Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Výpověď během rodičovské dovolené

Dobrý den. V současnosti jsem na rodičovské dovolené, mohu i tak dát zaměstnavateli výpověď? A pokud ano, začíná dvouměsíční výpovědní lhůta běžet až po návratu do práce nebo běží už během rodičovské dovolené? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Wednesday13, 06. 10. 2017 16:15

Dobrý den, s tímto spíše pracovněprávním dotazem si vás dovolím odkázat na kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo) a skončí

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 10. 2017 21:07

ztrata zaměstnání při RD

Dobrý den, jsem zamestnaná u firmy na dobu neurčitou a nastoupila jsem na MD a poté na RD na které právě jsem se synem 15mesíců. Plánujeme druhé mimčo v dobe RD , ale firma bude od nového roku zrušena. Otázka je kdyz znovu otěhotním a měla bych nastoupit na MD budu posuzována jako nezaměstnaná?

Dotaz poslal/a: Markyy, 19. 10. 2017 11:13

Dobrý den, v případě, že váš zaměstnavatel již nebude existovat a nepřevede vás jinam (doporučuji obrátit se na kolegy poradny z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo) a skončí vám pracovní poměr, tak byste u druhého miminka již mateřskou nezískala. Doporučuji proto obrátit se na vašeho dočasného zaměstnavatele pro podrobnější informace, co bude s dosavadníma zaměstnanci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 10. 2017 20:57

Rodičovská na otce

DObrý den, jsem OSVČ (v současné době jako vedlejší činnost, ale v dohledné době přejdu opět na hlavní). Kvůli tomu, že jsem si platila příliš nízké nemocenské (250 Kč měsíčně a odvody na soc. 2500 měsíčně při ročních příjmech 400 000), nevzniká mi prý nárok na mateřskou :(. Tím pádem asi ani možnost vybrat si délku rodičovské dovolené, je to tak? POkud ano, pak bych chtěla rodičovskou pobírat na otce dítěte (manžel je sice Slovák, ale přechodný pobyt tu má a pracuje v ČR a zaměstnavatel za něj platí pojištění i odvádí daně také v ČR). Manžel vydělává průměrně 38 000 čistého. Jak se v tomto případě postupuje? Mnanžel dostane od účetní vyměřovací základ a ten pak předá na sociálku (kamkoli v čr, nebo musí na Slovensko, kde má trvalý pobyt?). Děkuji.

Dotaz poslal/a: alenkara, 05. 09. 2017 13:12

Dobrý den, i když nevznikne nárok na mateřskou můžete volbu výše dávky získat např. díky tomu, že je otec dítěte zaměstnán. (neboli když je možné, alespoň jednomu z rodičů stanovit určitý vyměřovací základ). Pokud budete bydlet a pracovat pokud vám nadále v ČR trvá pracovní poměr a v ČR žijete – bydlíte s celou rodinou (matka, otec, dítě), tak splňujete podmínky zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů a můžete žádat o rodičovský příspěvek. formulář naleznete zde:https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?FN=XRodPM130401215M&CMD=EditForm&SSID=71RUSyzr1AmJFi9GCq4P3E~2pKCzTTqT anebo přímo na úřadu práce. Spolu s manželem zajděte na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory a zde s nimi svoji situaci zkonzultujte, jak dále postupovat a kdo má o dávku žádat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 10. 2017 20:20

Rodičovský příspěvek a mateřská dovolená

Dobrý den, čekám první dítě, termín porodu 20.11.2017. Jsem pracující a vůbec netuším, zda je nějaký rozdíl zvolit si, že budu odchazet na mateřskou 6 nebo 8 týdnů před porodem. Je v tom rozdíl? Průměrná hrubá mzda je 21tis. Chtěla bych rodičovský příspěvek do 3 let, ale vůbec nevím jak si ho zpocitat. Jaký rozdíl je do 3.let dítěte a na 3 roky? Jsem z toho zoufalá. Kolik dostanu? Bude mi také připravena dovolená ž dalších let? Dekuji

