řadu věcí zkazí a pak to opravuji déle, než kdybych to udělala rovnou sama. Taky to stojí více peněz a úsilí (například dobrovolné hoštění zahraničního AFS studenta v rodině vychází na několik set měsíčně, ale odměnou je vlastní potomek, který v 10-ti letech konverzuje v angličtině a ví o kulturních rozdílech více než řada manažerů). Tohle všechno stojí za to. Děti stojí pevně nohama na zemi a je jim jasné co už umí a co ještě ne. K čemu je levné vzdělávání, které pořádně nic nenaučí. Bylo by pěkné, kdyby nám rodičům zajistily školy kvalitní vzdělávání pro naše potomky. Jenže řada věcí se nedá naučit v bandě dětí. U řady věcí děti potřebují individuální přístup.

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 6 komentářů)

1. 4. 2013 9:55 | Michal Kára

Jasně, že všichni nemůžou být inženýři. Stejně tak nemůžou být všichni pekaři, protože kde bychom bydleli ani zedníci, protože bychom zemřeli hlady. To nic neříká.
Spíš by mě zajímalo, jak zněla ta věta v originále, možná je to jen divný překlad.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 4. 2013 6:35 | Fredy

Citace - Nevím / 31.03.2013 13:03

Cituji:
Inženýr vám nová pracovní místa nevytvoří.
Inženýr tedy nemůže založit firmu?

Jako samotná věta je to zavádějící, ale v kontextu to vyznívá tak, že když budou všichni inženýři, tak asi opravdu moc nových míst nevznikne. Pochybuji, že by se zaměstnávali navzájem. Všichni nemohou být manažéři, ředitelé, úředníci, bankéři ..... kdo by pak dělal u mašin?
Ten rozhovor má ještě jeden důležitý aspekt a to je současné chápání politické reality. Co je dneska vlastně levice a co pravice? Chápu-li pravici, jako nositele konzervativních hodnot, více svobody, méně státu, tak takovou politickou reprezentaci, potažmo stát, neznám. Dnes je to skoro vše o různých variantách levice. Proto je úsměvné, když někde slyším/čtu, že máme pravicovou vládu.
Rovněž zajímavé je, jak ve vychvalovaných "socialistických" zemích, jako je i to Dánsko (Finsko, Švédsko, Francie ....) začíná být čím dál větší problém se zaměstnaností a zároveň i s kvalitou a dostupností různých služeb, řemeslné povahy. Třeba se někdo zeptá těch bývalých živnostníků a drobných zaměstnavatelů, kde je problém ...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 3. 2013 13:03 | Nevím

Cituji:
Inženýr vám nová pracovní místa nevytvoří.
Inženýr tedy nemůže založit firmu?
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2013 7:19 | Láďa

Jsešm rád, že jsem mezi tím vším internetovým šumem narazil na tenhle skvělý rozhovor, který má informační hodnotu na úplně jiném levelu, než jsem zvyklý. Bravo, vstávám od PC a jdu makat, dneska už nic podobně hodnotného na netu nenajdu, tak nebudu ztrácet další čas surfováním. (Škoda jen, že nemám profil na Facebooku, dal bych tam odkaz na tehle článek)
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2013 7:14 | milan

Mluvíte mi z duše, naprosto souhlasím. Snažím se s dětmi o totéž.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 3. 2013 6:32 | ST

Naprosto souhlasím, že je potřeba začít kvalitním vzděláním. Mám pocit, že se velice rozmohl názor, že na naučení něčeho stačí na to něco koukat a číst si o tom. Jako kdyby na naučení fotbalu stačilo koukat se na fotbal v televizi. Dnes je sobota, a tak je u nás na programu "maminčina škola". Na programu je oprava kladívka, pletení šály pro plyšáka, oprava ošmakané zdi. Nemám zájem mít doma děti, které si myslí, že toho spoustu umí jen kvůli tomu, že jim o tom povídali ve škole nebo to viděli v televizi a ve skutečnosti o tom umí leda tak kecat. Samozřejmě, že tento typ vzdělávání je mnohem méně pohodlný než vzdělávání kecáním. Děti řadu věcí zkazí a pak to opravuji déle, než kdybych to udělala rovnou sama. Taky to stojí více peněz a úsilí (například dobrovolné hoštění zahraničního AFS studenta v rodině vychází na několik set měsíčně, ale odměnou je vlastní potomek, který v 10-ti letech konverzuje v angličtině a ví o kulturních rozdílech více než řada manažerů). Tohle všechno stojí za to. Děti stojí pevně nohama na zemi a je jim jasné co už umí a co ještě ne. K čemu je levné vzdělávání, které pořádně nic nenaučí. Bylo by pěkné, kdyby nám rodičům zajistily školy kvalitní vzdělávání pro naše potomky. Jenže řada věcí se nedá naučit v bandě dětí. U řady věcí děti potřebují individuální přístup.
+26
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Zeman

nejvyšší státní zástupce

Miroslav Ševčík

ekonom

Pavel Zeman
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Miroslav Ševčík
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 3 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services