Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

zvysna RD pro novorozence_listopad 2019

Dobry den, z definice naroku na zvysenou RD od 2020 na 300 tis. Kc mi stale vypadava novorozenec narozeny v listopadu/prosinci 2019. Od zari 2019 pobiram penezitou pomoc v materstvi, narok na rodicovsky prispevek mi vznikne az v dubnu 2020 (tj. k 1.1.2020 ani aktivne nepobiram RD, ani se dite nenarodi po 1.1.2020). Je mozne ze by takoveto pripady propadly sitem a stele na ne platila stara vyse RD 220 tis.Kc??Dekuju za Vas nazor.

Dotaz poslal/a: AnaH77, 11. 10. 2019 21:47

Dobrý den, pro vás bude platit již navýšená rodičovská, podrobněji poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 01. 2020 21:39

rodičák

Dobrý den, jsem na rodičáku s dvouletou dcerou. Zaměstnavatel umožňuje být s dítětem doma pouze do dovršení tří let. Problém mám v tom, že dceru mě do školky vezmou ale až od září což je až čtvrt roku po skončení doby kterou toleruje zaměstnavatel. Jak si lze v takovémto případě prodloužit rodičák než mě vezmou dceru ve školce? Údajně lze mít rodičák do čtyř let věku dítěte, ale zaměstnavatel umožní jen tři roky. První den po tom co tedy budou dceři tři roky budu muset na úřad práce a budu vedená jako nezaměstnaná. Jak mám tedy postupovat? Pokud budu na úřadu práce, skončí čerpání rodičáku? Průběžně se ptám na předčasné umístění dítěte do školky, ale všude je odpověď až od září. Dceru mě nemá kdo hlídat. Předem děkuji za radu a za odpověď.

Dotaz poslal/a: JanaKra1, 11. 11. 2019 12:20

Dobrý den, ano je to tak ze zákona jsou to 3 roky, ale po dohodě se zaměstnavatelem můžete být doma déle a to na neplaceném volnu. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená se můžou lišit. doporučuji poradit se přímo se zaměstnavatelem.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 01. 2020 21:30

konec pracovního poměru během MD

Dobrý den, ráda bych se informovala na postup. V březnu 2020, během MD, mi skončí pracovní poměr na dobu určitou. Pokud budu ke konci MD nezaměstnaná, musím tuto skutečnost nahlásit na zdravotní pojišťovnu, nebo na ÚP? Případně někam jinam? O rodičovský příspěvek si žádám na úřadu práce. Kde ale žádám o rodičovskou dovolenou? Za normálních okolností bych žádala svého zaměstnavatele, ale tou dobou již budu nezaměstnaná. A opět se zeptám, jestli i během pobírání RP musím na některý úřad nahlásit, že již nejsem zaměstnaná? Dále by mne ještě zajímalo, jak je to s rozvržením pobírání RP? Budu si moci zvolit, po jakou dobu chci příspěvek pobírat? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: majda23, 01. 10. 2019 19:23

Dobrý den, doporučuji nahlásit změnu případně na zdravotní pojištovne. Jakmile vám skončí mateřská, tak půjdete na ÚP kde si vyřídite rodičovský příspěvek a budete na rodičovské dovolené, automaticky po ukončení mateřské. Doporučuje se zajít o měsíc dříve, at vám dávky navazují.po dobu rodičovské za vás bude hrazeno pojištění, po ukončení rodičovské pokud nenastoupíte do nového zaměstnání, doporučuji evidovat se na Úp jako uchazeč o zaměstnání a požádat si o podporu. Více a podorbněji poradí na ÚP.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 01. 2020 21:25

práce na rodičovské dovolené

Ráda bych se zeptala, jaké jsou možnosti práce na rodičovské dovolené. Vím, že výše výdělku není omezená, omezený je pouze čas, který může dítě strávit v jeslích/školce. Jde mi ale o způsob práce. Jednalo by se o práci pro stejného zaměstnavatele, nízký úvazek (cca 30 hodin měsíčně), můžu pracovat na stejné pozici? Je potřeba nějaký dodatek ke smlouvě nebo něco podobného? Případně dohoda o provedení práce atd. ... Je pravda, že dle způsobu zaměstnání se toto započítává nebo ne do důchodu? Můžete mi prosím poradit, co je pro mě nejvýhodnější? Děkuji!

