Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

DPH: držte si klobouky, jedeme z kopce!

Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto novely zákona o dani z přidané hodnoty. Úspěch vlády otevřel nejen cestu ke schválení státního rozpočtu na příští rok, zároveň odstartoval reformu veřejných financí. Co ale udělá nový zákon s našimi peněženkami?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2003 1:01, Franta

No nevím, spíš se mi zdá, že lidi debilové jsou...tedy aspoň ti, kteří volili socany ve víře, že se budou mít dobře i bez práce nebo, že se nebudou mít hůře než kdyby volili někoho jinýho.
V.I. Špidla & spol. jim teď předvádí, jak to mysleli doopravdy...

Reagovat

 

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marek 24. 09. 2003 08:28)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 9. 2003 20:06, fmarek

Ale jděte? Nemusí zaměstnanec "vydělat" daleko více? Musí vydělat na pokrytí jiných provozních nákladů a také zajistit patřičný zisk, jinak nemá pro zaměstnavatele cenu. Pokud se ovšem nejedná o nějakou charitu. Práce (potažmo zaměstnanec) je vlastně zboží, které má svoji cenu. Poslední dobou je čím dál dražší.

Tady jde o to, co platí zaměstnanec za sebe. Co stojí každého zaměstnavatele jeho zaměstnanec je malinko o něčem jiném.

Pokud zaměstnám někoho za 15.000 hrubé mzdy, tak musím počítat minimálně s částkou 20.250 Kč. On nakonec dostane čistou mzdu 11.580 a ten rozdíl (8.670) "věnujeme" nenasytnému byrokratickému státu. Kolik zaměstnanců tohle ví?Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jamie 25. 09. 2003 14:49)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

24. 9. 2003 8:28 | Marek

Jsou to totální debili! Škromach - stupidní debil, co se pořád jen hihňá: Nemocenská bude prvé 3 dny placena puze 25% platu. Logicky=budeme uplácet doktory, aby nás nechali měsíce doma.Korupce jako prase=upadne práceschopných lidí=menší ekonomika.
Špidla-další debil. Zvedneme daně na 22% a budeme čekat na oslíčky otřes se!Mýlí se!Brzo mu spadne hřebínek=padne vláda.Lidi nejsou VOLI, to by si soudruzi s ČSSD měli uvědomit!!!!!!!!!!!!!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

24. 9. 2003 8:37 | Petr

1. Stát vybere víc peněz, které následně bude přerozdělovat. A je zcela zřejmé, že státní přerozdělování je jedno z nejméně efektivních. Teď tam nasypeme další peníze. Geniální.
2. Zvýšení daní neznamená, že se sníží schodek rozpočtu. Parkinson říká, že čím víc se vybere, tím víc se utratí. Současná vláda nemá zájem na skutečném snížení výdajů - a to je základní problém. Vím, že velká část výdajů je mandatorní, ale někdo do těch rozhazovačných zákonů prostě musí sáhnout.
3. Co jsme se zvolili, to máme. Možná nám to otevře oči pro příští volby (ale spíš ne...). Lidi jsou ovce a na výdobytky socialistického kapitalistismu si nenechají sáhnout a sami zodpovědnost nepřevezmou (platby u doktorů, vlastní spoření na důchod, minimální mzda, sociální dávky, ...)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

24. 9. 2003 8:55 | Marek

Já bych jim dal. Sociální případy - lidi na podpoře pokud by neukázali, že byli dejme tomu 200x za rok shánět místo (prokazatelnost by byla na speciáním papíru - dokladu s podpisy a razítky firem, že se ucházeli o práci), tak by veletěli s ůřadu práce, protože dělali co? NIC. Zneuživali dávky. Ti, co by měli vše podloženo, mohli by zůstat déle, ne všajk déle, než 5 let. Další případ. Hypochondři. Zavedl bych speciální karty (dejme tomu magnetické jako u bankomatu) a na ty by lékarna elektronicky připisovala výběr léčiv a používání služeb doktorů. Pokud by měl někdo na kartě extra vysoký odběr léků, či návštěv u doktora, doplácel by si více, protože využívá více zdravotní péče. Ten, kdo by využíval minimum péče,, měl by dejme tomu 2x ročně vitamíny zdarma. Současní důchodci by zůstali na současné reformě, nová by se týkala všech mladých - tudíž zdravých. Romové. Jednoznačně nepodporovat. Stejný metr na všechny. I na politiky, co si pořád zvyšují plat!!! Do něčeho! To je tak složité? Vždyť takové věci normálního člověka napadne hned! A ne Škromach,Špidlič, prasata nenažrané v mozku mají z Tý-Mobajlu kostku!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 24. 09. 2003 08:37)

24. 9. 2003 11:32 | PG

Ono by pro začátek stačilo, aby si doktoři nepsali recepty na zdravé lidi a nekupovali si za ně přes lékárny spotřební zboží. Totéž pro pojišťovny.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marek 24. 09. 2003 08:55)

24. 9. 2003 12:40 | fmarek

Teď už chápu, proč jsou některé lékárny to samé co drogérie. Kvůli jednomu regálu s kosmetikou a holením Gillette jsem se tam ani nevešel. Co to má proboha v lékárnách co dělat? Mě stačí, když mě oholí na ceně léků.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PG 24. 09. 2003 11:32)

24. 9. 2003 15:09 | TGP

Naprostý souhlas, taky nevěřím tomu, že klesnou deficity. Naopak s postupujícími problémy současné vlády se budou hledat další důvody, jak další peníze utratit a potěšit tu či onu voličskou skupinu…
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 24. 09. 2003 08:37)

25. 9. 2003 9:36

Zásadní problém vidím v tom, že se vláda pokouší reformovat veřejné finance. Pokud by se zaměřila na reformování zodpovědnosti každého svéprávného dospělého občana, tedy na jádro věci, vyřešila by i problém s veřejnými financemi. Jelikož ale v době, kdy horečně hledá způsob jak udržet už i tak dost vysoký deficit státního rozpočtu slýchám a čtu, kdo zase dostane přidáno, musím vážně pochybovat, že to politici s reformou myslí vážně.
Zvýšení sazeb DPH sníží kupní sílu koncových spotřebitelů. Mnozí z nich už dnes žijí na dluh. Obchodník, který odvede více na DPH, odvede o to méně na pojistném a dani z příjmu. Asi proto si vláda vymyslela minimální daň na živnostníky. Ta ovšem spoustu z nich "položí", včetně jejich případných zaměstnanců, a ten zbytek bude vydělávat na jejich podporu v nezaměstnanosti.
Pokud stále zůstávají některé druhy zboží a služeb v nižší sazbě, nechápu, proč musely povýšit ty, které souvisí s ekologií? Teplo, jehož výroba zatěžuje ŽP v nižší sazbě a recyklovaný papír, solární panely, větrné turbíny ve vyšší? Budeme zase topit v kamnech nejlevnějším palivem dneška - reklamními letáky! Kdopak asi dostane Ropáka roku? Našim zákonodárcům musím vážně zatleskat - pravicí přímo na čelo!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2003 10:50 | fmarek

Popsal jste to naprosto přesně. Co můžete chtít od vlády, která neumí do pěti počítat? Ministr Škromach si nechal nabulíkovat od úředníků, že živnostníci platí na sociální pojištění (další druh daně) méně, než zaměstnanci a tak je třeba je trochu podusit. Od něj to papouškují další, včetně premiera. Někdo tu skrátka neumí počítat. Jaká je skutečnost?
Hitem reformy veřejných financí se stává to, že prý podnikatelé platí na sociálním pojištění méně než zaměstnanci. Současná situace ohledně reformy veřejných financí mi připomíná tu loňskou - předvolební, kdy se předvolebním tématem stalo zavedení rovné daně. Kdekdo se chtěl předvést jaký je z něj náhle daňový expert, kdekdo se chtěl skrze rovnou daň zviditelňovat.Přitom s problematikou konceptu rovné daně, pocházejícího z dílny amerických ekonomů, se obtěžoval seznámit málokdo. Místo zviditelňování se navíc u mnohých ukázalo to, že nevidí ani do daňového systému stávajícího. Dnes je na pořadu dne reforma veřejných financí a hledají se cesty k ní. Jednou z nich má být zrovnoprávnění zaměstnanců a podnikatelů z řad fyzických osob v tom, aby každý z nich (za svou osobu) platil sociální pojištění ve vztahu k dosaženým příjmům stejně. Podnikatelé prý platí podstatně méně než zaměstnanci a proto jsou zaměstnanci neprávem diskriminováni. Tímto nepodloženým tvrzením se začíná ohánět kdekdo, aniž by se seznámil se skutečným stavem věci, vzal si do ruky kalkulačku a začal počítat.
Příklad: Zaměstnanec i podnikatel mají roční příjem 180 000 Kč (přibližně na úrovni průměrné měsíční mzdy 15 000 Kč) Zaměstnanec musí platit na sociálním pojištění 8 % ze svého příjmu tj. 14 400 Kč za rok. U podnikatele chápeme příjmem jeho dosažený zisk, který je podkladem pro výpočet vyměřovacího základu na pojistné – 35 % z 180 000 = 63 000 Kč. Na důchodové pojištění musí podnikatel povinně zaplatit 29,6% z částky 63 000 Kč tj. 18 648 Kč. Při stejném příjmu tak zaplatí již dnes podnikatel na pojistném o 4 248 Kč za rok více než zaměstnanec. Pokud bude chtít čerpat nemocenské dávky v době nemoci, tak se musí i nemocensky pojistit a zaplatit tak dalších 4,4 % z 63 000 Kč = 2 772 Kč. Na důchodovém a nemocenském pojištění podnikatel nakonec zaplatí o 7 020 Kč více - to znamená, že téměř o 50% více než zaměstnanec!
A to nám reforma veřejných financí ještě pořádně nezačala!
Mnozí argumentují ještě jiným číslem – do úvah v mém příkladě by vkládali to, že na sociální pojištění zaměstnance ještě přispívá i zaměstnavatel a to částkou ve výši 26 % z příjmu zaměstnance. Směšují tak to, co musí skutečně zaměstnanec vytáhnout ze své kapsy a zaplatit, s tím, co za něj zaplatí jiný. Cesta k reformě veřejných financí pak jednoduše řečeno spočívá v tom, aby si podnikatel připlatil další částky ze svého (na rozdíl od zaměstnance). Pěkné to zrovnoprávnění
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 09. 2003 09:36)

25. 9. 2003 14:49 | jamie

Jenže na těch 26 % mu musí ten zaměstnanec vydělat, ty zaměstnavateli nespadnou jen tak do klína.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (fmarek 25. 09. 2003 10:50)

25. 9. 2003 19:47

Předpokládáte, že podnikatel je automaticky zaměstnavatel. Ale v mnoha případech to tak není. Je pravda, že někteří podnikatelé by sedřeli kůži svých zaměstnanců a sami se nepřetrhnou. Kdo nutí zaměstnance, aby dělali na vyžírky? Pokud něco umí, práci najdou, nebo mohou sami podnikat. Ty co neumí nebo nechtějí, nemůžeme považovat za normál, podle něhož se udělají daňové zákony! A co se týká solidních podnikatelů, ti mají často problém přesvědčit své zaměstnance, aby něco dělali. Znám i případy, kdy zaměstnavatel "bere" mnohem méně, než jeho zaměstnanci! Zaměstnancům totiž stát garantuje minimální mzdu - podnikatelům jen ty daně! Také jsem neslyšel o tom, že by si podnikatelé vymohli větší zisky stávkou.
Spousta lidí žije v bludu, že kdo nemá umazané ruce, nepracuje. Někdo ale musí jejich práci prodat a rozvrhnout do jednotlivých činností. A má se stydět za to, že za to chce taky odměnu? Zaměstnávat mohou bohužel jen ti, kteří to umí a mají na to. Ti co umí alespoň řemeslo, mohou pracovat jako zaměstnanci. Ostatní na výše jmenovaných parazitují, případně dělají politiku, která to umožňuje. Máte naprostou pravdu, že zaměstnavateli nic nespadne do klína. Půjdeme-li do absurdity - i ten zloděj musí máknout, aby něco měl. Zaměstnanci (pokud nemá úkolovou mzdu) však stačí, když si dá pozor, aby ho šéf neviděl, jak zahálí. A má vyděláno! K tomu si tu a tam odnese domů suvenýr, zavolá si, zabrouzdá po Internetu. A tíží ho svědomí, že na něj dělají ostatní zaměstnanci?
Tahle pareforma těžce dopadne na spoustu samostatně podnikajících živnostníků. Dosud se jakž takž uživili vlastní prací. Někdo však považuje za lepší, když jim budou přispívat na podporu ti zaměstnanci, kteří jim současný stav závidí.
Nevím, jestli se zaměstnanci mají na co těšit. Vláda se chystá založit jakýsi antidiskriminační úřad. Tak mne napadá, že by mohla první causou být právě reforma veřejných financí, aneb: živnostníci versus stát. To bude teprve jízda z kopce! :-)))
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jamie 25. 09. 2003 14:49)

25. 9. 2003 20:06 | fmarek

Ale jděte? Nemusí zaměstnanec "vydělat" daleko více? Musí vydělat na pokrytí jiných provozních nákladů a také zajistit patřičný zisk, jinak nemá pro zaměstnavatele cenu. Pokud se ovšem nejedná o nějakou charitu. Práce (potažmo zaměstnanec) je vlastně zboží, které má svoji cenu. Poslední dobou je čím dál dražší.
Tady jde o to, co platí zaměstnanec za sebe. Co stojí každého zaměstnavatele jeho zaměstnanec je malinko o něčem jiném.
Pokud zaměstnám někoho za 15.000 hrubé mzdy, tak musím počítat minimálně s částkou 20.250 Kč. On nakonec dostane čistou mzdu 11.580 a ten rozdíl (8.670) "věnujeme" nenasytnému byrokratickému státu. Kolik zaměstnanců tohle ví?


Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jamie 25. 09. 2003 14:49)

2. 10. 2003 1:01 | Franta

No nevím, spíš se mi zdá, že lidi debilové jsou...tedy aspoň ti, kteří volili socany ve víře, že se budou mít dobře i bez práce nebo, že se nebudou mít hůře než kdyby volili někoho jinýho. V.I. Špidla & spol. jim teď předvádí, jak to mysleli doopravdy...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marek 24. 09. 2003 08:28)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Singer

guvernér ČNB

Milan Teplý

podnikatel, Madeta

Miroslav Singer
ÚSPĚŠNOST
50,62 %

z 81 duelů
×
Milan Teplý
ÚSPĚŠNOST
44,78 %

z 67 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK