Jak funguje investiční životní pojištění V.

Víte, co je switch, splacený stav či částečný odkup? V posledním díle seriálu popíšeme termíny, které se vážou pouze k investičnímu pojištění. Zároveň zodpovíme vaše dotazy a podíváme se i na univerzální (flexibilní) životní pojištění.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 5. 2005 16:57, Kateřina

Vcelku souhlasím. Tyhle nárazovky jsou maximálně nebezpečné tím, že otřásají důvěryhodností trhu. Člověk prostě neví, kdy se cokoli zvrtne. Řeknu vám, že v této "stabilní" situaci plánovat důchodovou reformu je fakticky fuška.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 5. 2005 16:16, Fiferna

Je-li to takto, jak říkáte (jakože Vašemu názoru věřím), potom to je opravdu pouze čistá teorie - anebo pro lidi, kteří si stále ještě nezaložili PP a ani pravidelně spořit nechtějí formou PP.

Pro toho, kdo PP již nějakou dobu má by to byl totální nesmysl - přišel by o st. odporu a výnosy z ní.

Zobrazit celé vlákno

-19
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 32 komentářů)

3. 5. 2005 12:16 | PSafranek

1. PP nemá v zákoně o dani z příjmu žádnou vazbu na 60 let věku účastníka, ta je pouze u ŽP. Odpočítávat od základu daně lze i ta PP, která podle původních penzijních plánů končí v 50. 2. Většina fondů stanoví ve svých penzijních plánech podmínku být účastníkem minimálně 12 měsíců, jinak nevznikne nárok na odbytné - Vámi posané "kouzlo" prosinec - leden by tedy nefungovalo, a kdo by to takto udělal, tak by sice uplatnil daňový odpočet, ale celých 18.000 by propadlo fondu....
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 12:10 | PSafranek

V zákoně 586/1992Sb. je "mezera" - zatímco ŽP se zpětně dodaňuje, PP nikoliv! Jediná sankce je 25% srážková daň z výnosu v případě čerpání odbytného.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 11:54 | AJAJ

Myslím, že pokud PP zrušíte před stanovenými podmínkami, např. povinnost spořit do 60 let, tak veškeré daňové úlevy musíte zpětně doplatit. Jenom jsi nejsem jist, kdo a jak zjistí, že jsem si zrušil PP a před pár lety jej použil na snížení daňového základu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 11:22 | Honza

Na nějakém serveru jsem četl, že pár "spekulantů" si vždy od 1.12. založí PP, vloží současně 18.000 Kč a hned v lednu dalšího roku zase celou smlouvu o PP vypoví. Nedostanou sice státní podporu, ale potvrzení o zaplacení xy Kč pro účel snížení daňového základu za minulý rok.
Lidi příjdou asi na spoustu nápadů, ale dle mého by si v tomto popisovaném případě neměli snížit základ daně o 12.000 Kč, protože PP zrušili před 60tkou. Ale asi je to netrápí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 10:39 | lukasekj

podle mě není a tady se o tom hodně operuje. Já si stáel myslím, že odečíst od daňového základu je jakási kompenzace toho, že ŽP i PF musí znovu investovat do státních papírů a ne kam se mu líbí, tedy aby mohl u dlouhodobých investic naplno využít možnost např. akcií. Což OPF může a tím klientům s dlouhým horizontem pomůže právě toto nezdanění výnosu a neregulace investování k potenciálně vyššímu výnosu. Určitě teď začnete argumentovat, že zde riziko přebírá klient a proto vyšší výnos je kompenzován vyšším rizikem a tedy že výnos (regulace investování) a daně spolu moc nesouvisejí. Já bych řekl, že ale OPF si toto velmi dobře spočítaly a právě chtěly tu výhodu daňovou (lobbovaly za ní), protože je to v konečném důsledku pro klienty důležitější!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 9:56 | PSafranek

Teoreticky ano - ovšem "vybrat" znamená v případě PP vypovědět smlouvu o PP - žádný částečný výběr PP neumožňuje (vyjma tzv. výsluhové penze).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 9:53 | PSafranek

Nedanit výnos a moci si vklad odpočítat od základu daně je dost velký rozdíl....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 9:53 | AJAJ

Co se týče spekulativního využívání IŽP - dá se totéž využívat u PP? Tj. v prosinci uložím 12tis nad běžnou částku(kterou mám 6tis p.a.), využiji daňového odpočtu a v lednu těchto 12tis vyberu? Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 9:16 | lukasekj

ještě jsem zapomněl dodat, že operujete, že stát nepodporuje OPF, což samozřejmě není pravda. Jako jediný fiannční produkt nedaní výnosy (po 6 měsících), což je podle mě velká výhoda, hlavně obchodní. Jo zapomněl jsem na st. spořitelny, sorry takže dvě fin. služby se nedaní :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 8:59 | PSafranek

Rozdíl je v tom, že u PP musíte vypovědět smlouvu a pak si založit novou, u IŽP resp. UŽP můžete pomocí mimořádného pojistného spekulovat na jedné stále trvající smlouvě, tedy podstatně jednodušeji....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 7:36 | lukasekj

stejně jako penzijní připojištění. Taky zde lze pojistku zrušit a nemusí člověk dodaňovat nic, jen přijde o statní podporu. Ale peníze od zaměstnavatele i svoje dostane zpět. tedy pokud nezabíháme do ˇoblasti potenciálních srážkových daní.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2005 7:04 | PSafranek

Dvě poznámky k daňovým dopadům: 1. S účinností od 1. 1. 2005 bylo z § 15 odst. 10 (dříve odst. 13)zákona 586/1992Sb. vypuštěno slovo "běžné" a zůstalo pouze "pojistné". Tím se jednoznačně otevřel prostor pro daňové odpočty i mimořádného pojistného (poprvé za zdaňovací období 2005). Zákon dnes odděluje pouze jednorázové pojistné, běžné a mimořádné nerozlišuje. 2. Částečný odkup není výplatou pojistného plnění ani nedochází k zániku nebo změně délky pojištění, tudíž částečným odkupem skutečně podle současné pdoby zákona nezaniká právo na daňové odpočty.
Obojí dohromady pak otevírá prostor pro čistě spekulativní využívání IŽP (ale i UŽP) - uzavřít na co nejnižší platbu, v prosinci vložit mimořádné pojistné, získat doklad pro daňový odpočet a v lednu mimořádné pojistné vybrat. I při vstupním poplatku se to bohatě vyplatí.... Je to typická ukázka toho, že stát nepodporuje tvorbu rezervy na důchod, jak tvrdí, ale podporuje vybrané produkty, i když žádnou rezervu na důchod nevytvářejí. Naopak jiné produkty (například investice do OPF) stát nepodporuje, i když by jimi k tvorbě vlastní rezervy docházelo.... Dokazuje to i legislativa upravující sociální a zdravotní pojištění - ta osvobozuje od plateb soc. a zdrav. pojištění jakékoliv pojistné na životní pojištění bez ohledu na jeho dobu trvání, dobu plnění a dokonce v neomezené výši pojistného.... Investice do OPF však tímto způsobem zvýhodněna není, ač platba pojistného do IŽP je totéž....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 937 900 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2022

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Umrtí majitele
Poradna > Pojištění a penzijní připojištěníPovinné ručení

Otázka: Dobrý den,prosím o radu.Otec mě zemřel 14,3 2013 zbylo poněm auto fort fiesta.Majetkové vypořádání ještě neproběhlo.Pojištění končí 8 měsíc 2013.Prosím jak mám postupovat? více

Cestovní pojištění

Úrazové pojištění a pojištění v nemoci

Životní pojištění

Havarijní pojištění

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Penzijní připojištění

Pojištění odpovědnosti

Povinné ručení

Doporučujeme

Kopejte kryty, nebo jeďte na Zéland. Hrozba atomové války je zpět

Kopejte kryty, nebo jeďte na Zéland. Hrozba atomové války je zpět

S pokračující válkou na Ukrajině se stále více mluví o možném použití jaderných zbraní....více

„Vyrostlo mi jen jedno prso. Říkají mi amazonka.“ Příběh ženy, která si vztah ke svému tělu...

„Vyrostlo mi jen jedno prso. Říkají mi amazonka.“ Příběh ženy, která si vztah ke svému tělu musela vybojovat

Žádný boky, žádnej zadek. Krátký vlasy, kozí nohy. Štafle. Tyčka. Plochá dráha. Tohle...více

Spojař i uklízečka. Z vojny v divizi se Krejčí dostal až do ligy

V osmnácti odešel na vojnu a domů se dostal poprvé až po půl roce. Karel Krejčí na ni...více

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Každý rodič pozná problémy s prepravou svojich malých ratolestí. Dokedy musia mať deti...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Stropnický

umělec a politik

František Piškanin

podnikatel, Hopi

Martin Stropnický
ÚSPĚŠNOST
47,22 %

z 36 duelů
×
František Piškanin
ÚSPĚŠNOST
61,90 %

z 21 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.