Dotaz poslal/a: Marikaaa, 06. 01. 2020 22:38

Dobrý den, zaměstnavatelé často maminkám na rodičovské nabízí souběžný pracovní poměr k tomu hlavnímu co máte. Budete pracovat pod jiným názvem pozice a na zkrácený úvazek. Musíte však zajistit péči o dítě at už školkou, či babičkou, doporučuji obrátit se přímo na vašeho zaměstnavatele a domluvit se s ním na souběžném zaměstnání.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 01. 2020 21:02

Navýšení.

Dobry den. Syn v půlce dubna dovrší 4 roky. Jak mám prosim nyní postupovat, avych dostala přidané a jakou částku prosím stihnu vyčerpat? Moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Petra0000, 08. 01. 2020 13:55

Dobrý den, o zvyýšení žádat chodit nemusíte, celková částka se vám zvýší automaticky. úřad práce vám pošle vyrozuměmí, Žádat musíte případně jen o změnu výše měsíční částky. To lze každé 3 měsíce – osobně, poštou nebo elektronickým formulářem na ÚP ČR. Můžete se však obrátit na pobočku úřadu práce, kde vám pracovnice sdělí veškeré podrobnosti.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 01. 2020 20:56

RD po 3 letech věku dítěte

Dobrý den, dceři budou za chvíli 3 roky, do školky se nedostala, takže s ní budu muset zůstat doma. Trochu mi to vyřešilo navýšení rodičovského příspěvku. Nemohu se vrátit tedy do práce a tak mi zaměstnavatel dal výpověď. Co nyní musím zařídit? Sociální a zdravotní bude odvádět kdo? a já po dobu co budu doma s dcerou budu nezaměstnená? Děkuji

Dotaz poslal/a: ifanka4, 08. 01. 2020 15:28

Dobrý den, doporučuji se poté informovat na úřadu práce a pokud nenastoupíte do nového zaměstnání, zaevidovat se na Úřad práce, bude za vás hrazeno pojistení a požádejte také o podporu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 01. 2020 20:40

RODICOVSKY PRISPEVEK VYSE + INFO O MATER

DOBRÝ DEN, CHCI SE ZEPTAT ZDALI I BUDU MIT NAROK NA VYSSI RP - DLE VYSE MATERSKE,,, KDYZ 31.12.2019 - VYPOVED DOHODOU... TERMIN PORODU CCA 1.5.2020... BUDU V OCHR LHUTE. ALE NEVIM JAK DLOUHO BUDU POBIRAT MATERSKOU,1/2 R ? a PAK MAX.RP JE PORAD POCITAN Z VYSE MATERSKE IKDYZ BUDU "NEZAMESTNANA" - MOZNA NA UP, MOZNA OD 1.1.2020 NA NESCHOPENCE.DEKUJI ZA ODPOVED.

Dotaz poslal/a: ANDREAUWA, 09. 12. 2019 23:47

Dobrý den, neschopenka výši mateřské ani RP neovlivní. Orientačně pomůžou kalkulačky zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek https://www.penize.cz/kalkulacky/materska ano je možné obecné říci, že mateřská se pobírá 6 m, přesně to je 28 týdnu u 1 dítěte a 37 u dvojčat. Na mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Pokud dáte vypoved dohodou a v době žádání o mateřskou už nebudete zaměstnaná, tak aby vznikl na mateřskou nárok měla byste se vejít do ochranné lhůty. Pokud není výpoved nutná, uplně dávat bych ji nedoporučovala, nebot po RD se nebudete mít kam vrátit a bude zapotřebí hledat nové zaměstnání popř registrace na úp. Doporučuji obrátit se na okresní správu, která vám k mateřské podá podrobnější informace a blíže k rodičovské poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:44

RODICOVSKY PRISPEVEK VYSE + INFO O MATER

DOBRÝ DEN, CHCI SE ZEPTAT ZDALI I BUDU MIT NAROK NA VYSSI RP - DLE VYSE MATERSKE,,, KDYZ 31.12.2019 - VYPOVED DOHODOU... TERMIN PORODU CCA 1.5.2020... BUDU V OCHR LHUTE. ALE NEVIM JAK DLOUHO BUDU POBIRAT MATERSKOU,1/2 R ? a PAK MAX.RP JE PORAD POCITAN Z VYSE MATERSKE IKDYZ BUDU "NEZAMESTNANA" - MOZNA NA UP, MOZNA OD 1.1.2020 NA NESCHOPENCE.DEKUJI ZA ODPOVED.

Dotaz poslal/a: ANDREAUWA, 09. 12. 2019 23:47

Dobrý den, neschopenka výši mateřské ani RP neovlivní. Orientačně pomůžou kalkulačky zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek https://www.penize.cz/kalkulacky/materska ano je možné obecné říci, že mateřská se pobírá 6 m, přesně to je 28 týdnu u 1 dítěte a 37 u dvojčat. Na mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Pokud dáte vypoved dohodou a v době žádání o mateřskou už nebudete zaměstnaná, tak aby vznikl na mateřskou nárok měla byste se vejít do ochranné lhůty. Pokud není výpoved nutná, uplně dávat bych ji nedoporučovala, nebot po RD se nebudete mít kam vrátit a bude zapotřebí hledat nové zaměstnání popř registrace na úp. Doporučuji obrátit se na okresní správu, která vám k mateřské podá podrobnější informace a blíže k rodičovské poradí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:39

Rodičovský příspěvek

Dobrý den,od 31.7.19 pobírám PPM ,malá se narodila 9.9.19.až my PPM skončí a budu žádat o rodičovský příspěvek musím dokládat i příjem otce, když s námi nežije ve společné domácnosti.

Dotaz poslal/a: M4326, 03. 01. 2020 17:40

Dobrý den, pokud otec nepatří do okruhu společně posuzovaných osob, tak jeho příjem není potřeba. Úřad práce se na situaci zeptá a poradí jak postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:27

Čerpání rodičovského příspěvku přes otce

Dobrý večer, chtěli bychom nastavit čerpání rodičovského příspěvku přes otce. Víme, že si partner musí v práci vyřídit výměr za posledních 12 měsíců před datem narození syna. Ale, partner byl během toho roku čtvrt roku bez práce a poté během dvou měsíců vystřídal dvě práce (v jedné z níž pracuje doposud). Jak se prosím tato situace řeší? Budu vůbec reálné žádat přes partnera o čerpání příspěvku? Mockrát Vám děkuji za odpověď, pěkný zbytek večera

Dotaz poslal/a: Bacoolka, 03. 01. 2020 21:55

Dobrý den, doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám refrenetka sdělí jaké máte přesně možnoti ve vašem případě.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 01. 2020 21:26

Stránka 1/215

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Do J&T Banky přišel Rampula ze Swiss Life Select

Do J&T Banky přišel Rampula ze Swiss Life Select

Do funkce ředitele externího prodeje v J&T Bance nastoupil od ledna Tomáš Rampula....více

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

Kdo chce do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým krácením penze. Přesnou částku...více

Stavební spořitelny lákají na bonusy. Kde dostanete nejvíc?

Stavební spořitelny lákají na bonusy. Kde dostanete nejvíc?

Stavební spořitelny lákají i na začátku nového roku na bonus, který v praxi znamená odpuštění...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.