Dotaz poslal/a: Evulenkaa, 06. 09. 2017 19:56

Dobrý den, o odchodu na mateřskou zpravidla rozhoduje váš gynekolog, doporučuji se s ním poradit. Orientačně pro mateřskou vám pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek Doporučuji však obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit. Co se týče rodičovské tak zákon stanoví, že rodičovská dovolená trvá do 3 let věku dítěte, ale je možné ji prodloužit až do 4 let věku se souhlasem zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená se může z praxe lišit, tzn. že např dávky budete pobírat do 2,5 let věku dítěte a rodičovská vám bude trvat. Pi rodičovské můžete pracovat, pokud to bude možné vzhledem k péči o dítě. S rozpočítáním vám pomůžou přímo na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory, kde se dávka vyřizuje. (k vyřízení bude potřeba rodný list dítěte). Zároveň se omlouvám za zpoždění mé odpovědi.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 10. 2017 19:39

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, v současné době mám v práci smlouvu na dobu určitou - zástup za MD (pravděpodobně skončí v prosinci 2019). V únoru 2018 půjdu na MD. Až mi skončí nárok na PPM, budu mít nárok na pobírání rodičovského příspěvku až do 3 let dítěte? Budu si moct délku sama určit, nebo je délka vázaná na to, kdy mi skončí pracovní smlouva? V rámci organizace se má naše oddělení od 1.1.2018 pozměnit. Z tohoto důvodu budeme ukončovat jednu pracovní smlouvu a nahrazovat jí jinou, která by měla stejnou dobu trvání jako předchozí, ale byla by bez zkušební doby. Řešíme tedy, jestli mám pracovní poměr ukončit k 31.12.2017 nebo pokračovat v rámci nové smlouvy dál. Která varianta by pro následné čerpání PPM a rodičovského příspěvku byla výhodnější? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Jana73, 15. 09. 2017 11:23

Dobrý den, rodičovský příspěvek má finančně pomoci rodiči, který pečuje o dítě ve věku do dvou, tří nebo čtyř let. Délku pobírání příspěvku si rodiče mohou zvolit. Dávka spadá do mezi dávky státní sociální podpory. Co se týče pracovní smlouvy s tímto spíše pracovně právním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 09. 2017 20:51

Nastavitelná rodičovská

Dobrý den. Jelikož nemám odpracovaný rok, nebudu mít nárok na mateřskou, ale momentálně jsem kvůli rizikovému těhotenství na nemocenské a paní na sociálce mi řekla, že nemocenskou budu pobírat ještě 2 měsíce po porodu. Je to tak? Dále se chci zeptat, přítel má smlouvu napsanou bohužel na nejnižší plat, 12 200 hrubého. Dá se z tohoto platu rodičovský příspěvek vyměřit na jak dlouhou dobu budu chtít? Známá, která to takto měla, pobírala 9 měsíců 7600 a pak musela na 3 roky pobírat jen 3800. Budu to takto také mít? Rodit budu v prosinci. Mnohokrát děkuji za odpovědi

Dotaz poslal/a: krkubova2, 18. 09. 2017 16:40

Dobrý den, orientačně zde naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek Pokud zůstanete na nemocenské v době porodu a šestinedělí. Díky nemocenské v době porodu si budete moci zvolit variantu rodičovského příspěvku. Po skončení šestinedělí vám skončí nemocenské a vy se vypravte na úřad státní sociální podpory si vyřídit rodičovský příspěvek. Blíže poradí na úřadu práce, oddělení státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 09. 2017 20:31

Zkrácení pracovní doby

Dobrý den, dne 15.10. 2017 mi končí rodičovská dovolená kdy můj syn dovrší věku 3 let. Letošním rokem pracuji 10 let v bance jako osobní bankéř u velké společnosti. Syna jsem od září umístila do školky, která však končí v 16 hodin. Moje pracovní doba je od 9:00 - 17:00. Nemohu si dovolit takto dlouho pracovat protože se samozřejmě musím postarat o syna. Není kdo by mi ho ze školky vyzvedl. Chtěla bych se zeptat je zaměstnavatel povinen mi umožnit zkrácenou pracovní dobu nebo není? Nechci dávat výpověď, ale bohužel nevím co mám dělat. A pokud bych tam měla po takové době skončit ráda bych alespoň odstupné. Můžete mi prosím poradit jak tuto situaci řešit? Nabídli mi práci zpátky ale znamená to pro mě na týden a půl odjet do Prahy na školení a to s malým dítětem nemůžu. Co mám dělat? Moc děkuji za radu.Hlavsová

Dotaz poslal/a: Mircienka, 13. 09. 2017 13:33

Dobrý den, s tímto spíše pracovně právním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 09. 2017 20:20

Zkrácení rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím vás o radu na moji situaci. Jsem na rodičovské dovolené - mám ji do srpna 2018. Momentálně jsem znovu těhotná (teprve 7tt, takže miminko by se mělo narodit v první polovině května) a zajímalo by mě kdy si mám nejpozději zajít zkrátit aktuální rodičák, abych nepřišla o peníze. A můj druhý dotaz - před prvním dítětem jsem byla zaměstnaná cca 2 roky, takže mi zaměstnavatel platil mateřskou. Smlouva u té firmy už mi dávno skončila. Zajímalo by mě zda mi bude opět firma platit mateřskou a nebo začnu rovnou čerpat ze státního příspěvku? Moc děkuji za informace

Dotaz poslal/a: Vaveni, 20. 09. 2017 11:11

Dobrý den, dávka se vyplácí tzv. zpětně, nejlepší bude, když se obrátíte přímo na oddělení dávek státní sociální podpory, kde vám poradí jak si dávku nejlépe rozložit. V případě, že u druhého dítěte nebudete nemocensky pojištěná tzn. zaměstnaná, tak nárok na dávku nevznikne. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat i nárok na dávky posoudit. Případně, že nárok na mateřskou nevznikne, tak budete pobírat rodičovský příspěvek z Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 09. 2017 20:12

Zkrácení rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím vás o radu na moji situaci. Jsem na rodičovské dovolené - mám ji do srpna 2018. Momentálně jsem znovu těhotná (teprve 7tt, takže miminko by se mělo narodit v první polovině května) a zajímalo by mě kdy si mám nejpozději zajít zkrátit aktuální rodičák, abych nepřišla o peníze. A můj druhý dotaz - před prvním dítětem jsem byla zaměstnaná cca 2 roky, takže mi zaměstnavatel platil mateřskou. Smlouva u té firmy už mi dávno skončila. Zajímalo by mě zda mi bude opět firma platit mateřskou a nebo začnu rovnou čerpat ze státního příspěvku? Moc děkuji za informace

Dotaz poslal/a: Vaveni, 20. 09. 2017 11:11

Dobrý den, dávka se vyplácí tzv. zpětně, nejlepší bude, když se obrátíte přímo na oddělení dávek státní sociální podpory, kde vám poradí jak si dávku nejlépe rozložit. V případě, že u druhého dítěte nebudete nemocensky pojištěná tzn. zaměstnaná, tak nárok na dávku nevznikne. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat i nárok na dávky posoudit. Případně, že nárok na mateřskou nevznikne, tak budete pobírat rodičovský příspěvek z Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 09. 2017 20:10

Nárok na přídavky na dítě

Dobrý den, nikde jsem se nedočetla, zda máme nárok na přídavek na dítě. Můj přítel již od června marodí, má nemoc z povolání - prodělal už druhou operaci karpálního tunelu a pobírá něco málo přes 6 tis. jako nemocenskou. Já jsem od května na rodičovské dovolené a měsíčně mi chodí 9100 Kč. Chtěla jsem se zeptat, zda po dobu jeho nemoci náhodou nemáme nárok na přídavek na dítě či jinou dávku jako sociální podporu. Jsme nesezdaní a přítel bydlí u mě, trvalé bydliště má u rodičů. Děkuji moc za odpověď Lenka Pospíšilová

Dotaz poslal/a: lenkapospa04, 20. 09. 2017 09:13

Dobrý den, orientační kalkulačka zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite Můžete si zkusit požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Doporučuji návštěvu na Úp neodkládat o dávky hmotné nouze nelze žádat zpětně. K přídavku na dítě blíže poradí na úřad práce, oddělení státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 09. 2017 20:04

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK