Poradna - Obchodování s akciemi

Chcete zhodnotit své úspory a investovat do akcií? Váháte, jestli investovat v do akcií ze zahraničí nebo na domácí burze? Našli jste akcie z dob kuponové privatizace a nevíte, co s nimi? Zeptejte se expertů naší specializované poradny. Obecné informace poskytuje také investiční univerzita, aktuální novinky pravidelně reflektují články v sekci akcie.

Poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Všechny dotazy

Akcie firmy po vyhlášení insolvence

Dobrý den, můj dotaz se týká ohledně akcií firmy, u které byla vyhlášena insolvence, zda-li se jako minoritní akcionář mohu přihlásit k insolvenčnímu správci ( případně kde )? Akcie jsem koupil na pražské burze prostřednictvím brokera a dosud je vlastním. V době koupě akcií firmy probíhali zprávy a informace o solidnosti firmy. Nyní se ukázalo, že to nebyla pravda. Tímto se tedy cítím podveden a vznikla mi značná finanční ztráta. Jedná se o firmu, která má nyní v současné době pozastaveno obchodování na burze. Předem děkuji za odpověď VR2016

Dotaz poslal/a: Vrabcak, 05. 05. 2016 10:22

Dobrý den, musím vás zklamat, akcie na rozdíl od dluhopisu nepředstavuje pohledávku za společností, tudíž se do insolvenčního řízení přihlásit nemůžete a vaše investice je zcela bezcenná (leda by se firma jako zázrakem z insolvence dostala). Akcie je podílem na vlastním kapitálu společnosti a vlastní kapitál je z definice to, co zbývá po úhradě závazků. Jinak řečeno, držitelé dluhopisů mají výměnou za nižší výnos při likvidaci firmy přednost před akcionáři.

Aleš Tůma, 05. 05. 2016 11:51

off-shore investice

Dobrý den, investoval jsem s off-shore společností a spolupráce zatím probíhá velmi nestandartně. Rád bych s Vámi vše probral na osobní schůzce, je možné ji zorganizovat? Velmi děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. MV

Dotaz poslal/a: mirek2100, 16. 03. 2016 22:04

Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď. Různí podfukáři se rádi ohánějí cizími termity, aby zněli světově. Ofšórové investice pro ví aj pí klienty vídám poměrně často. Je možné, že jste skutečně naletěl někomu neserióznímu. Upřesněte mi prosím v novém dotazu jméno firmy, a co konkrétně probíhá nestandardně (nekomunikují? slíbili výnosy a nevyplácejí?). Buď už o tom vím a napíšu vám, jak velký průšvih to je - nebo o tom nevím, a uděláme z toho třeba článeček jako varování pro ostatní.

Aleš Tůma, 02. 05. 2016 14:11

Dlouhodobá investice

Dobrý den, jsem student, který má přebytečných 100 000 Kč na účtě. Rád bych je zainvestoval do něčeho, co mi bude přinášet nějaký pravidelný měsíční příjem a k tomu bude hodnota investice rostoucí. Z celého sortimentu mě asi napadá jedině investovat do akcií s dividendovým výnosem. Je tu ještě prosím nějaká jiná možnost? Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kasty294, 21. 04. 2016 14:39

Dobrý den, pravidelná dividenda a zároveň růst investice je sen každého investora, ale je tu jedno ale. Výnos je jen jeden, nedá se koukat jen na dividendu a zapomenout na to ostatní. Jinak řečeno, mohl jste před pár lety investovat do akcií ČEZ s vysokým dividendovým výnosem a krvácet na poklesu ceny. Akcie s nízkým dividendovým výnosem ještě nemusí být špatná investice, akcie s vysokou dividendou zase automaticky nemusí být dobrá. Záleží na spoustě faktorů... v praxi je lepší nechat si s tím lámat hlavu profesionálního portoflio manažera. Pokud studujete finance, můžete výběr akcií brát jako cvičení ve finanční analýze. Ale i tak bude efektivnější fond. Pokud jste si jistý, že peníze nebudete potřebovat, investujte do globálně diverzifikovaného akciového fondu či ETF. Ale rozhodně si nechte v bance dostatek rezerv pro případ potřeby v nejbližších pár letech.

Aleš Tůma, 02. 05. 2016 14:04

Tesla Elmi

Dobrý den, vlastním akcie společnosti Tesla Elmi z kuponové privatizace. Na jejich stránkách je uvedeno jen jedno telefonní číslo (a je prohozen telefon s faxem), kde se ozývá pouze záznamník. Existuje ještě vůbec tato firma? Dá se o ní něco zjistit? Měl jsem ještě akcie Janky Radotín, nyní je tu Janka Engineering s.r.o., která s tou původní prý nemá nic společného. Je možné se tímto způsobem zbavit akcionářů? Koncem roku 2014 zde byl seriál o kuponové privatizaci od Martina Garnace na jehož základě jsem začal pátrat. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: radim-k, 21. 02. 2016 17:19

Dobrý den, na dotaz na stejné firmy jsem odpovídal 28.1. v této rubrice. Pokud rady a informace uvedené v článcích M. Garnace (nebo na jeho specializovaném webu www.in-server.cz) nepomohou, zřejmě se k penězům nedostanete. Zbavit akcionářů se lze - při různých přeměnách formy akcií, vytěsnění minorit, i při změně právní formy společnosti sice máte na "něco" nárok, ale obvykle platí čtyřletá promlčecí lhůta.

Aleš Tůma, 15. 03. 2016 00:35

Sleva na poplatníka

Dobrý den, jsem v důchodu, jiný příjem nemám, chci obchodovat s akciemi, můj dotaz: pokud budu mít příjem jen z prodeje akcií, mohu si odečíst za daný rok slevu na poplatníka dle par.35? Děkuji.

Dotaz poslal/a: libbar, 04. 02. 2016 11:50

Dobrý den, odpovědi na váš dotaz se elegantně vyhnu tím, že si myslím, že individuální obchodování s akciemi je pro většinu investorů nevhodné, a tím spíš v penzi. Pokud máte něco naspořeno, mělo by vaše portfolio být pokud možno pasivní a kvalitně diverzifikované, abyste z něj mohl postupně čerpat "rentu". V ustanovení zákona nevidím nic o tom, že by se daňová sleva vztahovala jen na určité druhy příjmů, ale nejsem daňový poradce, takže pokud na aktivním obchodování trváte, doporučuji kontaktovat s tímto dotazem Finanční správu.

Aleš Tůma, 14. 03. 2016 23:23

Převod zděděných akcií

Dobrý den ,prosím o pomoc manžel mi zemřel a měl z kuponové ptivatizace akcie Lafarge cement ISIN 0008418951 10ks,posílali mu dividendy. Nyní je zdědila dcera,řízení bylo ukončené,co mám dělat ,aby dividendy nyní posílali dceři.Ještě zdědila akcie 12 ks Československé plavby labské ISIN 8203550, 10 ks roudnických strojíren a sléváren ISIN 5077552 tyto jsou bezcenné ,ale stále jsou evidované u Centrálního depozitáře cenných papírů na účtu manžela. Co s těmi co jsou bezcenné. Děkuji Eva

Dotaz poslal/a: 99Aaz, 06. 02. 2016 15:03

Dobrý den, ve věci dividend se obraťte přímo na společnost. Bezcenných akcií se lze zbavit převodem do nadačního fondu CDCP, viz www.cdcp.cz/index.php/cz/nadacni-fond-cdcp

Aleš Tůma, 18. 02. 2016 22:34

Peníze na nákup akcií a daně

Dobrý den, za část svých peněz mám nakoupeny akcie a část držím na spořicím účtu (úrok 1,5 %) jako prostředky na nákup akcií. Existuje nějaký způsob/trik jak mít uložené úspory a neplatit ze zhodnocení úspor daně při zachování likvidity a přitom je zhodnocovat aspoň na úrovni inflace? Děkuji.

Dotaz poslal/a: kartel021, 05. 02. 2016 13:51

Dobrý den, dani z úroků na účtu se nevyhnete. Dani z dividend bohužel také ne. Výnosy z prodeje akcií a podílových listů jsou od daně osvobozené, pokud dodržíte tříletý časový test. Obecně je pro drobné investory vhodnější použít právě fond, než se snažit vybírat jednotlivé akcie. Šance překonat inflaci pak záleží na zvolené strategii, která zase záleží na vaší schopnosti nést riziko. Pokud byste chtěl svoje cíle probrat osobně s kvalifikovaným investičním poradcem, ozvěte se znovu do této poradny s kontaktem, a já ho předám někomu ve vašem regionu.

Aleš Tůma, 18. 02. 2016 17:05

Kuponová privatizace

Dobrý den, z kuponové privatizace mi zbyly akcie: Tesla ELMI - z burzy byly staženy, existuje nějaká možnost jejich prodeje? BOPO - v likvidaci, z těch už asi nic nebude. Vlastnil jsem ještě akcie Janky Radotín, ale na výpisu nejsou, nenalezl jsem nic o vytěsnění, ani jsem je neprodal. Co se s nimi mohlo stát? Můžete mi poradit?

Dotaz poslal/a: radim-k, 24. 01. 2016 18:36

Dobrý den, veřejně neobchodované akcie lze prodat dost těžko. Zkusil bych zavolat do firmy a zeptat se, jestli je třeba nemá zájem vykoupit majoritní akcionář. (Ale to by byla hodně velká náhoda). Asi jediná další možnost je zkusit akcie inzerovat na internetu, např. na specializovaném webu www.in-server.cz. Každopádně při prodeji na inzerát bude oříšek nějak určit hodnotu akcií. Společnost BOPO už neexistuje, proběhl konkurs (všechny peníze tedy zřejmě nedostali ani věřitelé, a v takovém případě máte jako akcionář bohužel smůlu). O osudech akcií JANKA se mi nepodařilo nic dohledat, zkuste kontaktovat přímo firmu s dotazem.

Aleš Tůma, 28. 01. 2016 02:52

Prodej akcií

Dobrý den,od roku 2008 vlastním akcie,které jsem zakoupil v Rakousku(Franlin Templeton.at) a měsíčně přikupuji.Pokud se rozhodnu je prodat,bude pro mě výhodnější zdanit výnosy z akcií v Rakousku nebo v ČR. Děkuji

Dotaz poslal/a: Ota22, 01. 12. 2015 14:13

Dobrý den, pokud je mi známo, kapitálové zisky v Rakousku podléhají zdanění. U nás při splnění tříletého časového testu zdaněny nejsou. Každopádně pokud jste daňovým rezidentem ČR, měl byste příjmy danit zde. Pokud by vám při prodeji byla stržena daň v Rakousku, měl byste v rámci zamezení dvojího zdanění být schopen jí započíst proti daňové povinnosti v ČR. Ale nejsem daňový expert, takže rozhodně doporučuji kontaktovat kvalifikovaného daňového poradce.

Aleš Tůma, 30. 12. 2015 15:51

sro za účelem investování

Dobrý den, je možně založit sro za účelem investování. Chtěli bychom založit sro se základním kapitálem cca 2 miliony. Ty by poté sro používala k nákupu a prodeji akcií, dluhopisů a jiných finančních produktů. Je to takhle v pořádku? Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Prochy75, 16. 11. 2015 18:23

Dobrý den, založení s.r.o. za tímto účelem nic nebrání, ale nejspíš se vám to nevyplatí daňově. Výnosy z investic jsou u právnických osob zdaněny vždy, jako fyzická osoba je máte po 3 letech osvobozeny od daně.

Aleš Tůma, 18. 11. 2015 11:04

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Aktuální články

Máte exekuci, zaplaťte. Dejte si pozor na podvodné SMS

Máte exekuci, zaplaťte. Dejte si pozor na podvodné SMS

Exekutorská komora varuje před SMS zprávami, přes které se podvodníci z lidí snaží dostat...více

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners....více

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

Ode dneška (občas) běží systém pro příjem a vyřizování žádostí o jednorázový příspěvek...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.