Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

RP vyčerpán před ukončením RD

Dobrý den, zaměstnavatel vyhověl mé písemné žádosti o poskytnutí RD do tří let věku dítěte, kterého dosáhlo 28.1.2019. Do zaměstnání jsem tedy nastoupila 29.1.2019. Poslední dávku rodičovského příspěvku jsem vyčerpala v prosinci 2018 a jeho nárok zanikl k 31.12.2018. Zaměstnavatel mi navrhuje v obdobi 1.1.2019 - 28.1.2019 čerpat neplacené volno a doplatit si zdravotní pojištění. Je tento postup správný a pro mě nejvýhodnější? Bude se mi krátit dovolená na zotavenou, případně krátila by se při jiném řešení? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jabarka, 18. 02. 2019 23:09

Dobrý den, s tímto spíše pracovně právním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 02. 2019 19:56

Čerpání rodičovského příspěvku

Dobrý den, adoptovala jsem si dítě a žádám přímo o rodičovskou dovolenou. Jsem OSVČ a platím si nemocenské pojištění, takže jsem doufala, že si budu moci navolit takovou výši rodičovské, abych ji stihla celou vyčerpat. Dceři je cca 2,5 roku a z ČSSZ mi sdělili, že výše vyměřovacího základu je cca 340 Kč, takže se zdá, výše rodičovské bude cca 7600 Kč za měsíc a ani ji nestihnu celou vyčerpat. Jsem samoživitelka, takže to pro mne prakticky znamená, že ze dne na den budu buď sociální případ, nebo se nebudu dceři moci věnovat, protože budu muset pracovat. Existuje nějaká možnost, jak dosáhnout toho, abych mohla vyšerpat celý rodičovský přípsěvek, včetně plánovaného navýšení? Předem Vám děkuji za odpověď. Samia K

Dotaz poslal/a: SamiaK, 02. 01. 2019 22:39

Dobrý den, na rodičovské je možnost si přivydělávat i samostatnou výdělečnou činností neboli podnikat na základě živnostenského oprávnění. Nicméně stále platí povinnost zajistit osobní, celodenní a řádnou péči o dítě, které je nejmladší v rodině, pokud nechcete přijít o příspěvek. doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám řeknou možné řešení přímo vaší situace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 02. 2019 20:36

Výše rodičovského příspěvku

Dobrý den. Nedávno jsme se dozvěděli že čekáme druhé mimi. Doma máme 1,5rocniho kloučka na kterého probírám rodičovsky příspěvek. Bohužel já už si navýšit výši rodičovského příspěvku nemohu, tak jsme mysleli že by jsme tk zvýšili na manžela. Bylo nám řečeno že musí mít odpracovano 270dni rok před narozením syna, ale to byl bohužel dot času na pracovním úřadu takže 270dni nesplnil. Teď jsme se doslechli že je to za poslední 2roky před narozením. Bohužel teď nevíme co je pravda a každý tvrdí něco jiného. Zkouším proto štěstí zde. Kdyby to bylo za poslední 2roky tak to bez problémů manžel splní. Předem děkuji za odpověď Čechotová

Dotaz poslal/a: Barbora1995, 08. 01. 2019 14:38

Dobrý den, 270 dní v posledních dvou letech, pokud máte na mysli mateřskou. Podorbněji a blíže kmateřské poradí na okresní správě a k rodičovskému příspěvku na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 02. 2019 20:20

Vliv výše dávek na dobu trvání

Pokud požádám o vyplacení rodičovského příspěvku ve třinácti měsíčních dávkách, znamená to, že nemohu zůstat doma s dítětem celé čtyři roky? Nebo je možné být na rodičovské nejdelší možnou dobu s tím, že příspěvek si vyberu za třináct měsíců a po zbytek doby nebudu čerpat nic?

Dotaz poslal/a: lprokopova, 13. 01. 2019 21:30

Dobrý den, rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená semohou z praxe lišit, například na rodičovské můžete být doma dle zákona do 3 let věku dítěte(popř do 4 let věku sesouhlasem zaměstnavatele) a rodičovský příspěvek můžete vybrat dříve tzn. pobírat je kratší dobu,. než trvá samotná rodičovská dovolená. Ano, pokud si jej vyberet dříve, tak pak už jej nebudete pobírat, nicméně u rodičovské můžete být výdělečné činná. Více a podorbněji poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 02. 2019 20:04

Navýšení

Dobrý den.Chci se zeptat zda mam take narok na vyplacení navýšení-40 tis.kc.Pokud bude mit syn 4 narozeniny az 9.7.2019...dekuji Radka

Dotaz poslal/a: Radkaka, 16. 01. 2019 22:35

Dobrý den, dle plánů Ministerstva práce a sociálních věcí si měli rodiče letos v létě polepšit: MPSV navrhovalo zvýšit celkovou sumu rodičovského příspěvku o čtyřicet tisíc korun. Po dohodě s Ministerstvem financí se ale růst příspěvku o půl rok posouvá. Přidáno tak rodiče dostanou až v lednu 2020. Namísto plánovaných čtyřiceti se ale rodičovský příspěvek zvedne o osmdesát tisíc korun.Blíže a podorbněji poradí na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 02. 2019 19:42

RD a invalidni duchod

Dobrý den, zbývá mi posledních pár měsíců ns rodičovské dovolené.Z důvodu dlouhodobě špatného zdravotniho stavu (již 15let) a v poslednim roce významného zhoršení(několik operací) zvažuji o zazadani přiznání invalidního duchodu prvního nebo druhého stupně,abych mohla pracovat pouze na zkrácený úvazek a ulevilo to memu zdravotnímu stavu.Zajímá me,zda není v něčem problem,pokud o ID zažádam v době RD a pokud bych par měsíců tyto dávky pobirala současně. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika130, 14. 01. 2019 14:14

Dobrý denn, maminka může pobírat souběžně peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřskou) a invalidní i důchod. A co se týče rodičovského příspěvkum, tak některé maminky mohou při pobírání rodičovského příspěvku bez omezení příjmu pracovat, jiné zase mohou pobírat důchod. Souběhu čerpání rodičovského příspěvku a invalidního důchodu I. stupně nic nebrání. Více informací podá přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 02. 2019 18:46

RD a invalidni duchod

Dobrý den, zbývá mi posledních pár měsíců ns rodičovské dovolené.Z důvodu dlouhodobě špatného zdravotniho stavu (již 15let) a v poslednim roce významného zhoršení(několik operací) zvažuji o zazadani přiznání invalidního duchodu prvního nebo druhého stupně,abych mohla pracovat pouze na zkrácený úvazek a ulevilo to memu zdravotnímu stavu.Zajímá me,zda není v něčem problem,pokud o ID zažádam v době RD a pokud bych par měsíců tyto dávky pobirala současně. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika130, 14. 01. 2019 14:15

Dobrý denn, maminka může pobírat souběžně peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřskou) a invalidní i důchod. A co se týče rodičovského příspěvkum, tak některé maminky mohou při pobírání rodičovského příspěvku bez omezení příjmu pracovat, jiné zase mohou pobírat důchod. Souběhu čerpání rodičovského příspěvku a invalidního důchodu I. stupně nic nebrání. Více informací podá přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 10. 02. 2019 18:45

Rodičovská dovolená u otce

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené, avšak zvažujeme, že se vyměníme, já půjdu do práce a můj přítel půjde na rodičovskou. Problém je v tom, že můj partner je stále ženatý. Společnou domácnost s manželkou nesdílí již několik let, ale byt mají ve společném vlastnictví a on je stále nahlášen jako plátce vody a energií. V zákoně nás matou definice rodiny a společné domácnosti. Může jít na rodičovskou dovolenou s naším dítětem?

Dotaz poslal/a: BeatriceZ, 20. 01. 2019 19:20

Dobrý den, pokud bude v rodném listě, tak nevidím problém, proč by nemohl na rodičovský příspěvek nastoupit, pokud budete žít společně I Otec může čerpat rodičovskou dovolenou již od narození dítěte, ale musí o rodičovskou dovolenou požádat svého zaměstnavatele. Otec na rodičovské dovolené může požádat o výplatu dávky státní sociální podpory – tedy rodičovského příspěvku. (Obecně platí, že nárok na rodičovský příspěvek, má rodič, který celodenně osobně pečuje o dítě do 4 let věku. Nicméně doporučuji obrátit

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 02. 2019 20:54

Daňové přiznání

Dobrý den, měla bych otázku ohledně podání daňového přiznání. Vloňském roce jsem byla celý rok na rodičovské dovolené a od 1.6. pracovala na dohodu o provedení práce. Chtěla bych se zeptat, zda musím či nemusím podávat daňové přiznání. Můj souhrn příjmu byl cca 33tis. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Zdeňka Jancurová

Dotaz poslal/a: jancurovzde, 06. 02. 2019 12:52

Dobrý den, stímto dotazem se prosím obratte bud na naše kolegy z oblasti daní: https://www.penize.cz/62542-dane nebo přímo na finanční úřad.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 02. 2019 19:47

Porod v zahraničí

Dobrý den. Hypotetická otázka - situace ještě nenastala. Chtěla bych se zeptat, jaký vliv přiznání rodičovského příspěvku bude mít fakt, že otec dítěte je cizinec (EU) a právě díky tomu by měl porod proběhnout v zahraničí (navazující otázkou je, jak rychle po porodu se o prispevek musi zazadat - kvuli nemoznosti cestovani s novorozencem) .. Matka zaměstnaná v ČR, trvalý pobyt také. Dekuji za radu.

Dotaz poslal/a: DenisaP, 06. 02. 2019 09:20

Dobrý den, záleží, kde budete po narození dítěte pobývat. Pokud budete žít v ČR, tak by neměl být problém s přiznáním rodičovského příspěvku, ale vzhkedem k tomu, že otec dítěte je cizinec, budete vyplnovat zřejmě více dokladů. Zde krátký úryvek přímo ze zákona, kdy Okruh oprávněných osob: (1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince, podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště. Siutace kdy otec dítěte je cizinec a kdyžani matka nebude pobývat v ČR (skutečné bydliště tedy bude mít v zahraničí), pak mám za to, že na porodné a ani na rodičovský příspěvek jí nárok spíše nebude vznikat. Doporučuji vám ale obrátit se na Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 02. 2019 19:46

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK