Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, prosím o radu: pracuji jako OSVČ, platila jsem si zálohy na sociální pojištění 2.388 Kč a na zdravotní pojištění 2.024 Kč. Nemocenské jsem si neplatila. O narozeného syna (13.8.2019) celodenně pečuji. Mohli byste mi prosím poradit, zda výše příspěvku závisí na tom, zda jsem si platila nemocenskou nebo na tom, jak vysoké byly zálohy na pojištění? Případně, zda rodičovský příspěvek může čerpat můj manžel, který pracuje také jako OSVČ, ale jeho zálohy byly vyšší. Moc Vám děkuji. Adéla Chválová

Dotaz poslal/a: Adeleide, 06. 09. 2019 09:29

Dobrý den, o rodičovský příspěvek můžete žádat vy, s tím, že doložíte vyměřovací příjem manžela, neboli podle jeho příjmu se vám stanoví výše rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek z úžadu práce vznika po narození miminka. obecně platí, že do výše 7600 Kč měsíčně si mohou výši rodičovské volit všichni, ale pokud byste chtěla mít vtřeba yšší měsíční dávku rodičovského příspěvku, tak pokud byl manžel rok před narozením dítěte zaměstnán, nebo vy, a bude možné jednomu z rodiču stanovit vyměřovací základ, tak se doloží potvrzení a bude možná volba vyšší dávky. Podrobnější a bližší informace podá přímo úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:53

Neplánované ukončení RP-ztráta 80 000 Kč

Dobrý den, Naplánovala jsem si, že si od června 2019 změním výši rodičovského příspěvku (RP) měsíčně na 6 000 Kč a tuto částku budu pobírat 3 měsíce do srpna 2019. Od září 2019, kdy budou zbývat 2 000 Kč, si pak znovu zažádám o změnu výše RP na 57 Kč, abych jej pobírala až do 4 let věku dítěte. Tento plán jsem konzultovala se zaměstnankyní Úřadu práce (ÚP) s časovým předstihem. Ona mne ubezpečila, že mnou navržený postup je bez problémů realizovatelný. Výši RP jsem si tedy od června změnila, ale když jsem chtěla požádat o změnu výše RP od září, dozvěděla jsem se, že to nelze, neboť se poslední nižší výplata spojí s předposlední výplatou. Vzhledem k tomu, že v současné době je nepravděpodobnější možností, že na zvýšení RP o 80 000 Kč na celkových 300 000 Kč dosáhnou jen ti rodiče, kteří budou stále pobírat RP, nebudu mít díky mylným informacím od zaměstnankyně ÚP na toto navýšení RP nárok. Již jsem podala stížnost na ÚP. Ale zatím neodpovídají (mají na to 60 dní) a tak mám obavy, že pak už může být na jiné řešení pozdě. Velmi Vás prosím o radu, zda je ještě nějaká jiná cesta, jak se mohu pokusit tuto situaci zachránit? Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana88, 14. 09. 2019 12:28

Dobrý den, z vašeho dotazu se domnívám, že jste požádala o přezkoumání rozhodnutí úřadu práce. pokud by úřad práce nerozhodl, tak celé vaše odovolání posoudí ministertvo práce a sociálních věcí, doporučuji proto informovat se na úřadu práce, v jaké fázi je celá záležitost.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:47

Rodičovská

Dobrý den, jmenuji se Petra je mi 20let jsem se synem na rodičovské dovolené a skončil mi rodičovský příspěvek jsem samozivitelka bydlím dočasně u svého táty kterému každý měsíc přidávat na nájem a teď nemám z čeho platit ani kupovat jídlo plenky oblečení a další potřebné věci bydlím daleko od trvalého bydliště tady si ho dát nemůžu jelikož tu jsou nějaké problémy a nemám jak se dostat na místo mého trvalého bydliště a chtěla bych vědět na co mám nárok abych mohla pobírat nějakou korunu jelikož jsem nikdy nebyla zaměstnaná šla jsem na rodičovskou přímo ze střední školy kterou jsem nedodelala a nemůžu být bez koruny táta mi pomáhat nemůže a já si nevím rady. Napište mi prosím Petra

Dotaz poslal/a: Petra20, 12. 09. 2019 20:57

Dobrý den, doporučuji obrátit se na úřad práce a požádat si o dávky pomoci v hmotné nouzi.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:45

Mám nárok na rodičovský příspěvek?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek když mám odpracováno 1 rok a 2 měsíce. Pojištění mám placeno 270 dní. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Anisskaaa, 13. 09. 2019 11:42

Dobrý den, na rodičovský příspěvek, který se vyplácí z úřadu práce nárok vznikne po narození miminka. Zřejmě se ptáte na mateřské dávky, které jsou podmíněny potřebnou dobou pojištění v posledních 2 letech a to je 270 dnů. neboli musíte splňovat také podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat dny z různých pojištění (zaměstnání). Podrobněji a blíže k mateřským dávkám poradí na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:44

RP - rozdelenie poberania na viac obdobi

Dobry den, prosim Vas, je mozne poberanie RP rozdelit na 2 casti? Rozmyslame s manzelom, ze by som bola najprv s dietatom na materske ja 8 mesiacov, cize nejaku dobu poberala rodicovsku (som zamestnana v CR viac ako 2 roky), potom by isiel na rodicovsku manzel (hypoteticky tiez 8 mesiacov), ja by som sa vratila do zamestnania. Ak by som sa nasledne chcela vratit na rodicovsku, bolo by to mozne? Vysku by som si mohla ponechat rovnaku ako pred navratom do zamestnania? Este je tam mala komplikacia, manzel pracuje vo Svedsku a obaja sme zo Slovenska, takze predpokladam, ze on by poberal RP podla svedskeho prava. Je to tak spravne? Vopred dakujem za odpoved Dorota

Dotaz poslal/a: DorotaK, 18. 09. 2019 15:01

Dobrý den, možnost, že byste nejdříve byla na rodičovské vy a poté manžel obecně je možná, ale ve vašem případě je spíše rozhodující, zda nemá Rodičýk vyplácet Švédsko, určitě doporučuji obrátit se nejdříve na úřad ve Švédsku a pozjištovat si podmínky. Více k rodičovskému příspěvku poradí přímo úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:37

volba délky rodičovského příspěvku

Dobrý den, chci se zeptat, zda budeme mít v naší situaci nárok na volbu délky rodičovského příspěvku. Jsem studentkou (nyní jsem dokončila bc. studium, ale pokračuji, nevydělávám). Manžel je již třetím roky zaměstnaný na víceméně celý úvazek. Také pobírá invalidní důchod II. stupně. (Ku podivu mu ho nezrušili.) Ráda bych, abychom si díky manželovým příjmům mohli určit výši měsíčního rodičovského příspěvku. Bude to možné, i když manžel na mateřskou dovolenou nepůjde (a já samozřejmě také ne) a nebudeme pobírat PPM?

Dotaz poslal/a: 1JANAJ1, 19. 09. 2019 15:10

Dobrý den, do výše 7600 Kč měsíčně si mohou volit všichni, ale pokud byste chtěla mít vyšší měsíční dávku rodičovského příspěvku, tak pokud byl manžel rok před narozením dítěte zaměstnán a bude mu možné stanovit vyměřovací základ, tak se doloží potvrzení a bude možná volba vyšší dávky. Podorbnější a bližší informace podá přímo úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 23. 09. 2019 14:32

Od kdy žádat o rodičovský příspěvek

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat od kdy mám žádat o příspěvek. Nastoupila jsem na mateřskou 11.4.2019, 6 týdnů před termínem porodu. takže mám podat žádost od 11.10.2019 ? A jak je to s nevyčerpanou dovolenou, od kdy mám říci zaměstnavateli ať mi ji napíše? děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Paja0707, 05. 09. 2019 09:49

Dobrý den, o rodičovský příspěvek se žádá s rodným listem. mezi mateřskou a rodičovskou pak budete čerpat dovolenou, zaměsntavatel vám řekne kolik dní můžete čerpat. Určitě doporučuji spojit se s zaměstnavatelem a poté se obratte na úřad práce, kde vám podají více podrobností.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 11. 09. 2019 20:37

Přechod rodičovského příspěvku

Dobrý den,v únoru 2020 mi končí rodičovská dovolená.Nyni sem otěhotněla a termín porodu vychází na duben 2020(bohužel se to povedlo až teď).Chci se zeptat co ztoho promne vyplívá myslím jestli budu mít nějaké problémy skrz úřad práce nebo co bude pro mě následovat (když mi končí rodičák v únoru a druhé dítě se má narodit v dubnu)?A kdy mám žádat o rodičovskou na druhé dítě?Moc Vám děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Izabella, 06. 09. 2019 13:12

Dobrý den, určitě žádné problémy mít nebudete, pokud nebudete mít mateřskou, tak po narození druhého dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek z úřadu práce. O dávku požádejte až budete mít rodný list dítěte. Ale určitě doporučuji obrátit se na ÚP pro podrobnější informace, vyzvedněte si žádost o dávky atd.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 11. 09. 2019 20:19

navýšení 2020

Dobrý den, mám dotaz na nárok navýšení rodičovského příspěvku v roce 2020. Momentálně mi má končit rodičovský příspěvek 11(2019). Vyčerpáno mám 194562,- zbývá vyčerpat 25438,- Jakým způsobem si prodloužit rodičovský příspěvek (případně na kolik snížit dávky či pak zvýšit)do roku 2020, abych na navýšení, které má být od ledna 2020 dosáhla? Děkuji

Dotaz poslal/a: bulartep, 31. 08. 2019 23:55

Dobrý den, pokud už máte většinu peněz vybraných, měli byste se snažit, aby vám čerpání RP vydrželo co nejdéle, abyste na navýšení dávky vůbec dosáhli a stihli z něj vybrat co nejvíce. Úřad práce před koncem čerpání RP by měl zaslat oznámení o změně výše dávky před výplatou předposlední dávky, která je navýšena o tu poslední Doporučuji přímo navštívit Úřad práce, kdy vám referentka přímo poradí jak postupovat, aby to bylo pro vás nejvýhodnější.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 09. 2019 19:26

rodičovský příspěvek

Dobrý den, mám k vám takovou otázku. jsem na mateřské dovolené a pobírám mateřskou i rodičovký příspěvek. Boužel stala se mi nepříjemná situace. Můj bývalí přítel nastoupi do výkonu trestu, rozešli jsme se no boužel je započítaní jako posuzovací osoba musím dokládat doklad o výši čtvrtletního příjmu. ten mi boužel přitel bývalí nechce podepsat a tak nevím co dělat. Dostanu vůbec od sociálky nějaké peníze když nemám tento doklad ( doklad o výši čtvrtletního příjmu ) . děkuji za odpověd

Dotaz poslal/a: anonym2210, 22. 08. 2019 09:04

Dobrý den, prosím domluvte se přímo s úřadem práce, že byste třeba požádala o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob. referentka na úřadu vám poradí jak ve vašem případě postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 08. 2019 19:29

Stránka 1/212

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Na krizi se těšíme

Na krizi se těšíme

„Z finanční krize strach nemám. Spousta lidí s ní straší už roky. Naše síla se navíc naplno...více

Rekordní růst důchodů očima expertů: Populismus, nebo férová náprava?

Rekordní růst důchodů očima expertů: Populismus, nebo férová náprava?

Na začátku příštího roku se opět výrazně zvýší důchody. Napravuje vláda hříchy svých předchůdců,...více

Pojištění vkladů: Jak je to s pobočkami zahraničních bank

Pojištění vkladů: Jak je to s pobočkami zahraničních bank

Máte úspory uložené v mBank, Hello Bank, Oberbank, ING nebo jiné zahraniční bance, která...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.