Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

Přechod z rodičovské na mateřskou

Dobrý den. Prosím o radu. Pobírám rodičovsky příspěvek na syna (12) měsíců na dobu 2,5 roku, tudíž do ledna roku 2020. Dnes jsem ale zjistila, že jsem opět těhotná, takže teď nevím, jak mám postupovat a kde co všechno nahlásit aby to bylo správně a já mohla zkrátit rodičovskou( dobrat penízky) a navázat na mateřskou. Děkuji za vysvětlenou :-)

Dotaz poslal/a: lendysek89, 02. 08. 2018 23:07

Dobrý den, určitě doporučuji obrátit se na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, tam se vyřizuje rodičovský příspěvek. Pracovnice úp vám poradí jak dávku nejlépe rozložit, protože pokud ji nestihnete dočerpat, tak narozením dítěte dávka na dítě, na které ted rodičák pobráte automatcky zanikne, i kdžy je nedočerpaná. Určitě doporučuji nahlásit skutečnost také svému zaměstnavateli.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 08. 2018 20:00

Nárok na RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s rodičovským příspěvkem. Jsem nezletilá (16let),přítel je již plnoletý, ale studuje. Jelikož nebudu zákonným zástupcem svého dítěte, tak RD bude pobírat přítel? Je totiž problém v tom, že on- jakožto student- nebude moci zůstávat doma s miminkem a starat se o něho. Přitom on nemůže pobírat RD a chodit do školy, ne? + Na jakou částku RD měsíčně bychom měli popřípadě nárok? Předem děkuji.

Dotaz poslal/a: Natally, 02. 07. 2018 14:51

Dobrý den, Od 1.1.2014 totiž platí nový občanský zákoník, který usnadňuje nezletilým rodičům starším 16 let možnost získat rodičovský příspěvek. Až do 31. 12. 2013 platilo, že nezletilý rodič nemá rodičovskou (z)odpovědnost. Pokud tedy chtěla například osamělá nezletilá maminka získat rodičovský příspěvek, musela nejprve požádat soud o přiznání rodičovské zodpovědnosti ve vztahu k péči o dítě. Na rodičovský příspěvek má nárok i nezletilá matka (není nutné čekat na rozhodnutí soudu ve věci přiznání rodičovské odpovědnosti). Žádost o rodičovský příspěvek může uplatnit sama, je-li starší 16 let, jinak ji musí podat její zákonný zástupce. Doporučuji zkontaktovat úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory nejblíže vašemu bydlišti, kde vám podají podrobnější informace k vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 07. 2018 21:35

Mám nárok na RD?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem momentálně již delší dobu nezaměstnaná, pracuji občas brigádně na DPP, jenže jsem si neuvědomila, že v takovém případě za mě nikdo neplatí zdravotní pojištění, tudíž mi na ZP vznikl menší dluh. Chci se proto zeptat, zda to nebude mít vliv na nárok na rodičovský příspěvek?

Dotaz poslal/a: natule1, 27. 07. 2018 09:52

Dobrý den, nárok na rodičovský příspěvek mít budete, a to po narození dítěte, kdy spolu s rodným listem zajdete na úřad nebližší vašemu bydlišti a o dávku požádáte. bližší informace k dávce získáte na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 07. 2018 18:27

Rodičovský prispevek

Dobrý den. Dcera se narodila v prosinci 2016 nastavila jsem si nejvyšší rod.davku na 11500 protože chceme ještě druhé dítě mám mateřskou na 3 roky vyplácení mi končí 30.11.2018. jak to jde udělat abych byla s dcerou do 3 let doma. Děkuji Moravcová

Dotaz poslal/a: Renata Moravcová, 16. 07. 2018 19:48

Dobrý den, rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu neosuvisí, můžou se lišit, tzn. můžete být doma ze zákona do 3 let věku dítěte(déle, je to po dohodě se zaměstnavatelem) a rodičovský příspěvek můžete vyčerpat dříve. V praxi se to děje, nebylo by to nic neobvyklého. Doporučuji kontaktovat referentku na úřadu práce, která vám podrobně poradí, jaké máte ve vaší situaci možnosti.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 07. 2018 19:12

Nárok na RD

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně nároku na rodičovský příspěvek. Od poloviny loňského roku žiji oficiálně s manželem ve Švýcarsku, nepracuji a nepobírám zde žádné dávky. Jelikož i nadále pobývám pravidelně/napůl v ČR, platím si tam zdravotní pojištění a mám tam trvalý pobyt. Sociální pojištění si v ČR již neplatím, ale uvažuji o zpětném doplacení kvůli důchodu. Nyní jsem těhotná (porod na podzim) a chtěla bych se zeptat, zda v mém případě vznikne nárok alespoň na rodičovský příspěvek na dítě. Vím, že nárok na mateřskou dovolenou nemám, protože již v ČR nejsem zaměstnaná a ochranná lhůta 180 dní už u mne propadla. Zde nárok na mateřskou dovolenou (14 týdnů) také nemám, neboť nepracuji. Rodit bych chtěla ideálně zde ve Švýcarsku, abychom mohli být po porodu s manželem. Nevím, zda si tím ale definitivně nezavírám možnost získat v ČR nějaký příspěvek. Lze v mém případě žádat o rodičovský příspěvek? Případně, bylo by potřeba doplatit sociální pojištění za poslední rok? Velice Vám děkuji za odpověď/radu.

Dotaz poslal/a: KarolC, 04. 07. 2018 09:41

Dobrý den, pokud budete rodit ve Švýcarsku a pak tam zůstanete i nadále, tak bohužel rodičovský příspěvek z ČR nemůžete pobírat. Abyste mohla rodičovský příspěvek pobírat, musela byste splnit podmínku pobytu (bydlet fyzicky v ČR), protože rodičovský příspěvek nelze zasílat do zahraničí. Pokud budete žít v ČR, tak můžete žádat na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory o dávku rodičovského příspěvku. Budete potřebovat rodný list dítěte v českém jazyce a potvrzení , že nepobíráte dávky v jiném, státě. Doporučuji obrátit se na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory pro podrobnější informace. www.uradprace.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 07. 2018 12:12

změna RP

Dobrý den, můj dotaz zní, zdali mohu změnit délku rodičovského příspěvku, který pobírám od Ledna 2017 čili necelý rok a půl a měla jsem ho automaticky stanovený na dobu čtyř let.Podle novinky roku 2018 je tedy možno měnit délku a výši i pro ty, co to měli automaticky určeno na dobu čtyř let? Změnu bych chtěla provést ze čtyř let na tři, tedy snížit RP o jeden celý rok, kdy bych nastoupila do zaměstnání. Děkuji Vám za zodpovězení dotazu. Přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: misanek.z, 05. 06. 2018 14:04

Dobrý den, ano je to možné. pokud budou splněny podmínky – tedy rodičovský příspěvek nebyl vyčerpán, pak je možné (se změnou od ledna 2018) požádat o zvýšení vyplácené částky podle nových pravidel. maximálně můžete pobírat 7600 Kč. Zároven při pobírání dávky můžete pracovat o rodičák nepříjdete. Přivýdělek je u pobírání rodičovského příspěvku neomezen, jen musí být zajištěna péče o dítě jinou zletilou osobou nicméně doporučuji obrátit se na úřad práce pro podrobněšjí ifnromace přímo k vašemu rodičovskému příspěvku jak postupovat u případné změny čerpání.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 06. 2018 10:49

Výše RP

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výše a délky čerpání RP. Od listopadu bych měla čerpat PPM a po ukončení mateřské nastoupit zpět do zaměstnání. Na rodičovskou by měl nastoupit manžel. Vím, že jako zaměstnanec mám nárok PPM i RP, u kterého si můžu stanovit výši a délku čerpání. Manžel je však OSVČ. Pokud nastoupí on na rodičovskou bude si také moci volit délku a výši RP? Děkuji za odpověď Mičulková

Dotaz poslal/a: MagdalénaD, 07. 06. 2018 04:51

Dobrý den, u dávky rdičovského příspěvku se vychází z denního vyměřovacího základu jednoho z rodičů, bez ohledu na to který rodič o dávku žádá. Pokud vy píšete , že jste měla nárok na ppm, tak manžel nemusí splnovat podmínku, že si platil jako osvač dobrovolené nemocenské pojištění, ale díky vám může mít možnost volby RD. Bližší a podrobnější informace podá přímo úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 06. 2018 09:44

Narok na RD

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak zjistim jestli mam narok na rodičovský příspěvek. Jsem vedena dele na úřadu prace a mam pracujiciho pritele. Jedine co jsem se dočetla je že nejspíš nebudu mit narok na porodné, jelikoz ma vyšší prijem z OKD. Tak bych rada věděla zda na RD nárok mam děkuji.

Dotaz poslal/a: Sch26, 20. 06. 2018 13:24

Dobrý den, na rodičovský příspvek máte nárok určitě a to po narození miminka. K žádosti bude zapotřebí doložit rodný lit dítěte. Pokud přítel pracuje, tak doporučuji nechat potvrdit pro ÚP i jeho vyměřovací základ a budete mít možnost volby výše dávky rodičovského příspěvku.Co se týče porodného, tak orientačně zde naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek Blíže a více poradí přímo na Úřadu práce, kde se dávka rodičovského příspěvku vyřizuje.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 24. 06. 2018 18:03

dotaz ohl.rodič.příspěvku

Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali mám nárok na rodičovský příspěvek.Jsem občanem ČR a jsem ve vztahu druh družka s přítelkyní z Thajska která má trvalý pobyt v ČR narodilo se nám miminko v Holandsku kde jsem byl pracovně a jelikož jsem vzal přítelkyni s sebou porodila předčasně mimo území ČR.Nicméně se vracíme zpět domu do Čech a tak mě zajímá zdali máme nárok na zmíněný příspěvek jak dlouho po porodu o něj mohu žádat a jak postupovat děkuji za odpověď Gaet

Dotaz poslal/a: gaet, 04. 06. 2018 09:31

Dobrý den, bude zapotřebí doložit rodný list dítěte v ČR a potvrzení, že nepobíráte dávky v jné zemi. Dále se musíte zdržovat v ČR, tyto dávky nelze zasílat do zahraničí, nicméně určitě se obraťte na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory, zde konkrétně posoudí, zda má družka nárok na rodičovský příspěvek či zda jej budete pobírat vy

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 11. 06. 2018 20:39

Rodičovský příspěvek OSVČ

Dobrý den, jsem OSVČ a přepřiplácena jsem si na zdravotní pojištění. Tedy nemám nárok na mateřskou. Kdy mám žádat o rodičovský příspěvek a kde? Mohu si zvolit dobu čerpání? Někde jsem se dočetla že v mém případě spadám rovnou do nejpomalejší skupiny čerpání což jsou 4 roky. Je to pravda? Děkuji.

Dotaz poslal/a: VerKant, 04. 06. 2018 10:57

Dobrý den, o rodičovský příspěvek požádáte s rodným listem dítěte (tedy po narození dítěte) na kontaktním pracovišti Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory nejblíže vašemu bydlišti. V minulosti by se jendalo o 4 roky, ale v současné době nemusíte automaticky spadat do kategorie do 4 let věku dítěte. Od data narození dítěte si vyčerpáte částku 220 tisíc tzn. že měsíčně můžete pobírat max 7600 (to z toho důvodu, že jste neměla nárok na mateřskou), ale je zde ještě možnost vyšší mateřské a to např. tak, že byste doložila na ÚP vyměřovací základ otce dítěte, pokud pracuje. Podrobněji a blíže poradí přímo na Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 06. 2018 20:42

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK