Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, Mám 10 měsíční dceru, ale má ji v péči bývalý partner. Se současným čekáme miminko. Momentálně na ni bývalý partner pobírá rodičovský příspěvek. Jak to bude až se nám narodí dítě? Bude moct bývalý partner pobírat rodičovský příspěvek stále nebo mu bude odebrán, protože já (jako matka obou dětí) půjdu na rodičovský příspěvek s mým druhým dítětem. Má na to nějaký vliv, kdyby nebyl uvedeny otec druhého dítěte v rodném listě? Momentálně bydlím já i bývalý partner (nebyli jsme manželé) všichni na stejné adrese (oficiálně je to vedené jako rodinný dům, ale je neoficiálně rozdělen na dva byty). Může mít trvalé bydliště vliv na vznik nároku rodičovského příspěvku v tomto případě? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: jankastastkova, 09. 03. 2020 13:25

Dobrý den, rodičovský příspěvek se poskytuje pouze na nejmladší dítě v rodině, nevím jak jste posuzování na úřadu práce, zda jako osoby společně posuzovné, předpokládám, že ano (to by RP na starší dítě narozením mladšího zanikl) doporučuji však obrátit se na ÚP pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 10:52

Výše rodičovského příspěvku

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit jak je to se změnou výše čerpání rodičovské? Vim, že se může měnit každé 3 měsíce, ale jak je to v případě, že jsem žádala 25.1. o vyplácení od 1.12. a výši jsem musela kvůli chybě opravovat 4.2.? Vyzná se v tom někdo? Kdy tedy můžu výši příspěvku změnit? Je to 3 měsíce od kdy se čerpá/zažádalo/datumu opravy? Čekat se mi kvůli tomu s malou půl dne na ÚP nechce, tak doufám že někdo znalý poradí. Děkuji.

Dotaz poslal/a: jankastastkova, 09. 03. 2020 11:55

Dobrý den, vzhledem k vaši nestandartní situaci doporučuji kontaktovat přímo pobočku úřadu práce, na úřad práce k rodiovským dávkám nemusíte osobně, ale můžete vše vyřídit třeba za pomoci datové schránky, kterou si snadno zřídíte na poště. Prosím obratte se přímo můžete i telefonicky na krajskou pobočku úřadu práce, kde vám podrobněji poradí ve vaší situaci. https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 03. 2020 14:30

Nárok na RD

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, při narození dcery nebyla jsem zaměstnáná. Teď dcera má rok, a nastoupila jsem do práce, moc mi to nejde. Mužů teď jít na rodičovskou dovolenu? Má to nějaké svoje podmínky?

Dotaz poslal/a: Nada91, 12. 03. 2020 13:21

Dobrý den, pokud jste po narození dcery nezažádala na Úřadu práce o rodičovský příspěvek, tak můžete o dávku zažádat i nyní. Blíže a podrobněji poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2020 18:23

Nárok na RD

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, při narození dcery nebyla jsem zaměstnáná. Teď dcera má rok, a nastoupila jsem do práce, moc mi to nejde. Mužů teď jít na rodičovskou dovolenu? Má to nějaké svoje podmínky?

Dotaz poslal/a: Nada91, 12. 03. 2020 13:21

Dobrý den, pokud jste po narození dcery nezažádala na Úřadu práce o rodičovský příspěvek, tak můžete o dávku zažádat i nyní. Blíže a podrobněji poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2020 18:22

Přechod z MD na RD

Dobrý den, měl bych dotaz od přechodu manželky z MD na RD. MD končí k datu 24.11., podali jsme žádost o RP (rodičovský příspěvek) od 25.11. s částkou 9 tisíc Kč. Paní na ÚP nám řekla, že takto to neschválí z důvodu vyšší PPM v daném měsíci, než by byl RP a proto si máme dát datum žádosti o RP až od 1.12. a pak bude vše v pořádku. Co ale dělat s těmi 5 přechodovými dny (25.11. - 30.11.) kdy manželka nebude ani na MD ani na RD? Řeší se nějak zdravotní a soc. pojištění? Neradi bychom pak měli nějaké problémy s nedoplatky. Děkuji za informaci.

Dotaz poslal/a: zelinho, 09. 10. 2019 13:05

Dobrý den, takto krátká výluka nebude mít zpravidla na pojištění vliv, zohlední se daný měsíc nikoliv deniny. Podrobněji a blíže k zdravotnímu pojištění poradí přímo zdravotní pojištovna.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 03. 2020 11:11

Obzp a RD

Dobrý den, do budoucna budu mít dostatečný příjem z pronájmu svých 2 nemovitostí, tudíž bych se ráda zapsala na pojišťovnu jako OBZP. Do nelěkolika let ale plánujeme s manželem dítě, proto se chci zeptat,jak je to s placením zdravotního poj., když budu na RD? Musím si ho stále platit sama (a roční výdelek samozřejmě zdanit), anebo to za mě bude automaticky platit stát? Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Valášková

Dotaz poslal/a: DashVal, 20. 01. 2020 06:54

Dobrý den, obecně platí, že pokud jste na rodičovské tak za vás je pojištění hrazeno státem, doporučuji však obrátit se přímo na vaší zdravotní pojištovnu, kde vám podají konkrétní informace k vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 03. 2020 10:59

Přídavek na dítě

Dobrý den, čekám v únoru druhé miminko. Přítel pracuje a je hlášený ve Švýcarsku, takže i všechny odvody mu jdou do Švýcarska. Ale trvalé bydliště máme všichni v ČR. Moje otázka zní, zda-li bude partner žádat o přídavek na dítě ve Švýcarsku, tak zda mi bude odebrán rodičovský příspěvek v ČR? Děkuji

Dotaz poslal/a: lechmanka, 13. 01. 2020 22:35

Dobrý den, určitě bude zapotřebí doložit, že nepobíráte rodičovský příspěvek ze zahraničí, úřad také může zkoumat proč ho tam nepobíráte a může vás odkázat na tamní úřady. Podrobněji a blíže poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 02. 2020 20:06

Rodičovská dovolená pěstoun

Dobrý den, budu přebírat pěstounské dítě ve věku 4 let. Mám nárok na 22 týdnů rodičovské dovolené. V této době mám nárok na nějakou finančí dávku (z čeho se případně vypočítává?), nebo pouze odměnu pěstouna? Pokud bych pobírala fin.dávku, mohu ještě pracovat? Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Martina Bernatová

Dotaz poslal/a: Mavis77, 13. 02. 2020 08:21

Dobrý den, Při splnění zákonem stanovených podmínek může pěstounka pobírat odměnu pěstouna i rodičovský příspěvek. Podle § 30 zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, rodičovský příspěvek náleží rodiči, který po celý kalendářní měsíc celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladším dítěte v rodině… Orientačně pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek nicméně podrobněji a blíže poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 02. 2020 19:26

Delka rodicovske dovolené

Dobrý den Chtěla bych se prosím zeptat,zda mohu behem rodičovské dovolené změnit její délku. Mam ji nahlášenou do 3let věku dítěte a mohu ji změnit ( třeba i půl roku před koncem rod.dovolene) do 4 let věku dítěte? Mam totis i částku ( rod.prispevek) vypocitany do 3et. Da se tedy ta délka změnit? Musel by se tím pádem i snížit příspěvek? Myslim měsíční částku. Nebo můžu byt ten čtvrtý rok zustat doma ikdyz budu mít rodičovský příspěvek vyčerpáný? Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Pavlevova79, 04. 02. 2020 14:23

Dobrý den, ano můžete, ale doporučuji probrat změnu s vaším zaměstnavatelem. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě různé věci a když změníte délku rodičovské dovolené nemusíte automaticky měnit měsíční částku rodič. příspěvku. A pokud příspěvek dočerpáte tak můžete být doma i tak. Záleží na vás, jak si to rozvrhnete, můžete se také obrátit na ÚP, kde vám pracovnice pomůže se změnou výše částky.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 02. 2020 12:46

Otcovská dovolená ve výpovědní době

Dobrý den, u mého zaměstnavatele jsem koncem ledna podal výpověď a nyní běží 2-měsíční výpovědní doba, po kterou zde musím ještě pracovat. Do nové práce nastupuji od 1.4. Cca do týdne se nám má narodit dítě a rád bych poté byl s manželkou doma a vybral si sedmidenní poporodní péči (otcovskou). Neprodlouží se mi tím výpovědní doba u stávajícího zaměstnavatele o jeden týden, tj. do 8.4.? Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michal39, 21. 02. 2020 11:26

Dobrý den, s tímto spíše pracovneprávním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 02. 2020 12:26

Stránka 1/217

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

George v roušce, Audi s odstupem. Podívejte se na značky v karanténě

George v roušce, Audi s odstupem. Podívejte se na značky v karanténě

Fotogalerie: Jak české i světové firmy upravily loga, aby propagovaly nošení roušky nebo...více

Na 25 tisíc dosáhnou skoro všichni podnikatelé, couvá Schillerová

Na 25 tisíc dosáhnou skoro všichni podnikatelé, couvá Schillerová

Na jednorázový příspěvek 25 000 korun by mělo dosáhnout mnohem víc živnostníků a dalších...více

Hello, volá lektor! Angličtinu se naučíte dvakrát rychleji

Hello, volá lektor! Angličtinu se naučíte dvakrát rychleji

Manželé Petra a Jiří Šustáčkovi vedli dlouhá léta velkou jazykovou školu. Klasický koncept...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.