Diskuze - Nový stavební zákon: více staveb bez ohlášení a st

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 273 komentářů)

6. 8. 2014 11:55 | Jiří

Dobrý den, pokud je Vaše stavba uvedená v pragrafu 79 nového stavebního zákona zde-http://www.domika.cz/build er/nov%C3%BD%20stavebn%C3%AD%2 0z%C3%A1kon.htm , tak nepotřebujete nic, pokud je Vaše stavba uvedena v paragrafu 103 v uvedeném odkazu, tak potřebujete jen územní souhlas.
Pokud bude bouda umístěná na pozemku rodinného domu, tak uplatníte paragraf 79, ale jak píšete, že bude bouda od domu na jiném pozemku, tak budete muset mít územní souhlas.
Raději napište dotaz na Váš příslušný stavební úřad, kde Vám odpoví a budete mít jistotu, takhle jsem to řešil také já v mém případě plechové boudy.
S pozdravem, J.plavec.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 7. 2014 22:00 | Martina

Dobrý den, mam ohradu, která je sice z dřevěných kůlů, ale jsou slabí, každou chvíli je přendavám, s tím problém nemam, ale ohradu mam dál od domu, na poli, na kterém je zasetá travina, ale bohužel v zimě, tam neni nic k potravě a nemůžu nikam dát ani kýbl s vodou. chtěla by jsem se zeptat, jestli musím mít povolení na stavbu přístřešku, který bude pevný, že neodlítne, ale dá se rozebrat, když to bude nutný, přístřešek by byl 5x3, aby se tam vešel balík,hrábě, nepoužívala bych ho jako box pro koně, koně zavíram na noc domu. Přešem děkuji za odpověd
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 9:43 | Jiří

Dodatek k mému příspěvku ze dne 16. 4. 2014 10:49 | Jiří.
22.4.2014 mi přišlo ze Stavebního úřadu v Rumburku oznámení, že minimální hranice 2metry se nepočítá od hranice domu-viz email od Stavebního úřadu Rumburk níže:
Vážený pane xxx,
měli jsme poradu na odboru a intenzivně jsme se zabývali jak pohlížet na zákonné znění dodržení 2 metrů od společných hranic pozemků. Došli jsme nakonec k závěru, že zákonodárce měl zřejmě namysli ochranu sousedů a nikoliv ochranu stavby hlavní, tj. RD nebo rekr. d. Dále jsme přihlédli k pojmu zastavěného stavebního pozemku, což je pozemek evidovaný v katastru nemovitostí jako stavební parcela a další pozemkové parcely zpravidla pod společným oplocením, tvořící souvislý celek s obytnýni a hospodářskými budovami. Tudíž netrváme na odstupu 2 metrů od domu, i když má samostatné parcelní číslo.
Pokud máte pozemek dostatečně veliký, aby bylo dodrženo 50% plochy pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu a budou dodrženy ostatní podmínky, pak je možné takových staveb umístit i více.
Praxe a případná soudní judikatura v této novele stavebního zákona teprve ukáže, zda je výklad stavebního zákona správný.
S pozdravem

yy xx referentka stavebního úřadu MěÚ Rumburk e-mail: xxxxxx@rumburk.cz fax: tel.: MěÚ Rumburk Třída 9. května 1366/48 408 01 RUMBURK www.rumburk.cz
Shrnutí: znamená to tedy jediné, není nutné na stavbu žádný územní souhlas ani při umístění stavby do 25m2 těsně vedle stávajícího vlastního domu, musí být dodržen jen odstup minimálně 2metry od hranic okolních pozemků a dále viz citace zákona v tomto dplňujícím příspěvku.
Přeji hezký den.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2013 15:53 | Lucia

Dobrý den, postavili jsme si na naší zahrádce boudu na zahradní nářadí. Jedná se o stavbu 2x2m plus je k tomu ještě přístřešek na lavičku. Nevěděli jsme, že už k tomu potřebujeme podat ohlášení na stavební úřadě. Je možné toto ohlášení podat dodatečně?
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2013 10:46 | palivec

nejlepší by bylo,vyměnit souseda.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 7. 2013 19:16 | Zdenek

Protože soused si nechtěl postavit plot, postavili jsme si ho sami,protože máme psa, ale on také, ke svému pozemku si zažádál ještě o 1,5m, a v tomto pásu parkuji i tři auta, cca 0,5 m od našeho plotu, skladuje si to co nechce mit na svý velké zahradě, tak je skladuje těsně u našeho plotu, jaka je vzdálenost od hranice pozemku, kde si může skladovat své věci? Dále kdybyste mi napsali, ja se správně ma zlikvidovat stará odpadní jimka/žumpa/, předem děkuji za odpovědi.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 4. 2014 10:49 | Jiří

Dobrý den, plánuji na své zahradě v Jiříkově umístit plechovou garáž 5x3m na štěrkové lože. Dnes 16.4.2014 jsem tedy byl u nás v Rumburku na stavebním úřadě pro informace jak postupovat. Plánoval jsem garáž umístit hned k domu(nedodržel bych odstup 2metry)a jinak od hranic pozemků by to bylo minimálně 2m, tato alternativa by vyžadovala územní souhlas a vyjádření od(vodovody, telekom, plyn, Čez, životní prostředí Rumburk a Jiříkov, proto jsem tuto variantu zavrhl(nemám čas na takováto handrkování). Bylo mi sděleno, že minimálně 2metry se počítají i od obrysu domu a kdyby tedy byla garáž umístěna 2metry od baráku a 2metry od hranic pozemku, nemusím nic hlásit nikomu a územní souhlas ani územní rozhodnutí nepotřebuji. Na internetu se hodně píší různé názory na věc a proto jsem se byl raději informovat na úřadě osobně.
Shrnutí toho, co mi sdělil úředník na stavebním úřadě: pokud si chcete na svůj pozemek umístit pergolu, garáž, kotec, kůlnu, altán, zahradní domek, atd, tak vše musí být minimálně 2metry od hranic pozemků a TAKY 2 METRY OD DOMU a vše nesmí mít zastavěnou plochu větší nežli 25m2, nesmí to mít víc než jedno patro a max.5 metrů a může to mít i sklep do max.3 metrů. Není tedy potřeba vůbec chodit na žádný úřad, nic hlásit ani oznamovat se nemusí a ani se nemusí o nic žádat, není tedy potřeba aní žádný ÚZEMNÍ SOUHLAS!!! Přeji hezký den.
+39
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2014 13:46 | Božena Olšovská

Chtěla bych postavit na své zahradě,vedle rodinného domku,zahradní dřevěný domek o velikosti 5 x 4 m.Musím toto ohlásit stavebnímu úřadu? Děkuji Olšovská
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 3. 2014 16:45 | Pavel

Dobrý den chtěl bych stavět bazén cca 20cm od sousedního pozemku a souhlas od sousedky s tímto přiblížením mám, v novém zákoně je ale uvedeno, že musím být 2metry od sousedního pozemku. Postačí mi pouze souhlas od sousedky s udělením výjmky, nebo musím podstoupit ohlášení stavebnímu úřadu nebo dokonce jiný proces, případně jaký, děkuji za odpoved. S pozdravem
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2014 12:57 | Urban

Dobrý den, chci se zeptat, je potřeba nahlašovat bourání chlévu, který je asi 15m2, díky za odpověď.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 1. 2014 4:21 | kučerová

Pension x rezidence. Dobrý den, prosím o informaci, co tímto postupem developer obchází? Bydlím v Praze na Smíchově a setkala jsem se tu se stavbou, která byla v územním řízení označena jako penzion /ubytovací zařízení/ a po postavení realitka nabízí byty a penzion je najednou označený jako rezidence. Děkuji.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 11. 2013 15:15 | Tom

