Rodičovská dovolená

Zatímco na mateřské dovolené pobíráte mateřskou, na rodičovské zase rodičovský příspěvek. Zdá se to prosté, jenže mnoho rodičů nemá jasno v tom, jakým způsobem vlastně rodičovský příspěvek čerpat – v jaké výši a po jakou dobu. Kromě článků, kalkulačky a formulářů pro vás máme také poradnu, která odpoví na všechny dotazy. Než ale otázku položíte, zkuste si projít nejčastější dotazy ohledně rodičovské a odpovědi na ně, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo měl stejný problém, a budete vědět bez čekání.

Poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Výše RD

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7500 korun na první dítě.16.12 2014 se mi narodilo druhé dítě. Před prvním otěhotněním jsem pracovala , a mateřskou jsem pobírala, nyní mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou nemám, a že začnu pobírat rodičovský příspěvek. Chci se zeptat, jesli si mohu určit výši příspěvku, a tím pádem i jak dlouho budu s dítětem doma. Děkuji za odpověď Věchetová

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovský příspěvek a ppm

Dobrý den, právě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500kč měsíčně, který mi má končit v dubnu 2015, ale jsem těhotná a 8. 11.2014 nastupuji na PPM a proto mi má být ukončen RP, jelikož se dá dávka pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. Proto se chci zeptat zda by bylo možné aby zbytek RP dočerpal přítel a otec staršího dítěte (manželé nejsme), i když budu já souběžně na PPM. Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výměna rodičovské dovolené

Dobrý den, jelikož ani já, ani partner jsme neměli odpracovaný celý rok před narozením syna (1/2014), nemohla jsem si vybrat délku RD, musela jsem jít na 4 roky. Víc by mi vyhovovala 3letá varianta s možností určování si výše rodičovské. Teď má přítel už více než rok odpracovaný. Chtěla bych se zeptat, zda by RD šla nějak zkrátit?

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Rodičovská dovolená

Všechny dotazy

nárok na rodičovský příspěvek

Dobrý den, v březnu se mi narodí syn (první dítě). Trvalé bydliště mám v ČR, ale většinu času přebývám v Itálii s mým italským manaželem. Zde v Itálii bude mít trvalý pobyt i můj syn. Jsem osvč registrovaná v ČR, od roku 2007 si platím zdravotní a sociální poj. v ČR. Můj manžel je Ital. Mám nárok na rodičovský příspěvek? V Itálii nehodláme pobírat jiné dávky

Dotaz poslal/a: rezetka91, 18. 01. 2021 10:26

Dobrý den, abyste mohla pobírat rodičovský příspěvek z ČR musela byste fyzicky pobývat v Česku. Doporučuji obrátit se na úřady v itálii azkusit zjistit podmínky nároku na čerpání rodičovskéhu příspěvku v Itálii.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:42

Rodičovský příspěvek OSVČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné čerpat rodičovský příspěvek od otce který je OSVČ. Děkuji

Dotaz poslal/a: JanaUr, 20. 01. 2021 09:41

Dobrý den, ano určitě můžete čerpat rodičovský příspěvek přes příjem otce. O dávku můžete žádat vy a doložíte potřebné potvrzení, podrobněji a blíže poradí na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:37

RD a nemocenská

Dobrý den, na začátku dubna mi přijde poslední částka k výplatě z rodičovského příspěvku. Od 15.června pak nastupuji na další mateřskou dovolenou. Vzhledem k zátěži mne paní doktorka chce poslat na nemocenskou na meziobdobí. Je možné na měsíc a půl (období mezi konci RP a nástupem na MD) toto čerpat? děkuji!

Dotaz poslal/a: janajana5678, 21. 01. 2021 10:41

Dobrý den, V případě, že jste onemocněla po ukončení rodičovské dovolené až v den plánovaného návratu do práce, náhrada ve formě nemocenské za ušlý příjem vám náleží (pokud splňujete ostatní zákonné podmínky). Blíže porobněji poradí na okresní správě.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:30

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, žiju již čtvrtým rokem v Anglii, aktuálně plánujeme rodinu, dítě chci porodit a vychovávat v ČR. Od zaměstnavatele zde dostanu mateřskou - prvních 6 týdnu 90% z platu a poté dalších 33 týdnu klasickou britskou mateřskou - vím, že nesmím platit pojištění v obou zemích, v ČR bych ho tedy po tuhle dobu neplatila. Mám nárok na rodičovský příspěvek v ČR po vyčerpání mateřské z Anglie a v jaké výši? Měla bych si raději nechat vypočítat mateřskou v ČR z příjmu v Anglii nebo zvolit pobírání anglické mateřské? A poslední otázka, pokud mezi prvním a druhým dítětem nebudu pracovat v ČR (dejme tomu že opět otěhotním během dvou let od porodu) budu mít nárok na českou mateřskou u druhého dítěte a pokud ano z čeho bude vypočítána? Předem děkuji za váš čas a odpověď! S pozdravem Barbora.

Dotaz poslal/a: Baru90, 04. 04. 2020 01:57

Dobrý den, pokud byste chtěla pobírat rodičovský příspěvek z ČR, tak byste musela splnit podmínku, že byste skutečně bydlela s dítětem v ČR, úřad práce by pak požadoval i doložení, že nepobíráte dávky ze zahraničí. Co se týče mateřské z ČR (mateřská předchází rodičáku),tak pro její přiznání je zapotřebí být v ČR účastná nemocenského pojištění, více informací k mateřské podají na okresní správě sociálního zabezpečení a k rodičovskému příspvku na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory. https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 04. 2020 21:32

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, Mám 10 měsíční dceru, ale má ji v péči bývalý partner. Se současným čekáme miminko. Momentálně na ni bývalý partner pobírá rodičovský příspěvek. Jak to bude až se nám narodí dítě? Bude moct bývalý partner pobírat rodičovský příspěvek stále nebo mu bude odebrán, protože já (jako matka obou dětí) půjdu na rodičovský příspěvek s mým druhým dítětem. Má na to nějaký vliv, kdyby nebyl uvedeny otec druhého dítěte v rodném listě? Momentálně bydlím já i bývalý partner (nebyli jsme manželé) všichni na stejné adrese (oficiálně je to vedené jako rodinný dům, ale je neoficiálně rozdělen na dva byty). Může mít trvalé bydliště vliv na vznik nároku rodičovského příspěvku v tomto případě? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: jankastastkova, 09. 03. 2020 13:25

Dobrý den, rodičovský příspěvek se poskytuje pouze na nejmladší dítě v rodině, nevím jak jste posuzování na úřadu práce, zda jako osoby společně posuzovné, předpokládám, že ano (to by RP na starší dítě narozením mladšího zanikl) doporučuji však obrátit se na ÚP pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 10:52

Výše rodičovského příspěvku

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit jak je to se změnou výše čerpání rodičovské? Vim, že se může měnit každé 3 měsíce, ale jak je to v případě, že jsem žádala 25.1. o vyplácení od 1.12. a výši jsem musela kvůli chybě opravovat 4.2.? Vyzná se v tom někdo? Kdy tedy můžu výši příspěvku změnit? Je to 3 měsíce od kdy se čerpá/zažádalo/datumu opravy? Čekat se mi kvůli tomu s malou půl dne na ÚP nechce, tak doufám že někdo znalý poradí. Děkuji.

Dotaz poslal/a: jankastastkova, 09. 03. 2020 11:55

Dobrý den, vzhledem k vaši nestandartní situaci doporučuji kontaktovat přímo pobočku úřadu práce, na úřad práce k rodiovským dávkám nemusíte osobně, ale můžete vše vyřídit třeba za pomoci datové schránky, kterou si snadno zřídíte na poště. Prosím obratte se přímo můžete i telefonicky na krajskou pobočku úřadu práce, kde vám podrobněji poradí ve vaší situaci. https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 03. 2020 14:30

Nárok na RD

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, při narození dcery nebyla jsem zaměstnáná. Teď dcera má rok, a nastoupila jsem do práce, moc mi to nejde. Mužů teď jít na rodičovskou dovolenu? Má to nějaké svoje podmínky?

Dotaz poslal/a: Nada91, 12. 03. 2020 13:21

Dobrý den, pokud jste po narození dcery nezažádala na Úřadu práce o rodičovský příspěvek, tak můžete o dávku zažádat i nyní. Blíže a podrobněji poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2020 18:23

Nárok na RD

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, při narození dcery nebyla jsem zaměstnáná. Teď dcera má rok, a nastoupila jsem do práce, moc mi to nejde. Mužů teď jít na rodičovskou dovolenu? Má to nějaké svoje podmínky?

Dotaz poslal/a: Nada91, 12. 03. 2020 13:21

Dobrý den, pokud jste po narození dcery nezažádala na Úřadu práce o rodičovský příspěvek, tak můžete o dávku zažádat i nyní. Blíže a podrobněji poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2020 18:22

Přechod z MD na RD

Dobrý den, měl bych dotaz od přechodu manželky z MD na RD. MD končí k datu 24.11., podali jsme žádost o RP (rodičovský příspěvek) od 25.11. s částkou 9 tisíc Kč. Paní na ÚP nám řekla, že takto to neschválí z důvodu vyšší PPM v daném měsíci, než by byl RP a proto si máme dát datum žádosti o RP až od 1.12. a pak bude vše v pořádku. Co ale dělat s těmi 5 přechodovými dny (25.11. - 30.11.) kdy manželka nebude ani na MD ani na RD? Řeší se nějak zdravotní a soc. pojištění? Neradi bychom pak měli nějaké problémy s nedoplatky. Děkuji za informaci.

Dotaz poslal/a: zelinho, 09. 10. 2019 13:05

Dobrý den, takto krátká výluka nebude mít zpravidla na pojištění vliv, zohlední se daný měsíc nikoliv deniny. Podrobněji a blíže k zdravotnímu pojištění poradí přímo zdravotní pojištovna.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 03. 2020 11:11

Obzp a RD

Dobrý den, do budoucna budu mít dostatečný příjem z pronájmu svých 2 nemovitostí, tudíž bych se ráda zapsala na pojišťovnu jako OBZP. Do nelěkolika let ale plánujeme s manželem dítě, proto se chci zeptat,jak je to s placením zdravotního poj., když budu na RD? Musím si ho stále platit sama (a roční výdelek samozřejmě zdanit), anebo to za mě bude automaticky platit stát? Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Valášková

Dotaz poslal/a: DashVal, 20. 01. 2020 06:54

Dobrý den, obecně platí, že pokud jste na rodičovské tak za vás je pojištění hrazeno státem, doporučuji však obrátit se přímo na vaší zdravotní pojištovnu, kde vám podají konkrétní informace k vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 03. 2020 10:59

Stránka 1/217

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners....více

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu...více

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na...více

Interaktivní grafiky

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit,...více

Tihle muži se podepsali na vašich penězích. Od Tošovského po Michla

Tihle muži se podepsali na vašich penězích. Od Tošovského po Michla

Posledního června si Jiří Rusnok sbalí diplomatku a v červenci už do práce nepřijde. V...více

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.