K dotazu na poplatek za ohlášení stavby - podle platné právní úpravy stavebního zákona je cena celkem 2000 Kč (1000+1000) - vysvětleno například zde http://stavebni-rizeni.cz/poradna/ohlaseni-stavby-poplatek/ .
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 10. 2013 9:04

Citace - jan boštík / 11.07.2012 12:06

stavební povolení kvůli plechové garáži se dá vyřídit přímo od firem, více v článku zde: http://www.svet-garazi.cz/cz/plechova-garaz--potrebuje-stavebni-povoleni a http://www.siebaucz.cz/cz/sluzby/stavebni-cinnosti-a-pripravenost

stavby o jednom nadzemním podlaží do 25m nevyžadují podle stavebního zákona stavební povolení nebo ohlášení, to by se mělo vztahovat i na pelchovou garáž, viz stavební zákon paragraf 103 - zde
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 10. 2013 9:02 | Karel

stavby o jednom nadzemním podlaží do 25m nevyžadují podle stavebního zákona stavební povolení nebo ohlášení, to by se mělo vztahovat i na pelchovou garáž, viz stavební zákon paragraf 103 - zde
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2013 17:32

Citace - Radka / 06.05.2012 11:55

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co je potřeba vyřídit při přestavbě garáže na zahradní domek? Zastavěná plocha je 51m2, úpravami nedojde ke zvýšení půdorysu, nebude zásah do střechy, pouze dojde k zazdění garážových vrat, z jedněch bude okno a druhé se zmenší na vchodové dveře. Děkuji za odpověď
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 7. 2013 21:10 | Hana Doležalová

Dobrý den, mám dotaz, soused má drátěný plot a je nad mým pozemkem o jedem metr výše. My jsme si udělali bazén a chtěli jsme mít více soukromí a tak jsme měli postavený druhý dřevěný plot přimontovaný šroubama k naší betonové zídce... tudíž to nebyla stavba. Několik roků to fungovalo bez problému.Nyní jsme dřevěný plot sundali a na betonovou naší zídku jsme si vystavěli plný cihlový plot a soused s touto stavbou nesouhlasí. Musíme mít stavební povolení a nebo dle nového stavebního zákona nepotřebujeme mít souhlas sousedovo ani stavební povolení.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 5. 2013 13:00 | KLÁRA

Zdravím, potřebovala bych poradit :) plánuji výstavbu RD, ale uprostřed pozemku mi vedou elektrické dráty, nevíte někdo jaká je hranice? Hranice mezi RD a elekt.drátem? Někde jsem slyšela, že okolo 10-ti metrů, ale chci se raději ujistit... Díky a hezký den
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 4. 2013 10:34 | Petr

Krásný den. Vlastním dřevěnou přízemní chatu cca 48 metrů čtverečních. Potřebuji stavební povolení k těmto úpravám?: vytrhání dřevěných podlach a nahrazení betonovou podlahou, dále pak postavení kryté terasy a následně zvětšení střechy chaty, až na terasu? Děkuji
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 4. 2013 23:26 | Tomas

Dobry den, potrebuji poradit. Je zapotrebi mit stavebni povoleni na adventure golf? jedna se o 18 vybetonovanych jamek na zahrade u penzionku. Dekuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 3. 2013 19:32 | ivan Sloboda

Dobry den .
Potreboval bych poradit . Kupil sem RD a chcem menit stresnu kritinu. Potrebujem na to stavebne povoleni , alebo staci ohlaska. A este jeden dotaz , neviem ci nahodou sa nestane ze budem musiet vymenit aj niektory z krovou pokial by bol spatny len to zatial este neviem.Budem mat nejaky problem ak by som to potom menil? Dakujem
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Linda Vavříková

podnikatelka, Allegria

Markéta Šichtařová

ekonomka

Linda Vavříková
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Markéta Šichtařová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services